• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    MAKII: taky jim ukaž zálohování, pěkně ať si napisou dopis a do příští hodiny se jim z disku ztratí
    SATAI
    SATAI --- ---
    MAKII: Urcite bych se postaral o to, ze na konci budou mit do hlavy namlacene http://www.spir.cz/lenka-eckertova-daniel-docekal-bezpecnost-deti-na-internetu
    PUPU
    PUPU --- ---
    MAKII: zasadni je si ujasnit, co chces vlastne ucit. jestli informatiku, coz je veda o praci s informacemi, nebo zaklady prace s vypocetni technikou. na 'zakladku' je IMHO lepsi ta druha varianta, treba na gymnazium spis ta prvni. stredni skola ma totiz pripravit teoreticke zaklady na pozdejsi studium, takze nejake povidani o bitech a bytech, bitovych operacich, tranzistorech, pametech, procesorech a dalsim zeleze, sitovych modelech...a tak dale. na zakladce bych vsechny tyhle veci dusledne ignoroval a soustredil se na obecne dovednosti. predvest zakladni ovladani, vysvetlit par pojmu a pak predhodit ke hrani. do kazde hodiny nejaky konkretni ukol navazujici na predchozi vyklad, ve smyslu 'najit na Wikipedii', 'napsat dopis' a tak podobne.

    otazkou je, jestli ma smysl tohle ucit na Linuxu, kdyz se jedna o desktopove veci a tam se 99% lidi setka pouze s Windows...

    vyse uvedene je ciste muj nazor coby deformovaneho IT profesionala ;-)
    MAKII
    MAKII --- ---
    Ahoj, neučíte náhodou někdo na základce počítače a byl byste ochoten se podělit o tématický plán rsp. pár rad? Vyfasovala jsem je k úvazku jako "ta, co to přece umí s počítačem" a i když se v tom umím tak nějak pohybovat, ráda bych učila líp, než být o lekci napřed z nějaký příručky. Budu učit na ubuntu, což jsem si sice zvládla nainstalovat a umím formátovat v open officech, ale tam moje znalosti spíš končí ... moc by mi to pomohlo, díky.
    LUDO
    LUDO --- ---
    KUKIDE: AirVPN dobra, na fore maju aj guidy ako zabranit leakom mimo VPN. Plus ponukaju moznosti ako zamaskovat VPN prevadzku tunelovanim cez SSH a pod.
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    no zatím žádnou... :) ještě nejsem ve francii :) našel jsem si tuhle páč se dá koupit za BTC a na nějaké stránce ji doporučovali že je dobrá pro francii... nebo nějaké jiné doporučení?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    eh. no proste zalezi jaky mas typ VPN, jestli se pres ni da routovat vsechen provoz atd.
    tgze jakou mas VPN?

    pripadne sem nakopiruj vypis prikazu "sudo route -n" z konzole.
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    ??? co tím myslíš? :)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    KUKIDE: musis mit default route pres tunel te vpn
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    Ahoj, mám hloupej dotaz, bude mi stačit ve francii nastavit jen VPN abych moch v klidu stahovat torrenty aniž by mě HADOPI odhalila Nebo mi doporučíte nějaké jinné řešení? A musím i nějak nastavit Transmission na to VPN?
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    Oh fuck :)
    nvbn/thefuck · GitHub
    https://github.com/nvbn/thefuck
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    VYHULENY_UFO: To se nepočítá;)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    PISKVOR: ani virtualni? :P
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    GILHAD: Některé naše stroje dokonce nemají vůbec žádný hardware ;)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    GILHAD: tedka sem dokonce videl i jednoho postarsiho Suna. Ten dokonce nemel ani VGA konektor :P
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    VYHULENY_UFO: Tak ono spousta nasich linuxovych masin nejenze nema GUI, ale ani obrazovku, mys, nebo klavesnici :)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    SATAI: vsak pokud se nepletu, doslo to i microsoftu a ty jejich posledni verze windows serveru snad nepotrebuji gui (alias server core), zejo...
    SATAI
    SATAI --- ---
    RUTHAN: ona hlavne myslenka GUI na serveru ti zacne pripadat skutecne absurdni, az si prestanes predstavovat nejaky usmudlany file/print server a objevis veci, jako je virtualizace, kontejnery a immutable infrastructure...
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    RUTHAN: Podle mě to jako s každou složitou věci. Pokud přidáš další věc so se může pokazit, pak se pokazí. Pokud máš linuxový stroj jako server, gui na nic nepotřebuješ a snižuješ tím také zátěž toho serveru, který se může věnovat věcím na je určen a ne na zobrazování ikonek. Samozřejmě na pracovní stanici je to jiná pohádka.

    S tím překlikáváním je to tak, že proc člověka který je zvyklý na klávesnici a zkrakty je myš vlastně zpomalením. Různé terminálové multiplikátory jako tmux či screen, dovedou zobrazit více "oken" na displeji a pracuje se s tím podobně jako v gui akorát si okna nepřenášíš sem a tam.
    LUDO
    LUDO --- ---
    MUTHA: a potrebujes nutne Bridged adapter? nastav vo VB Settings NAT a malo by to ist v pohode
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam