• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    Výroba marmelád, dženů, rosolů a klevel. Zavařování - ovoce, zelenina, houby. Zásoby dobré na chuť i hezké na pohled.
    rozbalit záhlaví
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    AIJA: moc dekuji, ja si nakonec pujcila na vyzkouseni hrnec a uz mam zavareno. Tedy mam chut jeste vyzkouset povidla, ale ty se nezavaruji
    AIJA
    AIJA --- ---
    LADY_MYSKA:
    Zavařuju na horní a dolní ohřev. Půl hodiny na 170stupňů, vypnout, nechat chvíli dojít a vyndat, naskládat na víčka na utěrku. Po vychladnutí sklenice omýt, osušit a šoupnout do regálu.
    ALEXIS
    ALEXIS --- ---
    LADY_MYSKA: Ohřívání talířů je málo. Jde o to, aby se v troubě nějakou dobu udržela teplota nad 100°C, aby to vyvraždilo případné zárodky a víčka se pevně chytla ke sklenicím. Opravdu to není velká věda, jen to chce dodržet technologický postup (a zajistit, aby se případné studenější sklo nekladlo do vroucí vody nebo nedotklo přímo horkého plechu, to by mohlo prasknout). Určitě to půjde vygooglit i s úplně přesným postupem.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    LADY_MYSKA: tak zkus google a zavařování v troubě ;)
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    Na FB nejsem vubec
    HANELA
    HANELA --- ---
    HANELA: má tam byt oni zavaruji, dlouhé I 😀
    HANELA
    HANELA --- ---
    LADY_MYSKA: zavaruji i v mycce! Na nejvyšší teplotu.
    Na FB je skupina o zavarovani, zkus to tam projít.
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    ALEXIS: Hmm, moje trouba ma horni a spodni, horkovzduch a gril. Jeste ma ohrivani potravin/taliru, takze treba tohle?
    O sklenice se mi postara mycka, ale na zavarovani to asi nebude
    ALEXIS
    ALEXIS --- ---
    LADY_MYSKA: Babička zavařovala v troubě okurky i marmelády. Myslím, že to bylo něco jako trouba na spodní ohřev na 180°C, sklenice postavit do hlubokého plechu s vodou (na palec, takže 2-3 cm), sklenice umístit dostatečně daleko od sebe i okrajů plechu, aby se nedotýkaly a nechat péct cca 30 minut, obsah má mírně bublat.
    Pro tip - nejdřív v troubě "upekla" prázdné sklenice (sterilizace), pak je naplnila, na spodek teplého plechu dala utěrku a nalila vlažnou vodu, do ní postavila naplněné sklenice. Utěrka dělala fajn tlumič, aby náhodou horká sklenice o horký plech nepraskla.
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    Rozhodla jsem se pro experiment a rada bych vyzkousela zavarovani v troube, ale nemam zadnou chytrou troubu s vhodnym programem. Prosim, da se to zvladnout, pripadne jak a nebo budu objednavat malire a novou troubu?
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    TRISSIE: zahraniční recepty na to jsou, tak proč ne ;)
    Apricot Jam with Currants recipe | Eat Smarter USA
    https://eatsmarter.com/recipes/apricot-jam-with-currants
    https://www.bernardin.ca/recipes/en/apricot-red-currant-jam.htm?Lang=EN-US
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MOIRAIN: tak těžko to bude kyselejší než čistý rybíz a ten dělám taky :)
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    TRISSIE: imho to bude dost kyselé, ale za pokus stojí všechno, když tak se tím promaže perník
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    Zkousel jste nekdo mixovat do marmelady merunky s rybizem? Stoji to za pokus?
    ETERNITY
    ETERNITY --- ---
    GEISHA: Sirup, chutney.
    Ta skorice mi k tomu moc nesedi. Naopak mi tam hodne sedi chilli, ale bude to individualni.

    Asi taky potrebuju 7 kg ryngli:)
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    GEISHA: kompot
    skorice- nevim
    AIJA
    AIJA --- ---
    JAJITA:
    Z rybízu udělej dřeň a dej na mrazák, Od středy jak když najdeš:-)
    Do meruňkové přidej chilli.
    BOB_GALLOWS
    BOB_GALLOWS --- ---
    Kdo by chtěl kontakt na paní z Budějic, co sbírá borůvky na zakázku za 100 Kč/L (kupovali jsme, když paní přímo vyběhla z lesa), tak rád poskytnu.

    Ještě máme rozdělaný svatojánský ořechy a to je teda neskutečnej vopich, patlání na 3 tejdny... Až celý letošní zavařovací martyrium skončí, dám si na čas voraz. :)

    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ADD: kupovala sem 3kg / 390 kč ve Vraňanech před týdnem. Teď je blbé počasí, po slunci budou jahody lepší. Levné cokoli už neexistuje, leda samosběr. Což jeden dospělý a jednou dvě děti budou 4 koše mít za chvilku a vyjde to lépe.
    HANELA
    HANELA --- ---
    ADD: mám dojem, že už je po jahodach, proto ty ceny.
    Jinak v červnu prodávali na samosberu okolo 70 Kč.
    ADD
    ADD --- ---
    Doba, kdy se jezdilo do Vraňan pro desitky kilo jahod na zavařování už asi skončila? Teď mi volal muž, že za jahody chtějí 200 Kč/kg, za meruňky 100. :-( Kam se jezdí v okolí Prahy pro dobré a cenově dostupné ovoce?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam