_BENNY: Zajímavé, jak si ta kniha vybírá čtenáře ;))
Teda, neumím si představit nudit se u něčeho, co mi přijde jako konečně alespoň nějakej pokus odpovědět na jednu z otázek, které jsem si začla klást, sotva jsem se někda kolem 5 let rozkoukala kolem sebe:
"CO SE TO TADY V TOM SVĚTĚ PROBOHA STALO?" "Proč se všichni chovají jako blázni?"
ty si asi kladeš zas jiný otázky a tak hledáš jiný knihy :)
Jakým je to napsaný stylem je pro mně naprosto irelevantní, literární kvality jsem vůbec neřešila, podstatná je informace jako taková. Zejména ta stručná historie lidstva, vyprávěná z toho úplně jiného pohledu, než jak jsme se ho učili.
Teď s časovým odstupem pár měsíců už k tomu mám taky trochu odstup ;), tyhlety teorie jak se to přesně stalo, jsou různé, a těžko se dobereme jedné správné. Už mi to nepřipadá, že by to bylo nutně úplně přesně takhle, ale jsem přesvědčená, že pan Quinn trefil hodně věcí. Protože to prostě sedí.
Hmatatelných věcí tam vidím spoustu. To, jak se ty agresivní civilizace, které si všechnu přírodu nárokovaly pro sebe, šířily světem a potlačovaly ty symbiotické (a kde chvílo nepotlačily, šířila se z nich kontaminace těmi myšlenkami.....). To, že tam někde vznikla ta idea růst-růst-růst, která momentálně likviduje život na naší planetě, růst pro růst samotnej, mít hodně vojáků, otroků, dělníků, hodně toho sníst.... To, že takovéhle "vyšší" civilizace vymyslely extrémní dřinu prostých lidí, která ve svobodnějších společnostech nebyla....zčásti na polích, zčásti třeba na obrovských stavbách.... A taky s tím přišla všechna ta náboženství, která člověka hlavně učí, že má držet hubu a krok a podřídit se "božímu řádu"....
V dějepise nás učili, že to všechno byl pokrok. Ale když si to úplně konkrétně osobně představím, že bych žila někde na pomezí těch světů, v době kdy ještě bylo pomezí, a měla volit mezi volností a normálním životem v lese......a patriarchátem, hierarchií, dřinou, odvodama mužů do válek, špínou, nemocema...v tom báječném civilizovaném světě.....vím celkem jistě, co bych si vybrala: pokud by to bylo nějak nenápadně proveditelné, šla bych nějaká ta města a vesnice prozkoumat, abych věděla s čím mám tu čest.....a pak bych se stáhla se svýma lidma někam hodně hodně hluboko do lesů pryč od toho, někam kde bysme dál měli čas a prostor rozvíjet se po svém, poznávat sami sebe a náš svět.....
Samozřejmě v civilizaci vzniklo hodně dobrýho. Myslím si, že je to vyloženě tak, že celou dobu, co to jde tím chybným směrem, se pořád rodí různý silný bytosti, co se svou aktivitou snaží přispět k nápravě toho směru, tvořením, vynalézáním, atd.. Možná celá technologická revoluce byla nutná právě kvůli tomuhle, přestože byla v tak pokřiveným světě realizována pokřivenýma prostředkama, který jsou proti životu. Možná byla i za tuhle cenu tím správným, protože přinesla propojení lidí, propojení zemí a dostupnost vědění, a to je asi jediná šance ještě s tím celým něco udělat.
Ty kapitoly o tom, jak se v Takerské civilizaci svět pořád víc zahušťuje a tím přibývá problémů mi přijdou dost přesný.
Teď, s tím poklesem porodnosti v mnoha částech světa, zdá se možná pomalu přicházíme do doby, kdy se něco začne měnit.
Ale úplně nejpodstatnější mi tam přijde ten argument, že svět tu prostě není jen pro lidi, že je tu pro všechny živý tvory a všechno neživý a všechny bytosti. Ať už se to stalo jakkoliv, kdysi někdo vymyslel, že máme právo všechno "spotřebovat", všechno je tu pro nás, a to nejen pro uspokojení opravdových potřeb, ale pro každou pitomost, která nás napadne. Že voda, vzduch, hory, lesy, zvířata, rostliny, nemají práva samy o sobě, že jsou to jen naše nástroje.
A tak to prostě není. Tahle představa je svou vlastní podstatou sebevražedná a destruktivní, protože druh, kterej se bude takhle chovat, nevyhnutelně zničí sám sebe. A taky všecko kolem, což je k tomu všemu kolem značně nefér. Dlouhodobě fungovat může jen inteligentní druh, kterej všechno kolem sebe respektuje, chová se k tomu rozumně a ohleduplně, bere si co opravdu potřebuje a šetrným způsobem, zkrátka žije v propojenosti se svým přírodním prostředím.
Tenkrát se tím kořistnickým pohledem na svět nakazili nevzdělaní lidé s malým rozhledem, kteří si vůbec ani omylem nedokázali představit, že by přírodní svět mohli "spotřebovat". A tak v té haluzi mohli v klidu žít a rozvíjet ji pár tisíc let, než se začlo projevovat, že její čas dochází... A nejprv se nejspíš nakazili vládci, kterým se líbila představa větší a větší moci....obyčejní lidé ještě mraky generací žili s přírodou, a odtržení od ní se víceméně dokonalo až ve 20. století.. A možná i to se muselo stát, protože dál už není kam, dál už se to musí změnit, a už to začíná docházet hromadně opravdu hodně lidem.....
tak to byl asi hodně hodně volnej pokus o shrnutí ;)....spíš asi myšlenky a dojmy, co mi z toho vyplynuly, než že by tam doslova tohle psal Quinn ;)