• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    LODBROG: zdroje pro svoje tvrzení bys neměl?Ale je fakt, že už trochu ustupuješ z "netráví vůbec" na "netráví tak jak za bdělého vědomí" :-)
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    HONZAL: Těch důvodů konkrétně u jógy je víc.
    Zaprvé to záleží nakonkrétních ásánách. V některých to jídlo v trávicí trubici prostě překáží a tlačí, a může se ti udělat blbě (možná si ji i můžeš poškodit, záleží cos jedla co a jak brutálně cvičíš).
    U nenáročného cvičení kde se moc nekroutíš a nezaplétáš do uzlu můžeš jíst teba 5 minut před cvičením.
    Další věc je, že po jídle probíhá trávení, a pak je odkrvený mozek, a pokud chceš třeba meditovat, budeš mít tendenci usínat než mít bdělou a lehkou mysl.
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    ZOBAAK: Co si pamatuju já, tak je to lehce jinak.
    Při spánku líp probíhaj rekonstrukční děje, uzdravování ran, růst a změny v kostech, nejspíš i to vstřebávání živin atd., ale ne tak trávení toho co je v žaludku (což je IMHO aktivní proces - syntéza enzymů, mechanická (dynamická) práce s potravou).
    Samozřejmě že je při spánku (realtivně) víc krve v orgánech než ve svalech, protože se všechno stahuje z periferií do tělesného jádra - ale tělo je celé v hlubokém útlumu. Jako když stromy v zimě stahují mízu do kořenů pod zem. Čím hlubší spánek, tím víc se "živost stahuje" do centra, do svého zdroje.
    Vše je ve spánku zpomaleno a konkrétně trávení neprobíhá tak jak za bdělého vědomí, za většího svalového tonu, kdy člověk jede na rychlejších frekvencích.
    Pokud se najíš - nikoliv přejíš - tak tě to naopak probere. Motor se rozjede, játra začnou pracovat, celé tělo se začne zahřívat a víc fungovat. Syntéza slin, syntéza trávicích šťáv. Jako když naleješ do auta benzín a olej.
    Když to s jídlem přeženeš, přijde únava - ale to není normální žádoucí stav.
    Nerozporuju že příliš se najíst (bílkovinama nebo tukem) před svrcholným sportovním výkonem je hloupost, protože tělo ani jedno nemůže děat pořádně - ani trávit, ani podávat výkony. To koneckonců řešíme od začátku.
    Kostka cukru tě probere, nastartuje motor, miska tvarohu tě před námahou utlumí.
    Prostě, je něco jiného se po těžkém obědě zklidnit a třeba si číst, a úplně usnout - to se vzbudíš rozlámaný a nevyspalý, protože si tělo nemělo čas odpočinout (místo toho se snažilo trávit jídlo) a zároveň s tím trávením stejně moc nepohlo (protože ve zpomaleném režimu se tráví blbě).
    Tak to učili mě, a tak to na sobě i pozoruju.
    Rozdělil bych to tak, že trávení je sympatická funkce, a vstřebávání parasympatická.
    SHIVASANTI
    SHIVASANTI --- ---
    TRAMVAJ_22: ahoj, na ČAJ si zrovna dělám učitelský kurz III. třídy a za mě velká spokojenost. Před kurzem jsem praktikovala jenom ashtangu
    a s klasickou jógou jsem neměla téměř žádnou zkušenost a musím říct, že ji čím dál tím víc přicházím na chuť. Jestli by tě zajímalo něco konkrétního, tak dej vědět.
    ZOBAAK
    ZOBAAK --- ---
    HONZAL: nezkoušel jsem, ale v principu mi nezní jako úplnej nesmysl nějaké opravdu malé jídlo třeba hoďku před vstáváním, pokud pak následuje třeba hodinové cvičení... na ovoce bych to ale asi neredukoval - klidně bych zkusil třeba celozrnnej chleba s trochou másla nebo oleje (toho, že se ti to během tý hodiny před cvičením uloží hned do špeků bych se nebál :) jinak tuky pomáhají při vstřebávání některých živin, které se při trávení nejprve rozpustí do tuku, a z tuku pak dál do těla (proto se dává třeba olej na salát)
    ZOBAAK
    ZOBAAK --- ---
    LODBROG: "Při spánku ... tělo spí a netráví. Jídlo ti leží v těle bez jakéhokoliv užitku a kontroly, jen to kvasí a vznikaj jedy." - zdroj?

    Na sobě pozoruju spíš úplně opačnou zkušenost, kterou shrnuje těba tenhle odkaz:
    Explain which is faster digestion during sleep and physical exercise
    http://www.answers.com/Q/Explain_which_is_faster_digestion_during_sleep_and_physical_exercise

    You will digest more efficiently during sleep as your parasympathetic nervous system is dominant at rest which favours blood flow through your enteric bloodstream which enhances absorption of gut breakdown products. Parasympathetic activation also stimulates salivary gland secretion, gastric activity and peristalsis.
    During exercise, the sympathetic nervous system is predominantly active and the release of catecholamines stimulate peripheral vasoconstriction to the renal and mesenteric circulation effectively reducing blood flow to those systems whilst enhancing blood flow through the coronary and skeletal muscles system in the fight and flight response.


    Zjednodušeno: Trávení a vstřebávání živin do organismu probíhá efektivněji v době odpočinku a spánku, protože krevní oběh je tou dobou intenzivnější ve vnitřních orgánech, zatímco při fyzickém pohybu a cvičení jde krev spíš do svalů.
    Z toho pak taky plyne, že pokud něco sníme bezprostředně před cvičením, tak může mít tělo spíš problém to zpracovat, než že by mu to nějak pomohlo.
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    LODBROG: ok, tak ze svý laický znalosti (tedy článků na netu) jsem měl zato, že 1- 2 hodiny před je to zdravý. Z tohodle mi vychází, že je nejlepší cvičit na lačno a obecně když má člověk hlad :-)
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    HONZAL: Aby si tělo bralo energii zr svalů, musel bys opeavdu dost hladovět.
    Telo si bere energii z glukózy v krvi, pak z glykogenu v játrech (který si přeměňuje na glukózu), a teprv když ten se spotřebuje, začne si brát z tukových zásob
    (jenže to trvá tak 20-40minut námahy typu "běh").
    Proto se pohybem tak blbě hubne: trvá dlouho než zmizí glykogen a do tè doby t3lo na svůj tuk nesáhne. Tou dobou ale obvyklá " hodinka cvičení" (aerobik..) končí. A taky, jakmile zmizí glykogen, přijde pocit hladu, a dámy to obvykle řešej tím že se naprásknou sladkým pečivem,
    takže ztloustnou ještě víc.

    Aby se trávily svaly, musel bys držet dlouhodobou hladovku, kdy tělo hledá které funkce nepotřebuje, a ty si odbourává a používá na obnovu a posílení sv. skupin, které jsou nejvíc zatěžovány.
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    LODBROG: doporuceni 3h je mi znamo, ale spis me zajimal ten prizemne materialistickej pohled, kterej zohlednuje to, ze pokud v sobe nemam cukry, tak si to telo bere ze svalu. Z tohoto pohledu je dobry neco v sobe mit. Je pravda, ze se u toho kroutis, ale jabko nebo banan v dobe necejtim uz za pul hodky
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    HONZAL: U nás se vždy doporučovalo nejíst nejméně 3 hodiny před cvičením (narozdíl třeba od plavání kde "stačí" 1 hodina, v józe se kroutíš daleko víc, a jednotlivé části trávicí soustavy se různě muchlají a protahují, což s jídlem uvnitř není nic moc).
    Za sebe mohu říct, že ty 3 hodiny byly často málo - i tak jsem to cítil.
    Takže... záleží jaké ásány děláš.
    Jestli potřebuješ cukry aby to s Tebou po ránu nešvihlo, volil bych cukr rozpuštěný v pití. Čaj s medem nebo tak.
    Když nutně pevného, tak hrst rozinek, a hodně je proslinit a polykat totálně tekuté.

    HONZAL: Nejez před spaním. Obzvlášť ne ovoce - snadný cukr pro mikroby.
    Při spánku (krom toho že se ti z těla odloguje vědomí a odlítne Šiva-ví-kam) tělo spí a netráví. Jídlo ti leží v těle bez jakéhokoliv užitku a kontroly, jen to kvasí a vznikaj jedy.
    Když se pak vzbudíš a trávení pokračuje, je to jako kdybys snědl něco nahnilého nebo zkaženého - už v tom jsou toxiny.
    Jíst se má když jsi v plné síle a máš čas trávit.
    I polední klid se po obědě má nejlépe prosedět ve vadžaásáně (nebo vydržet třeba půl hodiny) a neusnout, jen se hodně zklidnit.
    TRAMVAJ_22
    TRAMVAJ_22 --- ---
    a ještě další dotaz .) náhodou zkušenost s jogou na Bali někdo máte? jak retreaty, trenérské kurzy, regular hodiny při dlouhodobém pobytu atd....děkuju
    -boom-
    NUDLINEK
    NUDLINEK --- ---
    TRAMVAJ_22: ahoj, před dávnou dobou jsem se tady rozepisovala o různých školách. Akademii jógy ne zcela, ale jiné kurzy. Zkus si vyfiltrovat mou přezdívku a dozvíš se více například o škole na FTVS a Českém svazu jógy.
    LILY
    LILY --- ---
    HONZAL: mně by vadil i ten med, já musím nejíst aspoň 4 hodiny, aby mi to nevadilo
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    LILY:
    JAMPA:

    vlastně ono by stačilo nastavit si budík hodinu před vstávánim/cvičenim a dát si nějaký ovoce, pak ještě hodinku spánku a pak teprve cvičení
    LILY
    LILY --- ---
    HONZAL: někdo to kdysi kdesi rozebíral říkal a může se prý třeba trochu medu (do vody nebo tak něco)
    JAMPA
    JAMPA --- ---
    HONZAL: Obecně se to nedoporučuje a moje osobní zkušenost je, že mi i po malém kousku čehosi je potom při aštanze trochu na zvracení.
    TRAMVAJ_22
    TRAMVAJ_22 --- ---
    Ahoj, máte někdo zkušenosti s trenérskými kurzy České Akademie Jógy? Případně můžete doporučit nějaké jiné?
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    trochu fitness dotaz - před rannim cvičenim něco málo sníte a případně co? Doporučuje se to (před sportem) kvůli tomu, aby prý tělo nebralo energii ze svalů. Mluvim teda o ashtanze a dalších fyzicky náročnějších formách jogy.
    TRAMVAJ_22
    TRAMVAJ_22 --- ---
    MAGDENZII: ahoj! něco sháním, kolik se platí nájem prosím?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam