• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    DELVIT: tak to jo. já se to snažil nějak vyřešit v obecné rovině abych si s multibootem mohl hrát co nejvíc. Škoda že Flash disk nemá write protect :)
    KAERO
    KAERO --- ---
    RAGNAROK: jo aha, zavisle na bitu systemu.

    nene, ja netvrdim ze je nejlepsi (ja si to jenom myslim). to s tim "ktery editor je nejlepsi" je vtip. asi to nevyzni tak jak kdyz se rekne nahlas.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    KAERO:
    "2GB with 32 Bits, on a 64 Bit system it depends on the available virtual memory."

    Coz je dost, ale neni to "one editor to rule them all". Taky jsem zatim lepsi editor/IDE nepoznal.
    Co me ale mrzi je, ze vetsina operaci/manipulaci pomoci vimscriptu lze provadet jen na aktivnim oknu.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    RAINBOF: ale to jsou specifické důvody, chci mít live s přesnou verzí zfs a jádrem co budu mít na serveru, kdyby se začaly věci srát.
    KAERO
    KAERO --- ---
    RAGNAROK: ve vimu ti nejde editovat velke soubory? zrovna vcera jsem upravoval 1,5 GB soubor. driv jsem delal i 40 GB.

    jinak az se divim ze to tu nepadlo:
    "Víš který textový editor je nejlepší?"
    "Vim".
    BURYAN1
    BURYAN1 --- ---
    attempt to read or write outside of disk tohle mě píše počítač při startu linuxu,co mám dělat ?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    TEAPACK: Když jsme u toho, tak svého času mi chvíli trvalo, než jsem přišel na to, jak bootovat z USB/karty. Trik byl v:
    boot z pevného disku a tam vybrat USB nebo kartu ze které to mělo jít.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    DELVIT: proc ? hned takovou kravu velkou. grub bude mit 50-100mb a neni tam systemd :)
    vyhlidl jsem si super grub2 disk trosku se s tim naucim.. ma to 12mb a zbytek toho 16gb nano disku pouziju pro dos.

    jinak driv jeste v dobach xp jsem mel na windows i linuxu virtualbox udelany tak ze jsem mohl nabootovat z fyzicke partition ten druhy system pro pripad ze bych neco maleho na win potreboval :)
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    RAINBOF: teď jsem si dělal custom liveCD z Centosu a na Usb3 (dá se pořídit opravdu malá mčcha) to frčí dost dobře a aktualizace pokud děláš pravidelně ala cron netrvá to ani dlouho. Buď nano flash nebo jestli můžeš tak řen .M2 SSD.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    DELVIT: spis zvazuju na nejaky ten nano flash disk dat samotnej grub videl jsem to kdysi jako samostatny minidistro. linux z flash by byl poser. potrebuju to rychly stabilni coz mi usb nezajisti navic aktualizace trvaj veky.
    vecir dam vedet jak jsem dopadl. usb nahackuju dovnitr ntb a bude klid.
    SATAI
    SATAI --- ---
    Nestačí prostě projet třebas Arch Wiki, nechytračit a použít existuji EFI partition a použít "systemd" boot z ní?
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    RAINBOF: Pokud chceš jeden disk, tak by stýlo za úvahu dát linux na usb flasku na nabootování s tím že ten disk měl windows zmenšené o linux partition kterou by sis zapnul pomocí USB klíče a linux na něm.
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    ERGOSUM: ano tohle je vynikající rada, takovéto nastavení je nejlepší. Rozdělit podle disků funguje nejlépe. U noteboku bych to udělal podle SSD a M.2 disků. Ušetří se tim opravdu hodně problémů.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    no to je pekny ale ja windy proste potrebuju. pres to jak se rika nejede vlak.
    stejne ale potrebuju linuxy a tam je to stejny. peklo. ne ze ne.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    Já už nemám vůbec důvod. Poslední byl soft na wireless survey a tomu už umím dodat hw kartu do virtualu.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Mám naplánováno, udělat instalaci widlí na flashku a v případě potřeby je tam prostě strčit. Ale nějak je stále k ničemu nepotřebuji.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    RAINBOF: Já to řešil jeden víkend, překopal jsem půlku biosu, než jsem přišel na funkční kombinaci - secure boot, UEFI, MBR/GPT... a nakonec skočily widle ve virtuálce ;) je to mnohem příjemnější, hlavně když ti vyhoděj hlášku: "chcete update celého systému hned nebo za 5 minut?"
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Ono záleží jak je zorganizovaný disk/disky. Já si vždy udržoval data na jednom disku a systém s programy na druhém. V případě dualbootu jeden disk na widle. Když to jsou opravdu fyzické disky, lze to nastavit v biosu, odkud se bude bootovat. Tohle ani widle nedokáží sabotovat(zatím). Zálohování, instalace čistého systému a další pak probíhá ve zcela jiném režimu.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    CHOROBA: ne neni to lepsi.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    RAINBOF: furt lepsi se obcas srat s virtualem, nez permanentne resit debilni w10 a jejich pokusy vylepsit bootloader :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam