Extreme poverty in America: read the UN special monitor's report | World news | The Guardian
https://www.theguardian.com/world/2017/dec/15/extreme-poverty-america-un-special-monitor-report
překlad:
http://denikreferendum.cz/...tremni-chudoba-ve-spojenych-statech-ze-zpravy-zvlastniho-zpravodaje-osn
V nejsilnější ekonomice světa žije pod hranicí chudoby přes čtyřicet milionů lidí.
Zvláštní zpravodaj OSN pro extrémní chudobu a lidská práva se vydal na desetidenní průzkum jejich životních podmínek. Zde úvod jeho zprávy.
* Podle většiny měřítek jsou Spojené státy jednou z nejbohatších zemí světa. Na zbrojení vydávají víc, než Čína, Saudská Arábie, Rusko, Velká Británie, Indie, Francie a Japonsko dohromady.
* Výdaje na zdravotní péči na osobu jsou v USA dvakrát vyšší, než je průměr zemí OECD, a podstatně vyšší než ve většině ostatních zemí. Přesto má země o poznání méně lékařů a nemocničních lůžek na osobu, než je průměr zemí OECD.
* Míra dětské úmrtnosti byla ve Spojených státech v roce 2013 nejvyšší v celém vyspělém světě.
* Američané jsou častěji nemocní a umírají dříve než obyvatelé jakékoli jiné vyspělé demokracie a rozdíl mezi Spojenými státy a jim podobnými zeměmi se v tomto ohledu zvětšuje.
* Míra nerovnosti je v USA daleko vyšší než ve většině evropských zemí.
* V zemi se zanedbává šíření tropických nemocí, jako je virus Zika. Odhaduje se, že zhruba dvanáct milionů Američanů žije s neléčeným parazitickým onemocněním. Varovné jsou loňské zprávy o všeobecném rozšíření měchovce lidského v okrese Lowndes v Alabamě.
* Spojené státy trpí nejhorší mírou obezity v celém vyspělém světě.
* Pokud jde o přístup k pitné vodě a kanalizaci, řadí se USA mezi státy světa na šestatřicáté místo.
* Spojené státy mají největší podíl uvězněného obyvatelstva na celém světě. Následuje je Turkmenistán, dále Salvádor, Kuba, Thajsko a Ruská federace. Míra uvězněných lidí je pětinásobkem průměru OECD.
* Míra chudoby mladistvých v USA je nejvyšší ze všech zemí OECD. V chudobě žije čtvrtina mladistvých, oproti necelým čtrnácti procentům v celku OECD.
* Centrum pro nerovnost a chudobu při Stanfordově univerzitě hodnotí, jak se daří nejbohatším zemím světa na základě indexu, do nějž počítají situaci na pracovním trhu, chudou, kvalitu sociálního zabezpečení, majetkovou nerovnost a ekonomickou mobilitu. Mezi deseti nejbohatšími zeměmi světa jsou Spojené státy poslední. Mezi nejbohatšími jednadvaceti státy jim patří osmnácté místo.
* Pokud jde o nerovnost a chudobu, řadí se Spojené státy mezi sedmatřiceti zeměmi OECD na pětatřicáté místo
* Podle World Income Inequality Database mají USA nejvyšší Giniho index (míru nerovnosti) ze všech západních zemí.
* Zmiňované Centrum pro nerovnost a chudobu popisuje Spojené státy jako „jednoznačnou a extrémní výjimku v míře dětské chudoby“. Míra dětské chudoby je v USA nejvyšší ze všech šesti nejbohatších zemích – mezi Kanadou, Spojeným královstvím, Irskem, Švédskem a Norskem.