• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FALUCIUSVědecké vtipy
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    XBAHNO: S tim souhlasim, vzdy se vsechno snazim vysvetlit (napr. uplne alergicky jsem, kdyz dospely odpovi diteti, ze tomu jeste nepotrebuje rozumet apod.), nicmene zas uz nejake pedagogicke zkusenosti mam, takze vim, ze nema cenu na 8lete dite mluvit jako na doktoranda - ty zakladni operace symetrie se daji vysvetlit dobre tim kreslenim i bez algebry ;)
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    VANEK: zadani si samozrejme presne nepamatuju, nicmene obsahovalo nejakou konstrukci ktera vyzadovala nekolik paralelnich car.
    "Oficialni" spravna konstrukce je na levo, na pravo je piratska konstrukce (kterou ten spoluzak provadel):

    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    GUMBA: Rozhodl jsem se, ze nebudu sve vyjadrovani prizpusobovat diteti a mluvim na ne normalne, od mala. Grupa neni sprosty slovo, takze kdyztak se zepta... BTW logaritmicko-periodicka antena je vyborna logopedicka pomucka a deti muzou koukat, kde vsude jsou.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    KAERO: Dcera (2. trida) ted bere lehce symetrie, ucili se mirror plane (rikaji tomu osova symetrie), chtel jsem ji to trochu pomoct pochopit a vysvetlit, ze to neni spravny nazev. A taky ukazat, ze existuji dalsi operace symetrie (napr. inverze), ale pak jsem se pristihl, ze hodlam pred ni nahlas vyslovit slovo grupa, tak jsem radsi zaradil zpatecku a uz jen kreslil :-)
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    KAERO: Ja se priznam, ze zaujimam spis ten pohled "matematickeho zpracovani", takze spis nez presnost/spravnost (precision/acuracy) ziju v terminech uncertainty/error (nejistota/chyba mereni). Ono to spolu samozrejme souvisi, ale dostavam se k tomu malicko v jinych souvislostech ;)
    KAERO
    KAERO --- ---
    KAERO: skoro jsem mel takovy pocit, kdyz jsem klukovi (prvni trida) ukazoval vzorecek vypoctu rychlosti jeho auticka na dalkove ovladani :)
    (ale zase tak mimo to nebylo, jednoduche deleni zvlada delsi dobu, a ted uz dokonce i kdyz je vysledek necelociselny, typu 3/2 nebo 5/2)
    KAERO
    KAERO --- ---
    KAERO
    KAERO --- ---
    SIRIEN, GILHAD: hernajs, ne a ne, vzdyt to pisu. Spravne je to presnost a spravnost.

    Tady mate i cesky dokument od uradu pro technickou normalizaci, metrologii a statni zkusebnictvi:
    https://www.unmz.cz/sborniky_th/sb8/nejistoty.pdf

    GUMBA: cestina rozlisuje, anglictina taky, samozrejme neodbornici to nazyvaji jak chteji. ale od tebe ocekavam vysoce vysokoskolskou odbornost :)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    SHEALA: ono mate i to matematicke zapsani, nahore je ypsilon ale dole je gama ;)
    TRILOBYTE
    TRILOBYTE --- ---
    LEON_CHAMEAU: A to lidi rikaj, ze AI je jenom hype bez praktickyho vyuziti.
    LEON_CHAMEAU
    LEON_CHAMEAU --- ---
    Vedci konecne naucili AI kreslit penisy!

    GitHub - dickrnn/dickrnn.github.io: a recurrent network trained to draw dicks
    https://github.com/dickrnn/dickrnn.github.io/
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    SIRIEN: Rozptyl uz je ale zabrany, je to cesky vyraz pro varianci (dispersion). V metrologii je myslim fakt ta "spravnost", ale neni to proste bezne zazite.
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    KENJIRO: blbý je ze u obrázků není na první pohled patrně, co je proměnna, může to být počet lístků...
    KENJIRO
    KENJIRO --- ---
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    SIRIEN: Bezne se pouziva "stredni hodnota" a "smerodatna odchylka" (lidove prumer a rozptyl) s hodnocenim s hoddnocenim (priblezne) spravna/nespravna a mala/velka
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    HARALD: Není to furt ta samá veličina, jen pojmenování je jiný? Mám v knihovně vysokou míru informační entropie, nebo nízkou úroveň organizovanosti? Obojí, protože prostě nejsem schopnej se dokopat k tomu, abych si ty knížky roztřídil a seřadil. Pořád měříš jednu a tu samou věc, jen ji jinak pojmenováváš.
    HARALD
    HARALD --- ---
    SIRIEN: Není rozptyl spíš opačnou veličinou k precision?

    High diffusion = low precission
    SIRIEN
    SIRIEN --- ---
    GUMBA: přesnost a rozptyl.
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    KAERO: Ja jen chtel vypichnout, ze cestina v tomhle moc nerozlisuje a oba terminy preklada stejne (aspon v bezne mluve, v metrologii na to urcite je korektni termin - ja bych hlasoval za spravnost, ale zazite to bohuzel moc neni). Je tez fakt, ze oni to motaji dohromady i angicky hovorici narody, trebaze jim to jazykove nesplyva.

    OTAVA: Je to holt jen prvni cartoon, ktery jsem vygooglil ;)
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    GUMBA: priklad c1 nei spravny, protoze soustrel je kolem stredu, je tedy variaci na bod 3 pouze s vetsim rozptylem.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam