• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISTRANSFORMACE - síť života: o všem, co pomáhá léčení a probuzení člověka,společnosti,Země
    Restartováno :)
    O cestách, technikách, prostředcích, projektech, hnutích, myšlenkách velkých i malých, co pomáhají člověku osvobozovat se a naplňovat svůj potenciál, a skupinám, místům, ekosystémům, uzdravovat se z nemoci civilizace.
    Společným jmenovatelem témat je uzdravení, obnovení rovnováhy, návrat k přirozenosti, nalézání cesty, která je v souladu se životem.

    Ráda bych, aby klub byl o sdílení informací, nápadů a zdrojů - spíše než o diskusích a rozebírání, jestli je nějaké téma dobré-špatné, reálné-nereálné, apod ;) (na tento druh vyžití tu máme klubů dostatek :)

    organnic.blogspot.com (Conti)
    rozbalit záhlaví
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    CONTINUITY: "Jenomže někteří lidé věří v tu absolutní pravdu, která pochází obvykle z nějaké tradice (a kdo ví, kde se tam původně vzala...;)....."

    Ono to je ale takové schizma, představ si:

    Máš učitele/mistra, kterému důvěřuješ, že to co učí je fakt opravdové, etc. Přitom ten jasně říká, že třeba alkohol v žádném případě ne, hřešit slovem už vůbec ne, a řada dalších pravidel, které se asi v minulosti ukázaly jako fajn pro ty, co jsou v nevědomosti atd.

    Takže hurá, máme aspoň nějakou důvěru. Tady je hodně a hodně "tricky" (ošemetné) si hned chtít to dělat po svém, zejména, když ta tradice a ten učitel, kterého následuji, není duchovnímu freestylu zrovna nakloněna (s Learym nebo Oshem asi no problem, ale všechny ty sútrické "tradiční" směry dost velký problém)

    "Víra" může mít různé úrovně (volně dle Džigme Lingpy, dbden gnyis shing rta):

    0. na nulté úrovni nemusí být víra/důvěra žádná, což znamená, že danou duchovní tradici nepovažuji za něco, kudy bych se vůbec měl vydat
    1. na první úrovni může jít o víru založenou na obdivu/připoutanosti
    2. dále pak třeba o víru postavenou na touze (po ukončení samsáry, etc.)
    3. víra postavená na důvěře (faith based on trust) ("Tři klenoty/Ježíš/... mě nikdy nezklame")
    4. "neotřesitelná důvěra" (no comment;))

    Na těch prvních dvou úrovních je trochu riskantní z nauky dělat cochcárnu, když ještě ten drajv k osvícení není stoprocentně stabilní a záleží hodně na okolnostech. Držení se jasných pravidel pomáhá udržet se na cestě, dokud se nemanifestuje ta třetí forma důvěry. Může ale vést i k odmítání jinakosti, protože ta v takovéto fázi ještě nezapadá do obrázku nauky, kterou uznávám. Z pohledu udržení se na Cestě je možná lepší umět rozlišovat "pravou" nauku od těch falešných a případně i navenek ty falešné od sebe odpuzovat, než už od samého začátku machrovat, že "všechno dokážu integrovat" a po prvním duchovním záblesku se znovu namočit do té světské mnohosti a znovu se v ní nenápadně ztratit a Zapomenout ...
    KAZUO_KIRIYAMA
    KAZUO_KIRIYAMA --- ---
    CONTINUITY: tak pod vetsinu z toho bych se klidne podepsal :) k tomu napeti a agresi, mam takovou zkusenost, ze agrese prichazi v momente, kdy nabouras jistotu daneho cloveka o svete (cimz jej zazenes do kouta) a on se zacne branit, protoze si nedokaze predstavit, ze by mohl zit bez ni. To je ale problem vetsiny lidi, co jsem zatím poznal, jen ty jejich svety jsou ruzne velike. Dost mozna jim to ani nelze mit za zle, je to asi spontanni obranny mechanismus proti upadnuti do bezbreheho relativismu, nihilismu, nebo silenstvi :)

    Napeti prameni zase z toho, ze predstava o svete, kterou clovek ma, nejakym zpusobem neodpovida jeho vnitrnimu naladeni, jenze protoze si zase nedokaze predstavit a pripustit jiný svet, projevi se to prave v tom napeti.

    Jeste k tem utekum, pokud od spolecnosti nemuzes uteci, ale ani ji sama zmenit, jake nabizis alternativy?

    PS: jinak se omlouvam za pravopis predchozich dvou prispevku, cetl jsem je po sobe az ted, nechal jsem se lehce unest tematem
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    KAZUO_KIRIYAMA: Jinak, přijde mi, že ti "alternativní lidé", co se uzavírají do svých koncepcí a odmítají to ostatní, tvoří malou část celkového proudu transformace. Jasně, tenhle sklon, vymezovat se, uzavírat se, je v lidech přítomen, a určité procento lidí mu podléhá, a pokud se pak stanou něčím "alternativním", jen vymění jednu ideologii za druhou. Naprosto s tebou souhlasím, že to nefunguje, není na tom nic progresivního, není to vlastně žádná alternativa.
    Pokud se s tím setkám, hned vidím, že tudy cesta nevede, že v tom prostředí být nechci, že ideje toho člověka budu brát s velkou rezervou a jeho společnost nebudu vyhledávat. A nebo jen omezeně, pokud např. v nějaké oblasti skutečně něco umí, můžu se od něj učit, ale opravdový soulad není možný.
    Pozná se to podle napětí, agrese, nepřijetí jiných cest.
    Tenhle fenomén je překážkou skutečné transformace. Prostě existuje, je přítomen, je důsledkem toho, jak jsme jako lidé různě traumatizovaní, zablokovaní, naprogramovaní.
    Osobně mě hodně zajímá, jak ho rozpouštět, protože to je hodně zásadní, protože si myslím, že zrovna tohle je jedna z nějvětších překážek skutečné změny. Lidi se potřebují naučit v míru přijmout různé cesty, a přestat ty kterým nerozumí soudit.

    Typickým příkladem je napětí mezi lidmi, co jdou "čistou duchovní cestou" a lidmi, co užívají psychedelika. Tam existuje spousta všelijakých konceptů a představ, zejména ze strany těch prvních vůči těm druhým;). Přijde mi,že ve skutečnosti tam není rozpor, jen jsou různé cesty pro různé lidi, a taky různé energie a prostředky pro různé účely, které je třeba umět sladit...a někdy to sladit třeba taky nejde a konkrétní člověk si musí vybrat. Ale není tam žádné dobře-špatně, žádná absolutní pravda, a líbí se mi, že poslední dobou přibývá lidí, kteří to dokáží v nějaké míře harmonicky spojit. Jenomže někteří lidé věří v tu absolutní pravdu, která pochází obvykle z nějaké tradice (a kdo ví, kde se tam původně vzala...;).....
    Nebo pak jsou třeba lidé, co viděj původ všeho zla na světě v jedení masa,pití mléka, atd a hlásají, že by s tím měli absolutně všichni absolutně přestat.....což je IMHO příliš velké zjednodušení reality ;)...zase ta absolutnost...;)

    Přijde mi, že lidé, co se opravdu vyvíjejí, během let z podobných konceptů ustupují,a víc se otevírají více možnostem.
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    KAZUO_KIRIYAMA: "Alternativní člověk" nerovná se člověk, který opravdu něco poznal a pochopil, to jsem vůbec na mysli neměla.

    Alternativní člověk hledá jinou cestu, což je fajn, alespoň se snaží, což mu dává šance, které ten kdo nehledá nemá. Ale ne vždy fakt objeví něco použitelného. Samozřejmě, že se může dostat do všelijakých slepých uliček, uzavírat se, podlehnout různým nevědomým sklonům v sobě a přitom si myslet, jak je na tom dobře.

    A naopak, člověk který je skutečně moudrý nemusí nutně žít "alternativně". Často to tak bývá, ale nemusí, jeho cesta může být klidně součástí hlavního proudu, rozdíl je v tom, že si to, co dělá, svobodně zvolil.

    utéci ze společnosti není možné a vůbec mi to jako žádný cíl nepřijde, utíkání obecně moc nefunguje, to jsem taky na mysli neměla

    Zdroj citátu: Osho Zen Tarot
    KAZUO_KIRIYAMA
    KAZUO_KIRIYAMA --- ---
    CONTINUITY: zdroj? :)

    CONTINUITY: a tim si prave nejsem jisty, kdyz to vztahnu na sebe, moje zkusenost s ruznymi "alternativnimi lidmi" je ta, ze se ve skutecnosti zpravidla jeste vice uzaviraji do svych ontologii, nez ti "mainstreamovy" a pokud se snazis byt skutecne otevrena novym koncepcim a interpretacim, mas problem. nekdy mam dokonce podezreni, ze je to vlastni vetsine spolecnosti, jen ten hlavni proud z pohodlnosti vymenil vlastni malou ontlogii za tu kolektivni.

    kazdopadne architektura nasi zapadni globalizovane spolecnosti mi moc nevyhovuje, ale mam pocit, ze je jen velmi omezene mnozstvi cest, jak z ni uteci.
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    CONTINUITY: teď jsem našla citát, který je k tomuhle k věci

    Naučte se být asertivně, bez ega, tím, čím jste. Respekt bude následovat. Váš respekt k sobě samým odpudí ty, kteří nejsou stejně duševně naladěni, a přitáhne ty, kteří si zvolili stejnou cestu.
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    Jinak, jsem přesvědčená, že skutečně osvícené bytosti, jako Ježíš, Buddha, atd, žádný rozpor mezi tělem a duchem a další všechny ty duality, co se z toho odvozují, nehlásali. Osvícenej člověk je svobodnej, radostnej, nemůže věřit na něco tak omezujícího, myslím že právě naopak, když se probudil, tyhle věci z něj odpadly :)
    Domnívám se, že tam, kde o tom "jejich" učení mluví, s tím přišli jejich následovníci, kteří už osvícení nebyli a všechno to překroutili.
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    KOSMO: :) tak nějak to imho bude

    ten rozpor není a nikdy nebyl. vymysleli si ho lidé,kněží,vykladači učení,protože jim umožňuje ovládat ovečky
    je svou podstatou absurdní
    proto ho taky neznají přírodní národy, u kterých se náboženství sloužící k ovládání lidí nerozvinula

    _BENNY: Přijde mi, že ty ten rozpor hledáš za každou cenu, až do extrému, na místech, kde ho fakt nevidím ani trochu. Proto jsem měla průběžně pocit, že si děláš legraci ;)
    Proč je pro tebe tak důležité, aby nějaký rozpor existoval. Náboženstvím to u tebe už nebude, tak co přesně ti to dává, ta víra v nezbytnou a neodstranitelnou dualitu a oddělenost věcí?
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    KAZUO_KIRIYAMA: Proč v rozporu? Takových lidí už je tolik, že není problém se s nimi stýkat. A pokud člověk dokáže k životu přistupovat inteligentně, dokáže se i shodnout s těmi, kdo mají životní styl v něčem jiný, třeba rodinou, kolegy, proč by to nešlo ? Nerozumné chování všeho druhu je sice ve společnosti normální, ale povinné není ;)
    Když pomyslím na konkrétní lidi, na které tohle podle mně sedí a znám je, nežijí v konfliktu se svým okolím, spíš naopak.
    Když někdo ví co chce, je zdravý a spokojený, neubližuje sobě ani ostatním, nevidím důvod proč by to mělo jeho okolí vadit, spíš naopak, mnoho lidí to potěší, zvláště jeho blízké.
    Samozřejmě občas jsou nešťastní lidé, kteří pohled na spokojenost špatně snáší, nebo kteří jsou aktivně netolerantní k odlišnosti, těm je lepší se vyhnout a nežít v jejich blízkosti, ale přijde mi, že jich není zase až tak moc, aby to byl problém.
    KOSMO
    KOSMO --- ---
    _BENNY: OK
    Tady v Indii se tenhle rozpor řeší už tisíce let - a myslím, že můžu klidně napsat, že se jim to nepodařilo rozlousknout :-) myšleno tím pro všechny universálně. V jednotlivých Naukách to samozřejmě řešené je - a to jako jakýsi axióm.

    Dva největší rivalové se neustále přetahují o prvenství - Šiva a Višnu - Šiva nad ním vždy vítězí v Šiva puráně a Višnu zase vždy vítězí ve Višnu puráně - jsou to krásné a zajímavé příběhy... poskytující inspiraci nad soubojem vědění a lásky... Šiva sídlící "v hlavě" představujíc absolutní vědění. Višnu sídlící "v srdci" zářící absolutní láskou.

    Když na to teď koukám - řekl bych - že jsou ve skutečnosti kámoši :-) Tu polituku do nich cpou jen lidi :-(
    KAZUO_KIRIYAMA
    KAZUO_KIRIYAMA --- ---
    CONTINUITY: V dnešním běžném životě mi přijde, že ti lidi, kteří dosáhli nějakého stupně poznání a žijí svou pravdou, jsou podstatně šťastnější než ostatní.
    clovek je tvor spolecensky, na to prisel uz Aristoteles, jak pak podle tebe muze byt stastny clovek, ktery zije v rozporu s vetsinou sveho socialniho okoli?

    Čím více poznání, tím větší šanci člověk má žít inteligentně, rozumně, v souladu s principy okolní reality, a tím pádem zažívat víc blaženosti než ten, kdo z neznalosti žít inteligentně prostě neumí.
    vzhledem k tomu, ze technicky nemuzes nikdy dost dobre pojmout a dokonce ani rozlisit vsechna relevantni vstupni data, bude tve vnimani vzdycky jen kalejdoskopem menicich se interpreratci (v lepsim pripade). co ti natom prijde rozumne?


    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    _BENNY: Proč by mělo být poznání v protikladu k blaženému stavu ? ;))
    Tomu vůbec nerozumím ;)
    Přijde mi naopak, že poznání blažené stavy podporuje :)
    Příčinou většiny neblažených stavů je nevědomost.
    Čím více poznání, tím větší šanci člověk má žít inteligentně, rozumně, v souladu s principy okolní reality, a tím pádem zažívat víc blaženosti než ten, kdo z neznalosti žít inteligentně prostě neumí.

    Jan Hus mi připadá jako zbytečně extrémní případ. Ano, někteří lidé mají životní poslání, které je přivede do konfliktu se společností, do průserů a fyzického utrpení. Ale je to způsobeno poznáním? Pochybuju, myslím si, že je to cesta konkrétního člověka. A přijde mi klidně možné, že i takový člověk, který pro svou pravdu umřel, za svého života díky tomu, že dělal to, čemu opravdu hluboce věřil, zažil víc radosti a naplnění než tisíc lidí, co za svou pravdou tak naplno nejdou.

    V dnešním běžném životě mi přijde, že ti lidi, kteří dosáhli nějakého stupně poznání a žijí svou pravdou, jsou podstatně šťastnější než ostatní.
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    uf, tak už nejsem tak zpruzelá jako odpoledne, a výsledkem je další pokračování v tématu ;-D, hm ;)
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    _BENNY: To je zas to zbytečné hledání duality.
    Fakt ji tam nevidím.
    Můžu vidět celek, a to mi vůbec nijak nebrání zároveň si uvědomovat, z jakých částí je složen, a do některé té části se do hloubky zabrat.
    Přijde mi, že aby úsilí na detailech mělo smysl, potřebuje si člověk být stále vědom jejich propojení s celkem, svého celkového záměru a tak.
    A naopak, velké celky se vždycky skládají z detailů, a těm je nutno věnovat pozornost, vědět či zkoumat, jak věci fungují, dělat konkrétní malé kroky, a bez analytických postupů se toho v některých oblastech prostě moc neudělá, je potřeba prozkoumat záležitost rozumem a přijít s řešením.

    Nevidím tam ten protiklad, vidím pořád jeden celek. Nevidím důvod, proč by si člověk měl nebo musel vybrat jedno nebo druhé. Nevidím způsob, jak to oddělit. "Holistické myšlení" bez schopnosti řešit konkrétní věci není člověku nic platné. A naopak, úzce zaměřená analytická specializace bez vědomí celku sice může přinést nějaké výsledky, ale mohou být mnohem lepší a efektivnější, pokud člověk ví alespoň trochu proč to dělá (větší obrázek), a věnuje alespoň trochu pozornosti i jiným kvadrantům svého života.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    CONTINUITY: jenze analytika (rozebirani vseho az do mrte) je fakt v protikladu k holistice (propojovani vseho az do mrte). je to jen otazka zazoomovani. nelze mit zazoomovano na celek i na detail zaroven. jestli jsem se te nejak dotknul, tak se omlouvam, to nebylo v planu ;)

    KOSMO: vychazim jen z toho co vim ze o nem bylo napsano. kdyz visel na krizi, rozmlouval s panem Bohem a ptal se jej za co to vsechno ma, proc ho tolik tresta nebo neco v tom smyslu. chtel jsem jen ilustrovat pripad, kdy je poznani v protikladu k blazenemu stavu. pouzit by se dal i mistr Jan Hus, ktery kvuli sve pravde umrel v plamenech.
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    a zbytek jsem smazala, protože by z toho byla jen další hromada příspěvků o ničem, dost ;)
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    _BENNY: Hm, tvrdit, že neumím přemýšlet analyticky, mi přijde značně zjednodušené. přijde mi, že to dělám celkem běžně, kdekoliv je to potřeba. Možná né v nějakém tvém dokonalém vědeckém smyslu, ale nějaké dělení na "jen holistické" a "jen analytické" lidi mi přijde nesmyslné, IMHO každej člověk používá průběžně a v různé míře oba způsoby myšlení, protože bez žádného to nejde. Každej ten způsob má svoje místo, a dohromady je výsledkem inteligentní chování.

    Neřekla jsem žádné "teď pojedeme jen v holistice".

    ----
    Ale dost, připadá mi to jako prázdné žvanění o ničem.

    Jsem naprosto pro analytickej rozum, pokud se používá konstruktivně k řešení problémů.
    KOSMO
    KOSMO --- ---
    _BENNY: Ahoj, taky se přidám... poslední dobou je tady pěkně :-)

    Benny, dokázal bys svými slovy popsat mezi čím, že se to člověk musí rozhodovat? Co se ti objeví za obraz, když si "představíš" (neboli do maximální míry uvědomíš), o čem se Kristus rozhodoval?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    jinak matematici tento problem uz resili a "vyresili", ackoliv na vysoce abstraktni urovni. prislo se na to, ze system ktery je uplny (popisuje vse) a zaroven konzistentni (nepopira sam sebe) nemuze existovat. clovek si musi vybrat co chce, nemuze mit oboje.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    CONTINUITY: ja si legraci nedelal, i kdyz se obcas snazim psat trochu odlehcene ;) ono chtit po matematikovi, aby resil problemy holisticky a ne analyticky je podobne jako chtit po conti, aby problemy neresila holisticky ale analyticky :-) oba pristupy maji svoje pro a proti. a jednoducha reseni typu "ted vsichni pojedeme jen v holistice" nemohou v nasem slozitem svete fungovat, protoze nas svet je plny analytiku, ktery nepredelas ani nenahazes do plynu, a protoze nas svet je determinovan myslenkami analytiku, a to jen tak nezmenis. a vubec si nemyslim, ze by byl problem v tom, ze by zde dominovali jedni oproti druhym.

    imho syntezu obou pristupu muzeme ocekavat spis sami od sebe nez od vysoce specializovanych nebo vysoce celostnich lidi. vsechno ma ale svoje omezeni a tak omezena bude i ona pripadna synteza.
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    _BENNY: jasně, to je naprosto v pořádku, taky se často využití těch vědomostí ukázalo až později

    mysleli jsme si očividně každý trochu na něco jiného, když jsme to psali
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    PIZI: Teď mi přijde ta diskuse v noci taková zbytečná, to co jsem psala teda rozhodně, bylo to příliš zjednodušené. S tím co píšeš souhlasím, to je jasné. Nechce se mi teď už ani snažit se přesně definovat, jak jsem to myslela, určitě ne tak, že by všichni měli dělat všechno, jasně že to nejde. Ale víc rovnováhy, a víc propojení všech aktivit, by to určitě chtělo. Ale jak to prakticky udělat je jiná otázka a tady si o tom povídat mi připadá zbytečné.

    A taky mi připadá, že Benny si asi polovinu času dělá trochu legraci a v noci jsem na něj zbytečně vážně reagovala ;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam