• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KROTITELUdírna - jak na to, recepty a osobní zkušenosti s uzením
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    ZORB: já udím hlavně kapra, ale už jsem udil i amura, tolstolobika a lína, všechno je super, udím tak 4-6h v závislosti na tom, jak velká je uzená ryba a jak moc pod tím topím, v průběhu uzení to 2-3x potřu rostliným olejem s kořením (česnek, červená paprika, pepř), udím to naporcované na podkovy, lín je menší, takže celého (nabodnout za páteř, ne za hlavu - ta se po ohřátí ryby rozrthne/utrhne)
    KROTITEL
    KROTITEL --- ---
    trochu. většinou udim makrely a zrusil jsem pár pstruhů. taky super.
    studenym kouřem udim asi 8 - 10h pak to ke konci více rozehřeju cca 100stp. na hodinu aby se to udělalo.
    nakládám na 12h do soli
    ZORB
    ZORB --- ---
    Ahoj vsem, ma tu nekdo zkusenosti s uzenim ryb?
    KATTENNE
    KATTENNE --- ---
    Diky za reakce! Jen pro zajimavost a informaci: nakonec jsem koupila tuhle http://www.udirny.cz/...dirna-impuls_stolni_udirna_1041_nerez-793743775-695244831-elektricke-udirny/

    udili jsme v ni sunku a syr. Syr jsem nakrajela na kousky treba 4x2x1 cm a dala do udirny v misce, kdyby se nahodou roztekl. Cekala jsem katastrofu, ale meli jsme nadherne vyuzeno behem nekolika minut!!! Sunka i syr ziskaly uzasnou uzenou barvu i chut a syr byl sice teply, ale neroztekl se! Takze dokonalost:)
    KRSA
    KRSA --- ---
    U sýrů je důležitá teplota kouře. Udírny o kterých uvažuješ mají v drtivé většině uzenou teplým kouřem, což pro sýr moc vhodné není, protože se ti rozteče, takže musíš najít udírnu, která umí uzení i studeným kouřem. V rychlosti jsem ten web udirny.cz proletěl a až ta nejdražší má regulaci na teplotu kouře, takže tak.
    Já jsem zatím udil jen v klasické zděné udírně na teplém kouři a sýr, i když byl v zdvojené punčoše mi protekl a dost ho vykapalo na zem, takže je nutno mít studený kouř :) hodně stěstí! :)
    SNUPAK
    SNUPAK --- ---
    KATTENNE: bohužel. Na to se necítím. Nikdy jsem nedělal sýr a s uzením mám zkušenosti začátečníka...nechávám si to na střední věk spolu s rybolovem, ještě před houpacím křeslem a dýmkou :)
    KATTENNE
    KATTENNE --- ---
    SNUPAK: Ze jo?:) Poradis mi? Ktera je podle tebe nejlepsi na obcasny uzeni syru?
    SNUPAK
    SNUPAK --- ---
    KATTENNE: Ty jo, to je za hubičku. A já tím strávil tolik času :)
    KATTENNE
    KATTENNE --- ---
    Rada bych koupila udirnu jako darek. Chci nejakou s moznosti studeneho uzeni, aby se v ni daly udit syry. Nejakou klidne mensi, bude to jen na nasi zahrade a pro uzeni dobrutek pro rodinu. Muzete mi poradit s vyberem? Chci neco, co nebude vyzadovat moc prace okolo:) Co treba tohle?

    Fumoir / four fumé - avec vitre - en fer zingué + fumage set: Amazon.fr: Jardin
    http://www.amazon.fr/.../B005BAD4B6/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1428400652&sr=8-1&keywords=fumoir+poisson

    nebo neco odsud??
    Přenosné udírny | Udirny.cz
    http://www.udirny.cz/prenosne-udirny/


    Diky!!!
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    Zdravím, nakládáme s otcem maso na uzení a tatík to trochu přehnal se solí (nakládáme na 3 dny na sucho a pak na 3 týdny do láku), no a recepty říkají, že by na 100% masa mělo při nakládání na sucho přijít 3% soli, jenže tatík si nějak blbě přečet recept a v pátek naložil 10kg masa do 1 kg soli... takže tý soli je tam víc než trojnásobek...nějaký rady co s tím, aby to nebylo zbytečně přesolený?
    Mě napadlo tu přebytečnou sůl z těch kousků odrbat a dát to do láku už dnes, myslíte že to pak bude ok?
    KROTITEL
    KROTITEL --- ---
    KOCOURR: tri tydny ve slanym nalevu.. cim vic budes dochucovat, zkazis chuť masa dle meho.
    Samozr. to chce vodni uzaver, el clasico. Atd
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    máte někdo osvědčenej postup na nakládání vepřového masa na uzení? chtěl bych si někdy v druhé polovině dubna vyudit cca 6-7 kousků (bůček, krkovice, kýta) a pročítám různý rady a postupy, takže jestli má někdo nějakej dobrej návod prověřený praxí, tak budu rád...
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    doporučuju zkusit vyudit kapra, naložit ideálně přes noc, ale u menších kusů stačí třebas i jen 4 hodiny a v průběhu procesu 2X potřít, chutná to pak i lidem, který o sobě tvrděj, že jsou zarytými nerybožravci...
    KROTITEL
    KROTITEL --- ---
    SNUPAK: spek nakladam tri dny. Makrely 12 hodin.
    SNUPAK
    SNUPAK --- ---
    KROTITEL: vida! tak tobje dobré vědět. týden zvládnu.
    jinak ten špek staci přes noc:-)
    KROTITEL
    KROTITEL --- ---
    Jinak bucek nemusis nakladat na tak dlouho.
    6 tydnu nakladas tak spalek libovyho masa.
    Bucek za tyden je pripravenej.
    KROTITEL
    KROTITEL --- ---
    Jasne ze jo. By to bylo jinak k nejidlu :-)
    I špek musíš nalozit přece.
    Jeste jsem udil makrely a po nich se tak rychle zaprasilo ze na me z 15ks nezbyla ani jedna. Vsechno mi to sezrali :-)
    Na sýr už nebylo místo v udirne.. příště bych ho chtěl udelat.
    SNUPAK
    SNUPAK --- ---
    KROTITEL: Nakládal jsi ten bůček do roztoku soly?
    Mám udírnu, ale zatím jsem nenašel trpělivost na to naložení - 6 týdnů. Takže si jen ohřívám klobásy a udím špek.
    KROTITEL
    KROTITEL --- ---
    KOCOURR: nene nevyschnul..
    doudil jsem ještě 5 hodin a je perfektní. před chvílí jsem ho vyndal.
    ochutnat můžu dát ale ted jedině asi fotkou :)))
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    KROTITEL: a není to třeba naopak? myslím jako jestli ten špek není přeuzenej tak, že už jakoby vyschnul a tím pádem i následně tvrdne..? ale jenom tipuju, s uzením špeku osobní zkušenost nemám, tak to neber moc vážně...(navíc jsem to neviděl ani nechutnal :-) )
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam