• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
    Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
    KořenyPlody“ / Samyama
    1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
    2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
    3. ásány - cvičení jogových pozic
    4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
    5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
    6. dhárana - koncentrace mysli
    7. dhjána - meditace
    8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


    Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

    Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
    Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
    Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
    Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

    aktualizace: 8.2.2012
    (přidání na vyžádání)

    30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
    Praha
    Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
    Akasha NOVÉ
    ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
    ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
    budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
    Cocoon NOVÉ
    Energy Studio - Václav Krejčík
    Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
    Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
    Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
    Lenka Nezvalová - vinyasa flow
    Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
    MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
    Milena Raková - iyengar
    Pavel Hub - ashtanga vinyasa
    Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
    Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
    Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
    vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
    YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
    YogaMe NOVÉ
    Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
    Brno
    Gitanandajoga.cz
    MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
    Ostrava
    Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
    Pranava Jóga Centrum NOVÉ
    Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
    Pardubice
    Láďa Lebeda
    Plzeň
    Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
    Prostějov
    Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
    Severní Čechy
    Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
    Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
    Petr Něměček - iyengar
    Jižní Čechy
    MUDr. Michaela Klos - vivékananda
    Frýdek - Místek
    Karakal - hatha
    Celorepublikově
    Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
    Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
    Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
    Světoběžníci NOVÉ
    Matej Jurenka




    Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
    rozbalit záhlaví
    LAKSHMANA
    LAKSHMANA --- ---
    LILY: ;-)
    FLUMO
    FLUMO --- ---
    LILY: proto maji take hinduisticka bozstva tolik rukou
    LILY
    LILY --- ---
    Jestli to není už trochu překombinované s tolika kombinacemi :DDD
    (představila jsem si člověka sedícího v lotosu, který sotva sežral papír, v jedné ruce má brko, v druhé nakousanou tabulku čokolády a k tomu popíjí houbový čaj. :)
    LAKSHMANA
    LAKSHMANA --- ---
    Osobně kombinuju jógu a kombinaci několika různých drog najednou.
    LAKSHMANA
    LAKSHMANA --- ---
    TADEAS: To neni úplně blbý.
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    YMLADRIS: samozřejmě že já. Kdo jiný :-)?! Ale vážně :-)...
    Těžko se slyšet, dokud se mluví. Jde o to, zda se bavíme o józe jako o cestě, technice, nebo procesu a pak taky o jaké vrstvě se bavíme...
    Pokud mluvíme o józe jako technice, tak budu tvrdit, že drogy nejsou její součástí. Pokud se budeme bavit o józe jako o cestě, tak ano, tam mohou hrát svoji dočasnou roli. Hele mě je to jedno, pro mě je to jen cvičení se v dialogu.
    Každý výrok je buď neúplný, nebo paradoxní, stejné je to i s pravdou. Takže buď můžeme doplnit zbývající část, anebo ji negovat. Anebo přijmout fakt, že když si výroky odporují, je vše v pořádku :-)... Co myslíš?
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SLAUGHTER: myslis jako Joga je jen jedna a tu drzim za ruku ja.

    Mne se libi joga obecne jako zkoumani a uvolnovani potencialu.., pravidla a metody jsou dulezity, ale ne nejdulezitejsi, jeste podstatnejsi je tvoje uprimnost a svedomi.

    ad zahlavi klubu: Vsechny druhy jogy :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    a taky auditko Zdravi, tam budou kazat ti co uz maji jasno a zdravo :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    co zalozit auditko joga a psychedelika, mohly by se tam resit vsechny tyhle temata :)
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    VALOR: Spojitost tam je. Zdravý člověk nemá potřebu brát drogy. Zdravý člověk nemá potřebu cvičit jógu. Oboje je touha po nalezení původní matrice Zdraví...

    Já obdivuji místní flexibilitu mysli a úžasnou schopnost racionalizace odůvodňování kombinace drog v kombinaci s jógou. Jednou je tu tahanice o to, že jóga není tělocvikem a pak je tu diskuze o tom, jak je cool se intoxikovat kvůli cvičení tělocviku. Jóga je jóga a drogy jsou drogy. Je to jako myslet si, že se z bodu A do bodu B dostaneme jako jedna bytost dvěma různými cestami. Teoreticky je možné se rozdvojit, ale kdo to skutečně dokáže a co se za to platí...
    VALOR
    VALOR --- ---
    SLAUGHTER: každý národ je spirituální je to součástí bytosti jménem člověk. Chtěl jsem svým příspěvkem vyjádřit názor že možná češi tolik fetujou a i pijou protože si kompenzují nedostatek spirituality ve svém životě. I toho alkoholu se to týká ať se to někomu líbí nebo ne. To že i závislost na alkoholu se spiritualitou souvisí potvrzuje i fakt že mají AA velkou úspěšnost léčby. Léčba AA na víře ve vyšší moc stojí. (netvrdím že to je jediný důvod proč to funguje - další jsou samořízení, nemusí bojovat s autoritama, skupinová dynamika, motivace atd. ).
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    KALIPH: To není, chtěl jsem jen upozornit na házení hlastu a jiných drog do jiného pytle, protože pozoruju rozdílné motivační faktory vedoucí k jejich užívání. Ale blbě jsem četl ten VALORův příspěvek, kde chlast zmiňuje a tak jsem to přisoudil Slaughterovi, který na to jen (vcelku dobře) reagoval. Mea culpa. Dík za upozornění.
    KALIPH
    KALIPH --- ---
    AIM_FREEMAN: To ale vůbec není pointa toho, co napsal:)
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    SLAUGHTER: psal preci o kanabinoidech a halucinogenech. je nutne to prehnat k vyroku o produchovnelem chlastani?;)
    SVA
    SVA --- ---
    jinak k diskuzi na tema ego a joga, asi je to na delsi dobu, ale ja si nejvice uzila radost s pritomneho pocitu, pohybu, kdy se hranice bolesti posunuje, kdyz me ego bylo menci nez normalne (po tom co jsem necvicila mesic v meditacnim centru a pak si zasla na jogu) a ja tu svou hranici uplne zbourala, a udelala takove kousky, ktere nedelam ani kdyz pravidelne cvicim..
    SVA
    SVA --- ---
    LILY: souhlas, prave v dobe stagnace, kdyz si prilezitostne zakourim (nejsem pravidelny kurak) nebo dam nejaky halucinogen na party, tak chut na pohyb je vetsi, a uz nekolikrat mi to pomohlo jako dobry starter zacit pravidelne cvicit...

    ale obecne nemam rada drogy, nebo presneji receno zavislost, protoze vetsinou pri pravidelnem uzivani zpusobuje opacny efekt
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    VALOR: ano, ale za tím je ještě hlubší příčina. Z tvého příspěvku vyplývá, že jsme spirituální národ a proto chlastáme a fetujeme. Co když je za tím jiná příčina? Co to vysvětluje? Co to hledáme?
    VALOR
    VALOR --- ---
    SLAUGHTER: ona jedna z teorií vzniku závislosti na kanabioidech ale i halucinogenech (které nemají velký potenciál závislosti) vysvětluje že si tím člověk řeší právě problém spirituální ve svém životě. Já bych s tím v zásadě souhlasil. Vysvětlovalo by to i proč češi tolik pijou a hulej. Jsme od vlastní spirituality odtržení a hledáme kde to jen lze.
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    LAKSHMANA: jak myslíš.
    A co se týče závislosti - závislost je závislost, drogy jsou drogy. Já dřív hulil jako hovado a vyměnil jsem to za jógování. A co se změnilo? Nic. Rozboural jsem pár kruhů, abych si vytvořil další, ve kterém jsem mohl běhat jako křeček. Stal jsem se závislým na cvičením. Tak jsem v rámci praxe začal nabourávat svoji denní praxi.
    Závislost je téma vnitřního dítěte. Drogy jsou jen jedna z forem jejího projevu. Závislosti se člověk nejlépe zbaví, když si dodá to, co mu skutečně schází. Nakrmí tak své vnitřní dítě a jeho pláč ustane.
    LILY: Jé, jsi mě připomněla dokument LAST HIPPIE STANDING... Jeden jogi tam o tom mluví...
    LILY
    LILY --- ---
    LAKSHMANA: není důvod.. :) Spousta lidí, kteří přičichli k józe, vyzkoušeli i nejrůznější psychedelika. Taky jsem před pár lety zkoušela, jaké to je cvičit zhulená, nebo jsem kdysi dovezla kamarádům do Prahy houby a zhoubovaným jsem jim ukazovala nějaký čchikung a základy taiji...a v tu chvíli z toho byli naprosto unesení, co to dělá za věci. :D:D
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    HONZAL: po letech zkušeností s čím? :-)
    VALOR
    VALOR --- ---
    LAKSHMANA: neomlouvej se. Zajímavé téma. :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam