• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    STQ: bravo! :)
    kdyz boli, tak zkus neco jeste jemnejsiho. muzes zkusit treba parkrat vyjit z toho lehu na brise a uvidis. volne pri tom dychas a vnimas, co se deje v bedrech. potom muzes zkusit par minut jenom prechazet mezi pozici v leze na brise s dlanema kolmo pod lokty a spickama prstu dopredu, pozici na vsech ctyrech a pozici ditete s pazema dopredu. v rytmu dechu, neustale vnimas jak se meni tvar beder a uzpusobujes jejich tvar aby se porad citily co nejlip :) fakt easy, dobrej zacatek.
    STQ
    STQ --- ---
    SLAUGHTER: az budu velkej, tak to treba budu umet takhle. ted jsem malej, takze to zatim neumim...a musim teda nejdriv valcit, vedet ze umim vyhrat a pak az se muzu s klidem vzdat :) jestli mi rozumis...
    STQ
    STQ --- ---
    TADEAS: to mam ted asi podobne jak ty. akorat ne s lezenim na podlozce, ale s dechem. me pred par mesicema potkala uplne ohromujici (:))) myslenka, ze bych mohl zkusit cvicit v rytmu dechu, ne dejchat v rytmu cviceni. od ty doby se zmenilo uplne vsechno a praxe se ridi tim, co chce telo a dech a ne naopak. ale stejne me mistama proste nebavi, ze tech prvnich par pozdravu a prvnich par pozic ve stoji tak boli kdyz je to poranu...
    dejchal jsem driv pred cvicenim taky, coz problem taky castecne vyresilo, ale ted mi prijde jako daleko prirozenejsi postup asana->pranajama->dharana/dhyana v jednom bloku, krasne mi to na sebe navazuje a jedno vede k druhymu...
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    STQ: me by v souvislosti s timhle zajimalo, jak tu praxi zacinas, jestli na to jdes zostra, jestli na to jdes spis jemne, jestli vnimas, co telo potrebuje v tom cviceni, nebo jestli uz mas predstavu o tom co budes delat predem.
    ja mam tendenci podobnou, driv kdyz jsem delal ashtangu, tak jsem nejdriv docela dlouhou dejchal sedel atd a teprve potom cvicil, takze uz to nebylo tak brzo rano a to mi pak nevadilo, anebo pak az vecer. od ty doby, co jsem pak praxi uplne otocil a zjemnil, neni problem :) lehnu si na bricho na podlozku a posloucham ... a pak se zacnu hybat, jak se chce. :)
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    STQ: Máš pravdu jen z poloviny. A co třeba takhle :-)? http://www.nyx.cz/index.php?l=user;id=TOMASEQ;705;f=%3Fl%3Dtopic%3Bid%3D1922
    STQ
    STQ --- ---
    SLAUGHTER: heh :) akorat ona cela praxe jogy je snaha o zmenu stavu, nikoliv jeho prijeti :)) prijeti nastava ze zkusenosti az potom, co se stav zmenil :)) tzn v tuhle chvili hledam mozny priciny, abych je mohl odstranit, nikoliv radu jak prijmout stav - to by mi vcelku slo a rano muzu proste necvicit, ale to nechci.
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    HONZAL: Zkusím to znovu. Neptal jsem se na tvé konkrétní intimní zážitky, ale na to jaké jsou údajné účinky šavásany? Stále jsi neodpověděl, místo toho jsi zopakoval, co jsi už napsal.
    Imho když relaxuji účinek je relaxace, když mám záměr usnout spím, když jdu meditovat tak v pozici medituji, když dělám pránáyamu, tak pracuji s energetickým tělem v té či oné pozici - tak to mám já. Ale stále mi nejsou jasné tebou zmiňované účinky této konkrétní pozice. Třeba pomůže, když popíšeš rozdíl mezi praxí jóga nidry a pozice mrtvoly. Co tím chceš říct?
    STQ: tělo se chová různě v různých obdobích i časech. Někteří lidé mají tendenci spadat do kvality sthira a jiní do kvality sukha (po ránu je to nejpravdivější informace). Jde o přirozenou reakci těla. Mám to podobně jako ty. Podle mě je to psychosomatické kvality, tam lovím :-). Cestou je přijmout stav těla jaký v tu dobu právě je, namísto toho se ho snažit změnit podle svých představ - to je moje zkušenost a chápání rozdílu mezi cvičením ásan a praxí jógy. Aneb ásana se stává dokonalou, když o ni přestaneme usilovat - pak mě to vždy pustí někam, kde je to pro mě nové. Jak to máš ty?
    TADEAS: já to vnímám tak, že u pozice v leže se lépe nechává plout v proudu dění pozorování - byt účastníkem a v sedě je to víc aktivní práce - být aktivním účastníkem. Nemyslím to doslova, mám na mysli spíš tendenci tělesného systému. Podobně jsme s tím pracovali i z pozice klient - terapeut.
    Viz STQ: (jen s tou poslední větou se neztotožňuji). Určitě to není o tom jak to má být, či nebýt, je to jen o rozdílné kvalitě...
    VALOR
    VALOR --- ---
    STQ: ok dík za info. U mě je základní problém bolest zad která mě časově limituje. Po 30ti minutách se to často už nedá vydržet. Mám blok v hrudní oblasti. Je pravda že hodně zážitků jsem měl v lotosové pozici když jsem jí před lety praktikoval. V leže se mi daří meditovat déle a někdy po čase přicházejí opravdu hluboké stavy. Vyzkouším různé varianty a skusím dojít k tomu co mi vyhovuje nejvíc.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    STQ: Jsem váta-pitta a nejlépe se mi cvičí ráno těsně před rozbřeskem. Naopak večer jsem plná takové těžké, hutné energie, ale to taky připisuju rčnímu období, v létě je to trochu jiné. Jsem typické ranní ptáče, ráno otevřu oči a hned vstávám, žádné povalování atd. ještě další půl hodiny (jako třeba můj muž). Spím nejradši ve velmi chladné místnosti (ideálně se cítím, když dýchám tak max 15st vzduch), když je tepleji, tak se vzbudím ráno vyčerpaná a zpocená.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    STQ: delam cast v sede a druhou cast vleze, to je samyamova joga nidra. vleze se da asi jednoduseji dostat hloubeji. ale posledni dobou jsem ji delal i v sede, ta pozice prestane byt dulezita v momente, kdy jsem v ty pozici naprosto ok a celistvej, vsechno je na svem miste :) cili asana :)
    STQ
    STQ --- ---
    TOMASEQ: ja myslel spis ciste fyzickou ztuhlost v prubehu cviceni nez zmenu, kterou cviceni udela v hlave/tele.
    nizkej tlak zena ma, ale co mi tam prijde divny je to ovlivneni omdlivani/neomdlivani denni dobou, mi prijde ze by to spolu moc souviset nemelo (totiz mam ho taky a u me to s tim nesouvisi).
    TOMASEQ
    TOMASEQ --- ---
    STQ: A neni to i tim, ze kdyz mas telo/mysl nejak rozhozeny, tak vicemene pozorujes pozitivni ucinky cviceni a mas i lepsi pocity?

    K tomu omdlivani - nizky tlak nema? Ja mam hodne nizky a obcas tam nejaky nabeh pri prilis rychle zmene pozice byl - proste si na to davam pozor no...

    Jinak se taky priklanim k dalsimu deleni na sova/ranni ptace... Lidi jen do tri skatulek obcas proste nenacpes...;)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    STQ: to jo, když se nespí, tak dělá dokáže věci, který normálně ne-ne :-)
    mně se zase dobře medituje po pár pivech, ale taky to běžně nepraktikuju ,)
    STQ
    STQ --- ---
    DARJEEL: timhle to taky neni, neb jsem ranni ptace a poranu mam kazdopadne hlavu nejbystrejsi, vstavani mi problem nedela. akorat to hejbani telem...
    STQ
    STQ --- ---
    DARJEEL: ...prisel jsem ale na jednu hodne divnou vec, totiz ze kdyz vecer predtim piju (vino/whisky), cvici se mi rano skvele. ale neni to asi technika, kterou bych chtel pouzivat dlouhodobe a zatim jsem si to zaradil spis do skatulky anestetika :)))
    jinak po malo spanku se mi cvici taky lip nez normalne a uplne nejlip se mi cvici kdyz nespim vubec, ale to pricitam tomu, ze je telo predtim rozhejbavany 24 nebo kolik hodin. taky to ale neni neco co bych mohl praktikovat dlouhodobe...
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    STQ: ještě mě napadá klasický psychologický rozdělení ranní ptáče X noční sova (nevím jestli lze najít nějakou souvislost v ayurvédě). Prý tak 80 procent lidí je schopných přeučit se a fungovat v obou modech, ale pak je deset a deset, kteří si nejsou schopní zvyknout na jeden nebo druhý mód, jsou prostě jasně daný noční sovy nebo ranní ptáčata a opačný mod jim nefunguje.
    STQ
    STQ --- ---
    TADEAS: a proc nedelas samyamu vsede? mysleno jako zvedava otazka...?
    bandhy a jejich uceni...ano ano, to jsme u Daliho zazili asi vsichni...:)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    STQ: v savasane delam leta samyamu (koncentrace meditace samadhi) a nemam s tim problem, spim normalne :) ta tendence usinat je imho o zvyku. takze bych nejaky konecny zaver spis nedelal :)

    bandhy se daj v leze celkem zajimave ucit, ale ne teda primo v savasane, spis s nohama u sebe a pazema za hlavou :)
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    SLAUGHTER: no detailne svoje zkusenosti ze cviceni popisovat nechci, to je podobne jako popisovat svoje intimni zazitky se svou milenkou.

    podobny, ne/li stejny, jsou v tom stavu, ktery vyvolavaj. A po delsim obdobi, kdy jsem delal pred spanim techniky joga nidry se mi prohloubily stavy, ktery prichazej v savasane. Coz prave pisu uz podruhy, proto sem se bal zacykleni diskuze ;-)
    STQ
    STQ --- ---
    DARJEEL: jo to mi prislo driv taky (zvlast v zime v cechach), ale posledniho temer pul roku jsem v tropech, jim malo az vubec, chodim spat brzo a stejne se mi proste rano cvici blbe. tak premejslim jestli to tak proste je, a mam to prijmout nebo jestli muze bejt nejaka dalsi pricina, ktera me nenapadla...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam