_BENNY: aproximací společenské smlouvy jsou v dnešní době Ústava a Listina práv. Víceméně se dá říct, že skutečně volby jsou jakýmsi aktem kontinuální obnovy společenské smlouvy (a proto asi tak leží v žaludku anarchistům).
Skutečně lze předpokládat, že ve státě, ve kterém by výrazná většina obyvatelstva po dobu několika volebních období volby ignorovala, společenská smlouva de-facto zaniká. Dá se říct, že jí "podepisuješ", jako jednotlivec, ve chvíli, kdy využíváš svoje volební právo.
Máš tedy dvě možné cesty: jednou z nich je "anarchisticky" volby ignorovat a společenskou smlouvu tak soustavně odmítat. (v takovém případě by ovšem stát nezanikl - pouze byl nahrazen přímou despocií, která by vládla čistě jen silovými prostředky, a nekladla by důraz na byť jen zdání legitimity - ve světě existují případy takových diktatur, takže to není zcela zanedbatelná hrozba)
Druhá cesta je sice společenskou smlouvu "podepsat" (tím že se voleb zúčastníš jako volič, nebo jako kandidát) - ale snažit se jaksi pro budoucí období pozměnit text této smlouvy: protože společenská smlouva rozhodně není pevně daná, žádná demokratická společnost ji nepokládá do budoucna za neměnnou pro všechny příští generace: je to proces, který má svá nebezpečí a svá rizika, ale také své možné přínosy. Takže účastí v tomto procesu podle mě nemusíš nutně souhlasit s neměnností dnešního stavu nade všechny meze... ale samozřejmě... většina lidí po čase odpadne a je frustrována tím, že "změna je nemožná". (Ovšem zajímavé je, že v některých ohledech i uchování stávajícího stavu může být úspěch - protože změna, ke které by mohlo dojít v opačném případě, by byla změna v horšímu. příkladem tohoto je třeba udržení bezplatného vzdělání - což je v dnešní době v podstatě konzervativní požadavek - je to požadavek po zachování stávajícího řádu věcí :-) )