• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    Výroba marmelád, dženů, rosolů a klevel. Zavařování - ovoce, zelenina, houby. Zásoby dobré na chuť i hezké na pohled.
    rozbalit záhlaví
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MAR_TINA: skenovala jsem sem obecné návody na zavařování ovoce:
    [ TRISSIE @ Marmelády, džemy a jiné zavařování ]
    [ TRISSIE @ Marmelády, džemy a jiné zavařování ]

    a ještě jsem si jistá, že jsem někam dávala univerzální návod na ovocné sirupy, ale nemůžu ho najít :-(
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    MAR_TINA: rozhodně ten zásadní rozdíl mezi kyselými a nekyselými konzervami, přesnou definici dodám až v pondělí, doma nemám skripta ani jinou literaturu (něco mám i elektronicky a do jisté míry mohu poskytnout)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    prosím, nápady, co na nástěnku, sem :)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    MOIRAIN: na nástěnku se mrknu, stejně by chtěla nějak upravit nebo spíš vytvořit
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MOIRAIN: dtto na obilniny bylo k tomu, že těm bych se vyhnula, protože nevím, jak se budou chovat :-)
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    SQUZZA: klid, radši se zeptat ;)
    Ale asi by to chtělo dát do záhlaví nebo na nástěnku? Tohle se tu opakuje často a přinejmenším u těch dětí jde docela o hubu.

    TRISSIE: Já bych řekla, že obilniny, jak mají vysoký podíl škrobů, se budou chovat zas jinak, ale bez konzultace s literaturou, kterou nemám k dispozici nevím, nicméně pravidlo na kyselé/nekyselé konzervy stále platí
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    TRISSIE: no radsi to nebudu delat vubec, uz takhle mame dost veselo diky nezralym travicim pochodum :))) odjime mrazak a pouziju ten.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    SQUZZA: pokud chceš dělat přesnídávky bez cukru, tak rozhodně sterilovat (a myčka stačit nebude, potřebuješ udržet na 80-85C po dobu 15-20 minut).
    Ovoce nebo zelenina, to je jedno, ale masovým bych se vyhnula (vyšší riziko botulinu, jak píše MOIRAIN, kratší trvanlivost). Obilniny dtto, těžko říct, jak se budou chovat. A dodržovat velmi úzkostlivou čistotu při celém procesu.
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    MOIRAIN: super, diky za informaci a sorry za opakovany dotaz.
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    SQUZZA: je to tu stále dokola v bledě modré, nekyselé - tj. cokoli, co není marmeláda, kompot, okurky, obecně, co má pH vyšší než cca 3,5 se horkým rozlivem konzevovat nemohou, není zaručeno, že tam nemůže vyrůst clostridium botulinum a to fakt nechceš, pro mimino bych cokoli jiného než ovocné přesnídávky nezavařovala, děti jsou daleko citlivější
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    Mate zkusenost se zavarovanim prikrmu? Muzu to horky plnit do horkych sklenic a soupnout konzervovat do mycky? Jde vse-maso, zelenina, ovoce i obilniny? Diky :))
    RADUZA
    RADUZA --- ---
    MVEK: z těch plast. barelů stáčím do hrnce, ve kterým si mošt předehřívám (lahve snesou teplotní náraz 40 st.), pak do lahví a do zavař. hrnce a steriluju. Cider nedělám, jsme všichni abstinenti :-) . V barelech nechávám aspo'n 10 cm na výšku moštu, abych měla jistotu, že mi tam nic nevhrkne. Teprve tyhle zbytky filtruju/cedím.
    MVEK
    MVEK --- ---
    RADUZA: Hm, říkal jsem si, že se asi bez stáčení neobejdu... Tzn. to děláš do nějakého demižonu a pak stáčíš do další nádoby a z ní do lahví, případně rovnou z prvního demižonu do lahví a pak teprve steriluješ 75-80 stupňů, jak se většinou dělá?
    Nebo toto je pro výrobu cideru, takže bez sterilace, jen že teprve pak to necháš kvasit a stáčíš (ale tak tady je spousta různých postupů, cider zatím neřeším, to až příští roky).
    RADUZA
    RADUZA --- ---
    MVEK: nechám čerstvý mošt jeden den "usadit", pak OPATRNĚ stáčím hadičkou, kalů minimum. Pak už jen cedím přes jemné sítko. A když tam něco přece jen je, sedí to u dna a neplesniví.
    MVEK
    MVEK --- ---
    Potřeboval bych se poradit a získat nějaký dobrý tip, jak filtrovat jablečný mošt po odšťavňování. Přijde mi, že i po sterilaci se občas objeví plíseň na kalovém špuntu, který se udělá v hrdle lahve (vyplave).
    Ale hlavně jsem chtěl zkoušet taky cider podle různých návodů apod., a tam mi přijde, že to fakt potřebuje být hodně přefiltrované.

    Zkoušel jsem filtrovací plátýnka, ale to plátno se hned ucpe kalem a přestane pouštět. Nebo na to máte nějaký překapávací přípravek, ve kterém ta šťáva může překapávat klidně hodinu? Metoda cedníku s plátnem a několikeré přelívání prostě nejde kvůli tomu ucpání.
    RADUZA
    RADUZA --- ---
    A je to, 1,05l x 98 a zaseklý záda. A můj věrný průvodce Karel Půhoný a jeho Konzervace potravin
    RADUZA
    RADUZA --- ---
    GALE: nakonec jsem zvolila těžší lahev, ta mlékovka je poměrně tenká http://www.irthermic.com/lahvova-sklenice-na-dzus-1000-ml
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    EETEE: je to primo tahle http://www.bionaire.cz/ezidri/ultra.htm
    zakladni set ma jen 5 pater, ja behem let dokoupil vsech 30 (maximum dle vyrobce)
    GALE
    GALE --- ---
    RADUZA: Ftaláty se už spoustu let nesmí k měkčení plastů používat. Nicméně použití sklenic na mléko schvaluji.
    EETEE
    EETEE --- ---
    ZATAMOKO: ...a značka monster křížalátoru? :-)
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    EETEE: křížaly po 30 patrech v pohodě, placky max 20, ale lepší je dávat jen 15 :)
    EETEE
    EETEE --- ---
    ZATAMOKO: Slušnej štrůdl plat... :-)
    Co máš za značku? Jede to při tolika patrech dobře? Používám devět pater a musím je po čase prohodit, aby spodní nebyly moc a vrchní málo...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam