• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    TURF
    TURF --- ---
    jednoduchy telocvik :)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    LILY: Dalibor má nadhled a srdce na pravém místě... optimální kombinace .)
    LILY
    LILY --- ---
    DARJEEL: tak třeba Dalibor tomu říká tělocvik, že jo :)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    a proč bych to měl dělat? :)
    To je každýho věc, jestli mu jde o všestraný rozvoj těla nebo o jednostrannou, byť účinnou, tréninkovou metodu...
    LILY: a nevím jak v taiči, ale v třeba v jiných čínských stylech na sebe jednotlivé sestavy často "graduálně" navazují... navíc řekni ashtangistovi nebo taičistovi, že jeho cvičení je sport a může ho klidně omejt .)
    LILY
    LILY --- ---
    DARJEEL: nebo tajčistům, kteří dělají jednu sestavu několik let.. :)
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    DARJEEL: tak to řekni ortodoxnímu ashtangistovi :-)...
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    PETJULE: ještě docela zajímavý je obecný pravidlo při sportování a to je po čase obměňovat zaběhané cviky a sestavy. Tj. třeba v tvým případě cvičit tiběťany nějakej ten měsíc či rok a pak to vyměnit za jiné cvičení.
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    PETJULE: proč a kam bys to chtěla obracet? Tibeťani ti mohou sloužit stejně dobře jako surja namaskar :-)
    PETJULE
    PETJULE --- ---
    LODBROG: ok, dík, spíš mi šlo o to, jestli lze z pěti tibeťanů vytěžit víc :-) je to opravdu bezvadný cvičení. a jestli je nějaká hranice a kde je, aby se to naopak neobrátilo. je fakt, že člověk spoustu věcí dělá dobře úplně automaticky a intuitivně a ty jemnocity si prostě musí doladit sám podle svých potřeb.. :)
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    PETJULE: Je-li Ti 5 tibeťanů málo, tak si cvič další věci, ale odděl to časově.
    Oběd taky nejíš hned po snídani (nebo během snídaně); vánočku s kakaem nekombinuješ se slanou polévkou a čajem s citronem.
    Z toho by byl neztravitelnej mix.
    Cvič si co chceš, ale dělej mezi tím mezery.

    5 tibeťanů je strašně dobrý začátek, který buduje jednotnou páteř, rovnoměrně silnou a spolupracující,
    (a doporučil bych je všem "nejógujícím posilovnařům", kteří často zanedbávají jádro a mají sice hezké povrchní vrstvy, ale jsou křiví jak paragrafi)
    ale není třeba u nich doživotně skončit s tím, že už nebudeš cvičit nikdy nic dalšího.
    Vzato do extrému by to znamenalo že už nesmíš chodit běhat, chodit do schodů, tahat nákup atd. protože je to "energeticky jinačí cvičení" - vidíš že to je nesmysl.
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    MEA: Kobra v poloze psa? :)))
    MEA
    MEA --- ---
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    nezávisle na předchozím: já jsem o tom už několikrát přemýšlel, že bych se přimluvil do pléna, abychom ásanám říkali ásany a józe jóga. a teď tím nechci nikoho otravovat, jen to prostě vnímám jako dostatečně důležitej rozdíl, kterej se mi opakovaně vkrádá do mysli.
    zn. - nazývat věci pravými jmény.
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    TADEAS: asany, tak jak to původně ve svém dotazu myslela Petjule. Chceš se pustit do srovnání jogy a qigongu v širší perspektivě? .)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    DARJEEL: jogou teda myslis asany zprzneny ideologii ashtanga vinyasy jo :)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    SLAUGHTER: alias cvičíme tělo, nikoliv cviky? .o)

    s jogou a qigongem je to složitější, jeden z levelů, který v tom vnímám je třeba hodně odlišné dění ve svalech a šlachách, u jogy je přelévání energie hodně o natažení, zaktivizování, kdežto u qigongu velká část svalů a šlach zůstává statická a proudění energie (efektu cvičení) se dosahuje spíše uvolněním a uklidněním. V tomhle se třeba joga s qigongem mohou "energeticky bít", jako jeden z příkladů.
    Jinak samozřejmě je to kombinovatelné a btw. co si budeme povídat, qigong je soubor všech možných cvičení... btw. třeba v Brně Petr Kala (učitel severního šaolinu jinak .) cvičí hodně zajímavé "qigongy", na kterých by si kdejaký jogín pošmák, moc hezké a často náročné sestavy. Nebo nedávno jsem objevil qigong na posílení zápěstí rukou... myslím, že tohle by pro ashtangisty měla být povinná výbava .) atd. atd.
    PETJULE
    PETJULE --- ---
    SLAUGHTER: děkuji, přesně to jsem chtěla slyšet :)
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    PETJULE: Je to nesmysl. Cvičení prostě bude fungovat jinak než jak se o něm píše. Ni jsem nevěděl co jsou tibeťani a jejich sekvence jsem měl zakomponovány ve cvičení. Mnoho lidí říká nemíchat chi kung a jogu atd a pak jsou tu například ukrajinci, co tyto techniky kombinují.
    Jinými slovy - IT´S ABOUT ANOTHER QUALITY (v angličtině mi to přijde výstižnější kvůli v češtině zavádějícímu pojímání slova kvalita)...
    EXPERIMENTUJ CO VYHOVUJE TOBĚ, když k sobě budeš dostatečně citlivá a budeš naslouchat, co ti říká tělo, tak je vše v pořádku. Když poslouchat nebudeš, tvůj systém zvýší hlas.

    A s tou energií je to tak, že dokud jsi živá tak proudí. A když živá nejsi, tak proudí taky :-)...
    PETJULE
    PETJULE --- ---
    ahoj, prosím o doporučení - jakými cviky byste doplnili cvičení pět tibeťanů?

    četla jsem, že se žádné další cviky k tomu dělat nemají kvůli energii či co (pořádně tomu nerozumim a zatím jsem k tomu nic pořádně nečetla)... pokud byste mi to nějak vysvětlili, jak je to s tou energií a vhodnými cviky, byla bych vděčná. moc dík.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam