• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  Ztracené heslo?
  UNREALONEAD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez
  Tenhle klub je určený diskusi o poruchách pozornosti, řešení problémů, výměnu zkušeností, atd.
  Laik nechť se zeptá a nejlépe si o tom něco přečte (online jsem toho našel dost, ale většinou anglicky), pokud sem zavítá odborník, budu moc rád za jakékoliv rady a připomínky.

  ADD resp. ADHD jsou zkratky pro anglické termíny Attention-Deficit Disorder resp. to samé s "Hyperactivity", dříve se pro toto používalo označení LMD (Lehká Mozková Dysfunkce).

  Pokud nevíte o co se jedná, ale zaujalo vás to, zkuste si něco málo přečíst...nechci sem opisovat ani základní popis, protože je toho docela dost, ale následujících pár odkazů by mohlo aspoň pro začátek pomoct:
  Příznaky (symptomy) [anglicky]
  Portál o AD(H)D na about.com [anglicky]
  Wikipedie [česky]
  Wikipedie [anglicky]


  http://www.nepozornidospeli.cz/

  Průběžně bych chtěl doplňovat odkazy a moudra na nástěnku, ale ne vždy mám čas (a jsem chaotik ;-) ) takže se hlaste o práva pokud se chcete realizovat :-)
  rozbalit záhlaví
  AXTHEB
  AXTHEB --- ---
  KOLLUCHA: mediTace :)
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  SUK: Pokud vím, tak ne. Podle testů se nejvíc osvědčila kombinace terapie a léků. Možná samotná terapie zaměřená na zvládání projevů a možná na sebepřijetí (aby si člověk přestal vyčítat, že mu nejde se soustředit). Jinak pomáhá pravidelné cvičení nebo prostě pohyb, dostatek spánku, zdravá strava. Prostě dobrá životospráva.

  VERONIKA22: Podle mě u Ritalinu zajížděcí období neexistuje. Ten je právě dobrý v tom, že naopak funguje hned a odejde do večera. Tlak zvedá, ale nikde není psané, že bude zvedat tlak zrovna tobě.

  SUK: Jj bacha na to abys po lékách nezačal chodit po vodě, když jsou tak ezo :-))
  Hele já nechci tvrdit, že ty léky nemají vedlejší účinky. Ale nemusí se projevit. A i kdyby se projevily, tak ti nemusí tolik vadit. Ale kdyby to bylo tak jednoduché jako si šňupnout trochu gingka, tak přece není potřeba vymýšlet různé Strattery a podobné věci...
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  SUK: ten pocit znám
  SUK
  SUK --- ---
  LWEEK: B6, jestli wiki nekeca, musim mit dost. Omega 3, jestli wiki nekeca, me obchazi obloukem. Zkusim nekde doplnit, pridam ginko, jestli to pomuze. Meditace a audioterapie jsou moc na me uz moc ezo :) Kazdopadne, problem je tak velky, ze jsem se odvazil sem napsat a moji zasadni asi zasadni ambici je treba zacit pracovat, dodelat aspon cast projektu, co mi nekde visi a idealne neposrat vicemene vsecko, na co sahnu (popr. se u toho nezranit). Takze asi tak :)
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  VERONIKA22: no a stratteru jsi teda uživala, ne ? ak ti ji někdo předepsal, tak mu řekni o ritalinu
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  VERONIKA22: existuje třeba lecitin nebo ginko, jeden čas mi docela píchnul i B-komplex, teď zobu rybí tuk s vitamíny A D a E a taky mi to celkem zapaluje. Mozek dostane lepší výživu (lecitin v podstatě je přímo výživa, omega-3 potřebujou nervy obecně, ginko zlepší prokrvení, takže i zásobováním vším co je a ty vitamíny prostě doplní ty co jich máš zrovna málo a metabolismus s nima pak nemusí šetřit), takže tak jako funguje obecně líp, ale neslibuj si od toho zázraky a nepřekračuj doporučené dávkování (tím si můžeš u těch v tucích rozpustných vitamínů dost rozesrat zdraví a i tím ginkem se dá otrávit).
  VERONIKA22
  VERONIKA22 --- ---
  PALEONTOLOG: já jsem ještě nikoho nežádala, že chci léky. Šla jsem jen do lékárny a ptala se co je bez receptu volné a teď jsem doufala, že existuje něco na mozek co vůbec není určené pro ADHD. A ritalin přece taky zvyšuje krevní tlak a taky je tam zajížděcí období kdy mi může být ještě hůře ne?
  LWEEK
  LWEEK --- ---
  SUK: Vitamín B6, omega-3, ginko. Záleží jak velký ten problém je a jaké máš ambice. Dá se meditovat, popíjet různé čajíky meduňka, maté apod. A na učení se dá zkusit audioterapie.
  SUK
  SUK --- ---
  Tyjo, koukal jsem na tu Stratteru, papirove to vypada jako poradny svinstvo :) Ac cast vedlejsich ucinku by se mi docela libila (predevsim pak ztrata chuti k jidlu), zbyle potencialni vedlejsi ucinku pusobi docela desive. Ale to stejne bez predpisu nesezenu (stejne jako vetsinu dalsich zde popisovanych svinstev) a protoze na variantu V 35 to prestane si jeste nekolik let budu muset pockat, tak bych se zeptal - existuje vlastne na tohle neco slabsiho, snadneji sehnatelnyho?
  KOLLUCHA
  KOLLUCHA --- ---
  K4N3C: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16623645/
  Vypadá to nadějně. Vzhledem k tomu, že je "epidemie" ADHD, tak se třeba dočkáme i nějakých dalších studií :-))
  K4N3C
  K4N3C --- ---
  Už tu byl zmíněnej piracetam, teď Modafinil, tak se zeptám - zkoušel někdo Noopept nebo další nootropika ve spojení s ADHD?
  TROLLFACE
  TROLLFACE --- ---
  MODAFINIL
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  KOIRA: tak spousta symptomů se mi tímhle vysvětlila, ale když se člověk dlouho pozoruje, najde si kde-co, ať je nebo není nemocnej. přizpůsobit život svým možnostem a nehrotit tu hlavologii se mi vyplatilo. nejde ani tak o peaky uvažování, když ten výkon nevydrží, jako respekt k propadům a těm se přizpůsobit.
  jak říkám, viděl jsem tu hyperaktivkyni, a ta byla fakt mazec. ptal jsem se jí, co bere, ale ani strattera ani ritalin to nebyli, zkusím ji ještě oslovit.
  KOIRA
  KOIRA --- ---
  PALEONTOLOG: Aha, tak to může hrát roli, užívej si to a netrap se lékama :). Já mám ten mozek fakt bláznivej.
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  KOIRA: já po pěti týdnech málem umřel :D v takovým zombie stavu (VERONIKA22 ti ta hlava stejně nemůže fungovat, takže efekt jsem pociťoval jen na začátku, třeba prvních 14 dní.
  já myslím, že až tak hyperaktivní nejsem, že nepatřím do indikační skupiny. přecejen o doporučila adiktoložka, která se celoprofesně zabývá lidmi s adhd, on pro každého kováře taky vypadá každý problém jako hřebík. ale zase jsou lidi, co co fakt add splňují a stratteru nemůžou, tak ještě nevím jak na tom jsem. imho ne tak zle, možná jsem jen líznutej
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  KOIRA: já po pěti týdnech málem umřel :D v takovým zombie stavu (VERONIKA22 ti ta hlava stejně nemůže fungovat, takže efekt jsem pociťoval jen na začátku, třeba prvních 14 dní.
  já myslím, že až tak hyperaktivní nejsem, že nepatřím do indikační skupiny
  KOIRA
  KOIRA --- ---
  PALEONTOLOG: To je zajímavý, ale lidi říkaj, že jim to zabere za pět týdnů a já měla efekt prakticky okamžitě a dodneška beru "startovací dávku" páč, z tý vyšší už mi teda bylo blbě fest (což by se shodovalo s tvým pozorováním) tak jsem řekla, že to radši zkombinuju s Ritalinem a na tom jsem už skoro tři roky a chrochtam si. Zjevně to každýmu nesedí, jestli ti to třeba vyřeší kafe, asi je to v pohodě, mě se z jednoho hrnečku týden točí hlava a nemůžu vlízt do autobusu, takže zlatá Strattera :D
  KOIRA
  KOIRA --- ---
  AXTHEB: twe, to by mě asi zabilo :D ale když mám čtvrtku hrníčku, tak to funguje líp než Ritalin :)
  AXTHEB
  AXTHEB --- ---
  KOIRA: Mno, já funguju asi nejlíp s ritalinem 1-1-0 a třema až čtyřma kávama denně :)
  CYBERWOLF
  CYBERWOLF --- ---
  Různý lidi snášejí různé věci různě. Mě to nepřijde divný.
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  KOIRA: ja teda nemohl ani obedvat a ani veceret a bylo to horsi a horsi, nechapz, ze to nekdo snasi dobre. A po pauze jsem si dal mensi davku a vubdc, uz nikdy vic :D
  Funguju normalne, nepotrebuju to.