• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    KUATO
    KUATO --- ---
    STQ: ostatne stranky Marka - http://markdkashi.com/
    + jeho knihy na Amazonu (ale jako holt pandita zamereny na tantrismus) - http://www.amazon.com/...rch-alias%3Daps&field-keywords=mark%2Bdyczkowski&x=0&y=0&sprefix=mark%2Bdyc
    KUATO
    KUATO --- ---
    STQ: imho se na tohle da pouzit kterykoliv stary jazyk (tedy krom sanskrtu i hebrejstina a mozna i nejake sumerstiny a jazyky fenicanu a co ja vim..), ale ne z duvodu, ze by primo jim byl napsan svet, ale ze ma bliz ke strojovemu kodu :o). akorat aby se s tim dalo pracovat v rovine, ktera te zajima, tak to vyzaduje, aby clovek slapal v trochu jinym modu vedomi nez bezne my lide fungujem. ale mozna nic z toho neni potreba a je mozne primo se dostat koncentracema "za oponu", do "rise pricin" a primo ty ideje/archetypy, ze kterych je poskladan svet "brat do ruky", i kdyz si myslim, ze clovek se pak stara o uplne jine veci. imho kdyz se clovek takhle vysvihne, tak uz je "z dalky" videt (hele, on ma vesmir vic rozmeru) a Nekdo se ho ujme (jako co tu chces :o)).
    KUATO
    KUATO --- ---
    STQ: ja byl na te prednasce o kasmirskem sivaismu s Markem Dyzckowskim, co tu pastoval Noxnoctis a tan prave rikal, ze mantra funguje i kdyz ji nerozumis (jasne ze kdyz ji i rozumis a navic se na ni divas jako na manifestaci konkretniho bozstva, tak to facha mnohem lip) a ze vyslovnost je dulezita. ano, uznal jiste neshody ve vyslovnosti u nekterych slabik, ktere zminujes, ale u toho jako pokrcil rameny. jinak jako nejdulezitejsi faktor ucinnosti manter jsem z nej vypacil, ze je stav bdelosti/usebrani, ktery kdyz neni tak to proste moc neslape. a opakovani samozrejme. 100000x bezne nejakou mantru opakujou, aby se bralo, ze te nejak promeni.
    STQ
    STQ --- ---
    toz ja verim, ze takovej jazyk muze-mohl existovat, preci jenom kdysi musel bejt jazyk daleko vic propojenej s vedomim, primym prozitkem a vuli (Bůh řekl: „Budiž světlo,“ a bylo světlo). nez se to po ceste rozbilo a rec zacla bejt odpojena od zdroje a zacla mit spis intelektualni/racionalni kvalitu. ale nedokazal jsem se dobrat k zadnymu relevantnimu zdroji ac jsem patral a mozna akorat moc ctu W. Gibsona :) kdybyste nekdo k tomuhle tematu mel nejakou doporucenou literaturu, byl bych vam zavazanej...
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    STQ: sorry, jen jsem chtel rict ze neverim na takovou moc sanskrtu. je to jen jazyk.
    STQ
    STQ --- ---
    OGMIOS: rozvedes to nejak?
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    STQ: to asi sanskrt nebude
    STQ
    STQ --- ---
    ...a pak je tu jeste ale samozrejme ta cast, kde je ma Sanskrt bliz k puvodnimu meta-jazyku /assebmleru zivota a dokaze ovlivnovat vedomi na jinejch urovnich nez moderni jazyky...akorat jsem zase nepotkal nikoho, kdo by to mel nejak do hloubky zpracovany...
    STQ
    STQ --- ---
    KLUZAU: verim tomu, ze mantra - pokud ti ji do ucha posepta tvuj guru a ty sis ji 'zaslouzil' triletym ocistovanim - bude mit mocnou silu...protoze v ni budes verit. a jejim opakovanim se pak dejme tomu osvobodis. ale kdyby ti ten stejnej ucitel za stejnejch podminek poseptal do ucha ze si mas opakovat 'ja jsem lokomotiva' a tys mu to veril, osvobodi te to stejne tak...
    STQ
    STQ --- ---
    KLUZAU: no ano, ale to jsme porad u toho zameru - stejne tak muzes zabit cloveka jenom tim, ze si to budes (hodne) usilovne prat, mantra tomu akorat dava format, ale co se pocita je zamer...
    KLUZAU
    KLUZAU --- ---
    STQ: mantry jsou soucasti magie, i cerne, existuji mantry na zabiti cloveka, v Indii dokonce muzes i v chramu vykonat puju za timhle ucelem, podle me to muze zaspinit karmu. Tedy pokud veris tomu, ze to funguje
    STQ
    STQ --- ---
    MEA: je to sice trochu od veci, ale me casto bolej spodni zada kdyz malo piju nebo piju moc caje/kavy/jinejch stimulantu. druha vec pak je, ze zaklony mi na bolavy zada pomahaj malokdy (vyjma zaklonu, ktery posilujou spodni zada (konkretne Shalabhasana A + B). naopak jakykoliv predklony mi pomahaj hodne a jemny torze (Parivritta Trikonasana, Parivritta Parshvakonasana) taky.
    STQ
    STQ --- ---
    KUATO: tak ja si to uprimne ani predstavit neumim, urcite ne pokud tim netravis hodiny denne. ona i ta 'presna vyslovnost' je spis z rise baji a povesti, protoze jsem slysel oduvodneni precizni vyslovnosti nekolika manter od ruznejch mega studovanejch indu ktery si byli stoprocentne jisty, ze to maj spravne...ale ta vyslovnost byla pokazdy uplne jina.
    daleko dulezitejsi mi u manter prijde zamer (pojici se s tim, ze znas smysl mantry) a to, ze fungujou jako podvedomy provazani nejakyho stavu/cviceni/zazitku s konkretnim zvukem, takze se tam pak clovek dostava rychlejc (trochu jak ty psi co slintaj na zarovky :))
    ale jinak bych to neprecenoval...at si kazdej zpiva co se mu libi :)
    KAREN
    KAREN --- ---
    KAREN: + nezapominat vyvazovat predklonama ;)
    KUATO
    KUATO --- ---
    STQ: nu nevidel, ale umim si predstavit, ze by se to mohlo stat u nekterych manter tantrickeho typu.
    KAREN
    KAREN --- ---
    MEA: konkretni cviky zalezej na tom, co zvladnes - uzpusobit zaklony pro svy telo, nejit do extremu... a celkove mi prijde zajimavy pri cviceni tolik neklast duraz na natahovani patere (a hamstringu) jako spis na rozhejbavani beder, tj. misto co nejvetsiho natazeni, hlavy za kolena, rukou kdesi v dali v prostoru za/pod chodidlama (napr. padangusthasana, parsvottanasana, pascimottanasana atd. atd.) mit zada vic "nesexy" zakulaceny, pracovat vic spodnim brichem - dela to tak napr. Dalibor, ted na prana vashya seminari nam to doporucoval Petr Smil, s Katkou Rojkovou tak taky cvicime...

    druha vec je, co sis naprogramovala v hlave;)

    tady maj nekolik malo prikladu (prvni, co mi vyplivnul google): http://www.joga-online.cz/skupiny-asan/zaklonove-pozice-2.html + http://www.joga-online.cz/kategorie/zaklonove-pozice.html , kdyz zagooglis, najdes toho urcite o dost vic. kazdopadne to chce cvicit systematicky, dlouhodobe, prohlubovat zaklony postupne, opakovat ty asany nekolikrat a vzdycky trosicku pridat... dobry je si taky nekam zajit, obcas na to ucitele mivaj zamereny specialni lekce [my zrovna tento tyden .)] nebo workshopy
    STQ
    STQ --- ---
    KUATO: a tos nekdy videl nazivo? ze by si nekdo ublizil mantrou? ja zatim ne...
    KUATO
    KUATO --- ---
    IOM_NUKSO: akorat je diskutabilni, zda pouzivat mantry, do kterych clovek nedostal iniciaci/uvedeni a treba nezna ani vyznam a spravnou vyslovnost. pak by si mohl imho i v horsim pripade ublizit.
    MEA
    MEA --- ---
    ahoj, prosím o radu, jaký cviky byste poradili na bederní oblast? už skoro rok mne bolí záda v bederní oblasti a nemůžu vlastně ani moc zaklánět záda, natož udělat most :(
    filtrovala jsem, ale přímo jsem tu nic nenašla..
    IOM_NUKSO
    IOM_NUKSO --- ---
    PETJULE: cosi je na wikipedii, ale texty v sanskrtu maji vetsi silu ;) Inspirujici video.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam