• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    RUTHAN
    RUTHAN --- ---
    Ahoj,
    se vracim se k vasim starsim reakcim, jsem se k tomu driv nedokopal, ono to neni uplne nachvilku.

    GILHAD: Bezny uzivatel, se dneska rovna bezny uzivatel Windows, eventuelne Androidu, to je proste fakt se kterym se musi pracovat, 95 % je sakra velka vetsina.

    S tim, GUI sice chapu argumenty, ale nesouhlasim s vysledkem, podle me dobry gui vzdycky pomuze i nekomu komu to mysli, oni i GUI klikani se da pripadne zautomatizovat a pokud by se tomu venovalo takova pece, jako skriptovani a nejruznejsim konzolim a terminalovym vecem, tak i s mozna s lepsimi vysledky pro dost operaci.
    Ono k tomu vizualnu se cim dal tim vic priklani i to programovani, protoze ty veci uz jsou tak komplexni, ze snaha to delat low-level, pokud je nekdo jen "uzivatel" je ne samotny vyvojar toolu, cim dal tim vic sebevrazebna.

    Na to vidim treba na hrach, drive jsme psali vsechno hardcoded, pak prisli enginy + skriptovaci jazyky a dneska uz se spis propojujou vizualni komponenty a modeluje se chovani a nastavujou se wizzardy a vetsinou to opravdu funguje a setri cas.

    5) Nakonec tam byl lxde, ktery se mi podarilo vypnout, nicmene nebyl jsem schopenej tam i potom poradne rozjed graficky ovladace, aby se to timhle zpusobem nekouslo, tak jsem to nakonec nainstaloval radsi znova.

    SATAI: Zrovna na nme ta predstava, ze kdyz je to mighty almara na powerech, na ktery bezi 100 virtualu, tak je GUI spatne, nefunguje. Porad to musi davat nejaky vystupy on request a od ty doby co nekdo vymyslel ilustrace do textu, je proste uznano, ze GUI je lepsi :)
    A pokud mi ty informance jdou pres terminal jen textove a da mi vice prace zjistit, neco co bych s grafikou zjistil rychleji, tak je po proste logicky horsi. Samozrejme muzu se na takovou situaci predpripravovat, delat si nejaky views, resit monitoring, kde si to zjistovani informaci predzvejkam dopredu. Samozrejme ani GUI, nevylucuje vzdalenej monitoring do jinyho GUI.

    Nicmene je tady 40 let historie, kterou snad jen drobne narusuj nekteri wokeni admini a s nejsem si jistej, ze jinej pristup nekdo opravdu nekdo zkusil vazne jinou cestou.. ale muzu rict, spoustu pripadu, kdyz GUI zachranilo x situaci, ktery by jinak skoncily katastrofalne, neb by to proste clovek co to resil nedal, nebo za nasobne tolik casu, nebo by si ani nevsim, ze je neco spatne, nebo by na proper reseni s low-level adminy nemel dost penez etc... stejne tak samozrejme znam pripady, kdy nekdo klikal do neceho co nemel a bejt mi to jen cmd interface, tak se tomu vyhnul.. nebo by si nemyslel, ze to da - a nemyslim si, ze vysledek by byl jednoznacne proti GUI.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    ERGOSUM:jediné co funguje je asi: http://releases.ubuntu.cz/
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    KUKIDE: Asi to nebude doménou. Potvrzuji nedostupnost. Google je neviděl také 2 dny. Týká se to i wiki, fora, kubuntu.cz a dalších. Po příčinách není slechu.
    KUKIDE
    KUKIDE --- ---
    nevíte někdo co se děje s ubuntu.cz doménou už je dva dny nedostupná?
    SATAI
    SATAI --- ---
    FATBOZZ:

    kdybys nenasel, tak snadno napises

    while true
    do                                                                                                                                                                                                                                        
      echo -n "up " ; date                                                              
    
      while ping -c 1 nyx.cz 2> /dev/null > /dev/null   
      do     
        sleep 1 done 
      done
    
      echo -n "down " ; date                                                               
    
      until ping -c 1 nyx.cz 2> /dev/null > /dev/null      
      do 
         sleep  1    
      done 
    
    done          
    


    (predpoklada, ze zacinas na up, opravu ponecham za cviceni laskavemu ctenari)
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    (ten sleep by měl být odsazený ještě o úroveň míň... )
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    FATBOZZ: A co python?

    import subprocess
    from time import gmtime, strftime, sleep

    aviable = False

    for i in range(10):
    . try:
    . . subprocess.check_output(["ping","-W","1","-c","1","8.8.8.8"])
    . . if not aviable:
    . . . log=open("log.txt","a")
    . . . log.write("Aviable from " + strftime("%Y-%m-%d %H:%M:%S", gmtime())+"\r\n")
    . . . log.close()
    . . . aviable = True
    . except:
    . . if aviable:
    . . . log=open("log.txt","a")
    . . . log.write("NOT aviable from " + strftime("%Y-%m-%d %H:%M:%S", gmtime())+"\r\n")
    . . . log.close()
    . . . aviable = False
    . . sleep(60)
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    RATTKIN: Jsme v auditku LINUX apozaduje nastroj do KONZOLE. Nastroj pouzivam na win, je fajn, ale tady je mi k prdu.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    FATBOZZ: kdybys hledat toto pro windows tak mám: http://rattkin.info/archives/897
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    RAINBOF: smokeping sice v konzoli spustis, ale vystup je spis pro web idealne neco co vypise DOWN 8.8.8.8 2015/09/03 11:00 a pak cas kdy to nabehlo, idealne i delku .
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    FATBOZZ: smoke ping napr
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    Cau, lama dotaz. Nevite o nejakem ping nastroji, ktery by logoval výpadky do souboru ( přechody down/up ) konzolový nástroj. Díky.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    MAKII: Volby, jggggazyková podpora, posunout ostatní jazyky pod češtinu, nastavit v celém systému. Pro office nastavit jazyk dokumentu. I tak je možné, že něco zůstane anglicky. Někdy jsou aktualizace rychlejší než lokalizace.
    Na druhou stranu, Prostě si skočit do nabídky a nainstalovat program, budou na widlích hledat marně :-)
    MAKII
    MAKII --- ---
    RAINBOF: je jich pět a půl a berou mi akorát propisky :)


    Zeptám se ale ještě k věci - pokusila jsem se přenastavit jazyk, ale nedaří se mi to - je to instalováno v AJ, vyberu češtinu, nastavím, restartuju, ale pořád to na mě mluví anglicky. Což o to, mně by to nevadilo, ale děti jsou mluvící převážně jenom rusky, já je mám učit v češtině a počítače komunikují třetím jazykem, to je trochu maglajz..
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    MAKII: to mas štěstí že ti to děcka nesekly :)
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    MAKII: Já se divim taky, ale pomni, kde tuto diskusi vedeme ;-)
    MAKII
    MAKII --- ---
    PISKVOR: tak na to se těším extrémně, mám děti převážně z prostředí, kde je normální všechno stahovat a sdílet. Divily se, že mám na notebooku nálepku na legální windows a ptaly se, proč za to platím...
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    MAKII: No vidíš, OSA zla ;) Totiž "není všechno zadarmo, ani když se to válí na Uložto."
    MAKII
    MAKII --- ---
    ERGOSUM: Díky moc, pomůže mi to sepsat nějakou osu.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    MAKII: Já bych se tak rozdílů nebál. Z teorie projít
    1)disk, složky (zmínit název adresáře), soubory, odkazy, /home vs C:\
    2)typy souborů- text, obrázky, hudba, film, archivy, programy zmínit exe, sh,
    3) internet- jsou to data uložená na propojených počítačích někde venku a leze se tam pomocí prohlížečů a klientů. web, pošta (na webu/klienti), vyhedávače. Seznam ani Googl nejsou internet ,ale jen služby na něm. Zmínit, že je spousta dalších věcí na které není čas.
    4) Bezpečnost v síti a zneužitelnost informací. Nutnost číst a přemýšlet a ne bezduše klikat.
    Praxe
    Internet, pošta, office(nezapomenout ukládat a zálohovat, ze zkratek alespoň ctrl c, v, x, a, s) . Na víc asi nezbude čas.

    Výsledkem by měl být uživatel, který toho sice spoustu neví, ale alespoň tuší co dělá a je schopen si zjistit další.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam