• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    SILVESTRAGON: ==>

    VYHULENY_UFO:
    VYHULENY_UFO:

    a kdyz uz sem u toho, tak pridam jeste jedno vyroci. mladsim rocnikum telnet asi uz nic nerekne...

    Protokol Telnet slaví 50. narozeniny - Root.cz
    https://www.root.cz/zpravicky/protokol-telnet-slavi-50-narozeniny/
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    HONZAK89: si to nacti do array, temp file je blbost
    HONZAK89
    HONZAK89 --- ---
    MARASAN: z toho nejsem moudrej ale stejně díky. nakonec načítání hodnoty do dočasného souboru, ten si pak cat-nu do sed-u. krkolomné ale chodí to. ještě se mám co učit. :)
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    HONZAK89:

    s/^host:.*/host: 192.168.0.1/
    HONZAK89
    HONZAK89 --- ---
    Čau trápím se tu s hromadným upgradem. Mám dva soubory config.yaml. Potřebuji nějak, asi seedem, vytáhnout hodnotu "host: 10.0.0.1", z configu_1 nahradit v configu_2 na pozici "host: 192.168.0.1". Není to vždy stejný řádek. Kromě "host: " je vždy hodnota jiná. Sem lama, samouk. Teď dost tápu. Poradí někdo? diky.
    SILVESTRAGON
    SILVESTRAGON --- ---
    Vše nejlepší Linuxu
    Linux má 28 let. Je téměř všude a pronikl už i do Windows – Živě.cz
    https://www.zive.cz/clanky/linux-vyroci-narozeniny/sc-3-a-200274/default.aspx
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    opakovani matka moudrosti
    tenox.net: OS Archive Bookshelf
    http://www.tenox.net/docs/
    vse nejlepsi Unixu
    The_Design_of_the_UNIX_Operating_System_Maurice_Bach.pdf
    https://archive.org/download/miscunixdocs/The_Design_of_the_UNIX_Operating_System_Maurice_Bach.pdf
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    at zije assembler!

    http://menuetos.net/
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    VYHULENY_UFO: //si odlozim jeste jedno vyroci. unix + c = orgamus

    Před 50 lety se zrodil Unix. Nejdůležitější software a myšlenka počítačových dějin – Živě.cz
    https://www.zive.cz/...dulezitejsi-software-a-myslenka-pocitacovych-dejin/sc-3-a-200071/default.aspx
    Zatímco si školáci před pár dny čistili své aktovky a učitelský sbor užíval posledních hodin bez antidepresiv, pamětníci z Bell Labs bouchali šampaňské. IT scéna totiž bez většího zájmu médií slavila padesáté výročí jedné z nejdůležitějších událostí počítačových dějin.

    Jak vidno, řeč není o Windows 1.0 nebo snad ještě o pár let mladším Linuxu, ale o Unixu. Tedy, on se tak tehdy vlastně ještě nejmenoval, vývojáři Dennis Ritchie a Ken Thompson z počítačového oddělení Bell Labs už ale možná tušili, že stvořili něco velkého.

    Byl pozdní srpen roku 1969 a jejich UNICS byl hotový. Jednalo se o zkratku pro Uniplexed Information and Computing Service, což byla zase parafráze Multiplexed Information and Computer Service – operačního systému MULTICS pro tehdejší počítač GE 645 od General Electric.
    ...
    První verzi experimentálního a ryze soukromého operačního systému oba vývojáři napsali ještě v jazyku symbolických adres – assembleru, což byl z dnešního úhlu pohledu obdivuhodný výkon.

    Přece jen, programovat celé jádro operačního systému prakticky ve strojových instrukcích procesoru počítače PDP-7 vyžadovalo neuvěřitelnou trpělivost, odhodlání a čas.

    Aby si Dennis Ritchie a Ken Thompson napříště usnadnili práci, zkraje 70. let si vytvořili vysokoúrovňový jazyk, který kvanta strojových instrukcí nahradil jednoduchými příkazy. V tomto jazyku mohli konečně začít psát programy pro Unix a vy jej znáte jako C.
    ...
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    SHADDIE: to vypadá, že odešel disk. Co tam máš za disk? Jak to máš rozdělené?
    SHADDIE
    SHADDIE --- ---
    CHOROBA: už se mi to povedlo, hlásí to tohle:



    SHADDIE
    SHADDIE --- ---
    CHOROBA: tu kombinaci mám zkusit na obrazovce přihlášení? na té nic nedělá bohužel.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ctrl+alt+F1, logni se a podivej se proc
    SHADDIE
    SHADDIE --- ---
    zdravím, mám potíže a Ubuntu, z ničeho nic mi po zapnutí a zadání hesla neustále skáče zpátky na obrazovku zadání hesla, nemůžu se přihlásit do profilu . heslo jsem neměnil, počítač jsem před tim normálně vypnul, capslock tam není, tak nevím co s tim.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    FATBOZZ: tim mazu mladymu prdel, nastesti este nic nesmazal :-D
    FATBOZZ
    FATBOZZ --- ---
    VYHULENY_UFO: slavnostně se namažu mastičkou
    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    RATTKIN: Hodně dat je relativní pojem... některé výsledky mají 1GB, některé 50GB. Dost často je to hodně malých souborů a manipulace s nima zdržuje a je "otravná"... proto to chci mít na jednom místě a přesouvat to co nejméně.
    Zálohování řeším překopírováním na univerzitní úložiště, které je pomalé, ale kapacita je více než dostatečná... (931 TB)
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    ROSSUM: hodně dat, 2tb, já myslel za sekundu, když je to za rok, to by šlo dát na nějaký levný nas.
    tam bys udělal úložiště a nevadilo by když jeden komp je vypnutý.
    Jak máš řešené zálohování?
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    ROSSUM: "Sedím u dvou počítačů současně a jiné prostředí mě pletlo"
    Dělal jsem si papír na Adobe a tam (pochopitelně) Windows. Vedle jsem měl svůj notebook s Gimpem, Scribusem, Inkscape, ..., pod Linuxem. Zkoušel jsem "vše" na obou platformách. Ani mi to matoucí nepřišlo. V okamžiku, kdy začneš vnímat funkce a přestaneš vnímat tlačítka, problém pomine.

    Také používám zvlášť disk na systém a na data.
    Disk mám připojený jako /home
    Samozřejmě zálohy. Ale zálohy osobního nastavení, prohlížeče, pošty, hesla atd. to chce spravovat zvlášť.
    V tvém případě bych disk možná připojoval jako /home/data a věci využívající systém tam neměl.

    Jednoduchost a odolnost je NAS.

    ROSSUM
    ROSSUM --- ---
    MCKIDNEY: Jsem dlouholetý uživatel Windows... Linuxu jsem se nebránil, ale nebyl důvod. Kvůli dizertaci jsem musel začít používat linux, tak jsem po prátkém průzkumu zvolil Ubuntu s KDE. Sedím u dvou počítačů současně a jiné prostředí mě pletlo, tak jsem si ten linux naskinoval jako Win7.
    Na tom linuxu používám Salome-platform na generování výpočetní sítě (mesh) a OpenFoam na simulaci proudění (CFD). Oboje produkuje hodně dat... cca 1-2 TB/rok +/-

    Hlavní pracovní počítač jede na Win7, které jedou už asi 5 let bez reinstalace a není důvod to měnit.
    U linuxu je to jiné, tam jsem před lety začínal s verzí 14.04, která se mi moc líbila, ale po čase tam přestaly některé věci chodit jak měli, tak jsem postupně vyzkoušel vše až po poslední 19.04, kterou tam mám teď.

    Protože relativně často reinstaluji systém na tom linuxovém stroji, potřebuji nějak oddělit data a přitom je sdílet s hlavním pracovním strojem s Win7. Tak jsem se rozhodl dát data na jiný fyzický disk, který po reinstall systému jen připojím, nasdílím pro Win7 a jedu dál.
    Jenže toto mi zatím nefunguje, tak zvažuji, že prostě data budou na stroji s Win7 a holt budu muset po sítí přesouvat větší objemy dat...

    Pokud máte nějaký nápad, jak dané procesy vyřešit lépe/jednodušeji atp. jsem otevřen každému nápadu. Základ je jednoduchost a odolnost.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam