• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
    Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
    KořenyPlody“ / Samyama
    1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
    2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
    3. ásány - cvičení jogových pozic
    4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
    5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
    6. dhárana - koncentrace mysli
    7. dhjána - meditace
    8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


    Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

    Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
    Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
    Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
    Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

    aktualizace: 8.2.2012
    (přidání na vyžádání)

    30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
    Praha
    Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
    Akasha NOVÉ
    ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
    ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
    budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
    Cocoon NOVÉ
    Energy Studio - Václav Krejčík
    Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
    Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
    Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
    Lenka Nezvalová - vinyasa flow
    Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
    MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
    Milena Raková - iyengar
    Pavel Hub - ashtanga vinyasa
    Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
    Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
    Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
    vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
    YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
    YogaMe NOVÉ
    Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
    Brno
    Gitanandajoga.cz
    MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
    Ostrava
    Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
    Pranava Jóga Centrum NOVÉ
    Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
    Pardubice
    Láďa Lebeda
    Plzeň
    Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
    Prostějov
    Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
    Severní Čechy
    Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
    Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
    Petr Něměček - iyengar
    Jižní Čechy
    MUDr. Michaela Klos - vivékananda
    Frýdek - Místek
    Karakal - hatha
    Celorepublikově
    Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
    Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
    Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
    Světoběžníci NOVÉ
    Matej Jurenka




    Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
    rozbalit záhlaví
    KAREN
    KAREN --- ---
    NANNY: a potrebujes jakoze nejakej papir?? Dalibor Stedronsky dela nejaky intenzivnejsi kurzy, to mi z hlediska naplne prijde dost sikovny...
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    Žák spílá mistru "Ale ty se vůbec nechováš jako buddha." Mistr odpovídá "To je dobře, alespoň jej přestaneš hledat venku..."
    Pokud učitel naučí, ať je jeho charakter, či přístup jakýkoli. Účel světí prostředky...

    NANNY: Smysl jógických kurzů spatřuji zejména ve zlegalizování možnosti učit cvičení ásan a to, že někoho nakopne k praxi, či studiu... V takovém případě si prostě něco vyber. Jde-li ti o skutečnou jógu, tak ti nezbývá než se systematicky zabývat učením a cvičením a na to je třeba "o trochu víc" času než skýtá kurz...
    NUDLINEK
    NUDLINEK --- ---
    NANNY: a pak urcite nedoporucuji, taktez z vlastni zkusenosti Knaislovi https://www.czech-yoga.org/
    NUDLINEK
    NUDLINEK --- ---
    NANNY: doporucuji za sebe na FTVS Joga a jogova terapie, vede Cumpelik, nebo tady jiz zminovaneho Dalibora a jeho underground school.. zalezi co hledas..
    AGRICULTEUR
    AGRICULTEUR --- ---
    NANNY: absolvoval jsem s Yoga federation of Europe a nedoporucuji, pokud nemas zajem o ztrestenou slunickovou ezojogu ala Yogaindailylife, ktera se zcela vyhyba Stinu..
    zas jako papir ti daj a je to levnejsi nez vetsina... ale co se rozvoje praxe tyce tak nic moc.
    CARIBOO
    CARIBOO --- ---
    NANNY: Podle učitelů i referencí toto: https://www.jogajakovedomacesta.com/
    ITCHYHEAD
    ITCHYHEAD --- ---
    NANNY: ale musel by sis počkat na druhé kolo běhů: http://www.ashtanga.cz/underground/
    NANNY
    NANNY --- ---
    ahoj, absolvovali jste někdo kurz instruktor jógy? je toho hrozně moc a nejraději bych šla někam na doporučení. /do prahy
    moc díky za Vaše zkušenosti
    ITCHYHEAD
    ITCHYHEAD --- ---
    FRIENDSHIPPOWER: pěkné, nemáš to náhodou stažené v pdf?
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    IMUM_COELI: Odpust starci, lepší už nebudu :-). Tak, tak jinak: Tato hadička se dá se koupit běžně v lékárnách specializujících se na prodej zdravotních pomůcek. Zkus id LILY (ale nevím jak moc je na nyxu aktivní). Lepší :-)?
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    IMUM_COELI: kup si dětský katetr na odsávání hlenů. Leč nemá to ten efekt jako tradiční snopec z provázků. Smyslem néti je zvýšit rezistenci na mechanické dráždění, což hadička tak dobře nezajistí...
    FRIENDSHIPPOWER
    FRIENDSHIPPOWER --- ---
    Patanjali Yoga-Sutras Sanskrit English | Perception | Consciousness
    https://www.scribd.com/...glish?fbclid=IwAR057VA7zdaZ2dKO0G9C_xzA-rcjzRDD54IWK2rNGSCT74HhonSWzWmwT8k
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    Zakažme jógu. Ruské věznice zasáhly z obav před homosexuálními orgiemi - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/...oga-veznice-vezeni-homosexualita-lekce-cviceni.A190409_094135_zahranicni_dtt
    PETJULE
    PETJULE --- ---
    ADELA_INA: přesně podle této knihy jsem v těhotenství cvičila a vyhovovalo mi to, ale bylo to více než před deseti lety a s jógou jsem v té době začínala...
    NUDLINEK
    NUDLINEK --- ---
    Kniha o joze pro tehotne u obou deti jsem premyslela si poridit tuto, ale nejak jsem to zvladla bez knih..
    ADELA_INA
    ADELA_INA --- ---
    Ahoj, poradíte mi četbu týkající se Prenatální jógy... kde by to bylo z komplexnějšího hlediska, narazila jsem na tuhle https://www.trhknih.cz/kniha/yehkczfpj ale nemám zkušenost, díky
    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    MEA: jejda, já tě na kapotásanu nenavádím a zcela jistě neslouží jako přechod k urdhva dhanurásana. Je to dost dispoziční poloha... Záleží jak na svalové koordinaci tak na kostře atd... Urdhva dhanurásana je jedena z nejvíce potencionálně zdraví poškozujících pozic. Exitují bezpečnější pozice. Ale pokud tě to neodradí, tak věz, že mnohem důležitější než hyperextenze páteře je pohyblivost oblastí kyčelí a pletence rameního.

    Být tebou, položím si otázku typu proč onu pozici řeším, jaký smysl má ta, či ona pozice a proč ji cvičit?!
    Přeji tvému cvičení zdar a józe také ;-)!
    MEA
    MEA --- ---
    SLAUGHTER: jasně, jakoby, že si zlomím vaz a budu bez hlavy a bez života, takový pocity jsem tehdy měla.. na další lekci jsem zkusila z mostu místo ťapkání po rukách k nohám jít na jedno předloktí a najednou to bylo mnohem příjemnější, že bych pak mohla dát i druhý předloktí a jít na to jinak, prostě.. ale ta varianta, co nabízela lektorka, byla pro mne psychicky hodně náročná, takže už vím, jak jí to případně sdělit nebo jak sama pokračovat

    na mysli mám urdhva dhanurasánu, ale napadá mne, že přes tu kapotásanu by mi to mohlo jít líp, vyzkouším, uvidím, procítím, prodýchám, jasně :)
    děkuji za vysvětlení a pomoc, zní to nadmíru sofistikovaně a zajímavě, mohlo by to tak být.. vzhledem k tomu, že mám právě kolem krční páteře a horní částli zad vcelku problémy, mám tuto oblast dost ztuhlou, tak by to mohlo být onen problém..
    _AGATA_
    _AGATA_ --- ---
    Zdravím, ráda bych vás pozvala na víkendový workshop tantra jógy se skvělým učitelem Godfreym Devereux, kterého možná někteří znáte jako učitele a tvůrce dynamické jógy. Workshop se uskuteční 27.-28.4. v Praze v Buddhistickém centru Lotus. Do ČR přijíždí již po několikáté a jeho praxe je příležitostí si všimnout a zažít naší schopnost hluboce cítit.
    Jeho dubnový workshop nazvaný tantra jóga bude pojatý jako kombinace dynamické a tantra jógy praktikované individuálně, a tantrické meditace praktikované individuálně i s ostatními. Celá jeho praxe je pozváním k naší hluboké schopnosti cítit a zažívat potěšení z naší existence.
    Budeme se na vás těšit,
    Anežka a Karolína.


    SLAUGHTER
    SLAUGHTER --- ---
    MEA: Äsi máš na mysli pocit, že si zlomíš krk. Bez toho abych to viděl ti neporadím. Mno na fyzické úrovni je to s největší pravděpodobností nestabilita pletence ramenního a páteře. Jinými slovy kosti nejsou na svém místě a svaly nepracují v koordinovaném celku. Může docházet k útlaku iritujícímu nějako nervstvo. Zkus poslat fotku, či název ásany. Myslíš kapotásanu, či urdhva dhanurasanu? Popřípadě kde se projevují dominantní dechové pohyby (nevíš-li, pk je třeba nahrávka).
    Prostuduj jak moc se tlačíš do pozice (opět hodně prozradí dech) - to je pro cvičence AVY dost typické.
    Obecně platí, že iritace je příznakem toho, že se tělo cítí být ohroženo (otázka je, zda je problém v těle, či v interpretaci pociťovaného).
    A ještě něco - jóga je cestou z vnějšího do vnitřního. Takže na to jdeš správně - méně dělat, více vnímat :-)...
    Stačí?
    MEA
    MEA --- ---
    Prosím o radu... Nedávno se mi při ashtanze stalo, že při pozici mostu, kdy jsem měla jít na předloktí, že jsem začala pociťovat něco jako paniku nebo takovou divnou úzkost. Jakoby strach, že si "zlomím hlavu", až takhle absurdní mi to připadalo... Ráda bych zjistila, s čím to souvisí, ale tuším, že to nebude tak jednoduchý odhadnout. Lektorky jsem se ještě neptala, protože to uvědomění a formování přišlo pozdějc... Tuto pozici v poslední době moc nemusím, přestože dřív jsem ji měla dost ráda.
    KUATO
    KUATO --- ---
    CMLKA: ee, jsem prosty vesnican, vychovaly me srny a na venkove i v lese se vzdycky sukalo, zmatlo me proste to "pomoci hormonalni jogy sama otehotnela".. do teologickych konceptu se radsi nechcu poustet, tuhle jsem mel plnou hlavu alchymickeho vykladu tohoto panenskeho poceti, kdy bylo panenske poceti prirazovano vyhradne rozeni Kamene :o).
    CMLKA
    CMLKA --- ---
    KUATO: jak jsem se nedavno dozvedela, tak to neni pravda, alebrz:
    teologická vsuvka - neposkvrněné početí se týká toho, že Marie se narodila "bez dědičného hříchu"; panenské početí je to, že otěhotněla bez sexu a až do porodu byla panna. obávám se, že se tě netýká ani jedno - konec teologické vsuvky
    KUATO
    KUATO --- ---
    CMLKA: no, panecku, to je po Marii uz druha.. :o)
    CMLKA
    CMLKA --- ---
    CANEBRA: Jo jasny, byl to jen dotaz. Mrknu, díky. Ja uz nasla cvicitelku, co se mi libi, takze pujdu mozna k ni, jmenuje se Radka Exnar a pomoci hormonalni jogy sama otehotnela.
    CANEBRA
    CANEBRA --- ---
    CMLKA: Ahoj, to bych určitě nedělala. Doporučuju Zuzku Bergerovou. Dělá dvoudenní semináře, po kterých můžeš začít sama cvičit. Jeden má hned začátkem února někde v Praze.
    CMLKA
    CMLKA --- ---
    Nemate nekdo tip na hormonalni jogu v Praze? Pripadne da se bezpecne cvičit podle youtube?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam