• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    Výroba marmelád, dženů, rosolů a klevel. Zavařování - ovoce, zelenina, houby. Zásoby dobré na chuť i hezké na pohled.
    rozbalit záhlaví
    MVEK
    MVEK --- ---
    RADUZA: Hm, říkal jsem si, že se asi bez stáčení neobejdu... Tzn. to děláš do nějakého demižonu a pak stáčíš do další nádoby a z ní do lahví, případně rovnou z prvního demižonu do lahví a pak teprve steriluješ 75-80 stupňů, jak se většinou dělá?
    Nebo toto je pro výrobu cideru, takže bez sterilace, jen že teprve pak to necháš kvasit a stáčíš (ale tak tady je spousta různých postupů, cider zatím neřeším, to až příští roky).
    RADUZA
    RADUZA --- ---
    MVEK: nechám čerstvý mošt jeden den "usadit", pak OPATRNĚ stáčím hadičkou, kalů minimum. Pak už jen cedím přes jemné sítko. A když tam něco přece jen je, sedí to u dna a neplesniví.
    MVEK
    MVEK --- ---
    Potřeboval bych se poradit a získat nějaký dobrý tip, jak filtrovat jablečný mošt po odšťavňování. Přijde mi, že i po sterilaci se občas objeví plíseň na kalovém špuntu, který se udělá v hrdle lahve (vyplave).
    Ale hlavně jsem chtěl zkoušet taky cider podle různých návodů apod., a tam mi přijde, že to fakt potřebuje být hodně přefiltrované.

    Zkoušel jsem filtrovací plátýnka, ale to plátno se hned ucpe kalem a přestane pouštět. Nebo na to máte nějaký překapávací přípravek, ve kterém ta šťáva může překapávat klidně hodinu? Metoda cedníku s plátnem a několikeré přelívání prostě nejde kvůli tomu ucpání.
    RADUZA
    RADUZA --- ---
    A je to, 1,05l x 98 a zaseklý záda. A můj věrný průvodce Karel Půhoný a jeho Konzervace potravin
    RADUZA
    RADUZA --- ---
    GALE: nakonec jsem zvolila těžší lahev, ta mlékovka je poměrně tenká http://www.irthermic.com/lahvova-sklenice-na-dzus-1000-ml
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    EETEE: je to primo tahle http://www.bionaire.cz/ezidri/ultra.htm
    zakladni set ma jen 5 pater, ja behem let dokoupil vsech 30 (maximum dle vyrobce)
    GALE
    GALE --- ---
    RADUZA: Ftaláty se už spoustu let nesmí k měkčení plastů používat. Nicméně použití sklenic na mléko schvaluji.
    EETEE
    EETEE --- ---
    ZATAMOKO: ...a značka monster křížalátoru? :-)
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    EETEE: křížaly po 30 patrech v pohodě, placky max 20, ale lepší je dávat jen 15 :)
    EETEE
    EETEE --- ---
    ZATAMOKO: Slušnej štrůdl plat... :-)
    Co máš za značku? Jede to při tolika patrech dobře? Používám devět pater a musím je po čase prohodit, aby spodní nebyly moc a vrchní málo...
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    TRISSIE: kolem 11 Kč http://eshop.bricol.cz/lahev-mleko-vyssi--1-00-bezbarevna-t-o-43/
    Od Bricolu jsem teď kupoval 80 skleniček "Sturz" na marmelády a jsem nadmíru spokojen (rychlost vyřízení objednávky, přístup supportu, zabalení).
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    RADUZA: twist se nasazují ne úplně dotažené, podtlak si je umí při chladnutí dotáhnout...
    kolik stojí šroubovací lahve na mléko?
    RADUZA
    RADUZA --- ---
    plánuju letos konzervovat cca 60 - 100 l jablečného moštu a nechci to už dávat do petek (horké naplnit a zašroubovat, zchladit) - ftaláty a tak, takže koupím 1l šroubovací na mléko a pořád nevím - zatáhnout twist víčko úplně před sterilaci nebo dotahovat až po?
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    AIJA: az za rok, ted uz si na tom pochutnavaj slepice :D
    AIJA
    AIJA --- ---
    ZATAMOKO:
    Anebo dej hrnec do trouby...
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Hm, tak jsem jako každý rok povidla spálil. Tentokrát jsem to ale stihnul stopnout dřív a "jen" mají kouřový ocas.
    Zkusím rumový trik a halt z nich snad bude použitelný džem :)
    Na příští rok už musím udělat dvouplášťový hrnec...
    WERKA
    WERKA --- ---
    TABBY: Protože hřeje pod celou plochou toho oválného hrnce. Jinak máme plotýnkový vařič, který to neohřívá tak rovnoměrně
    TABBY
    TABBY --- ---
    WERKA: Proč je sporák na dřevo na povidla lepší než elektrika?
    TABBY
    TABBY --- ---
    RADUZA: Nemám studený a suchý špajz :( [Jednoho dne toho architekta ubiju.] Mam sucho a teplotu kolem 19 stupnu, nebo vlhkou garaz, kde je kolem 5 stupňů, a sušší dřevník, kde je to, co venku. Hodí se něco z toho na dýně? (Asi ne, co ;)
    RADUZA
    RADUZA --- ---
    TABBY: hokkaidy mi vydržej min. do března uskladněný v suchým, studeným špajzu. Ale jestli chceš pyre zavařovat, tak samotný, určitě nedávat cibuli, to je mrcha - kvasí. A brambory a mrkev - škoda místa ve sklenici :-)
    WERKA
    WERKA --- ---
    ZATAMOKO: Z normálního hrnce :). Vypeckované švestky (+ decku octa a čajovou lžičku soli) dávám v hrnci do trouby (na malý až střední výkon - máme na chalupě 50 let starou elektrickou troubu s rozlišením peče málo-středně-hodně ;-). V troubě to bylo asi 6 nebo 8 hodin (bez míchání, jen občas vařečkou trochu zatlačím dolů švestky co jsou úplně nahoře, aby se nesušily). Pak jsem to dodělávala na sporáku (na klasice na dřevo, dělá se to na tom mnohem líp než na elektrice)- z téhle fáze je ta první fotka. Tentokrát jsem je malinko doslazovala a přidala jsem asi decku rumu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam