• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  FRANCIMORJÓGA
  JAZZ
  JAZZ --- ---
  Ups
  AGRICULTEUR
  AGRICULTEUR --- ---
  SLAUGHTER: mohl bys mi sem prosím hodit ten tvůj oblíbenej citát z Gíty o tom, že než choditi vyšlapanou stezkou, mnohonásobně lepší jest otloukati se po svém? já to tady nemůžu vyhrabat z análů. děkuju.
  SLAUGHTER
  SLAUGHTER --- ---
  KLUZAU: S tím nožem se nakonec stejně pořežeš jen sám sebe. Ne vždy se tomu dá vyhnout. Důležité je nepřeřezat si žíly. Otázkou je, zda jsi ochotný to risknout. Na druhou stranu alespoň budeš vědět, která stana řeže :-). Jinými slovy pokud se nespálíš, nevíš co znamená když ti řeknou že oheň pálí. Ano, sledovat vyšlapanou cestu je pohodlné, ale je třeba se učit a ne slepě opakovat. Pokud nechybujeme, nic se nenaučíme. To je jóga.

  Dochází zde ke směšování konceptů. Práce s nádi je hathajogový koncept ovlivněný tantrismem, nikoli rádžajógový, který vše týkající se životní síly chápe jako roušku, zakrývající naši pravou podstatu. Hathajóga Pradipiky začíná tělesným cvičením. Ghéranda Samhíta začíná šatkarmami (které HJP řadí do pránájámy). I proto ten důraz Patabiho na nádi a tělesné praxe. Ty mají svůj význam, ale je to stále "mateřská škola". A jelikož se hata odkazuje na své pokračování v rádža józe, kde jsou prvními kroky jamy a njamy (rádža se však na hathu neodkazuje) dostáváš vysvětlení i pro tvrzení Krišnamačarijho. Oba hovoří o jiné tradici.

  Velký problém je oddělenost "praxí" od běžného života. Principy jam a njam se dají aplikovat jak na běžný život tak na tělesná cvičení. V tomto ohledu je méně bolestné si to vyzkoušet na cvičišti, nežli na bojišti každodenního života. Avšak smyslem rádža jógové denní praxe je fungování v běžném životě. Tam se pozná, protože tam nejsou "ideální podmínky".

  Ptáš-li se s čím začít, zkus si odpovědět nakolik jsi schopný vnímat co je to ahimsa a co je to nádi a začni s tím co rozpoznáš. Stejně tě to bude furt vracet k ahimse (alespoň u mě to tak je).

  U mě je zásaní jednoznačně ahimsa. Btw. ta říká co nedělat. Ale zkus si nejdříve uvědomit co dělat a pak to dělej :-).
  KLUZAU
  KLUZAU --- ---
  Poslední měsíce se snažím rozkrýt, jak je to s jamou a nijamou, a popravdě nedaří se. Ustálil jsem svoji denní praxi, trochu se nasměroval také v ajurvédě, ale v tomhle nemám vůbec jasno.

  Krishnamacarja tvrdí, že cvičit jógu a nedržet jamy je jako nebezpečné pohyby nožem - člověk má nástroj a může ho použít nesprávným způsobem. Na druhou stranu Pattabi jois tvrdí, že na normální úrovni člověk vůbec nepochopí ani nezvládne, co je to vlastně jama a nijama, dokud nemá pročištěné nádí. Teprve když velmi zesílí po mnoha cvičení, tak má sílu na to praktikovat i takové věci jako je pravdomluvnost. To mě zase vede zpátky ke Krishnamacarjovi, který tvrdí, že první jamy - ahimsa a satja, jsou výsledkem držení ostatních jam a nijam. Takže tapas a ostatní nijamy, neulpívání, brahmacarja, a nekradení (a nepropadání se do dluhů) člověku dá tolik energie, aby se v praxi posunul a dokázal držet ahimsu a satju?

  Pak jsou tu ale běžní jogíni, kteří tvrdí, že naopak je třeba začít ahimsou - je to první jama v patandzaliho jogasutře a všechno tím začíná. Mě se zdá, podle mých zkušeností s jógou, že to by to bylo hodně jednoduchý. Ale možná že to právě tak je.

  A ještě nakonec Dalibor Štědronský, který mi říkal, že se to dělá tak, že celodenně myslím na všechny jamy, cvičím v nich sebedisciplínu a to přejde časem v jakoby šaktickou meditaci pozorovatele. Ale bez praxe to nejde, dodává, a cituje Pattabi joise.
  TADEAS
  TADEAS --- ---
  AGRICULTEUR: ano, a rovnez i dozneni vsech rytmu :)
  AGRICULTEUR
  AGRICULTEUR --- ---
  Kráááásný a mnohem víc "joga" než co do nás serou v lektorskym kurzu kterym zrovna procházim... jak říká Fabio Andrico... joga is rhytm...
  TADEAS
  TADEAS --- ---
  KAREN: jj. dela i vic freestyle veci. ty pulzace co jsou tam videt hodne pouzivam, ale prijde mi tezky k tomu nekoho dovyst instrukcema, ackoliv je to vlastne to nejzivotnejsi z ceho se da cerpat, a z ceho se ty pozice vubec generujou.

  birgitte 3
  http://www.youtube.com/watch?v=G0DJ5UT2PMg


  birgitte later undulation
  http://www.youtube.com/watch?v=hjLu035CTk4


  dalsi: https://youtu.be/mbCsExWR3UM + https://youtu.be/15OurlkqDr4
  KAREN
  KAREN --- ---
  TADEAS: #taktozeru
  NATAKA
  NATAKA --- ---
  FLOE: obyč, natahovací Mizuno, tuším... ale to je jak s botama - chce to navléct na tělo, abys věděla, jestli to pod kolenem netlačí, ohneš nohu volně a takové ty řeči....
  FLOE
  FLOE --- ---
  NATAKA: A odkaz na konkretni by byl? Knee pad je velmi sirokej pojem s jeste sirsi skalou vyrobcu.
  NATAKA
  NATAKA --- ---
  FLOE: žena občas cvičí v knee padech a pochvaluje si je... a docela náhodně jsme přišli na jejich zajímavé využití druhotné :-) s neepadama zaboduješ :-))
  JAZZ
  JAZZ --- ---
  Nějaký gelový polštářek třeba?
  FLOE
  FLOE --- ---
  EXX: To uz jsem zkousela a bohuzel. Ono je treba aby se ten prostor v koleni jakoby vyplnil a trochu nadnesl. No objednala jsem dvoje co jsem mezitim nasla, tak snad to pomuze. Ale diky.
  EXX
  EXX --- ---
  FLOE: dve yogamatky na sebe?
  FLOE
  FLOE --- ---
  Ahoj. Mam pravdepodobne nestandardni dotaz. Mam pres stred kolene jizvu po operaci vazu plus prohlubne po sroubech a hodne me to pri cviceni boli - s tim nic neudelam, to uz jiny nebude. Davam si pod kolena rucnik, ale je to ponekud neprakticke a soustredeni odvadejici vecne ho nekam presouvat. Ma nekdo podobny problem, ktery vyresil nebo nekoho neco napada, popripade vyzkousel neco konkretniho? Nasla jsem knee pads na poledance a nejaky na yogu, ale treba bude mit nekdo osobni zkusenost.
  AGRICULTEUR
  AGRICULTEUR --- ---
  Ahoj všickni.. potřeboval bych prostor na jogu... pro sebe (takže staci i mikro). napíšu jak si to přestavuju to bude asi nejjednodušší. Jakejkolivaspon trochujogovej prostor, kam bych mohl pravidelne dochazet a delat si svoji praxi... trea naky studio po zaviracce, doukd jeste nyvychladly radiatory nebo tak. nechci to zadarmo nerad platim penezma, ale i ty jsem ochotnej dat pokud se nedohodnem jinak.. kdybyste o čemkoliv věděli či byli ochotni poskytnout, tak prosim do pošty... diky.
  DARJEEL
  DARJEEL --- ---
  takové pěkné spojení... acroyoga a rising appalachia :-)

  Rising Appalachia and AcroYoga Montreal: The Lu - Gene Flow
  https://www.youtube.com/watch?v=g_lLRNHaXM0
  TADEAS
  TADEAS --- ---
  INCONOID: tldr, pokracovani metoo v jogove anglofonni sfere, spousta pripadu sexualniho obtezovani ze strany jogovejch ucitelu. zrovna v tyhle oblasti myslim, ze uz je to tematem celkem dlouho teda. nicmene stale aktualni.
  PETER_PAN
  PETER_PAN --- ---
  INCONOID: Ve 2 vetach, at to nemusim cist .
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam