• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYExistuje svobodná vůle? Existuje předurčenost? Existuje vůbec něco z toho?
    NIRA
    NIRA --- ---
    SAMWE: hele, moje absolutní svobodná vůle se dnes bude projevovat tím, že se odmítám přecpat ...a možná nebuidu jíst vůbec, ale dám si klímovský půst/při neodolatelném hladu zakousnu nějakou tu myšičku v kanálu:-D/
    SAMWE
    SAMWE --- ---
    Nerad, ale tuto poklonu musím odmítnout. Tyto "plky" spíše sumarizují pohled několika geniálních filosofů, jako Platon, Schopenhauer nebo Klíma. Ač bych si je připsal rád, nebylo by to správné.
    Vůle, jak bylo řečeno, je vše. Tedy mimo jiné i síla. I slabost. I zřeknutí se síly. S tou dostatečností vůle... nevím. Já se za génia nepovažuji a už tak je pro mne téma jako nestárnutí hodně povrchní až pohádkové. Asi by mne vůbec nezajímalo. Ale zatím to nevím.
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    SAMWE: Vůle je síla. Jseš zároveň produktem té síly a současně jejím nositelem. Kdyby byla tvá vlastní vůle dostatečná budeš žít výhradně dle své vlastní vůle. Nebudeš např. nemocný nebo starý. Zatím ale existuješ v rodě trpném, z vůle jiné entity & planě plkáš ;)
    SAMWE
    SAMWE --- ---
    Vůle JE. Nemůže být tedy jiná než abolutní. Klíma, stvořen z vůle Boží, dospěl opět k tomu, že jeho vůle je absolutní - že je Bohem. "Jeho" vůle stejně jako "Boží" vůle jsou pouze orientační body pro rozlišení. Obojí je jedna a tatáž ABOSLUTNÍ vůle. Otázkou zůstává odkud vůle existuje. Jsem vůle, jsem zde z Boží vůle, z čí vůle je tu Boží vůle? (Kacířská myšlenka - z mé?). Kdo to rozřeší, má u mne schován titul Největšiho myslitele všech dob.
    NIRA
    NIRA --- ---
    _BENNY: dyt jo
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    NIRA: prosim, neresime lidi ani drby, ale myslenky!
    NIRA
    NIRA --- ---
    _BENNY: není to náboženství, ale ve vztahu k něčemu: když mám svou vůli, je absolutní, pokud jsem v pozici, že svou vůli nemohu realizovat a musím se podřídit nějaké substanci proti své vůli, tak již musíš ten stav nějak popsat, proto se absolutní vůli může říkat svobodná a té druhé nwm, prostě nesvobodná, vůle omezená nebo nevím, jak to nazvat
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    SAMWE: zajimava myslenka :) v podstate s ni souhlasim, vule je ano/ne, nejake uzitecne atributy budeme hledat tezko (napada me jen silna/slaba), jen to absolutni se mi nejak nezda, resp. nevim v jakem smyslu to bylo mysleno. proc se ale tolik staleti svobodnost vule resila? nejaky nabozensky relikt, ktery nedosahuje dnesni urovne vedeckeho poznani (vule neni, vsichni jsme jen biochemicky naprogramovani bioroboti)? :-)
    NIRA
    NIRA --- ---
    SAMWE: tohle je zajímavá uvaha, vůle by měla být absolutní, ale jak dokážeš, že to tak je? když máš k něčemu vůli, tak to vždycky uděláš, i když ti ostatní v tom budou bránit? Anebo vůli nebereš jako čin, ale jenom jako abstraktní pojem: vůli k činu? Díky za odpo.
    SAMWE
    SAMWE --- ---
    Svobodná vůle je blbost. Nesvobodná vůle je blbost zrovna tak. Adjektivum, ať je jakékoliv, bude v souvislosti se slovem vůle blbost (téměř) vždykcy. Je jen vůle a vůle je vše. Z toho důvodu jsem dal výše do závorky slovo téměř. Jediné adjektivum, které má co dělat u slova vůle, je adjektivum "absolutní".
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ZkuSMO.cz » Správci osudu – máme svobodnou vůli?
    http://www.zkusmo.cz/ostatni/spravci-osudu-mame-svobodnou-vuli
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    tak a dost. NIRA prestane blouznit a zvanit a JESSIEATREIDES nam jakozto intelektualka s prehledem uvede neco k tematu ;)
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    NIRA: myslím, že by to byla tak zoufalá ztráta času, že bych pak byla nucena spáchat sebevraždu. přemýšlej o tom, děvče nebohé.
    NIRA
    NIRA --- ---
    JESSIEATREIDES: nevím co je n arelativitě svobodné vůle blbostního, ale ty si můžeš myslet co chceš, já si také mohu myslet, co chci, v tom máme alespoń svobodnou vůli :-))) jinak: pokud něco označuješ za "blbost" musíš poukázat na to v čem a navrhnout jiné řešení problému, jinak je to tvůj čistě subjektivní soud a dvě nezávislé vůle mohou být jasně zcela odlišné
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    NIRA: pokaždé, když z Tebe něco zde na nyxu vypadne, říkám si, že to už snad ani nemůže být horší, že teď jsi dosáhla osobní maximum. ty to ovšem vždy suverénně překonáš ještě pitomější hovadinou.
    MARTIKK
    MARTIKK --- ---
    Tak chci hlasovat v anketě a nevím pořádně co zaškrtnout. Svoboda vůle - určitě ano, takže to bude první nebo třetí odpověď. Ale s tím determinismem - to je tak strašně obecný slovo, že se prostě hlasovat nedá :-(
    NIRA
    NIRA --- ---
    KARADUM: podívej radši přemýšlím než čtu, samozřejmě že má člověk svobodnou vůli, ale jve smyslu výběru možnsotí, pak stejně musí tu možnost kterou si vybral, akceptovat,svoboda v absolutním smyslu neexistuje stejně jako všechno, protože každá věc se vztahuje k nějaké jiné věci a tou je omezována
    KARADUM
    KARADUM --- ---
    SAMWE: Pokud nevadi, ze je anglicky, tak mi posli mail.
    SAMWE
    SAMWE --- ---
    Karadum: Mohl bych si tvoji diplomku přečíst?
    Z hlediska absolutna patrně lze mluvit o kauzalitě, respektive nic nenasvědčuje opaku, neboť, jak se zdá, má svět okolo nás imanentní systém. Tedy jak bylo řečeno, stále vidíme pravidla (a to, že nyní něčemu nerozumíme neznamená, že tam ta pravidla opět jednou v budoucnosti nenajdeme).
    O osudu a kauzalitě: příčinný vztah vnímám jako funkční jádro každé činnosti (nemá smysl klepat na klávesnici pokud nevím, co se stane). Osudem rozumím odstnutí se v pozici, kterou vnímám jako důležitou (já = subjektivní pohled, černochovi v Africe to může být fuk). Subjektivní pocit z osudu je tak jako tak výsledkem nekonečného množství kauzalit.
    KARADUM
    KARADUM --- ---
    NIRA: No, ja prave dopsal diplomku smrncnutou o indeterminismus. Doporucena cetba napr. Nuel Belnap a jeho Branching spacetime. Je to na pokraji fyziky, logiky a filosofie, kdy obhajuji fakticky indeterminismus.

    PIZI: Ano, jsou tam statisticka pravidla, ale tim se dostavame zase do takove te debaty co jsou zakony prirody a co jsou jen vypozorovane statistiky. Pro "zakony" mas v kvantove fyzice minimalne tri velke skoly interpretaci. Zadna z nich nerika, ze ve velkych cislech se to ztrati, ale nevysvetlis jimi podstatu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam