• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
    Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
    KořenyPlody“ / Samyama
    1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
    2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
    3. ásány - cvičení jogových pozic
    4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
    5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
    6. dhárana - koncentrace mysli
    7. dhjána - meditace
    8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


    Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

    Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
    Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
    Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
    Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

    aktualizace: 8.2.2012
    (přidání na vyžádání)

    30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
    Praha
    Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
    Akasha NOVÉ
    ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
    ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
    budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
    Cocoon NOVÉ
    Energy Studio - Václav Krejčík
    Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
    Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
    Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
    Lenka Nezvalová - vinyasa flow
    Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
    MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
    Milena Raková - iyengar
    Pavel Hub - ashtanga vinyasa
    Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
    Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
    Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
    vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
    YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
    YogaMe NOVÉ
    Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
    Brno
    Gitanandajoga.cz
    MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
    Ostrava
    Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
    Pranava Jóga Centrum NOVÉ
    Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
    Pardubice
    Láďa Lebeda
    Plzeň
    Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
    Prostějov
    Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
    Severní Čechy
    Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
    Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
    Petr Něměček - iyengar
    Jižní Čechy
    MUDr. Michaela Klos - vivékananda
    Frýdek - Místek
    Karakal - hatha
    Celorepublikově
    Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
    Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
    Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
    Světoběžníci NOVÉ
    Matej Jurenka




    Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
    rozbalit záhlaví
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    STQ: Máš pravdu jen z poloviny. A co třeba takhle :-)? http://www.nyx.cz/index.php?l=user;id=TOMASEQ;705;f=%3Fl%3Dtopic%3Bid%3D1922
    STQ
    STQ --- ---
    SLAUGHTER: heh :) akorat ona cela praxe jogy je snaha o zmenu stavu, nikoliv jeho prijeti :)) prijeti nastava ze zkusenosti az potom, co se stav zmenil :)) tzn v tuhle chvili hledam mozny priciny, abych je mohl odstranit, nikoliv radu jak prijmout stav - to by mi vcelku slo a rano muzu proste necvicit, ale to nechci.
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    HONZAL: Zkusím to znovu. Neptal jsem se na tvé konkrétní intimní zážitky, ale na to jaké jsou údajné účinky šavásany? Stále jsi neodpověděl, místo toho jsi zopakoval, co jsi už napsal.
    Imho když relaxuji účinek je relaxace, když mám záměr usnout spím, když jdu meditovat tak v pozici medituji, když dělám pránáyamu, tak pracuji s energetickým tělem v té či oné pozici - tak to mám já. Ale stále mi nejsou jasné tebou zmiňované účinky této konkrétní pozice. Třeba pomůže, když popíšeš rozdíl mezi praxí jóga nidry a pozice mrtvoly. Co tím chceš říct?
    STQ: tělo se chová různě v různých obdobích i časech. Někteří lidé mají tendenci spadat do kvality sthira a jiní do kvality sukha (po ránu je to nejpravdivější informace). Jde o přirozenou reakci těla. Mám to podobně jako ty. Podle mě je to psychosomatické kvality, tam lovím :-). Cestou je přijmout stav těla jaký v tu dobu právě je, namísto toho se ho snažit změnit podle svých představ - to je moje zkušenost a chápání rozdílu mezi cvičením ásan a praxí jógy. Aneb ásana se stává dokonalou, když o ni přestaneme usilovat - pak mě to vždy pustí někam, kde je to pro mě nové. Jak to máš ty?
    TADEAS: já to vnímám tak, že u pozice v leže se lépe nechává plout v proudu dění pozorování - byt účastníkem a v sedě je to víc aktivní práce - být aktivním účastníkem. Nemyslím to doslova, mám na mysli spíš tendenci tělesného systému. Podobně jsme s tím pracovali i z pozice klient - terapeut.
    Viz STQ: (jen s tou poslední větou se neztotožňuji). Určitě to není o tom jak to má být, či nebýt, je to jen o rozdílné kvalitě...
    VALOR
    VALOR --- ---
    STQ: ok dík za info. U mě je základní problém bolest zad která mě časově limituje. Po 30ti minutách se to často už nedá vydržet. Mám blok v hrudní oblasti. Je pravda že hodně zážitků jsem měl v lotosové pozici když jsem jí před lety praktikoval. V leže se mi daří meditovat déle a někdy po čase přicházejí opravdu hluboké stavy. Vyzkouším různé varianty a skusím dojít k tomu co mi vyhovuje nejvíc.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    STQ: Jsem váta-pitta a nejlépe se mi cvičí ráno těsně před rozbřeskem. Naopak večer jsem plná takové těžké, hutné energie, ale to taky připisuju rčnímu období, v létě je to trochu jiné. Jsem typické ranní ptáče, ráno otevřu oči a hned vstávám, žádné povalování atd. ještě další půl hodiny (jako třeba můj muž). Spím nejradši ve velmi chladné místnosti (ideálně se cítím, když dýchám tak max 15st vzduch), když je tepleji, tak se vzbudím ráno vyčerpaná a zpocená.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    STQ: delam cast v sede a druhou cast vleze, to je samyamova joga nidra. vleze se da asi jednoduseji dostat hloubeji. ale posledni dobou jsem ji delal i v sede, ta pozice prestane byt dulezita v momente, kdy jsem v ty pozici naprosto ok a celistvej, vsechno je na svem miste :) cili asana :)
    STQ
    STQ --- ---
    TOMASEQ: ja myslel spis ciste fyzickou ztuhlost v prubehu cviceni nez zmenu, kterou cviceni udela v hlave/tele.
    nizkej tlak zena ma, ale co mi tam prijde divny je to ovlivneni omdlivani/neomdlivani denni dobou, mi prijde ze by to spolu moc souviset nemelo (totiz mam ho taky a u me to s tim nesouvisi).
    TOMASEQ
    TOMASEQ --- ---
    STQ: A neni to i tim, ze kdyz mas telo/mysl nejak rozhozeny, tak vicemene pozorujes pozitivni ucinky cviceni a mas i lepsi pocity?

    K tomu omdlivani - nizky tlak nema? Ja mam hodne nizky a obcas tam nejaky nabeh pri prilis rychle zmene pozice byl - proste si na to davam pozor no...

    Jinak se taky priklanim k dalsimu deleni na sova/ranni ptace... Lidi jen do tri skatulek obcas proste nenacpes...;)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    STQ: to jo, když se nespí, tak dělá dokáže věci, který normálně ne-ne :-)
    mně se zase dobře medituje po pár pivech, ale taky to běžně nepraktikuju ,)
    STQ
    STQ --- ---
    DARJEEL: timhle to taky neni, neb jsem ranni ptace a poranu mam kazdopadne hlavu nejbystrejsi, vstavani mi problem nedela. akorat to hejbani telem...
    STQ
    STQ --- ---
    DARJEEL: ...prisel jsem ale na jednu hodne divnou vec, totiz ze kdyz vecer predtim piju (vino/whisky), cvici se mi rano skvele. ale neni to asi technika, kterou bych chtel pouzivat dlouhodobe a zatim jsem si to zaradil spis do skatulky anestetika :)))
    jinak po malo spanku se mi cvici taky lip nez normalne a uplne nejlip se mi cvici kdyz nespim vubec, ale to pricitam tomu, ze je telo predtim rozhejbavany 24 nebo kolik hodin. taky to ale neni neco co bych mohl praktikovat dlouhodobe...
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    STQ: ještě mě napadá klasický psychologický rozdělení ranní ptáče X noční sova (nevím jestli lze najít nějakou souvislost v ayurvédě). Prý tak 80 procent lidí je schopných přeučit se a fungovat v obou modech, ale pak je deset a deset, kteří si nejsou schopní zvyknout na jeden nebo druhý mód, jsou prostě jasně daný noční sovy nebo ranní ptáčata a opačný mod jim nefunguje.
    STQ
    STQ --- ---
    TADEAS: a proc nedelas samyamu vsede? mysleno jako zvedava otazka...?
    bandhy a jejich uceni...ano ano, to jsme u Daliho zazili asi vsichni...:)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    STQ: v savasane delam leta samyamu (koncentrace meditace samadhi) a nemam s tim problem, spim normalne :) ta tendence usinat je imho o zvyku. takze bych nejaky konecny zaver spis nedelal :)

    bandhy se daj v leze celkem zajimave ucit, ale ne teda primo v savasane, spis s nohama u sebe a pazema za hlavou :)
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    SLAUGHTER: no detailne svoje zkusenosti ze cviceni popisovat nechci, to je podobne jako popisovat svoje intimni zazitky se svou milenkou.

    podobny, ne/li stejny, jsou v tom stavu, ktery vyvolavaj. A po delsim obdobi, kdy jsem delal pred spanim techniky joga nidry se mi prohloubily stavy, ktery prichazej v savasane. Coz prave pisu uz podruhy, proto sem se bal zacykleni diskuze ;-)
    STQ
    STQ --- ---
    DARJEEL: jo to mi prislo driv taky (zvlast v zime v cechach), ale posledniho temer pul roku jsem v tropech, jim malo az vubec, chodim spat brzo a stejne se mi proste rano cvici blbe. tak premejslim jestli to tak proste je, a mam to prijmout nebo jestli muze bejt nejaka dalsi pricina, ktera me nenapadla...
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    STQ: tjo, to nevím... cvičím ráno i odpoledne, bez ohledu na stav, někdy se musím nutit, někdy se těším, kolikrát spím málo a cvičí se mi líp, než když jsem dobře vyspanej... jediný co jsem odpozoroval, že se mi cvičí lip s prázdným střevem, ale to su asi captain obvious :)

    Já míval celý roky ráno dycky takovou tu typickou zatuhlost, uff, nechce se mi atd. a po 15 minutách se to rozjelo a dobrý a poslední rok, jakoby z ničeho nic, se mi to přestalo dít, jsem tak nějak docela dobře protaženej už od rána :) Ale docela zaíjmavý, že na to u Tebe nemá vliv spaní v teple nebo zimě, to mi příjde jako docela podstatný...
    STQ
    STQ --- ---
    Mimochodem nemate nekdo odpozorovanou souvislost mezi telesnym typem (mysleno podle ajurvedy) a idealni dobou na cviceni? Vim ze ruzny typy by mely bejt teoreticky nejaktivnejsi v ruznejch dennich dobach, ale v praxi mi to vubec nesedi. Konkretne bych potreboval zjistit zaprve proc ja (pitta) nejsem schopnej cvicit brzo poranu (resp jsem, ale je to utrpeni, ktery jsem zjistil ze oproti predpokladum vubec nezavisi na tom, jestli jsem vecer predtim jedl, jestli spim v teple nebo zime ani na zadnym dalsim z tehle obvyklejch podezrelejch). A zadruhy proc ma zena (kapha) pri cviceni kdykoliv jindy nez brzo rano tendence omdlivat, i kdyz jinak je ultra zdrava a nedela nic zjevne spatne. Zajimalo by me jestli jste neodpozorovali jeste neco, co cviceni (asan) ovlivnuje...
    Tomasqu? Tadeasi? Kdokoliv jinej? :))
    TOMASEQ
    TOMASEQ --- ---
    STQ: Hezky napsany, plus jsem si uplne vybavil ty my vajrasanovy dvacetiminutovky pred x lety:-)))
    STQ
    STQ --- ---
    to asi jo, ale jako pozice na pranajamu, koncentraci nebo meditaci se nedoporucuje, vsichni moji ucitele se na tom shodli (kdyz me kdysi zajimalo jestli bych nemohl nejak nenapadne vynechat ty zkrizeny pozice ktery me bolej) nezavisle na sobe. duvodu je nekolik:
    - zaprve lehky nepohodli pomaha zjistit, odkud bolest prichazi a zbavit se ji.
    - zadruhy neni uplne moudry spojovat pozici v leze s koncentraci. blbe se pak spi a z druhy strany ji mame spojenou se spankem, takze mame tendenci usinat.
    - zatreti to ma fyziologicky duvody (lotos priskrcuje tok krve ve spodnich koncetinach, tzn mozek ji ma vic, takze koncentrace je daleko snazsi a organy ji dostavaj taky vic, takze organismus v ty chvili je schopnej fungovat na vyssim energetickym levelu).
    - zactvrty to ma ucinky v energetickym tele, to jakou nohu das v lotosu nahoru vyrovnava nerovnovahy toku prany, coz taky zklidnuje mysl atakdal.
    - zapaty v savasane se neda delat pokrocilejsi pranajama, neb tam proste nepujdou bandhy a nektery mudry.

    kazda pozice na meditaci kazdopadne dobra neni, ani kdyz se trenuje usilovne. ty ktery vhodny jsou mame velmi presne popsany v takovejch tech zasadnich textech typu hatha yoga pradipika, siva samhita a gheranda samhita

    ciste z pozorovani mi lotos (pripadne polovicni lotos) prijdou jako nejlepsi pozice, ac trva (zvlast pro muze kvuli ztuhlejm kyclim) nejdyl se do nich zamotat a aspon pro me to dlouhou dobu bylo a mistama porad jeste je ukrutny utrpeni. nicmene rozdil v tom, jak rychle a kvalitne jsem pak schopnej se koncentrovat za to opravdu stoji. a nakonec od toho, abychom mohli klidne sedet cvicime asany, to je jeden z primarnich cilu jejich cviceni vubec :)

    je zajimavy pozorovat i rozdily ve stavech mysli, ktery nastavaj v ruznejch pozicich a s ruznejma mudrama. dlouho jsem sedel ve vajrasane, protoze jsem nic jinyho neudelal a ted ji vnimam jako nejmin stabilni, nejmin pohodlnou a koncentrace je v ni nejnarocnejsi. navic odkrveni nohou po cca 20ti minutach je extremne neprijemny a kdyz z ni vstavam, jsem jak mrzak a trva treba pet bolestivejch minut nez se krev zas vrati kam ma. siddhasana je o trochu lepsi, ale zas tezka na zada, takze vyzaduje nejvic usili (aspon pro me), ale mysl je klidnejsi. a jakmile se zamotam do lotosu nebo polovicniho lotosu jsem stabilni, zada skoro nejsou cejtit, jsem tam i pres obcasnou bolest v takovym nejakym bezpeci a hlava okamzite prestava resit nesmyslove.
    mudry jsou pak dalsi kapitola, nektery popularni jsem zjistil ze jsou pro me temer nepouzitelny :))
    no uplna veda...

    kazdopadne vyplyva z toho: v savasane nemeditovat, nekoncentrovat a urcite nedelat pranajamu!
    VALOR
    VALOR --- ---
    STQ: Myslim ze samadhi muze prijit i v teto pozici
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam