• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  _BENNYSčítání lidu 2011
  DEVIAN
  DEVIAN --- ---
  DEVIAN: Mimochodem, také neútočím přímo na ČSÚ a tamní úředníky jako takové. Útočím na politiky, kteří toto umožnili a na zájmové skupiny, které toto hájí. Chápu, že ČSÚ a tamní úředníci se ve své pozici úředníka pouze řídí zákonem.
  DEVIAN
  DEVIAN --- ---
  CROSS: Pokud je sčítání obhajováno školkami, důchody, zdravotnictvím a dalším, je zřejmé, že je obhajováno podnikáním. Stát se stává podnikem. Je to očividně jediný podnik, který k zajištění zisku nepotřebuje přesvědčit spotřebitele o kvalitě jím nabízených služeb, ale jehož služby musíme spotřebovávat (přímo či nepřímo) nuceně.

  Veřejná správa zde vynucuje provedení nikoliv administrativní procedury, ale podnikatelského projektu, který platíme my všichni aniž by se nás někdo ptal, zda to chceme.

  Já chci možnost si vybrat. Stejně jako si mohu vybrat KFC a McDonalds, chci si vybrat, jaký budu mít důchod, kam a komu dám svoje prostředky a kolik budu platit na zajištění své zdravotní péče. Všimni si, že já nikomu nebráním v uskutečnění vize jakéhosi socialistického zdravotnictví - ať si nějaká parta nadšenců vytvoří cosi, kde si budou navzájem platit zdravotní péči odvedeným procentem ze mzdy. Pokud chtějí, nevidím v tom problém. Já je taky nenutím jít do soukromých pojišťoven.

  Já nikoho neomezuji, na to nemám žádné právo. Oni omezují mne - ale na to přeci nemají žádné právo...
  ATOMOUSEK
  ATOMOUSEK --- ---
  CROSS: Na druhou stranu, nikdo te nenuti si to auto poridit. To se o tech formularich rici neda.
  CROSS
  CROSS --- ---
  DEVIAN: jenomze kdyz vezmu v uvahu, ze se scitani pouziva i v zemich, kde socialismus nikdy nemeli a centralni planovani neznaji, neprijde mi takova argumentace presvedciva. Spis naopak.

  To, ze scitani je nejaka tvoje spotreba, je jenom konstrukt, opirajici se nejspis prave o tvrzeni, ze census slouzi centralnimu planovani (...spotreby). Coz je v lepsim pripade polopravda.

  Ruzni lide napriklad nechteji mit na aute registracni znacku, melo by to byt respektovano? Verejna sprava vynucuje dodrzovani / provedeni v podstate administrativni procedury. Mne neprijde v nasi spolecnosti tak ocividne, ze vyjimku z toho dostanu jen proto, ze mam na vec jiny nazor. Jako teoreticky koncept je to pekne, ale v praxi to tak nefunguje.
  DEVIAN
  DEVIAN --- ---
  CROSS: Argumentuji tak, protože chci ostatním ukázat (a přesvědčit je) o - dle mého názoru - hlouposti a nesmyslnosti celého projektu. Avšak obecně vzato na důvodech nezáleží - různí lidé mají různé důvody proč odmítat sčítání. Stejně jako různí lidé mají různé důvody "proč nechodí jíst do KFC". Prostě nechodí - prostě se nechtějí sečíst - a to by mělo být respektováno. Nikdo, ani KFC, ani jakákoliv zájmová skupina, nemá právo na mne vynucovat moji "spotřebu" (sčítání se, nakupovat v KFC).
  PALEONTOLOG
  PALEONTOLOG --- ---
  uvažuju nahlas, jak to teda udělám, PAULMUADDIB tohle je takové docela rozumné, ale není to ten otevřený odpor a odmítnutí se sečíst, což bych jako preferoval, takže uvažuju, jestli si nebudu šetřit na pokutu za to, že formuláře odmítám převzít a nebo tedy svěsím hlavu a vymluvím se na českou poštu.. nvím no
  DOBLE_F
  DOBLE_F --- ---
  CROSS: Že se nestydíš. Vždyť i tvoje data mohla sloužit k tomu, jak například z daňových poplatníků vytřískat ještě více a více. http://www.prvnizpravy.cz/sloupky/na-co-platime-dph/
  CROSS
  CROSS --- ---
  DOBLE_F: mne spis prijde, ze neprevzal, nepodepsal = neni prestupku podle odstavce 1 , ale zaroven neodevzdal, nezaslal = dopusti se prestupku podle odstavce 4.

  No uvidime. Vzhledem k tomu, ze neprebiram, nezasilam a neodevzdavam, budu to mit z prvni ruky. ;-]
  DOBLE_F
  DOBLE_F --- ---
  CROME: Paragraf 26: Fyzická osoba, která v souladu s § 16 odst. 1 a 3 převzala od sčítacího komisaře sčítací formuláře, se dopustí přestupku tím, že převzaté sčítací formuláře nepředá osobám uvedeným v § 16
  odst. 6.

  V tom linkovaném videu na tohle naráží moderátor. A já myslím, ze výklad zní jasně. :) Nepřevzal, nepodepsal, není přestupku. :)
  CROSS
  CROSS --- ---
  GORG: taky nejsem pravnik, ale na tvrzeni Zeleznyho (nebo jinyho novinare) bych moc nespolihal.

  DEVIAN: hele tak zalezi nebo nezalezi na tom, proc scitani odmitame? Pokud nezalezi, proc argumentujes socialismem a centralnim planovanim? A kdybys vladl, mel bys pravo nedodrzovat treba dopravni predpisy bez hrozby trestu?

  BTW na recnickou otazku "Dnes je moderní hájit menšiny – proč nikdo nehájí v politice jednotlivce?" - kdo by asi tak mel hajit jednotlivce? Jednotlivec se musi hajit sam, jinak to neni jednotlivec, ale, jak pises, zajmova skupina.
  DEVIAN
  DEVIAN --- ---
  Právo nesečíst se : Devian.cz – Pravá volba
  http://devian.cz/2011/pravo-nesecist-se/

  Já se poroučím - ode mne poslední článek na toto téma. Můj názor je asi jasný :)
  GORG
  GORG --- ---
  CROSS: No do těch definicí v zákoně jsem sice koukal, ale nejsem holt právník, tak tomu moc nerozumím, jestli přecejen v tom dírka není. Železný jak griloval Drápala,) , dost razantně tvrdil jako fakt, že ten první bod o převzetí a odevzdání je jediná zmínka o přestupku, přestože je tam ještě jiný bod hovořící o přestupku u povinných osob, které neodevzdají nebo nepravdivě vyplní.

  Před časem jsem to tu zmiňoval, že se mi to s dírou u nepřevzetí nezdá, tak mě právě překvapuje, že ten Železný v Událostech mu říkal,že je to fakt , s velkou jistotou..a Drápal mu to nevyvrátil :-) Nemůže v tom tedy být opravdu nějaká klička, která rozsah té definice povinné osoby nějak mění? Nezdá se.
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  CROSS: Drapal asi necetl, kdyz se tak kroutil
  CROSS
  CROSS --- ---
  GORG: povinnou osobou jsi, pokud jsi:
  a) každá fyzická osoba, která má v rozhodný okamžik trvalý poby nebo povolený přechodný pobyt na území České republiky,
  b) každá další fyzická osoba, která je na území České republiky v rozhodný okamžik přítomna, a nemá zde trvalý nebo povolený přechodný pobyt,


  a zaroven pokud jsi:
  zletilá fyzická osoba způsobilá k právním úkonům nebo právnická osoba, která je povinna sdělit nebo kontrolovat údaje stanovené tímto zákonem.

  Jak tu uz zaznelo, povinna osoba je povinna si formular vyzvednout (do 20 dnu od rozhodnyho okamziku + do 25 dnu od r.o. odevzdat).

  Tyve, cet nekdo ten zakon vubec :-]
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  GORG: Drapal ;-)
  GORG
  GORG --- ---
  CROME: Je asi otázkou... jako laik si nejsem jistý, jak ten zákon vykládat. Jako "povinná osoba" máš povinnost ho vyplněný odevzdat. Povinnou osobou se ale možná staneš až po převzetí?

  Vůči mnoha lidem, kteří formulář nedostali, i kdyby chtěli, by to byla pěkná pruda, aby se museli start a shánět si ho. Ale zdá se, že ten Drábek to tak nějak odkývl, že to asi fakt byla legislativní díra (naši zákonodárci v psaní zákonů nejsou moc dobří a politici schvalované zákony ani nečtou, takže není moc divu).
  CROME
  CROME --- ---
  DOBLE_F: to se obavam, ze je nepresne pokud ti to komisar nedonese je povinosti si to vyzvednout na poste
  DOBLE_F
  DOBLE_F --- ---
  K Ústavnímu soudu míří stížnost proti sčítání lidu - Advokátní kancelář JUDr. Klára Samková, Ph.D.
  http://www.lawyers.cz/czech/vyznamne-pripady/k-ustavnimu-soudu-miri-stiznost-proti-scitani-lidu.html
  DOBLE_F
  DOBLE_F --- ---
  Nejsme ovce, říká studentka, která podala ústavní stížnost na sčítání - iDNES.cz
  http://brno.idnes.cz/nejsme-ovce-rika-studentka-ktera-podala-ustavni-stiznost-na-scitani-1gs-/brno-zpravy.asp?c=A110328_1556619_brno-zpravy_bor

  Z této http://www.ct24.cz/vysilani/2011/03/25/1096898594-211411000370325-22:00-udalosti-komentare/1/ tv debaty zrejmě vyplývá, že kdo se sečíst nechtěl, stačilo prostě nepřevzít (nic nepodepsat) formuláře - bez postihu.
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  Nevíte co s prachama? Sečtěte se... | Finmag.cz
  http://www.finmag.cz/cs/finmag/penize/nevite-co-s-prachama-sectete-se/
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam