• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RETALEvropská unie
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    XCHAOS: Telička není eurohujer, jen se o to ze všech sil snaží.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Pavel Telička: Češi nejsou euroskeptici, jen podlehli jazyku politiků - EurActiv.cz
    http://euractiv.cz/...pske-unii/pavel-telicka-cesi-nejsou-euroskeptici-jen-podlehli-jazyku-politiku/
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    MAKROUSEK: ano ten podminovaci zpusob byl zle, samozrejme ze maji
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    MAKROUSEK: no vzdyt
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    SAMOUT: tak delo se to v dobe kdy byla IRA dost "okrajova" (prave ty policejni, posleze vojenske zasahy ji opet "postavili na nohy" a nabozenstvi tam sehralo uplne okrajovou roli mj. to je dost irelevantni poznamka v kontextu diskuze
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    ADAMIRA: Tak jako v Turecku maj, Kurdove. Raketama do nich sijou, ne pendrekama.
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    ADAMIRA: To nepopiram, i kdyz tam to bylo diky obecne povaze IRA trochu jina situace, navic tam se jednalo o do znacene miry nabozensky spor, coz konci ve srackach dost casto.
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    SAMOUT: No já ti nevim, ale policejní zásahy z takovýho severního irska by si mohli tímhle utřít boty (je teda irsko v Evropě nebo je to už moc daleko?).


    SAMOUT: To poslední co bych chtěl je obhajovat fízly, co bych chtěl ještě míň je obhajovat španělský fízly, ale mít v rusku nebo v turecku nějaká skupina lidí takovýhle separatistický tendence tak by se asi modlili, aby se jim dostalo stejný odpovědi jako se dostalo kataláncům od španělů - znovu nechci to omlouvat ale to jsou naprosto nesrovnatelný věci, - až mocinky jakože úplně :/
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    OTAVA: Prave ze dokaze, a presne z toho duvodu mu prijde postup Spanelske centralni vlady naprosto nepripustny. V Rusku nebo Erdoganove sultanatu by to uz nikomu divny neprislo.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    ERGOSUM: Jestli nedokazes rozlisit mezi spanelskem, tureckem a treba ruskem, je mi te lito.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    OTAVA: " Jsme v pravnim state a Spanelsko postupuje dle prava."
    Zvláštní. "Turecký sultán" to říká téměř stejně.
    Nějak uniká, že jde o protektorátní "právo". Není bez zajímavosti, že Gorbačov ve stejné situaci řekl Československu "Tak teda jo."
    OTAVA: Z toho jak se někteří politici vyjadřují mám pocit, že by jim takové řešení nevadilo. Druhá věc je, zda by něco takového prosadili. Ovšem stejní politici se snaží určovat, kam by měla EU směřovat.

    Nebo je vážně nutné, proto aby tvůj názor bral někdo na vědomí, dívat se při tom skrz malý, nebo velký zaměřovač?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LUBOB: hele, není nad dobře nakreslené strašidlo:
    The 100% True Story of the Writing of the Communist Manifesto - Existential Comics
    http://existentialcomics.com/comic/203

    a "frightful hobgoblin" by bývalo znělo skoro tolkienovsky... budoucnost mohla být jiná, takhle nás Stalin umlátil palicí (spectre).
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    SAMOUT: Do svrchovanosti každé země náleží to, čeho se země nevzdaly a nepředaly EU. Věci jako územní celistvost, či udělování občanství jsou výhradní doménou členských států právě proto, že to jaksi ehm, nepřevedli na EU. Výtka Polsku ohledně soudů je směřována také právě proto, že je to v oblasti, ve které EU státům do věcí mluvit může, protože jí to členské státy dovolili.

    Takže každému se měří stejně, ale logicky ne v každé oblasti.
    Zjistit proč může vytýkat EU Polsku dění ohledně soudů přenecháváme laskavéhu čtenáři jako snadné cvičení.
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    GREATDRAKE: Sorry, ale ja proste vzdycky odmital a odmitam pocitat do Evropy staty byvaleho SSSR (pochopitelne vyjma Pobalti). Geograficky ano, nicmene civilizacne, historicky a kulturne rozhodne NE. Ale chapu, ze je to jen muj soukromej nazor. A beres-li to takle, tak zcela nalezi pod svrchovanost Polska jejich soudni system, a EU se do toho nema co srat. Nebo ze by se merilo kazdemu jinak? V Polsku se ale do lidi nestrili.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    SAMOUT: Faktická - Majdan je také v Evropě, tzn. toto se dělo i po Ceaușescovi.
    Osobně si také myslím, že tohle Španělská vláda hrubě nezvládla. A myslím, že výtka, že by Španělé měli dodržovat své vlastní zákony je zcela na místě. Nicméně stále to neznamená, že mají orgány EU co mluvit do separatistických tendencí částí členských zemí a jak to členské země řeší. To náleží pod jejich svrchovanost.
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    GREATDRAKE: Ale takovou reakci se Rajoy definitivne vyloucil z rad demokratu. Sorry, ale tohle delal proti vlastnim lidem v Evrope naposledy Nicolae Ceaușescu (pravda, ten pouzil misto gumove ostrou munici). Proste to Rajoy totalne posral, jestli byli mezi Katalanci lide, kteri nechteli samostatnost / meli pochyby, tak ted jich bude radove min. A to rikam jako clovek , ktery jim nijak nefandi (vyjma Barcy, te fandim uz vic jak ctvrtstoleti :-)), bo spousta Katalancu jsou zkurveni ultralevicaci (staci se podivat co za kreaturu si zvolili za starostku v Barcelone).
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    GREATDRAKE: *Španělská vláda skrzevá svou policii předvedla za reakci. Nějak mi vypadla slova.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    JONAS3: Hele a dokážeš alespoň napsat konzistentní větu?

    Podstata je ale ta, že představitelé EU mají spoustu řečí o svobodě a demokracii (např. směrem k Ukrajině), ale jakmile někdo někdo projeví dost emancipovanosti a toto právo chce využít v praxi, tak je zcela nedemokraticky seřezán i uvnitř EU

    Právo na co? Právo na svobodu a demokracii Kataláncům nikdo nebere. Právo na sebeurčení také ne. Překvapivě národní integrita je _zcela_ doménou národních států, do které EU nemá a nesmí aktuálně co mluvit. Nebo bys raději opak? Komisi nebo europarlament zasahující do toho, zdali se státy EU smí nebo nesmí rozpadat? Opravdu?!

    Takže maximálně tak mohou odsoudit to, co Španělská vláda skrzevá svou policii (což se stalo).
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    JONAS3: jiste, je to tezke, ale kdyz zacnes ignorovat vladu prava, stane se z tebe rebel a renegat a takoveho zachazeni se ti i dostane.
    JONAS3
    JONAS3 --- ---
    No, myslím, že příměr s Brexitem kulhá. Podstata je ale ta, že představitelé EU mají spoustu řečí o svobodě a demokracii (např. směrem k Ukrajině), ale jakmile někdo někdo projeví dost emancipovanosti a toto právo chce využít v praxi, tak je zcela nedemokraticky seřezán i uvnitř EU. Což je předmětem kritiky ze strany většiny médií - a docela překvapivě těch proevropských. Kritizují to politici regionální, státní, ale představitelé EU vesměs mlčí.

    OTAVA: S tou legislativou (ústavou) je to ve Španělsku trochu problém, dovolím si citovat někoho jiného:

    Současná španělská ústava vznikla v roce 1978, což bylo složité přechodové období. Starý vládce, generál Francesco Franco, byl už pár let mrtev, ale budoucí demokratické zřízení stálo na hodně vratkých nohách. Armáda byla dosud silná a mezi jejím velením se nacházelo hodně tvrdých mužů, o jejichž loajalitě k novému režimu bylo možno mít určité pochybnosti.

    Možnost dalšího vojenského puče visela ve vzduchu a autoři ústavy se ji snažili co nejvíc minimalizovat. Jelikož věděli, že vojáci jsou mimořádně citliví na hrozbu rozdělení země, sepsali ústavu tak, že právní překážky k výkonu platného referenda o sebeurčení nějaké části Španělska jsou nereálně vysoké.

    ....
    Hned vzápětí je ústavou regionům přiznána možnost autonomie, ale jen v rámci zastřešujícího státu. Fakticky to znamená, že touží-li nějaká část Španělska dosáhnout samostatnosti zákonným způsobem, musí nejprve docílit změny ústavy – což je značně složitý proces, do kterého má co mluvit celý zbytek země.

    Mimochodem, všichni vojáci nebyli novou ústavou úplně uchlácholeni a v roce 1982 se část důstojníků skutečně pustila do pokusu o puč, který nevyšel.

    Tak, jak je španělská ústava napsána, odráží politické poměry konce 70. let a z hlediska racionálního fungování státu by nejspíš dávno měla být nahrazena jinou. Hrozba vojenských převratů je zažehnána už po desítky let. Jenže do kyselého jablka ústavní reformy se žádný španělský politik neodvážil kousnout.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam