• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DELVITLinux pro zacatecniky a obycejne uzivatele (NO FLAMES!)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Uz jste nekdo zkousel presunout aplikaci ve snapu na jiny pc ? Vubec se nemuzu dobrat konce. Migruju komp a je to porod.
    PUNKREASS
    PUNKREASS --- ---
    RATTKIN: jestlli chces vyjet co vsechno z gstreamu si instaloval, tak spis dpkg -l | grep gstreamer
    Ale ceho chces dosahnout? Rozchodit ty nahledy, nebo ho vratit do puvodniho stavu? Zkus najit kde ma ulozenou konfiguraci, nekam ji presun, nebo prejmenuj, a koukni jestli pak pobezi zas rychlejc.
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    mám doma 3 kompy s Ubuntu 22.10. Znervózňuje mě, že se každý chová v desktopu trochu jinak.
    Na jednom se např. nedávno strašně zpomalili Files. Když dám Properties na nějakém videu, napíše se "Your GStreamer installation is missing a plugin.
    Myslím že jsem před půl rokem zkoušel rozchodit náhledy videí ve Files, ale nikdy mi to nefungovalo a nepamatuji se co z GStreameru jsem instaloval.

    sudo apt list |grep gstreamer ukáže asi 60 balíčků.
    prosím pomoc co mám dělat kromě reinstalace.

    MA747
    MA747 --- ---
    Nevěděl by někdo prosím, proč mi na Ubuntu 22.04 pravidelně přestává fungovat screen off / dpms force off?
    Řeším to přes crontab a https://pastebin.com/rQ3s2auv nicméně bych rád, abych nemusel. Díky.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    Potreboval jsem v readline nabindovat nejaky commandy.
    Snazim se eliminovat Control+ sekvence protoze me z toho bolej malicky. A vi-mode ma celkem dost volnejch primarnich klaves resp. je moc nepouzivam ve vi-command. Problem s vi-command modem je ten, ze nabindovany shell funkce neupdatuji PS1 variable ani READLINE_LINE.
    exmp:
    bind -m vi-command -x '"f": "mycommand"\C-m'
    -to nefunguje bez -x

    Nasel jsem jen toto: https://unix.stackexchange.com/questions/479244/prompt-ps1-doesnt-update-on-bound-command
    ale to funguje jen pro vi-inser mode.

    exmp:
    bind '"\ek":"updir\n"'

    Nepodarilo se nekoum?
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    tak Microsoft Surface treba skousne linux v klidu, je to x86, nebo lenovo tab s x86 taky.
    z ne x86 asi pinetab
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    JUNIOR: ms surface je presne co hledas
    JADE
    JADE --- ---
    ja jsem se kdysi pokousel rozjet linux na nejakem starsim samsung tabletu - nemel uz podporu aktualizace androidu a kvuli tomu tam neslo nacpat spousta aplikaci, nakonec prestal fungovat i samotny google app store a stal se tak uplne nepouzitelnym...nicmene nasrat tam jakykoliv linux byla totalni onanie, az jsem to vzdal ! slo o to, ze jsem musel stahnout nekde nejakou image linuxu, kterou nekdo upravil primo na miru pro tento tablet (byla to fakt stara slupka), pak preflashovat soucasnej android, prekecat tablet aby bootnul z sd karty, no a stejne to nefungovalo ani po nekolika dnech procitani manualu a pokusu...
    doporucil bych spis pogooglit neco ve smyslu "best tablet to run linux" atp.
    MRDAC_BEDEN
    MRDAC_BEDEN --- ---
    JUNIOR: Mám starší Microsaoft Surface a HW funguje bez problémů. Problém je spíš SW - virtuální klávesnici ve stylu Android/iOS se mi nepovedlo rozchodit. Nemá někdo tip jak na to?
    JUNIOR
    JUNIOR --- ---
    Snad nebudu s dotazem úplně mimo diskuzi. Potřebuji používat tablet s linuxem (ideálně mint nebo kubuntu) pouze pro čtení knih, emaily, webový prohlížeč a nějaké drobné kancelářské práce. Máte někdo zkušenost s HW na kterém by zaručeně linux běžel, je to vůbec reálné ? Podle čeho vybírat HW ?

    Díky
    JADE
    JADE --- ---
    Co ta distribuce od Intelu ? Zkousel nekdo? :)
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    btw takovyty mimo distribuce nekdo jede?
    GNU's advanced distro and transactional package manager — GNU Guix
    https://guix.gnu.org/
    https://clearlinux.org/downloads
    https://nixos.org/explore.html
    GLOB3LI
    GLOB3LI --- ---
    Debian testing na desktopu/notebooku pro kancelarskou praci/vyvoj ok. Uz to neni co bejvavalo a testing mi prijde za poslednich x let celkem stabilni. Nevyhoda jsou starsi balicky, takze obcas je potreba instalovat z unstable (browser, mail klient,..) . Vetsina deb balicku, co se vali na Internetu, mi prijde, ze je na Ubuntu, takze nekdy chybi verze knihovny, ktera se musi doinstalavat a zrovna neni v testingu ani unstablu. Je to holt konzervativnejsi distribuce, pouzivam uz radu let a uz si ani nepamatuju, kdy se mi neco rozbilo. Mozna naposled Virtualbox, kde jsem musel pouzivat starsi kernel urcitou dobu, kvuli jednomu bugu. Coz mne taky privadi k https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=794466 , takze se taky muze stat, ze neco z repozitare proste na cas zmizi. Instalace pri selekci non-free uplne bezproblemova a vsechno vetsinou funguje. Jedu testing/X/i3
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    za to ctvrtstoleti, co pouzivam na pracovnich desktopech jenom linux sem prosel tuto radu: slackware-redhat-suse-gentoo. u gentoo jsem dodnes

    servery pouze debian, tam dodnes nevidim jinou volbu.
    RAGNAROK
    RAGNAROK --- ---
    STILL_PRIMITIVE:
    dal jsem manjaro/plasma na rpi se 4GB RAM (git server a desktop pro muter). Pro bfu skromne doporucuju.
    manjaro/i3 jsem dal i na starsi ntb a pouzivam jako NAS a multimedialni centrum k tv.

    JADE:
    ubuntu je bloatware a bastl.

    MLEKAR_STEIN:
    arch/X/i3/ mam ted pul roku a je to super. konecne no bullshit system na experimentovani a uceni linuxu.
    CHOROBA
    CHOROBA --- ---
    ja zvladnuls waylandem tejden, este to fakt nejde(arch,kde plasma) furt problemy s copy&paste, obcas nedetekuje druhej monitor??? wtf, ani xrandr ho nevidi, staci switch na X a voila
    DELVIT
    DELVIT --- ---
    Já používal, gentoo (dávno) remote compile byla super věc, arch dlouhé roky-ještě to tady někde straší na disku, mám tady OpenSuse Tumbleweed a je to stabilní, ale debian s X testing se mě líbí více. Jediné co mě občas štve je to, že nějaký maintainer třeba více než rok neaktualizuje package, kde probíhá celkem zajímavý vývoj, ale to se dá přežít.

    JANFROG: S tím Waylandem to ještě není nic moc. Pro mě osobně, řešil jsem tam pořád něco, ještě to nějaký čas potřebuje.
    JANFROG
    JANFROG --- ---
    ZBYNEK: Ja jedu Debian testing na laptopu minimalne poslednich 5 let, mozna vic a nevzpominam si na nejake vetsi zaseky.
    Dokonce i takove veci jako prechod z X na Wayland, screensharing na waylandy nebo migrace z pulseaudio na pipewire probehla hladce - az se mi tomu nechce verit.

    Ale to moje zkusenost na vzorku 1 stroje a jsem nenarocne BFU a pouzivam standardni GNOME.
    KOLCON
    KOLCON --- ---
    CHOROBA: Mně se taky Gentoo už nechtělo řešit, furt nějaký use flagy a závislosti. Tak jsem přešel na Arch a na hackintosh.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    ZBYNEK: uz je to davno, fakt davno. Ale treba nejede zvuk pres SPDIF, GRUB nebootne OS nebo videa v browseru jedou asi tak stonasobnou rychlosti. A podobne.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam