• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISTRANSFORMACE - síť života: o všem, co pomáhá léčení a probuzení člověka,společnosti,Země
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    INK_FLO: jo :) ale je treba si uvedomit, ze jsi to ty, ktery si tohle vsechno uvedomuje a ktery prestava chtit s ostatnimi mnozicimi se bytostmi bojovat o svoje misto na slunci. zapadni evropa vymira, ma mindraky z vlastni minulosti, vrta se v relativismu a nihilismu, zatimco ji ostatni narody ktere si s tim vubec nelamou hlavu a uzmou si co se jim zachce, valcuji. my civilizacne zmlsani jedinci tady rozhodne z vlastniho premnozeni strach mit nemusime, nas na tomto kontinente se tyka problem presne opacny. tercialni sektor tady dlouho nevydrzi, az ztratime posledni zbytky kontroly nad produktivni sferou, ktera se presouva do krajin, kde lidi jeste normalne pracuji. imho nejde o volani po navratu do klidne harmonicke prirody, ve ktere se nikdy nikdo nepremnozi a vsichni ziji v souladu s kazdym. mozna jde o volani po svatym klidu, ktery tohle vecne honeni se za kusem zvance konecne ukonci ;-)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    DARUMA: takova mista ale existujou, tak se staci jen prestehovat :D
    DARUMA
    DARUMA --- ---
    CONTINUITY: Vono honba za čistotou může být taky vlastně slušná neuróza, že jo. Faktem je, že vnější podmínky se neustále mění. Jednou to stojí za prd, jindy je to lepší a tak pořád dokola. Ať už se jedná o lidskou civilizaci, ekologické myšlení, životní prostřední nebo vlastní emoce. Já mám pocit, že se snažíš hledat nějaké ideální místo pro žití na zemi, kde se mají všichni rádi, vibrují láskou, jedí zeleninu, malují svoje zážitky z tripů, nosí lněné oblečení a 6x denně meditují. Ale není to tak trochu boj s větrnými mlýny? Já si myslím, že by se člověk měl nejdřív vrhnout na svoje vlastní neurózy a skrze jejich čištění čistit ten okolní svět a prostředí kolem sebe...
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    INK_FLO: Chtěla bych ti poděkovat, za sdílení tohohle.
    Přijde mi hodně důležitý sdílet takový pocity.
    Zažívám jich taky spoustu, docela podobných.
    V noci jsem se o tom rozepsala, ale nějak teď není odhodlání, to sem dát
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    LOOK: Tohle je pořád stejné naprosté nedorozumění. Nemyslím si, nikdy jsem si nemyslela a nikdy jsem neřekla, že bysme měli "odvynalézat kolo", respektive vzdávat se něčeho. To je nesmysl.

    Přijde mi, že je třeba vrátit se k tomu z přirozenosti, co je pro zdravé fungování člověka nezbytné. Což je například pohyb, fyzická činnost v těle, pobyt v přírodě a venku, a spojení s přírodním prostředím, ve kterém žije každá lidská civilizace, i nejpokročilejší.

    To se nijak nevylučuje s technologiema, právě naopak. Civilizace, která si uchovává přirozený lidský chování, může vymýšlet skutečně inteligentní technologie, založený na pochopení energie a vědomí, spojeným s chápáním hmotnýho světa.

    To, co máme dnes, je civilizace založená na rozvoji chápání jednoho segmentu (hmoty) a zanedbávání všech ostatních, těla, ducha, duše.

    A je zvláštní, že když na to někdo poukáže, lidé to často pochopí tak, že by se měli toho, co je v tom jednom segmentu dosaženo, vzdát. Což tak vůbec není. Je to tak, že pokud se rozvinou i ty ostatní segmenty, je možná úplně nová úroveň pokroku.

    Připomíná mi to jednoho známého, který se věnuje půstům, meditacím, józe, magii, psaní. Obývá byt o čtyřech místnostech, z toho jednu má energeticky docela vychytanou, ale ve všech je špína, a ty tři ostatní jsou zcela nezařízené a zanedbané, porůznu odpadky.... Když je na to upozorněn, má pocit, že kdyby věnoval pozornost zbytku svého bytu "neměl by čas" na své praxe a "musel by se jich vzdát". Podobně to vidí se stravou, jí polotovary.
    Asi je nás tu dost, komu je celkem zřejmé, že kdyby takový člověk uznal, že výživa a životní prostor jsou důležité faktory, mohl by se v těch aktivitách, které jsou pro něj tak důležité, dostat ještě dál...a že naprosté zanedbávání tří čtvrtin života velice pravděpodobně jeho cestu nepodporuje a vede k nějakým zkreslením. Představa, že připravit si zdravé jídlo je o tolik složitější než ohřát nějakou sračku v mikrovlnce je iluze, ve skutečnosti to taky může trvat pár minut. V čistém prostředí má člověk daleko víc energie, na meditaci i na tvorbu....

    Tak jsem to myslela, tak to myslím, žádné vracení na stromy, jen normální přirozené věnování pozornosti celé realitě.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    KERRAY: no a nebo ti piraha people (neprestavaji mne fascinovat). tam to funguje tak, ze se rozbije kanoe. Jejich hlavni obziva je lov ryb. Tak se plavi na kusu dreva. Reknou misionari, at ji koupi kanoi od kmenu, ktery je dela. Misionar misto toho pozve ucitele tvorby kanoi. Piraha si vyrobi sve kanoe (nejsou blbi nebo neochotni zkouset nove veci). Kanoe za nekolik let se rozbiji. Reknou misionari at jim koupi kanoi. Misionar rekne, ale vzdyt umite vyrabet kanoi, tak si to vydlabte jako minule! Piraha reknou, umime, ale to my nedelame. Tvorba kanoi neni nase vec. Nedelame to. Kup nam ji od sousedu.

    TOMU rikam kulturni tabu jako prase... jejich svet je postaven na tom, ze vsechno je ok a nic se nebude menit... Misionar po dvaceti letech vzdal krestanstvi a dal se na jejich viru (neviru, nemaji zadneho boha nebo mytus).

    Mne to pripada jako treba vnitrni celibat. Proste se udrzuje nejake i treba harmonicke stutus quo, nejsou zadne vykyvy. Ale taky nejsou zadne deti! Zadna rekombinace memu a genu!! atd. imho fail :-)

    Pro mne to, cim se lisi lidi od zvirat, je prave tady to: ze lidi furt zkousi neco noveho.
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    LOOK: Amishové to tím druhým způsobem dělají docela často ,)
    LOOK
    LOOK --- ---
    CONTINUITY: taky myslim ze je to nespokojenost, nebo spis takovy ten cervicek hloubajici jak si usnadnit zivot.

    CONTINUITY: jedna vec je vymyslet kolo a druha rict si pak 'ale co, kasleme na to, nosit naklad na zadech funguje docela dobre'. podle me to druhe nedokazeme, mozna 'dnes uz nedokazeme', mozna jsme nikdy nedokazali.

    lide se uci z chyb, negativni efekty technologii, pokud se objevi po case, jsou reseny zakony. neni to idealni, ale tezko to vymyslis lip (pokud nemas na mysli nejakou globalni kontrolu veskereho vyvoje s mega testovanim pred schvalenim)
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    Myslím, že to, co je
    obecně považováno za správnou výživu, je potrava, která pomáhá předejít růstu patogenů v
    těle. Čím zdravější tělo, čili imunitní systém, tím méně patogenů má šanci v něm růst. Čím více
    přirozené stravy, čím jsou jídla nezpracovanější, tím méně se na lidech živí mikroorganizmů.
    Cukr nemusí být škodlivý pro tělo, ale možná krmí jen milióny mikroorganizmů, a to je na něm
    to špatné. Dalším z vysvětlení je, že tělo si může vytvářet nezbytné nutriční složky samo.
    Můžete se té představě smát, ale podívejte se třeba na slepici. Držte slepice v prostředí, kde
    nebude vůbec žádný vápník, a krmte je jen potravou bez vápníku, a přesto budou snášet vejce
    ve vápenaté skořápce, až nakonec vytvoří více skořápek, než mohou mít vápníku v kostech.
    Toho přitom ale neubývá.
    Ten pokus byl zopakován už mnohokrát a jediným vysvětlením je, že
    slepice nějak změní na vápník fosfor. Většina potravin obsahuje něco fosforu - maso, chléb,
    ořechy a čočka jsou na něj zvlášť bohaté. Jsou zde stovky dalších důkazů, že zvířata umí
    transformovat jeden prvek na jiný. Věda tímto pohledem opovrhuje, ale na druhou stranu to
    neumí nijak vysvětlit.


    Co myslite to o te slepici?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    CONTINUITY: s tim vsim rozhodne souhlasim

    ale za predpokladu, ze clovek pochazi ze samotne prirody, pak to co tvori je imho s prirodou, resp. s jejimi zakladnimi principy v souladu (i kdyz je to casto ve vysledku prekrouceno do absurdna ci negace puvodni myslenky, i to je mozna nejaky vesmirny princip). kapitalismus, feudalismus, barbari... to vsechno prece neprislo z venci mimo prirodni rad. clovek je stale soucasti prirody, takze chyba imho musi byt v cloveku, tzn. v prirode. mozna mi unika nejaky aspekt lidskeho druhu, ktery se mozna zcela vymknul puvodnimu prirozenemu zameru aniz by poprel puvodni prirozeny zamer samotny, ale nejak si to nedovedu predstavit.
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    _BENNY: Domnívám se, že v tom figurují vnější vlivy. Respektive jiné vlivy, než "spokojenost" - "nespokojenost". Když se podíváš na historii industrializace, je to daleko složitější. Jen velmi malé části lidí se začalo dařit lépe než předtím, a to až po cca 100 letech, kdy se jim dařilo daleko hůře (divokej kapitalismus, 16h směny v továrnách, atd...). Průměrnej člověk si určité věci nezvolil, byla to vlna, která se na něj přivalila, a prostě se do ní musel zapojit, zúčastnit se a přizpůsobit se.

    Moje babička je z přechodové generace, která dospěla během industrializace u nás na začátku komunismu. Pamatuje čistou řeku, chození ke studni, zemědělství bez chemie. Taky pamatuje chudobu a dřinu, nespravedlivej společenskej systém, kde musel obyčejnej člověk často dělat (fyzicky) příliš mnoho a měl příliš málo.
    Proto ráda přijala pohodlí, které přinesla elektřina a motory. Ale zároveň se jí nelíbil vzduch ve městě s chemičkou, děsilo jí, jak se řeka v rodné vesnici změnila ve stoku, bolel ji pohled na chřadnoucí stromy. Tak mi to předala, jako zvláštní rozpor mezi upřímnou vírou, že pokrok a změna je potřeba, a že některé věci jsou dobré - a jasným vědomím, že dělat je TAKHLE ale teda vůbec není dobré... Sama si s tím vůbec neví rady a zvláštně se jí to přepíná, chvílemi systému věří, chvílemi ne....

    Přijde mi, že možná se technologická revoluce musela stát, aby byla alespoň nějaká šance změnit ten nastartovanej rozjetej vlak toho nefunkčního společenskýho systému. Protože technologie přinesla víc možností individuální svobody a spolupráce, což je základní předpoklad moct s tím celým něco dělat.
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    _BENNY: Díky za podporu :)

    Přišlo mi to takové předčasné, to tu nechávat, a ustávat různé vibrace, které to vyvolá, když mám pořád pochybnosti, jestli některé věci má smysl říkat, a taky jestli v diskusi na nyxu, ještě se nad tím zamyslím ;)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    CONTINUITY: ja vychazim z toho, ze kdyby zde existoval nejaky prvotni stav, ktery by kazdemu vyhovoval, tak by jej nikdo nemel potrebu menit smerem k neprirozenosti, ktera nevyhovuje. leda ze by v tom figurovaly vnejsi vlivy (priroda, dzungle, vesmir, whatever).
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    _BENNY: opravdu lidi k vybudování umělýho světa vedla nespokojenost?
    a pokud ano, byla to nespokojenost s existencí v přírodě, nebo nespokojenost s už předtím existujícíma umělýma společenskýma strukturama? (dřina ve feudalismu, apod....?)

    četla jsem moc pěknej výrok americkýho indiána z konce 19. století:

    "Než přišli běloši, rudý muž celé dny lovil a v noci se miloval. Takový život chtít změnit, to může chtít jen běloch."
    ;-D
    Nevím jestli je to pravda ;)
    Ale myslím si, že lidi z funkčních přírodních společenství bývají docela spokojení. Představa, že žijí ve strašném strachu a úzkosti z přírodních sil, je jedna z divných věcí, co nám vštípili ve škole, abychom nezpochybňovali současnej systém.
    Povídala jsem si teď s Indiánem co prožil celej život v džungli, a ten to vnímal spíš tak, že jsou s přírodou propojení..nemají nad ní sice "kontrolu" v našem smyslu, ale nevypadá to, že by tím trpěli... Zato mají zdravé rodiny, zdravé tělo, všude kolem sebe krásu a život (je z hodně zastrčenýho místa, otázka je jak dlouho to vydrží, už se tam hledá ropa...)

    Tím nic proti pokroku a vývoji. Osobně jsem naprosto maximálně pro zkoumání světa a rozvoj technologií, objevování nových možností, atd. Ale myslím si, že to nemusí jít cestou odtržení se a tvoření umělého světa. Věřím že existuje jiná cesta, založená na tom, že člověk má a vynalézá čisté technologie na všechno, co potřebuje, ale zároveň žije v přírodě a s přírodou, v přírodních cyklech, s rituály, venku, v klidu..... Myslím si, že tím směrem to půjde, ono to ostatně už je vidět, že v tom není žádnej skutečnej rozpor, klidně potkáš na rainbow lidi, kteří se věnujou nějakému high-tech výzkumu :)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY: a jeste doplnuju "...omezenost a vedlejsi, puvodne nezamyslene efekty nasich vlastnich moznosti jak se s ni vyporadat".
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY: vas podporim, mysleno INK_FLOa a CONTINUITY, ktera se mi zase smazala :D
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    a ja vas v tom castecne podporim, sice jsem Ishmaela nedocetl, ale ten diskomfort plynouci ze zivota v tom umelem systemu ktery jsme si tady my lidi pro svuj zivot vybudovali obcas zazivam taky. a cim vic psychedelik do sebe nastrkam, tim neprirozenejsi mi pripadne prostredi ve kterem se pohybuju.

    NICMENE. vyhodnotil jsem celou vec tak, ze duvod k nespokojenosti zde bude vzdycky. jak vzpominala YMLADRIS, je zde take moznost zit prirozene v souladu s prirodou a umrit na spatnou zivotospravu kvuli necekane spatne urode. mozna to byla uplne stejna nespokojenost, ktera lidi vedla k vybudovani toho umeleho neprirozeneho sveta, ktery je bude pred tou prirozenosti ochranovat. to ze si clovek muze dovolit ten luxus cas od casu splynout s prirodou a nezahynout v ni, to je imho dano diky tomu, co nas zaroven svou podstatou vnitrne stve :-) vlastne nam v samem dulesledku vadi nevlidnost prirody a omezenost nasich vlastnich moznosti jak se s ni vyporadat.
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    YMLADRIS: V článku se ale neuvádí to podstatné, co jsem se dočetl tuším v dnešních lidovkách nebo hospodářkách. A sice, že u nás sice neprší, ale díky inverzi a mlze se žádná tragédie nekoná, protože se vláha celkem drží v zemi. Trefná poznámka tam byla, že o katastrofě by se hovořilo v okamžiku, kdyby toto nastalo v květnu nebo v červnu.
    INK_FLO
    INK_FLO --- ---
    reklamní vsuvka - jsem tak ve dvou třetínách Ishmaela a myslím, že to hezky vysvětluje to, proč mi nedělají dlouhodobě dobře velká města, přeplněné vlaky a tramvaje atd. Že mě to vždycky přišlo něčím nepřirozený a odpudivý, jako kobylky. No, a jestli je to jen nějaká moje haluz, tak je to přínosný už jen tím, že mi to dovolilo si aspoň nějak racionalizovat svojí asociálnost :-)...

    jinak těch věcí, co mě k tomu napadají je víc, ale tohle byla z nějakýho důvodu jediná, o kterou jsem se chtěl podělit. Ale to, co to sděluje mi je každopádně blízký a párkrát během čtení proběhl takový ten pocit, že narazíte na něco vlastně hodně jednoduchýho a důvěrně známýho, co ani nemusíte víc rozebírat i přesto, že jste si toho dřív nevšímali. Něco jako když potkáte jednoho ze svých nejlepších známých po mnoha letech, už jste na něj vlastně úplně zapomněli, a teď když se potkáte, tak nemáte potřebu si něco říkat, ale zároveň vám to ani nepříjde nějak zvláštní nebo nepřirozený...

    smutným faktem je spíš to, že na věci, který to naťukává, mám tendenci umyslně zapomínat a dělat, že neexistují, protože to ve mě probouzí úzkost a zmar, přičemž zároveň necítím dostatek energie nebo pozitivního směru, kudy se vydat. Takže to většinou vyústí jen v hněv a pocit bezmoci. Což se pak promítá i do okolí a vrací se to. A je to takové to staré známé, že jen nadávat a poukazovat na špatné věci nikam nevede, protože sílu ke změně mají lidé upírající svou pozornost k pozitivním stránkám života a cílům. Zatím to ale často moc nejde, nějak mám celoživotní tendenci si všímat vždycky spíš toho horšího...takovej automat, kdy pozorujete své chování, vidíte přesně ty mechanismy za ním, víte že to není moc funkční, ale zároveň to nejde nasměrovat jinam. Prostě na pomezí. Navíc je to dost pokrytecký, být zhnusen něčím, čeho jsem součástí a co sám vědomě svým konáním podporuju jen ze slabosti, protože se bojím konat jinak, tak se raději držím starého známého.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ENKIE: co je iracionalniho na placeni vypalneho pod pohruzkou vezeni? racionalni je se nechat zavrit?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam