• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISTRANSFORMACE - síť života: o všem, co pomáhá léčení a probuzení člověka,společnosti,Země
    KAMAHL
    KAMAHL --- ---
    Jinak bych to sem netahal, ale ted mi to prijde relevantni:
    Cena biopotravin je často nadsazená. Deformuje to trh, míní Jurečka | Firmy a trhy | Lidovky.cz
    http://byznys.lidovky.cz/...to-trh-mini-jurecka-pyx-/firmy-trhy.aspx?c=A140603_200327_firmy-trhy_ele
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    takze tu mame obycejne rozinky, 500g za 42,90kc - http://tescoviny.cz/product/detail/2001013256888
    a bio rozinky, 500g za 85kc - http://www.countrylife.cz/rozinky-thomson-500-g-bio-country-life

    taky tu mame obycejny rajcatovy protlak, 190g za 13,50kc - http://nakup.itesco.cz/cs-CZ/ProductDetail/ProductDetail/2001019483509
    a bio rajcatovy protlak, 200g za 49,90kc - http://www.bioobchod.cz/dennree-rajcatovy-protlak-200g-bio/d-78785/

    obycejne krizaly, 150g za 29,90kc - http://nakup.itesco.cz/cs-CZ/ProductDetail/ProductDetail/2001016390947
    a z naseho oblibeneho vitarianskeho LifeFoodu, v bio kvalite, za pratelskych 68kc za 100g - http://eshop.lifefood.cz/index.php?main_page=product_info&cPath=47_225&products_id=1891

    vsehovsudy dvojnasobny az trojnasobny rozdil v cene. vypada to, ze si tady nekdo neco hodne moc namlouva, ale ta svine realita ne a ne se podvolit.
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    A s tím jídlem, co je zadarmo venku, to je taky dobrý upozornění, díky spolubydlícímu jsem se třeba dozvěděla, že z obou rostlin, co samy od sebe o 106 rostou u nás na zahradě, vršlice a kopřiv, je vynikající špenát, zejména ten z kopřiv mi přijde daleko zajímavější, než to, co jsem znala jako špenát celé dětství (ten mraženej ;-D). Samozřejmě, koupenej čerstvej špenát je taky dobrej, objednávala jsem ho z freshbedýnek, ale to už mi přijde až zbytečný, když toho roste všude kolem, že to člověk málem nestíhá sekat ;))

    Další důležitej aspekt mi přijde plánování a určitá osobní disciplína. Pokud si půjdu nakoupit do večerky nebo žabky, protože doma nic nemám a nemyslela jsem na to, zaplatím spoustu peněz, i když bio nebude vůbec nic....;)
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    _BENNY:
    Myslím si, že tohle není zcela pravda, přesně jak píše
    LYDI:

    Psala jsem o tom nedávno blog
    Organnic-CZTransformační prostor: Nejlepší a nejlevnější jídlo zároveň ? :)
    http://organnic.blogspot.cz/2014/05/nejlepsi-nejlevnejsi-jidlo-zaroven.html

    Fascinovalo mě, když jsem si před pár lety spočítala, že když si připravím jídlo na bázi obilnin a luštěnin, ze samých biosurovin (obilnina, luštěnina, olej, oříšky, semínka, koření) a spočítám si náklady na jednu porci, jsou úplně směšně nízké, méně než 10 Kč.
    Pokud přihodím nějakou tu bio zeleninu, je to o něco více, ale pořád mnohem méně, než kdybych si koupila chemickou bagetu Crocodile...
    A pokud jdu tedy po úplném luxusu, koupím si kus bio masa a během 10 minut si ho osmažím na pánvi a dám k němu třeba brambory, dostanu se dejme tomu na 90Kč za porci, což je to samé, jako kdybych si objednala v restauraci guláš z velkochovného prasete s omáčkou a knedlíkem z prášku ;-D

    Nejdražší jsou průmyslové produkty všeho druhu, i ty nekvalitní.... platíme za zpracování, distribuci, marketing, například takové pečivo, dáš 20 i více kč za špetku bílé mouky, sůl a pár éček...to samé cukrovinky, pochutiny, konzervy....

    Úplně takovej směšnej příklad, tzv. "instantní ovesná kaše".
    Ovesné vločky jsou instantní přirozeně. Zaleješ horkou vodou, za 5 min můžeš jíst....

    např. "Instantní ovesná kaše" jsou ovesné vločky, do kterých už někdo za tebe přidal cukr a nějaké oříšky a něco. Výsledný produkt stojí tuším asi 10x víc než stejné množství ovesných vloček :) (nevím přesně, nikdy jsem si to nekoupila, jen jsem nad tím žasla:))... Přitom, dát si sám do té misky s vločkama to, co tam chceš, zabere asi 2 min, a zrovna vločky, oříšky atd není problém přinést si ani do práce nebo kamkoli kde je konvice....prostě naprosto zbytečnej předraženej produkt, kde navíc vločky pokazili přidáním bílého cukru a kdovíčeho.

    Nejdražší je koupit si plnej košík kolových nápojů, tatranek a čokoládových tyčinek, hranolků a chipsů, sladkých jogurtů, salámů, konzerv, atd a pod. standardních věcí :). Ve vztahu k výživné hodnotě obsahu košíku (a výrobní ceně potravin v něm) zaplatíš naprosto absurdní částku, kam se hrabe nějaké bio ;-D
    JULLIK
    JULLIK --- ---
    TILOPA: jj knizku o sexualite uz mam.pripravenou ke cteni :-)
    KAI: mandlove nic moc ale ryzove bych mohla :-) diky :-)
    ARCAK
    ARCAK --- ---
    LYDI: Já chtěl hlavně říci, že obchody nejsou jediný zdroj jídla. A ano, zdá se to časově náročné si to jídlo obstarávat. Ale je to radost a cesta v souladu se životem :D
    LYDI
    LYDI --- ---
    tak mi hlavne prijde, ze diskutujete uz o necem uplne jinem - zacateku prece byl, ze kvalitni jidlo je drahy. to je - i s tim, ze se vetsinou da jit do lesa na boruky houby spenat jako jedna moznost - proste neni pravda. my treba byli dumpstrovat a zrejmne to neni moznost pro vetsina spolecnosti, ale pro nas to byl dobry zdroj zeleniny. a je fakt, ze kvalita asi nebyla vzdy stopro ale zeleniny sme meli dost a velmi levne (: ostatne verim, ze treba kdyz clovek jde po farm. trzich pred koncem, neco dostane urcite taky levneji...
    ARCAK
    ARCAK --- ---
    KUATO: Mno ja prece muzu pokracovat, uvadel jsem jen nekolik malo sezonnich plodin :) Jako zenska by na listi asi prezit mohla, par jich znam, ja to fakt nedavam :) Ale ono se da ziskavat i maso. Pokud sam nepestujes, muzes lovit, pro zacatek treba ryby.

    A pokud jde o listopad-kveten, vlastne toho roste porad docela dost. ze zeleniny, hub a tak. vsechno. Na houby je mrtvy tak unor, na zeleninu zadny mesic. Staci trochu zjistovat a nepodlehat iluzi, ze to nejde :D

    V zime se da jist polnicek-kozlicek, uskladnene plodiny (susene ovoce, orechy, brambory), ciruvka fialova,... je toho dost.
    KAMAHL
    KAMAHL --- ---
    Ja jsem minule leto sklidil ve mestech vic ovoce, nez jsem stacil sam sportebovat a to mi nedela problem sezrat kilo za den. Tresne, spendliky, jablka, hrusky, svestky... Netvrdim, ze jsou to potraviny na nicz se da dlohoudobe prezivat, ale hodne ovoce zadarmo skutecne je i ve meste. Vzdycky jsem musel zaplakat nad tim co tam nechavam hnit a pak podruhe zaplakat, kdyz jsem videl lidi kupovat si to v obchodech dovezene buhviodkud. Jinak receno, pokud v lete/na podzim potrebujete ovoce kupovat, neco je spatne.
    KUATO
    KUATO --- ---
    ARCAK: ja ziju na venkove cely rok a neco k snedku se da venku najit od cervna do rijna. zbytek se bere z uskladneneho. tedy urcite se budu prit, kdyz mi zacne nekdo tvrdit, ze prezije na tresnich, houbach a vode ze studanky. ale mozna jsi genius. driv kdo nemel par hektaru pudy, tak si kdovijak nezil, a to pestoval psenici a brambory a mel nejake sve maso, na listi krom prezvykavcu dlouhodobe jeste nikdo neprezil.
    LYDI
    LYDI --- ---
    ale tak ja si taky myslim, ze pokud clovek chce, tak se naji zdrave relativne jednoduche: spoustu veci je mnohem zdravejsi, kdyz si to clovek pripravi sam. zrejmne musi pak investovat napr cas. ale zakladni potraviny jako vlocky, kroupy, ryze, zelenina atd je pomerne levna treba oproti masu a pak je to jen o tom, si to sam varit, pect atd. a jo.. treba natrhat si venku cerstvy spinat z kopriv, bezova limonada ... kdyz se chce, tak se da podle me spousta... zbydou veci jako presne tofu, tempeh .. ale to se pak da (: ...jasny, je to "jen" podle toho, co ja obvykle jim ...
    ARCAK
    ARCAK --- ---
    _BENNY: Lidi k probouzeni postrkuji slovem, ale to je tak vsechno, co pro ne muzu udelat :)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ARCAK: ja se bavil jen o tom co muzes vykseftovat na verejnem trhu, ale pokud se chystas probouzet lidi skrz distribuci levnejsich a kvalitnejsich vajec prostemu pracujicimu lidu, pak ti budu fandit ;)
    ARCAK
    ARCAK --- ---
    _BENNY: Měl jsem za to, že se bavíme o všem, co pomáhá léčení a probuzení člověka.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ARCAK: mel jsem za to ze se bavime o sortimentu dostupneho v kramcich a supermarketech
    ARCAK
    ARCAK --- ---
    _BENNY: Pul roku ziju na venkove. Pominu zahradu, vidim, ze ji nemas. I v Praze rostou tresne a houby, kousek za Prahou jich najdes nepocitane. Najdes spoustu studanek s pitnou vodou, za par korun muzes kdekoli ziskat domaci vajicka. Doporucuju je osmazit s kvety bezu neboli kosmaticemi, co zrovna vsude rostou. Nemas prachy na bio, tak si to najdi nebo sezen levne ;) Ono í za oknem se toho da vypestovat fura.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ARCAK: to je divny, u nas v obchode v lete zadne bio potraviny zadarmo nerozdavaji. ale pokud mas nejaky dobry tip, tak sem s nim.
    ARCAK
    ARCAK --- ---
    _BENNY: Kvalitní, chutné, na živiny bohaté a zdravé stravy je všude kolem nás fůra a v létě je zadarmo.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    na to aby clovek mel pristup ke kvalitni, chutne, na ziviny bohate a zdrave stravy, musel vzdycky utratit vic penez nez v pripade stravy obecne dostupne. je treba si uvedomit, ze tento zdravy zivotni styl neco stoji a nemohou si ho dovolit vsichni, proto je vsude okolo tolik prumyslove vyrabeneho junkfoodu. chci tim oponovat nazoru, ze eko-bio-farmarskych veci by melo byt v obchode 90% - na to nejsme dostatecne bohata spolecnost. lidi nezerou sracky jenom protoze je to bavi, ale taky protoze kolikrat ani nemaji kvuli cene na vyber.
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    LYDI: u nás Vietnamci výjimečně tofu, ale jen v lokalitách, kde žije hodně cizinců :)

    Vietnamským polívkám se teda omlouvám, když jsem je uvedla v seznamu "chemkověcí", měla jsem na mysli hlavně ty "přísady" ;-D....pokud z toho člověk veme jen ty nudle, tak ok, jakžtakž jídlo :)...to už je pak fakt věc vkusu, když někdo má větší důvěru k normálním těstovinám ;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam