_BENNY: ale takhle to vůbec není: společenskou smlouvu tvoří jednotlivci: v liberální demokracii stejně jako není možné, aby tě tvůj prapradědeček prodal dědičně do otroctví, tak ani není možné, aby tě zavázal jakoukoliv jinou smlouvu. dědictví majetku je velice speciální případ - proto se také banky tolik snaží zatížit _majetek_ nějakými hypotékami, aby pro ně platnost smluv s fyzickými osobami neustále nekončila - zatímco majetek přechází dál k další generaci. ale jinak neexistuje nic jako "dědičnost smluvních závazků" - jakákoliv dědičnost je vázána právě jen a pouze na konkrétní "zděditelný" majetek.
ale hezky z toho vyplývá, jak jsi v podstatě konzervativně založen, a jak vnímáš svojí rodinnou identitu za natolik klíčovou, že by tě teoreticky mohla zavazovat k dodržování nějaké smlouvy podepsané tvými předky - podobně, jako kdyby si byl třeba nevolníkem vázaným k nějakému lénu, a lenní pán tě "dědil" spolu s tou půdou, apod. - víceméně je z toho hezky vidět, jak vlastně v dnešní době kdekdo uvažuje v podstatě "předliberálně" - u nás bylo nevolnictví sice zrušeno 1848, ale až do roku 1918 jsme byli poddanými mocnáře, a pak následovalo pouhých 20 let liberální demokracie, vystřídaných dalšími 50ti lety různých větších či menších totalit, které otázku společenské smlouvy samozřejmě zredukovaly na otázku podřízení občana moci a výplachu jeho mozku.
takže znovu polopatě:
1) aktuální iterací (verzí) společenské smlouvy je pro tebe jako pro občana ČR Ústava ČR a Listina ... Práv...
2) svůj souhlas s touto společenskou smlouvu nemáš šanci vyjádřit jinak, než účastí ve volbách (pozor můžeš hodit i prázdnou obálku - i neplatný hlas je v podstatě "podpisem" pod společenskou smlouvou... z tohoto úhlu pohledu se počítá jen účast - proto také bolševici zredukovali volby na "sčítání lidu" - na jakýsi "souhlas s tím, že se bezvýhradně podřizuješ vládě jedné strany")
3) skutečně máš podle mě volbu "občanství bez souhlasu" - kdy budeš tvrdit, že k prokazování se občankou, placení daní, apod. jsi byl donucen pouze násilím a nesouhlasíš s tím. je to reálná možnost
4) stát musí počítat s tím, že část občanů i v sebeliberálnější společnosti nikdy svůj souhlas se společenskou smlouvou nevysloví - a je tedy otázkou benevolence těch, co souhlas projevují, aby tito "nesouhlasící občané" měli stejná práva, jako ti "souhlasící".
5) absolutně nejsi zatížen jakýmikoliv smlouvami, které podepsal tvůj prapradědeček. (ale dá se říci, že pokud si po něm zdědil nějaký majetek a souhlasil si s převzetím tohoto dědictví - tak i toto byla jistá forma souhlasu s aktuální společenskou smlouvou, i když v trochu jiné podobě než ty volby)