• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    MVEK: PartedMagic
    RAGUPKI
    RAGUPKI --- ---
    MVEK: Určitě to můžeš dělat i z konzole, kterou máš nabootovanou hned. Pak ale spíš použij parted místo fdisk. Gparted je s GUI, která mně přijde mnohem rychlejší i s tím bootováním do plného systému, protože si člověk nemusí napřed nastudovat manpage a vidí přesně, co dělá. Fdisk je asi víc low-level a má nějaké poznámky ohledně kompatibility s DOSem a nevím, co se týká opravdu starého DOSu a co vyžadují Windows, takže musíš přesně vědět, co děláš. U Gparted vím, že to funguje nastavením jednoho typu oddílové tabulky.
    MVEK
    MVEK --- ---
    TEAPACK: Přesně, jenže právě mně se nepovedlo nakonec ten oddíl vytvořit tak, aby si ho Windows schroupaly:-), takže jsem ho vytvářel z instalačky...


    RAGUPKI: Ano, budu si muset nahrát nějakou live distribuci, která má GParted, ale chtělo by to něco lightweight, aby to nebootovalo několik minut. Já to dělal přes klasický linuxový fdisk, který je v té Clonezille.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    PISKVOR: ano, dyť píšu, že jsem měl MBR ve formátu GPT a ne msdos ^.^

    s tím skriptem asi myslíš reinstalaci z recovery disku ne?
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    TEAPACK: "msdos" je typ MBR. Jestlis tam neměl ten druhý, totiž "gpt", tak jsi tam téměř jistě měl tohle.

    A jestli se bude ptát, určuje skript, který si každý vendor upravuje po svým - u HP se neptal na nic, a bez zcela přesného rozdělení disků prostě chcípl :(
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    RAGUPKI: Pravda, asi jsem neměl MBR pro "msdos", protože jsem tam předtím měl čistý linux, ale primární oddíly to byly určo =)

    MVEK: Když si vybíráš při instalaci na který oddíl dáš OS, tak pokud tam oddíly vytvoříš ručně, tak by se už neměl vytvářet dodatečný skrytý oddíl - minimálně sedmičky se zeptaly, jestli ho chci vytvořit =)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    RATTKIN: možná je lepší tohle: http://babun.github.io/
    RAGUPKI
    RAGUPKI --- ---
    MVEK:
    TEAPACK:

    Je to už nějaký rok, co jsem instaloval dualboot s Win7, ale takový problém jsem neměl. Napadají mě jen dvě věci, při vytváření MBR je na výběr několik modelů, je potřeba zvolit "msdos" místo GPT, už nevím, co je výchozí volba a co všechno Windowsy tolerují. A také je možné, že Windowsy požadují, aby jejich oddíl byl primární, ne logický. Pokud jsou obě podmínky splněny, prostě to musí fungovat :-) Já jsem to teda dělal přes grafickou utilitu GParted, nevím, co dělá Clonezilla. Doma se kdyžtak mrknu, jak mám ten disk rozparcelovaný.
    MVEK
    MVEK --- ---
    TEAPACK: Asi jsem měl včera podobný problém (a na SSD). Musím někde vygloglovat postup, jak zatraceně vytvořit pod Linuxem partitions tak, aby je Win (instalačky) vzaly jen na zformátování.

    Zatím jsem si vesele disk rozsekal fdiskem v příkazovém řádku Clonezilly live. A instalačka W10 mi taky umožnila jen partition opět zlikvidovat a vytvořit znovu. Díky tomu si vytvořila i pomocnou 500 MB, zatímco někde jsem četl, že když se Win nacpou do připravené partition, nevytvářené, tak už si separátní skrytou partition nedělají.
    SATAI
    SATAI --- ---
    TEAPACK: vzhledem k tomu, jak je to udělané, je to spíš kus práce pro Microsoft
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    RATTKIN: Mrkwosoft má dokonce dohodu s Canonicalem, že jim dodá do listopadového updatu desítek i funkční terminál =) jen doufám že to bude dělat celý Canonical, protože jinak to bude zase další pohroma...
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    RAGUPKI: Co jsem instaloval před 14 dny dualboot w7 + Xubuntu 15.10 na SSD, tak když jsem si nasekal disk přes linux, tak mi to wokna vesele ignorovali s tím, že MBR není kompatibilní a musel jsem to celý rozházet ručně z instalačky sedmiček - přesněji odstranit všechny oddíly a vytvořit nový pro sedmy a pak následně při instalaci Linuxu dorozdělit zbytek disku.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    SATAI: Asi ne, proč by to někdo dělal? Ale ext2/3/4 má Win nativní implementaci...
    SATAI
    SATAI --- ---
    PISKVOR: btw mají vůbec ext4 a btrfs FUSE varianty?
    SATAI
    SATAI --- ---
    PISKVOR: AFAIK nejde.

    Není tam linuxový kernel a tak ani místo, kam ten FUSE z userlandu napojit.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    SATAI: Ani přes FUSE?
    SATAI
    SATAI --- ---
    RATTKIN: ale trebas na linuxove FS se nedostanes...
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    RATTKIN: I do plný. Ale jako s tím vtipem o hvízdajícím psu: je sice úžasný, že něco takovýho umí pes, ale hvízdá dost mizerně.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    zajímavost-do preview verze Windows 10 se dá instalovat jakési malé ubuntu. Windows disky jsou tam montované, na různé grepy atd zajímavé.
    RAGUPKI
    RAGUPKI --- ---
    MVEK: U SSD jen jedno varování, filesystém ext4 má u souborů i položku "access time," kterou aktualizuje při každém čtení, nikoli zápisu. To je samozřejmě pro SSD pohroma, protože přepisuješ to samé místo na disku mnohokrát po sobě. Proto se to u partitionů na SSD vypíná mountovacím atributem "noatime" buď přímo v /etc/fstab nebo přes utilitu jako gnome-disks.
    MVEK
    MVEK --- ---
    Ještě napůl off topic dotaz. Má někdo zkušenost, nebo to rozhodně nedoporučuje - ve Virtual Boxu používat jeden virtuál (s Win) jak z Linuxu, tak z Win?
    Jako asi bych se trochu bál případu, kdy ten virtuál nechám uložený v nějakém stavu, s nasdílenými úložišti přes síť z toho či onoho OS:-), ale kdyby měl vždy bootovat od začátku, tak to asi problém není, co?


    RAGUPKI: Ok, dík. Asi si to stejně vezmu jako záminku ke koupi dalšího SSD:-). On ten stolní 4 disky, z toho 2 SSD, přežije:-). A i ta UPS to snad ještě vydýchá.
    RAGUPKI
    RAGUPKI --- ---
    MVEK: Z Windows jde samozřejmě všechno a doinstalovat Linux dodatečně můžeš vždy. Jinak nabootovat live DVD můžeš kdykoliv, to pevný disk vůbec nepotřebuje. Akorát to shrinkování může být otrava, pokud se třeba uvolní místo mezi dvěma partitiony a potřebuješ ho spojit s jiným volným místem, a musíš přesouvat celé oddíly. Já jsem tak jednou potřeboval zvětšit systémovou partition, která byla na začátku disku, a musel jsem posouvat celý home :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam