• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  UNREALONEAD(H)D - porucha pozornosti s hyperaktivitou i bez
  HEJSEK23
  HEJSEK23 --- ---
  Docela čumim. Tady v tý debatě poprvý necejtim že v_u plácá sračky a dokonce s nim i souhlasim. to už se svět v prdel otočil
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  LWEEK: a že by šlo o promotérství obchodníků s deštěm tě nenapadlo, co. je tady klub, na kterým jsem si o kratomu a jeho dopadech udělal celkem jasno. prostě obecná rada je to takhle nepoužívat.
  LWEEK
  LWEEK --- ---
  Docela zajímavé je pročíst si zkušenosti lidí na redditu, kteří se tím rozhodli řešit ADHD. Někdo tam psal, že to bere šest let 2.5g denně. Sem tam vysadí aby se ujistil jak na tom je a žádné problémy. Z toho mě vyplývá:
  - lze si udržet nízkou dávku, stačí se chovat dospěle s rozumem.
  - při nízkém dávkování není absťák a nebo je minimální a to i po 6 ti letech užívání.

  Dovolím si dvě citace z toho medicínského článku:

  Kratom tolerance, dependence, and withdrawal have been reported with daily and heavy use, though these symptoms are generally milder and of shorter duration than those of classical opioids (Ahmad and Aziz, 2012; Singh et al., 2014; Singh et al., 2015; Swogger et al., 2015; Grundmann, 2017; Swogger and Walsh, 2018; Smith et al., 2021b). Physical dependence that can develop over time has been described as similar to that of coffee or mild opioid dependence (Brown et al., 2017). A study on dependent users (three or more daily servings) indicated that withdrawal symptoms (including insomnia, nausea, vomiting, diarrhea, muscle pain or spasms, shakiness, runny eyes or nose, and hot flashes) resolved within one to 3 days for most (Singh et al., 2014). Longer duration of use and higher average dose may extend the duration and increase the severity of withdrawal, however, and a small number of individuals may find kratom very difficult to quit (Smith et al., 2021b).

  Conclusions by many negative, sensationalized, or otherwise decontextualized media reports on kratom have been questionably drawn from case studies and toxicology reports which, at best, provide low levels of evidence due to unknown internal validity and generalizability and over-representation of extreme events (Merriam, 2009). Unfortunately, warnings regarding kratom exhibit features of drug hysteria (Hart, 2013), which involves the promulgation of sensational and biased information and the pursuit of legislative approaches that are disproportionate to apparent public health risks. At the public health level, drug hysteria is not only scientifically unfounded, but dangerous. In the case of kratom, misinformation can lead to dehumanization of kratom users, disinclination for people with OUD to try kratom as a substitute for opioids that are causing them harm, and the continued promotion of ineffective, draconian, and punitive policies with the potential to contribute to mass incarceration, a serious public health threat in its own right. Simultaneously, drug hysteria can contribute to the inhibition of rigorous scientific study and thereby deprive the public of scientifically-informed pharmacotherapeutic interventions (PR Newswire, 2016). Banning or criminalizing kratom, as six United States have done at the time of this writing, has the potential to create a new illicit market for kratom products, increasing the likelihood of adulteration and the use of dangerous substances as kratom substitutes. All of this results in harm to people who regularly use kratom to address pain, psychiatric problems, and SUD symptoms (Grundmann, 2017; Swogger and Walsh, 2018; Coe et al., 2019; Smith et al., 2021a; Smith et al., 2021b). Moreover, sensationalized and negative reports lead some patients to fear revealing kratom use to their healthcare providers (Smith et al., 2021b) and misinform those providers about the risks of kratom use.
  LWEEK
  LWEEK --- ---
  VYHULENY_UFO: Docela zajímavý je, že ten absťák je podobný absťáku když přestaneš brát Adereall. Trvá týden a nic nenasvědčuje tomu, že by to mělo nějaké následky nebo že by vznikla celoživotní závislost. Víz ty články které jsem linknul.
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  LWEEK: dobrý tak je to indol, co se váže na opiátovej receptor. to je celkem jedno bych řekl. jak mytraginin tak morfium jsou agonisti m-opiových receptorů, takže vzniká klasická opiátová závislost.
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  LWEEK: rozumim, prej se kratom na ty receptory chyta jeste radeji nez opiaty samotny... nicmene je to tvuj boj.
  LWEEK
  LWEEK --- ---
  VYHULENY_UFO: Na jiný receptory stejných buněk podobným mechanismes jako opioidy. Proto se nedá s úplností říct, že efekt je 1:1 stejný.
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  LWEEK: ten jinej princip je, ze se kratom chyta na stejny opioidni receptory jako opiaty?
  LWEEK
  LWEEK --- ---
  PALEONTOLOG: Jen bych uvedl na pravou míru. Sice tu šermujeme s termínem opiát, ale opiát to není. Funguje na jiném principu.
  LWEEK
  LWEEK --- ---
  Výsledky prvních klinických testů:
  A systematic review of (pre)clinical studies on the therapeutic potential and safety profile of kratom in humans - PubMed
  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34309900/
  LWEEK
  LWEEK --- ---
  Dobře něco k věci:
  Frontiers | Understanding Kratom Use: A Guide for Healthcare Providers
  https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2022.801855/full
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  LWEEK:
  LWEEK: kratom je návykovej opiát, to že není na seznamu návykových látek podle seznamu zákona č.463/2013 sb. ještě neznamená, že ta látka není návyková. nejsou na seznamu ani alkohol, cigarety a kofein, ale návykový prokazatelně jsou.
  máš málo informací a děláš, jakobys měl v břiše knihu, člověče. dělej si se svým tělem co chceš, ale povinnost zodpovědnýho diskutéra je, aby ti řekl, že jdeš na šikmou plochu a že to, co tvrdíš, jsou často prokazatelný blbosti a že tenhle postup nelze doporučit.
  ale nenech se rušit, pokračuj o přírodních látkách neznámýho spektra, o průmerných lidech, o nerizikovosti kratomu ;D
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  LWEEK: no tak si ty studie najdi... Natož aby říkaly něco o tom, co to dělá pro poruchy pozornosti, kdy se ta pozornost zhoršila tím, že se ti rozjebala psychikac, co tady píšeš. To je úplně jasná indikace pro antidepresiva.

  Vykašli se na svoje nespolehlivé internetové zdroje, včetně nyxu , a řeš to se svým ošetřujícím psychiatrem.

  Ten by ti řekl, ne anopak ta antidperesiva, co mají stimulační účinek - tedy třeba bupropion a venlafaxin libido posilují. Taovéhle nesmyslné spekulování bez toho, abys věcem rozumněl a trvání na tom že "hodná přírida" "zlá chemie" jsou klasické příznaky právě úzkostně depresivních chorob. Hlavně najít něco, co nebude léčba, co bude reálně pomáhat a nahradit to něčím co je rizkové, nejsité, ale vygooglil sis to.
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  LWEEK: pobavils, pokračuj v show, prosím :D
  LWEEK
  LWEEK --- ---
  ZUZKAOU: Základní studie ohledně toxicity musí existovat. Stejně jako když se na trhu objeví nová syntetická droga tak se zkoumá. Narozdíl od syntetické drogy kratom existuje a užívá se velmi velmi dlouho. To je v podstatě docela slušný klinický trial. :) Pokud by se v závislosti na užívání umíralo nebo tam byli jiné fatální následky, tak by se o tom vědělo. V dlouhodobém horizontu může nějakou škodlivost, ale v krátkodobém užití nebo rekreačně to bude docela jistě zanedbatelné. To je okamova břitva. Zatím se ví, že nadměrné užívání může poškodit játra (jako alkohol nebo cokoliv co játra přetěžuje?). Zkrátka spadá to do kategorie lehkých drog. Tam se to dostalo z nějakého důvodu a nemyslím si, že to bylo na základě něčího dojmu.

  Nemyslím si, že potřebuju antidepresiva. Podle čeho tak usuzuješ? Opět antidepresiva se, co jsem slyšel už z mnoha zdrojů, používají jako podpůrná léčba (s vyjímkou deprese z fyziologických důvodu) a pouze pokud člověk má problémy, které ho omezují ve fungování. Tzn. k potlačení příznaků. Jestli tam proběhne nějaká léčba tak to je spíš vedlejší produkt změny chování. Krom toho jedním z vedlejších účinků antidepresiv je snížení sexuálního libida. To by mě zabilo. :D
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  LWEEK: zavidim ti tvoje nadseni. kdyz jsem byl v podobne detskem veku jako ty, zcela nekriticky jsem obdivoval konopi jako lek na vsechny bolistky sveta. kdyz vymenim v textu kratom za marihuanu, jakobych slysel sam sebe.

  no nicmene, to bylo pred triceti lety a dodnes neni marihuana ani legalizovana, ani dekriminalizovana a osobne bych kratom radeji videl v rukou lekaru, nez v rukou internetovych samolecitelu a jejich podivnych neidentifikovatelnych zdroju susiny.
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  LWEEK: přírodní v tomto případě znamená nejasné účinky, neznámé složení, není jasná dávka účinné látky navíc je známé že se falšuje a přidávají se tam syntetické látky, aby to víc kopalo.

  Navíc prostě je návyková a ty jsi v momentu, kdy není bezpečné s tím experimentovat.

  Logickým a funkčním řešením jsou antidepresiva se stimulačním účinkem. Ne stratera či ritalin ty naopak emoce mohou nepříjemně posilovat.
  LWEEK
  LWEEK --- ---
  VYHULENY_UFO: Ale hovno. :)

  Takhle, co jsem slyšel od několika psychiatrů, tak stimulanty nemají být lékem. Mají být podpůrnou léčbou během psychoterapie a mají se užívat jen dočasně. Dokonce u lehčích forem se stimulanty nedoporučují vůbec. Můžu vám to tu prolinkovat jestli chcete, pokud se na tomhle neshodenem. Dlouhodobé braní stimulantů se obvykle doporučuje pouze u lidí s těžkým ADHD. Bohužel i braní stimulantů je svým způsobem návykové, takže nezřídka lidi končí u dlouhodobého užívání a není to dobře.

  Celá moje myšlenka kolem kratomu spočívá v tom, že je to přírodní, zatím teda volně dostupná látka, která má potenciál odvést stejnou službu. Nikde jsem nenašel zatím jakoukoliv informaci o tom že užívání kratomu je nebezpečné. Dokonce i WHO doporučuje to neregulovat. Jako je mi to v zásadě jedno kdo tu má jaké dojmy. Je to prostě informace a každý podle své vlastní vůle a uvážení s ní naložit jak chce. Pro někoho to je big no no, pro někoho je to příjemnější varianta než hledat někoho kdo mu diagnostikuje ADHD když ti doktoři prostě nejsou a kognitivní terapeut se sehnat dá dobře. Je to prostě cesta a každý má tu svou která mu z různých osobních důvodů může přijít lepší.
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  Normálně si zajdi pro antidepresiva, bát se vedlejších účinků léku a chtít to místo toho řešit kratomem nezámého původu a složení je hodně divoké :-D
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  LWEEK: dyť to máš v každém příbalovém letáku. To "vzácně" a "výjimečně" má jasnou statistickou funkci, podobně jako třeba určování míry větru.

  Každý funkční lék má vedlejší účinky. Jeden z klídových věcí co se zjištuťuje v rámci výzkumu je jestli rizika převažují přínosty a to hodně citelně.

  Proto se holt kokain přestal už koncem 19. století používat jako lék na deprese.

  Pokud něco nemá vedlejší účinky, tak to bude fungovat jen na úrovni placeba - tedy máš 60 % že to zabere, ale stejně by zabralo cokoliv jiného.
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam