• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
    Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
    KořenyPlody“ / Samyama
    1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
    2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
    3. ásány - cvičení jogových pozic
    4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
    5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
    6. dhárana - koncentrace mysli
    7. dhjána - meditace
    8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


    Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

    Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
    Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
    Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
    Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

    aktualizace: 8.2.2012
    (přidání na vyžádání)

    30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
    Praha
    Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
    Akasha NOVÉ
    ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
    ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
    budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
    Cocoon NOVÉ
    Energy Studio - Václav Krejčík
    Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
    Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
    Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
    Lenka Nezvalová - vinyasa flow
    Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
    MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
    Milena Raková - iyengar
    Pavel Hub - ashtanga vinyasa
    Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
    Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
    Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
    vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
    YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
    YogaMe NOVÉ
    Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
    Brno
    Gitanandajoga.cz
    MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
    Ostrava
    Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
    Pranava Jóga Centrum NOVÉ
    Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
    Pardubice
    Láďa Lebeda
    Plzeň
    Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
    Prostějov
    Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
    Severní Čechy
    Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
    Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
    Petr Něměček - iyengar
    Jižní Čechy
    MUDr. Michaela Klos - vivékananda
    Frýdek - Místek
    Karakal - hatha
    Celorepublikově
    Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
    Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
    Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
    Světoběžníci NOVÉ
    Matej Jurenka




    Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
    rozbalit záhlaví
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    KLUZAU: aha, mně by stačilo jméno, velká s fotkama do googlu nezadám ,)
    KLUZAU
    KLUZAU --- ---
    Darjeel: Nemam tu knihu u sebe, je to jedna z tech novejsich, velka a s barevnyma fotkama.
    STQ: Sestava na potlaceni fobie nebo uzkosti je myslim prima intervence na psychopatologicky symptom, ne? Pokud myslis reseni nejakeho traumatu, i to je imho neprimo mozne - napr. posileni sebevedomi pozici hora apod, v ramci zapadni psychologie je trauma jeden z pohledu na vec -a jde na to jit i jinak. To je to co se snazim rici
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    STQ: jj, řek bych že jo ,)
    STQ
    STQ --- ---
    KLUZAU KLUZAU: spis se mijime v ty konkretnosti :) iyengara mam ofcourse proctenyho, ale nic podobnyho jsem tam nezaregistroval, muzes byt konkretnejsi pekne prosim?
    DARJEEL: vsak to byla zjednodusujici zkratka, ale asi si rozumime ne :)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    STQ: já teda si nemyslím, že je to úplně tak jednoduchý a lineárně, ale zjednodušeně řečeno ano, něco takového... my totiž v rámci somatický psychoterapie máme tzv. Strukturní cvičení, kdy se pracuje s určitýma částma těla a to probouzí určitý spektrum prožitků, navázanost na čakry, co zmínil Aim je myslím taky docela blízko...

    KLUZAU: je to nějaká konkrétní knížka od iyengara?
    AIM_FREEMAN: a ten mahašvérananda, je to něco (ta kniha) trochu nohama na zemi? Má to oporu třeba v jiných textech nebo autoritách?
    STQ
    STQ --- ---
    DAWYT: no to kazdopadne (i kdyz teda mam za to, ze to je spis z tech zaklonu a otevirani srdicka), ale po chvili (mesici, dvou) to zas zmizi...
    DAWYT
    DAWYT --- ---
    Když už se tady na to narazilo STQ:, Nancy Gilgoff říkala, že když se začne cvičit 2. ashtangová serie dle Joise, tak to má vliv na uvolnování agresivity (už si nepamatuji přesně, ale myslím, že ty ásany působí na játra kde prý sídlí zlost).

    Má někdo zkušenosti s tím, že by byl po delším praktikování 2. seríie více podrážděnější či nasranější?
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    tak změna stavu vědomí a odpovídající stav co pozice vyvolá je jedna věc, ale nějaký řešení konkrétních problémů jako je to v psychoterapii je věc jiná.

    Jinak ten Čumpelík je svym systémem asi nejblíž. Je to sice fyzioterapeut, ale dneska už je to dost provázaný...
    KLUZAU
    KLUZAU --- ---
    ZIKE: myslim ze se s STQ mijime spis kvuli rozdilnym predstavam o psychoterapii, nez joze. Ale uvidime co napise .)
    ZIKE
    ZIKE --- ---
    KLUZAU: v takové te klasické Yoga: iyengar way (mam ji z anglie z antikvariatu :D), je kapitola na remedial sestavy. Jsou tam ruzný - třeba na depresy, bolest hlavy nebo třeba i zacpu a atd..Ale asi to není uplne ono, co chtel darjeel.
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    STQ: napadá mě vybrat ásany které ovlivňují čakru či čakry, které s daným problémem nejvíc souvisí. mahéšvaránanda to má trochu rozpracovaný ve skrytých silách v člověku.
    KLUZAU
    KLUZAU --- ---
    STQ: aaha, tak uz rozumim. Tak to doporucuju knihy Iyengara a jogove terapie, je tam toho hafo. Strach ze sexu se zrzavejma holkama nevim (i kdyz mantra jogou by to asi slo), ale deprese, uzkosti, fobie atp. vsechno je tam popsany vc konkretnich asan a sestav
    STQ
    STQ --- ---
    KLUZAU: mi prijde ze se porad mijime. jestli jsem to spravne pochopil, tak otazka znela jestli existuje nejakej manual popisujici provazanost -konkretni- asana/ -konkretni- zmena psychickyho stavu. nikdo tu myslim nepochybuje o tom, ze joga jako celek nebo system funguje a da s se ni lecit vcelku cokoliv od rakoviny po schizofrenii, ale na co jsem zatim nenarazil (a darjeel zrejme taky ne) je popis efektu -jednotlivejch- asan na urovni mysli. manualu na urovni tela jsem videl hromadu, ale nenarazil jsem na nikoho (a na to jsem odkazoval v prvni odpovedi), kdo by mi byl schopnej rict neco jako -- jestli mas strach ze sexu se zrzavejma holkama z traumatu z mladi, dej si pul hodiny mostu kazdej den a za mesic jsi ok. ale jestli neco takovyho existuje, budu jen rad kdyz se o tom dozvim...
    KLUZAU
    KLUZAU --- ---
    STQ: aha, no nevim jak v kontextu leceni dusevnich poruch nezarazovat jogu do psychoterapie, resp. neni to lecba slovem, ale ma to konkretni dopady na symptomy podle psychiatrickeho manualu, a stejne funguje i psychoterapie. Reknem oficialne - jogova terapie? Znam studii dopadu jogy na symptomy autismu. (mimochodem na zapade je nekolik psychoterapeutickych skol ktere nepracuji s traumaty take -a jsou ted celkem hit.)
    IOM_NUKSO
    IOM_NUKSO --- ---
    KLUZAU: lze někde ty konkrétní asany nebo sekvence sehnat?

    Ale jinak (už jsem to sem tuším psala) mám subjektivně pocit, že právě asany mi pomáhají poměrně znatelně, konkrétně proti ztuhlosti psychického původu, a tím mi nepřímo brání se dál hlouběji topit v nekonstruktivnich transech.
    STQ
    STQ --- ---
    KLUZAU: o tomhle vubec nepochybuju, ale ja psal o psychoTERAPII, ne psychiatrii :)
    KLUZAU
    KLUZAU --- ---
    STQ: v Indii jsem cvicil u ucitele, ktery chodil do psychiatricke kliniky cvicit s pacientama se schizofrenii a depresemi, mel na to konkretni asany a druhy pranajamy. Delal jsem rozhovory s ruznymi psychiatrickymi odborniky po Kerale, vetsina z nich posilala pacienty cvicit jogu jako terapii, u lehcich pripadu zejmena - misto pouziti psychofarmak. Pokud si dobre pamatuju, existuji ruzne studie o terapii jogou, ja mam treba kniha pro lidi s autismem. Joga je napojena na ajurvedu - ajurveda casto predepisuje jogove asany - a ajurveda ma tradicne psychiatrii jako odvetvi sve cinnosti.
    STQ
    STQ --- ---
    mimochodem znate todle? kupodivu fakt prijemna zalezitost, aspon ja uz to posloucham dva mesice a zatim me to bavi :)
    https://itunes.apple.com/us/album/elephant-power/id286094056
    "Rock on Hanuman" by MC Yogi - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=swC1kOHQGu8
    STQ
    STQ --- ---
    DARJEEL: nene, tohle neznam
    efekty asan na psychiku mi prijde ze jsou spis zapadni koncept a pokus o naroubovani dvou ruznejch konceptu na sebe. indicky ucitele se kterejma jsem to zkousel resit bud vubec nevedeli o cem mluvim, nebo to rovnou odmitali jako zapadni povery, na zadnej konzistentni a uveritelnej zdroj k tomudle jsem nenarazil, ac jsem hledal. navic mi prislo, ze nektery traumata, ktery my resime jako zasadni a venujeme jim velkou pozornost ind uplne prejde, protoze se ho to - diky jinymu kulturnimu zakladu a socialnimu usporadani - vubec netyka.

    je ale spousta zapadnich ucitelu ktery obcas rikaj nejaky moudra, ktery se pak v praxi docela osvedcujou. jako ze ashtangova prvni serie (postavena na predklonech) je postavena tak, aby prohloubila pokoru a prijeti ucitele, druha serie (a jeji zaklony) ze 'otevira srdce' a pomaha vyndat do vedomi veci spojeny s laskou a prijetim. a ze otevirani kycli rychlejc do vedomi privadi a pomaha resit veci spojeny zaprve se sexualitou a zadruhe s prijetim/poznanim vlastniho mista ve svete, pozice ve stoji zas pomahaj zakorenit...ataktal...ale pokud vim tak k tomu neni zadnej 'oficialni' zdroj nebo pramen, nedejboze zalozenej na puvodnich textech.

    na jednu stranu to vnimam trochu jako newage ulet (protoze je fakt, ze staci cvicit a vsechno prijde :)), na druhou stranu pozoruju ze to casto funguje a obcas to muzu pozorovat a nakladat s tim i vedome. na treti stranu je to stejne jedno a nevim jestli je tomu treba davat pozornost, protoze stejne to vsechno akorat prijde, odejde...

    DARJEEL: oh :)
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    STQ: B2spirit strikes back imho ,)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam