• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    MAKII: Já bych se tak rozdílů nebál. Z teorie projít
    1)disk, složky (zmínit název adresáře), soubory, odkazy, /home vs C:\
    2)typy souborů- text, obrázky, hudba, film, archivy, programy zmínit exe, sh,
    3) internet- jsou to data uložená na propojených počítačích někde venku a leze se tam pomocí prohlížečů a klientů. web, pošta (na webu/klienti), vyhedávače. Seznam ani Googl nejsou internet ,ale jen služby na něm. Zmínit, že je spousta dalších věcí na které není čas.
    4) Bezpečnost v síti a zneužitelnost informací. Nutnost číst a přemýšlet a ne bezduše klikat.
    Praxe
    Internet, pošta, office(nezapomenout ukládat a zálohovat, ze zkratek alespoň ctrl c, v, x, a, s) . Na víc asi nezbude čas.

    Výsledkem by měl být uživatel, který toho sice spoustu neví, ale alespoň tuší co dělá a je schopen si zjistit další.
    MAKII
    MAKII --- ---
    PUPU: Díky, já jsem za každý tenhle názor ráda. Linux být musí, protože škola nemá peníze na windows. Představuju si to tak, jak píšeš, naučit je ten počítač aktivně používat, aby se dostali aspoň na úroveň, která k tomu kvalifikovala mě (lepší kancelářská krysa), i když se bojím, že se tam vyskytne dítě, co na tom bude líp než já. Zatím jsem ale narazila na to, že musím vytvořit "plán práce" a moc si nedovedu představit, jak rychle postupovat a co všechno tam zařadit. Jsem dějepisář a tohle byla trochu podpásovka...
    PUPU
    PUPU --- ---
    MAKII: zasadni je si ujasnit, co chces vlastne ucit. jestli informatiku, coz je veda o praci s informacemi, nebo zaklady prace s vypocetni technikou. na 'zakladku' je IMHO lepsi ta druha varianta, treba na gymnazium spis ta prvni. stredni skola ma totiz pripravit teoreticke zaklady na pozdejsi studium, takze nejake povidani o bitech a bytech, bitovych operacich, tranzistorech, pametech, procesorech a dalsim zeleze, sitovych modelech...a tak dale. na zakladce bych vsechny tyhle veci dusledne ignoroval a soustredil se na obecne dovednosti. predvest zakladni ovladani, vysvetlit par pojmu a pak predhodit ke hrani. do kazde hodiny nejaky konkretni ukol navazujici na predchozi vyklad, ve smyslu 'najit na Wikipedii', 'napsat dopis' a tak podobne.

    otazkou je, jestli ma smysl tohle ucit na Linuxu, kdyz se jedna o desktopove veci a tam se 99% lidi setka pouze s Windows...

    vyse uvedene je ciste muj nazor coby deformovaneho IT profesionala ;-)
    MAKII
    MAKII --- ---
    Ahoj, neučíte náhodou někdo na základce počítače a byl byste ochoten se podělit o tématický plán rsp. pár rad? Vyfasovala jsem je k úvazku jako "ta, co to přece umí s počítačem" a i když se v tom umím tak nějak pohybovat, ráda bych učila líp, než být o lekci napřed z nějaký příručky. Budu učit na ubuntu, což jsem si sice zvládla nainstalovat a umím formátovat v open officech, ale tam moje znalosti spíš končí ... moc by mi to pomohlo, díky.
    LUDO
    LUDO --- ---
    KUKIDE: AirVPN dobra, na fore maju aj guidy ako zabranit leakom mimo VPN. Plus ponukaju moznosti ako zamaskovat VPN prevadzku tunelovanim cez SSH a pod.
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    no zatím žádnou... :) ještě nejsem ve francii :) našel jsem si tuhle páč se dá koupit za BTC a na nějaké stránce ji doporučovali že je dobrá pro francii... nebo nějaké jiné doporučení?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    eh. no proste zalezi jaky mas typ VPN, jestli se pres ni da routovat vsechen provoz atd.
    tgze jakou mas VPN?

    pripadne sem nakopiruj vypis prikazu "sudo route -n" z konzole.
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    ??? co tím myslíš? :)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    KUKIDE: musis mit default route pres tunel te vpn
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    Ahoj, mám hloupej dotaz, bude mi stačit ve francii nastavit jen VPN abych moch v klidu stahovat torrenty aniž by mě HADOPI odhalila Nebo mi doporučíte nějaké jinné řešení? A musím i nějak nastavit Transmission na to VPN?
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    Oh fuck :)
    nvbn/thefuck · GitHub
    https://github.com/nvbn/thefuck
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    VYHULENY_UFO: To se nepočítá;)
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    GILHAD: Některé naše stroje dokonce nemají vůbec žádný hardware ;)
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    VYHULENY_UFO: Tak ono spousta nasich linuxovych masin nejenze nema GUI, ale ani obrazovku, mys, nebo klavesnici :)
    SATAI
    SATAI --- ---
    RUTHAN: ona hlavne myslenka GUI na serveru ti zacne pripadat skutecne absurdni, az si prestanes predstavovat nejaky usmudlany file/print server a objevis veci, jako je virtualizace, kontejnery a immutable infrastructure...
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    RUTHAN: Podle mě to jako s každou složitou věci. Pokud přidáš další věc so se může pokazit, pak se pokazí. Pokud máš linuxový stroj jako server, gui na nic nepotřebuješ a snižuješ tím také zátěž toho serveru, který se může věnovat věcím na je určen a ne na zobrazování ikonek. Samozřejmě na pracovní stanici je to jiná pohádka.

    S tím překlikáváním je to tak, že proc člověka který je zvyklý na klávesnici a zkrakty je myš vlastně zpomalením. Různé terminálové multiplikátory jako tmux či screen, dovedou zobrazit více "oken" na displeji a pracuje se s tím podobně jako v gui akorát si okna nepřenášíš sem a tam.
    LUDO
    LUDO --- ---
    MUTHA: a potrebujes nutne Bridged adapter? nastav vo VB Settings NAT a malo by to ist v pohode
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    RUTHAN: Pokud bych se na problém podíval optikou Windows, tak pokud nvidia nefunguje v OS je to chyba výrobce karty. Nelíbí se ti prostředí? Máš smůlu.
    Co je hezké, že zatímco autoři otevřených ovladačů se snaží zlepšit co jiný autor otevřeného ovladače vymyslel, tak autor uzavřeného ovladače se ze všech sil snaží obejít patenty těch předchozích. Otevřený ovladač se tedy bude zlepšovat tím víc, čím víc lidí na něm bude pracovat, zatímco ty uzavřené zamrznou na vyčerpání i těch nejšílenějších obchvatů.

    GILHAD
    GILHAD --- ---
    RUTHAN: 5) Takze ti system jede, az na problem s Xserverem, ktery nenabehne asi kvuli problemum s nvidi (a jejimi proprietalnimi ovladaci - i pro linux je to jen nejaky binarni blob) - a ty se divis, proc linux dava prednost non-gui, ktere ti chodi

    Kdyz ti tam ten quiet vadi, tak ho odtamtud smaz, jde to jak na disku libovolnym textovym editorem v konfiguraci, tak vestavenym editorem v grubu.

    ve /var/log by mely byt posledni logy, ostatne se podivej na jejich cas

    Ja bych vypnul automaticky boot do Xek, pak si poresil co a jak, spusti Xka rucne, kdyz by spadly, tak v klidu prosel logy, zagooglil, upravil co potrebuju a zase ta Xka rucne nahodil. Idealne nejdriv jen samotna Xka, potom teprve nejakeho spravce oken nebo slozitejsi prostredi (KDE, GNOME), abych resil vzdy jen jeden problem naraz
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam