• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    Každý kdo chce poradit ohledně linuxu je na spravném místě. Přímý následovník audítka stejného názvu. Pravidla jsou stejná jako predchozí, hlavně žádné FLAME!
    Na Hompage klubiku najdete alternativy k aplikacim. Snazim se drzet ten list v aktualizovane a hlavne zajimave alternativy, kdyby ste chteli neco pridat do listu dejte vedet.

    Jak se správně ptát:

    1) Popište příznaky problému nebo chyby co možná nejjasněji a nejpečlivěji.
    2) Popište prostředí, ve kterém chyba nastává, tj. architekturu, operační systém, aplikaci, verzi, atd. Jmenujte distribuci a verzi systému (např. Red Hat 8.0, Slackware 5.1, atd.).
    3) Popište, jak jste se k chybě dostali, a jak jste se ji pokusili odhalit, isolovat a pochopit ještě předtím, než jste se zeptali.
    4) Popište relevantní změny v konfiguraci, které jste v poslední době provedli.
    5) Pokuste se už předem zodpovědět případné doplňující otázky.
    6) Na dlouhé výpisy použijte služby na to určené - pastebin - http://pastebin.com/
    rozbalit záhlaví
    PUNKREASS
    PUNKREASS --- ---
    CHOROBA: tak o adb samozrejme vim. Ale z casti sem byl moc linej se mu snazit porozumet a z casti tam byl jeste nejakej jinej problem, kterej uz si nepamatuju. Je to mozna uz 4 roky. Proste sem to po par dnech snazeni vzdal a zvolil sem cestu nejmensiho odporu:] To je ale fuk, co sem chtel rict je, ze mam taky zkusenost s tim, ze usb komunikace ve virualu ne vzdy probiha tak, jak by jeden ocekaval.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    tyve proc si rootoval androidi telefon z widli???? :-o
    adb je nativne linuxovy
    PUNKREASS
    PUNKREASS --- ---
    CHOROBA: to je naprosto mozny, ze sem delal neco spatne. Ten nastroj na root telefon normalne videl (virtualni windows taky - jako sotorage pouzit sel), ale samotnej root proste neprobehnul. Po porade se supportem huawei sem nakonec stahnul nejaky testovaci windows s licenci na mesic a za pul hodiny pak bylo hotovo.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    PUNKREASS: spatne, mapujes usb string. funguje v cemkoliv co dela virtualkizaci
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    PISKVOR: PUNKREASS: Scanner filmů a jeho dementní(pouze win) ovladač..
    V BIOSu nastavím to USB jako C:(prostě to bude hlavní pevný disk) a nainstaluju na něj widle. Instalace funguje pouze na tom jednom počítači, ale po vyndání flashky se widle přestěhují do šuplíku a nemohou škodit.
    PUNKREASS
    PUNKREASS --- ---
    PISKVOR: ne vsechny zarizeni komunikujou pomoci USB skrz se svym softwarem tak, jak by meli. Aspon teda ve virtualboxu. Napriklad kdyz sem rootoval muj starej prvni huawei, tak sem widle nakonec proste stahnout a nainstalovat musel.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    usb fer, prave jeden ze softu co me zabijel na widlich potreboval usb dongle, nastesti uz to slape i ve virtualu. ;)
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    ERGOSUM: Do virtuálu a hardware skrz? (USB lze, PCIe jsem nezkoušel)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    DANIELSOFT: Stále odkládám instalaci Widlí(potřeba k ovládání obskurního hardwaru). Ale půjdou jen na flashku. :-)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    já mám teďka odnedávna novej počítač, došel se sedmičkama, tak jsem tu jejich partition hodně zmenšil a dal tam dualboot: v podstatě kvůli windowsovým hrám (které ale hraju jen zřídka) - teďka furt bootuju do Linuxu a ty Wokna tam mám "kdyby náhodou byly k něčemu potřeba"
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    CHOROBA: moje řeč.. =D na svym kompu mám ve virtuálce jak sedmičky, tak desítky, který jsem si upgradoval nejdřív jen for fun, ale teď na tom testuju kompatibilitu programů mezi w8.1 a w10 =) Ale pokud si to majitel notesu výslovně přeje a s virtuálkou není spokojen - hlavně kvůli práci - tak když to jde, tak proč to nezkusit,... aspoň se ověřilo, že linux na dualboot jde vytvořit i už s hotovejma desítkama =)

    MVEK: Možná jsem šel touto cestou, protože mě nenapadlo vytvářet čistou instalačku na desítky ve virtuálce - jediný Widle, který mám jsou virtuálky a ty používám okrajově...
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    tyve ze se na ty widle nevyserete, instalace 20hodin....:-o mam je kuliva tech par posranejm programum ve virtualu ve 20G file a srat na to.
    MVEK
    MVEK --- ---
    TEAPACK: Ale tak to je snad jedno, jestli vytvoříš partition z recovery W7 nebo W10 a nainstaluješ rovnou W10... Jako je to jedno, absolvoval jsi to, ale imho sis mohl ušetřit čas.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    MVEK: protože předtím tam byl linux a dával se tam nový disk...
    MVEK
    MVEK --- ---
    TEAPACK: Jako to je spíš do vedlejšího fóra, ale proč jsi si nestáhl rovnou přes nástroj pro vytvoření instalačního média od MS instalák na USB flashku nebo DVD a nedal čistou instalaci rovnou bez W7, stačilo mít product id těch Windows?

    Ale jinak dobrý, poznamenáme a uvidíme:-).
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    TEAPACK: a málem bych zapomněl nastavit na všechny linuxácký partitions na SSD parametr "noatime" v /etc/fstab =) Jinak /home je klasickym disku (1TB), který je dělený - 100GB ext4 /home, 900GB FAT32 sdílený s Widlema =)
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    MVEK: Tak už mám první úspěchy... postup byl následovný:

    Boot: Legacy
    Hidden Boot: disabled
    F12 Boot menu: enabled

    Při instalaci sedmiček z recovery disku vytvořil partition přes půl disku (SSD má 250GB, takže pro oba OS místa dost) a na tuhle partition jsem nainstaloval sedmičky s tím, že jsem je nechal si vytvořit ještě jeden pomocný oddíl (fskutečnosti dva)

    Pak jsem upgradoval na desítky - musel jsem ručně a trvalo to skoro 24 hodin - nejdřív nefungoval WinUpdate, tak jsem stáhnul instalačku ručně, ale ta se sekla na 99% někdy v půl třetí ráno, tak jsem to nechal do rána. Ráno jsem dal instalovat aktualizace (325 kousků, cca 1,5GB) v poledne to bylo aktualizovaný, zrestartovalo se to a instalace na desítky začala znova - včetně stahování 3GB dat. To už doběhlo v pohodě - Takže po cca 20 hodinách tam byly desítky.

    Pak stačilo vytvořít liveUSB s linuxem (Xubuntu), nabootovat z USBčka, vytvořit si partition pro linux na zbytku disku a tam ho nainstalovat =) - včetně aktualizace liveUSB linuxu to trvalo cca hodinu.

    Po restartu naběhne hezky GRUB, který dá na výběr mezi Win10 a Xubuntu a Xubuntu je jako vždy default =)
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    zkouším "fuse", emulátor ZX Spectra, na Xubuntu 16.04 ve variantě "fuse-sdl", dávám mu parametry --joystick-1 /dev/input/js0 --joystick-1-output 2 což by mělo způsobit, že se jako joystick 1 použije reálnej joypad a bude emulovat Kempstona

    ovšem ve hře ovládání nereaguje, při stisknutí Fire mi to otevře menu emulátoru místo udělání Fire a místo směrovek se to jenom mrcasí na místě

    směrový šipky na joypadu přitom normálně fungují při listování toho menu, ale už ne ve hře - čili si myslím, že to musím nastavit nějak jinak, ale nevím jak

    wtf?

    joystick v jiných hrách na tom samém Linuxu funguje

    asi to nějak blbě nastavuju ale nevím jak.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    MVEK: no, mě to dneska čeká - dual W10 + Ubuntu... tak pak napíšu co a jak =)
    MVEK
    MVEK --- ---
    TEAPACK: Hm... No uvidíme za pár týdnů, kdy chci do počítače přidat druhé menší SSD a na něj k W10 hodit Linux. Ale já myslím W10 nemám přes UEFI (pokud se nepletu), protože jsem klidně bootoval z USB a DVD, ale volil jsem v BIOS menu pro výběr zařízení varianty bez UEFI na začátku a fungovalo to.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    PISKVOR: No, jen snad desítky jsou na tom ještě hůř.. tam už je lepší mít najdřív nainstalovaný Linux s UEFI, pak vedle hodit desítky a pak přes LiveLinux updatovat GRUB, aby byl výchozí a viděl oba systémy... desítky se bráněj instalaci dalšího OS jak čert kříži....
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam