• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • Přišli jste skrz odkaz na příspěvek, který již neexistuje.

  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    UNREALONEAD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez
    LUBAR
    LUBAR --- ---
    YBUKO: Mně hlavně zatím všichni speciální pedagogové a psychologové vysvětlovali, že pokud hyperaktivita není spojená s nějakým oslabením intelektu, a to většinou naštěstí není, tak v dospělosti se lidi uplatňují většinou velice dobře.... většinou jsou poměrně akční a i když se to nezdá, tak svým zvláštním způsobem pochytají poměrně dost informací, který dokážou dobře a rychle vyhodnotit. Jasně, nebudou to vědci na pokusy, ale takové ty "rychlé" profese jim dost sedí...
    KURNIKSHOPA
    KURNIKSHOPA --- ---
    ybuko - podobně to popsala třídní mého syna, tehdy prvňáka: on tou tužkou točí, kroutí, zarazí se, ví, že to nemá dělat, podívá se na mě - a rup! je po tužce! :o)))) a následně konstatovala, že nebude žádnej lumen, protože soustředění na houby, ale se životem, že se srovná dobře. Snad měla ta dáma pravdu! má před maturitou, ale krom matikářek to pak už byl s kantorama jenom prů..... tak!
    ATROPOS
    ATROPOS --- ---
    Mhmmm, to mivam taky:) nebo zjistim, ze najednou vlastne nemyslim na nic, nebo ze dotycny na mne mluvi asi svahilsky a musim ho pozadat aby zopakoval posledni vetu. Ted uz se to nastesti nestydim udelat. Blbe je, kdyz ji rekne svahilsky znovu (i to se stava;) Tyhle jevy jsou imho krasne vykresleny v Simpsonech, treba: Homerovi je vysvetlovano neco ultraduleziteho a v jeho mozku pri tom poskakuje opicka vsi silou rezajici do bubinku a on slysi akorat "bing bong bing bong! Ze mi byla diagnostikovana porucha pozornost (LMD) jsem se dozvedela ve svych triceti, to te doby jsem si pripadala normalne blba;)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    RETAL: Otazka vule? Hele ja sem na tom tak ze obcas behem hovoru sedim, koukam na toho kdo na mne mluvi a najednou zjistim ze myslim na neco uplne jinyho. I kdyz mne ten hovor zajima a je pro mne dulezitej. To neni zalezitost ovlivnitelna vuli. A nejedna se o 15 minut, ale asi tak tri az ctyri.

    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    sám jsem dost skeptický k tomu, abych pomocí nesoustředěnosti (trochu se mi příčí psát pořád add, protože to vlastně nevím stopro že to mám, ale vlastně je to jedno) vysvětloval různé aspekty svého života, ale je pravda, že spoustu toho docela sedí...

    jedna z věcí co mě trkla byly sny - zkoušel jsem lucidní sny a sice jsem slavil částečný úspěch s tím, že jsem nějaké občas měl, ale na druhou stranu byly dost nestabilní a často jsem sice viděl úžasné detaily snového světa, ale jinak ten svět nebyl moc velký a bylo to jako když jde člověk se svíčkou - trochu světla a po pár metrech už se ztrácí detaily...je pravda, že jsem neměl ještě moc trénink, ale napadlo mě, že je to možná obraz mého vnímání světa - ostré detaily, ale celek se ztrácí v mlze...
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    s tou pozorností je to často ubíjející...na druhou stranu, ono "neschopnost udržet myšlenku a myšlenku opustit", nemusí být vždycky špatné...

    zdůrazňuje se fakt, že má dost lidí problém se soustředit a rychle se zahltí informacemi, ale na druhou stranu jsou schopní se pekelně soustředit na jednu věc, která je zaujme a soustředí se na ni tak, že neví co se děje kolem...
    často to na sobě pozoruju - třeba v tom, když se ponořím do knížky a fantazií, které vyvolává, nebo když dělám nějakou manuální činnost...což je často prostě tím, že by mě jinak něco vyrušilo, tak se toho "chytnu zuby nehty"...nebo to, že jsem schopný sledovat běžné věci jako bych je viděl poprvé a radovat se z nich...můžu jen tak sedět a kochat se krajinou, větrem ve vlasech, nebo jen vlastním dechem...

    to že zapomínám občas využívám třeba i tak, že si "zapomenu" v kapse třeba fidorku...a pak jí tam později najdu a mám radost z toho nečekaného potěšení :-)
    DIVA
    DIVA --- ---
    LUBAR: díky! .)
    LUBAR
    LUBAR --- ---
    DIVA: samozřejmě po konzultaci s dr.... bral nejdřív Pheneamaletten, pak Orfiril Long... A nejde ani tak o to, co se píše v letáku, spíš o to, že jsme si té změny my všimli poté, co jsme léky vysadili. Ono totiž my jsme si nějaké změny všimli bezprostředně po navýšení dávkování a pak, v souvislosti s mnoha jinými zkušenostmi, které jsme během roku nastřádali, nám došlo, že poměr 1 záchvat za rok vs. každodenní braní léků (s prokazatelnými účinky kupř. na játra) je fakt nevýhodný. A když jsem to řešila s doktorkou, tak byla úplně v pohodě. On má fakt záchvaty provokovaný výlučně teplotou, takže trvalá medikace je víc pro klid rodičů, než pro nutnost předejít záchvatu.
    Mmch - o tom, že ty léky mají vliv na psychiku, mi nezávisle na sobě řeklo několik psychologů, kteří se zabývají dětmi s epi záchvaty... možná to není prokazatelný vedlejší účinek, ale asi to v té zkušenosti těch lidí nějak je.
    DIVA
    DIVA --- ---
    LUBAR: léky na epilepsii mají vedlejší účinky jako nesoustředěnost? co přesně užíval? a vysadili jste to po konzultaci s MUDr. nebo na vlastní pěst
    LUBAR
    LUBAR --- ---
    DIVA: Podle mě ani tak nejde o epilepsii jako takovou, já měla poslední záchvat v první třídě, ale jde o nějakou dispozici mozku, která, bůh ví, zda-li je, vůbec současnýma metodama zobrazitelná... a která se u některých jedinců může epi záchvaty projevit.
    Syn teď má na epi vysazený léky, protože nám přišlo, že dělají větší neplechu, než užitek... sice se výrazně líp soustředí, ale zároveň se zhoršily projevy hyperaktivity. A jeho současný nález na mozku prý není "normální," ale ruku v ruce s tím doktorka říkala, že ono se vlastně neví, co je normální, protože eeg se dělá obvykle až u lidí s nějakým problémem.. a že je docela dost pravděpodobný, že můj nález na mozku bude stejně "nenormální", jako je ten synů, ale mně nikdo eeg dělat nebude, protože k tomu není důvod...
    LUBAR
    LUBAR --- ---
    UNREALONE: Já o tom nepochybuju, že je jsou tělesný cvičení na podporu soustředění dobrý, ale třeba jógu nebo taiči si fakt u sebe představit neumím ... žonglování klidně... potřebuju dynamiku, jinak mě to neskutečně nudí... Syna jsme dali na jógu ve školce, a učitelka ho vyloučila po druhé hodině, že jim rozvrací hodinu :)
    DIVA
    DIVA --- ---
    LUBAR: ten add případ o kt vím je taky epileptik, de to zjevně ruku v ruce
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    velké problémy mám pořád soustředit se na velké, široké problémy...snažím se je rozložit na menší zvládnutelné části, ale často i pak těkám mezi nimi a nedokážu se hned rozhodnout co dřív...teda jde to, ale pomalu :-(

    krásné přirovnání o pozornosti bylo v té knížce co jsem četl - že je to jako když rozlijete rtuť - každá kulička se rozjede na jinou stranu a posbírat je je těžké...
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    LUBAR: jógu jsem zkoušel a nebavilo mě to asi hlavně kvůli učitelce resp. struktuře lekcí...chyběl mi tam nějaký řád...systém :-)

    jinak jsem dělal taiči...a doufám, že se brzy dokopu abych se k tomu vrátil...tam se soustředit musíš...zároveň je to ale i úžasný relax a když se naučíš sestavu, tak už se nemusíš soustředit tolik na pohyby, ale na vlastní provedení/procítění pohybů a to mě hrozně vyhovuje...

    imho aktivity kde se musíš soustředit jsou dobrý trénink - viz žonglování...
    taky je dobré tancování, zkoušel jsem i irské tance, baví mě taiči - to mi dává hodně a vlastně jakákoliv aktivita, která potřebuje soustředění...napadlo mě že bych si pořídil takové to jednokolo jako mívají v cirkuse a trénoval si rovnováhu :-)
    UNREALONE
    UNREALONE --- ---
    DIVA: "sytý hladovému nevěří" - jo to je přesný...


    RETAL: se spánkem to klidně souviset může a co jsem tak četl o ADD, tak zdůrazňují, že případnou diagnózu by měl dělat odborník co má s ADD zkušenosti, aby to mohl potvrdit nebo vyloučit, protože některé příznaky jsou stejné/podobné jako u jiných "problémů" a navíc se často vyskytuje společně s dalšími jako deprese, úzkosti atd...

    ...každopádně za výmysl farmaceutických firem bych to rozhodně nepovažoval :-)
    LUBAR
    LUBAR --- ---
    LUCCAZ: Naprosto si nedovedu představit, že bych se měla chodit odreagovat na cvičení, kde se budu muset soustředit :) teď jsem skončila u plavání a spinningu, protože v obou případech můžu naprosto vypnout a jen tupě dělat nějaký pohyby. Jóga mě odrazuje od chvíle, co vím, že existuje, je na mě moc statická... ale ono to s tím vším bude velmi souviset :)
    LUBAR
    LUBAR --- ---
    RETAL: Vůbec bych nevylučovala, že spolu spánek a ADHD budou souviset, nicméně ono to i s léčbou spánku není zas tak úplně jednoduchý. Mám syna s ADHD a než jsem si o tom něco načetla, tak jsem to přičítala manželově "genetice," protože manžel má už z dětstvi diagnostikované dys vady a poruchu pozornosti (bez hyperaktivity). Jenže jak jsem si o ADHD začala víc a víc číst, tak čím dál tím víc věcí spatřuju u sebe, a to jak v dětství, tak i teď v dospělosti, a je to klasická ADHD. Nemám potřebu to u sebe mít oficiálně diagnostikovaný, ale leccos se mi tím u mě samotné vysvětluje - třeba i to, proč můj manžel vždycky přesně ví, kde má(m) hodinky, brejle, klíče, tašku, kdežto já zmateně pobíhám po celém baráku a netuším, kde jsem to asi tak mohla nechat. Stejně tak proč já nevydržím chvilku posedět v klidu, a přinejmenším se vrtím, ale spíš šoupu nohama, cvakám tužkou, tahám plyšáky za fousy a podobně.
    A můj syn spí úplně stejně blbě, jako jsem spávala já, jako dítě. Je to obrovskej rozdíl oproti mladšímu synovi - ten, jak ho večer uložíme, tak se ráno probudí, starší syn už jen při usínání dokáže celou postel oblézt desetkrát, a v noci v posteli cestuje. Taky starší syn má zábranu, kdežto mladší jí nepotřeboval nikdy.
    A spánkový eeg mu dělali, protože má epileptický záchvaty provokovaný teplotou (taky po mně), nález tam měl, ale víc je samozřejmě zajímaly epi hroty, než možná nepravidelnost spánku.
    A vsadila bych se, že moje eeg bude velice podobný tomu jeho.

    A proč se na to u mě nepřišlo dřív - holt jsem měla kliku, že jsem holka, takže moje projevy byly spíš upovídanost a vrtění v lavici, než zběsilé pobíhání po třídě, a ve svý podstatě jsem měla štěstí, že jsem měla kantory, kterým víc než o výsledek, šlo o postupy a pochopení principů, což mi šlo. Ale běžně se mi stávalo, že jsem měla všechno dobře, ale vůbec jsem si nevšimla, že v zadání je -3 a ne 3. A kam moje paměť sahá, vždycky jsem všechny písemky odevzdávala úplně první, a nikdy jsem neměla plný počet bodů, skoro vždycky to stačilo na dobrou známku, ale jen málokdy na vynikající jedničku :)
    RETAL
    RETAL --- ---
    Dočítám tu knihu a autor tam znovu explicitně říká

    Naprostá většina lékařů nemá dostatečné znalosti o spánku a příznaky poruchy spánku vydávají za jiné nemoci (stav USA 1997, u nás to IMO nebude lepší):
    Obstructive sleep apnea patients are often treated for "misdiagnosed" depression. Children with sleep disorders are commonly diagnosed as having attention deficit disorders.

    Takže šup, kompletní vyšetření za 6 000:
    Spánková poradna
    http://www.spankovaporadna.cz/
    LUCCAZ
    LUCCAZ --- ---
    Ahoj, tato diskuze me zaujala (ze nekdo resi stejne problemy) a tak jsem se rozhodla prispet svymi zkusenostmi. Jsem rocnik 88 a cca v peti letech mi byla diagnostikovana "LMD" Ve skolce jsem byla dost nezvladatelna a nikde me nechteli.. Tak se mnou mama zacla obrazet doktory a dostala jsem tuto nalepku.. Byla jsem agresivni, nesoustredena, neumela jsem mluvit a mlatila jsem sebou:-) Muzu rict, ze nevim o zadnych lecich na podobne veci.. ja jsem byla do 15 let pod dohledem psychologa, chodila jsem do specialni tridy a musela jsem si vse co jsem delala systematicky zapisovat atd.. Diky tomu jsem dnes celkem normalni, uz jsem jenom roztrzita, mam trochu problem s nocni uzkosti a klepu kolenama o sebe:-) Myslim, ze jedine co na tohle zabira je systematicnost, rutina, cviceni kde se musi soustredit(pilates, joga).. Jako v mementu, vse si psat, davat veci na stejna mista atd..
    DIVA
    DIVA --- ---
    RETAL: aniž bych byla schopná zpochybnit tvou pochybnost o diagnostikovatelnosti nedostatečné schopnosti se soustředit ;) tvrdíš že míra schopnosti soustředit se není individuální? nebo jen že zrovna schopnost soustředit se je něčím výjimečná oproti všem jiným schopnostem, a neexistují lidé, kteří jí nedisponují..? .)

    u nedostatečné pozornosti u ADD je zajímavé právě to, že se netýká jen školní výuky nebo náplně práce, ale zrovna třeba té konverzace s kamarády, realizace libovolné formy zábavy, nebo prostě jakékoli činnosti. neustálá roztěkanost mysli - svým rozsahem silně přesahující cokoli se dá považovat za (byť velmi široký) průměr. od toho je tu tahle diagnóza

    sytý hladovému nevěří ;)


    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam