• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    DIRK
    DIRK --- ---
    MHO: Emacs je báječný operační systém, bohužel v něm ale chybí nějaký textový editor.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    MHO: Jeden z oblibenych challenge je otevrit nejaky dulezity soubor a napsat ve vim svoje jmeno a prijmeni (pripadne i s adresou) ;)
    Jinak teda na vim nedam dopustit a naopak emacs je pro mne nezvyk a nocni mura ...
    AIRGURU
    AIRGURU --- ---
    LUKEH: Navrhni kam :)
    DREWDARK
    DREWDARK --- ---
    MHO: Imo best

    GitHub - caseykneale/VIMKiller: VI is hard, sometimes we need to take drastic measures
    https://github.com/caseykneale/VIMKiller
    MHO
    MHO --- ---
    Ještě si neodpustím tohle. Omlouvám se, ale byl jsem teď přinucen osudem pracovat několik dnů s tímto báječným nástrojem a potřebuji se z toho trochu vzpamatovat.

    MHO
    MHO --- ---
    How to exit vim.
    how-to-exit-vim/README.md at master · hakluke/how-to-exit-vim · GitHub
    https://github.com/hakluke/how-to-exit-vim/blob/master/README.md

    S tím souvisí jedna z nejlepších metod generování náhodných řetězců: posaďte průměrného uživatele před vim a řekněte mu ať z jej ukončí. Zaznamenávejte stisky kláves.
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    LUKEH
    LUKEH --- ---
    Já bych k tomu ještě něco napsal, ale už to tady dost spamujeme. Nepřesuneme se s tím do nějakého jiného klubu?
    AIRGURU
    AIRGURU --- ---
    KAERO: Abychom ukojili idealisty kteri chteji mit cislo na uhlopricku ctverce nebo obvod kruhu.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Víš jak jsi mě přesvědčoval, že chůze do schodů zlepšuje zdraví i myšlení? Tak jsem to včera po práci zkusil.
    Už ve třetím patře mě napadlo "Proč já ti skočím na takovou blbost? Vždyť můžu jet výtahem?"
    Že jo! Vidíš? A to byly jen tři patra.
    KAERO
    KAERO --- ---
    AIRGURU: hm, a na co nam jsou cisla, ktera muzeme aproximovat do libovolne konecne presnosti? (z pohledu fyzikalniho mereni nam je takova libovolne presna aproximace nanic :) )
    AIRGURU
    AIRGURU --- ---
    Proste, na co nam jsou cisla, ktera ani nemuzeme v konecnem case aproximovat do libovolne konecne presnosti?
    AIRGURU
    AIRGURU --- ---
    LYCO: No praveze ti konstruktivisti se bez realnych cisel v analyze obejit dokazali. Sice nevim jak, ale pry to jde :) Tady se nekdo pta presne jak to myslim: https://math.stackexchange.com/...-of-computable-numbers-be-used-as-a-theoretical-basis-for-calculus

    V ty odpovedi jsou odkazy na knihy, kde to pry je predvedene :)

    This need was fulfilled in 1967, with the appearance of Errett Bishop’s monograph Foundations of Constructive Analysis [1967], the product of an astonishing couple of years in which, working in the informal but rigorous style used by normal analysts, Bishop provided a constructive development of a large part of twentieth-century analysis, including the Stone-Weierstrass Theorem, the Hahn-Banach and separation theorems, the spectral theorem for self-adjoint operators on a Hilbert space, the Lebesgue convergence theorems for abstract integrals, Haar measure and the abstract Fourier transform, ergodic theorems, and the elements of Banach algebra theory. (See also Bishop & Bridges [1985].)

    A uz by me jen zajimalo, jestli prechodem na computable cisla odpadne existence nemeritelne mnoziny....
    LUKEH
    LUKEH --- ---
    SHEALA: nemyslí
    GROBENIUS
    GROBENIUS --- ---
    Zajímavě ke vztahu racionálních a reálných čísel ve své Alternativní teorii množin přistoupil profesor Petr Vopěnka. Jestli si to dobře pamatuju, tak si vystačil se spočetnou množinou přirozených čísel N. Vyšel z metafory omezenosti lidských smyslů, schopností a možností. Pro člověka jsou opravdu velká čísla příliš velká (tak velká, že se k nim přičítáním jedničky nikdy nedostaneme :-).
    Tohle napodobil tím, že třída přirozených čísel bude obsahovat vlastní podtřídu (začínající jedničkou) uzavřenou na následníka, tu nazval FN. (Ona jich takových samozřejmě obsahuje mnoho, ale FN je průnikem všech takových).

    Pak z N vytvořil klasickým způsobem racionální čísla. A ty faktorizoval ekvivalencí x~y když |x-y| < 1/n pro každé n z FN. Takhle z nespojitých racionálních čísel vytvořil kontinuum podložené jednoduchou algebraickou strukturou. Umožňovalo to (s pomocí pár axiomů, se kterými nebudu obtěžovat) třeba počítat limity jak za Leibnize.
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    AIRGURU: nemyslíš nespočetnou množinu?
    LYCO
    LYCO --- ---
    AIRGURU: upřesni "v matematice".
    Například v algebře se zavádí algebraická čísla, což je rozšíření racionálních čísel o imaginární jednotku, a na reálná čísla se (celkem) kašle.

    Ale třeba analýza nebo teorie míry by se bez reálných čísel obešla těžko.
    P_M
    P_M --- ---
    AIRGURU: "idealni svet, v kterem se ukazalo, ze iracionalni cisla jsou zcela prirozena.." me pobavilo
    JONAS
    JONAS --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam