• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    DOKKTOR: jo vyctu sem zapomnel tu bukovou sparovku, ze ktere se to za par mesicu osoupalo
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    THEODORT: a ktere drevo tode nedela? Udelal to smrk, borovice i orech. Smysl podkladat olej voskem mi taky asi unika. Nehlede na dalsi zbytecne casove i financni investice. Jako ja v tom mam jasno. Balakryl za tretinu ceny s atestem na hracky funguje, toto za dardu, i kdyz jsem tomu dal vic sanci, nez si to zaslouzilo, ne. Zkusil sem toho za deset let ruznych konstrukci a renovaci pomerne dost. Tolik muj prispevek k diskusi.
    CUKI
    CUKI --- ---
    KOUDY: Jo jinak si vařim svojí lněnou fermež, ale zapomeň na rychlost zasychání :-(
    CUKI
    CUKI --- ---
    KOUDY: No ono to funguje bohužel tak, že se testují jen zakázané látky. Takže jsme odstranili ze všeho olovo a podobně, ale sikativa fungují stále na těžkých kovech, které obecně zdraví nepřidají. Některé ústupky v rámci snížení zdravotních rizik byli často i kontraproduktivní, protože náhrada byla v reálu ještě horší než původní přísada. Ale nebyla zakázaná.

    Problém je, že dneska ani nevíš co do toho dají. Jen že to splňuje určitou normu. A to je mi v tomto případě trochu málo. Kadmium, Kobalt, Nikl, Mangan, Zinek se v těch sikativech opěvují volně a ne pevně vázané. Což sebou nese dost velká zdravotní rizika i ve stopovém množství a to i přes to že mnoho z těch prvků člověk dokonce k životu potřebuje. Bohužel ale jinak vázané.

    Tedy pokud chceš něco trochu přírodního, tak pomerančový, tungový olej případně směs terpentýnu a pod.

    Marně ale najdeš něco komerčního, co projde alespoň na GHS80 a 09

    Mám k tomu hromadu materiálů kterými se prokousávám ve volném čase na cestách, ale málo co je česky. Tady v pracovním noťasu nic nemám, ale nedávno jsem stáhnul o sikativech tohle, ale moc podrobné to není a toxicita se tam neřeší. Nicméně za přečtení stojí.



    THEODORT
    THEODORT --- ---
    hele to neni osmem, to je spis drevem, kazdopadne ne nadarmo prodavaji UV odolny podkladovy vosk
    ADAMH
    ADAMH --- ---
    LADY_CANDAR: Nejprve by bylo asi potřeba zjistit co na tom je teď či bylo. Bez většího břebroušení tam může být rozdíl ve vstřebání nátěru.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    já sem teda na osmo zanevřel z důvodu brutální foto nestability a jiných hlavně mechanických faux pas.
    https://photos.app.goo.gl/Cg6EZb4hRwbhgSFK9
    toto to udělalo asi za tři dny a je to čím dál horší - a je to severní strana baráku, kde nikdy nesvítí přímé slunce, spíš je to většinu roku ve stínu (ne, opravdu jsem tam to prostírání nedal hned po natření, naopak jsem tomu dal nadstandartní dobu na vytvrzení po zkušenosti koleček od květináčů na parapetech). třeba jsem jenom vychytal nějakou blbou šarži, ale spíš ne. na pracovní desce v kuchyni taky žádná hitparáda, ošoupalo se to asi za půl roku. plus ty sikativa v tom taky nebudou uplně ok. atest na styk s potravinama to fakt nemá. celkem sem se držel, ale jak tu vidím tu nekritickou chválu, tak sem se už musel ozvat. už dávám opravdu všude voskový olej od balakrylu, ten má atest na dětské hračky, je třikrát levnější a na podlaze ani po třech letech nejeví známky opotřebení (oproti třeba matnému laku od balakrylu, který máme na podlaze v ložnici a po stejné době vypadal hůř, plus je to lak a obnova bude horší - atest má ovšem taky). plus národovci třeba ocení domácí firmu a výrobu v čr.
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    CUKI: To se klidne rozepis. Ja nekde cetl ze ma atest na kontakt s potravinama..je vhodnej pro detske hracky apod. Zatim nikdo ze zakazniku nemel problem..ale klidne doporuc neco jineho..Ten rubio ma lepsi slozeni? Musim mrknout na technicky list.
    CUKI
    CUKI --- ---
    KOUDY: No minimálně na kuchyňskou linku bych to necpal z důvodu těch sikativ.
    Ostatně je to důvod proč jsem na Osmo zanevřel a jedu raději pomaloschnoucí ekologické produkty.
    LADY_CANDAR
    LADY_CANDAR --- ---
    Kdyz uz tu resite to osmo. Mela bych dotaz. Dostal se mi do pracek krasny stul s dyhou z americkeho orechu. Stul je z druhe ruky, ve skvele kondici, povrch je z vyroby olejovany, ale na nejpouzivanejsich mistech je olej jakoby setreny/ohmatany. Je to v zasade videt hlavne na slunci, zadna tragedie. Rada bych to trochu preolejovala, ale pokud nevim, co presne na tom bylo, je bezpecne to cele jen preliznout osmem, nebo necim podobnym? Brousit cele bych to zatim nechtela.
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    WILLIEM: Hele my cpem osmo vicemene na vsechno a neni problem zatim..Vim ze plno cechu zacina pouzivat odies oil nebo rubio monocoat..ale s tim v zahranici co koukam nemaj moc dobry zkusenosti a treba odies je vyhodnej v tom, ze das jen jednu vrstvu a ma to bejt ok..ale v zahranici maj po roce stolari reklamace od zakazniku, ze ten olej uplne vyschnul..zatimco u osma bys mel delat vic nateru, ale je to pak mnohem odolnejsi a vydrzi to klidne pet let..Jedeme na exotiku jedno osmo..pak mame klasickej tvrdovoskovej a na kuchynsky linky a vic namahany pracovni stoly davame to osmo top..Moc nevim jakej je rozdil mezi osmem top a tvrdovoskovym olejem..imho je to defakto to same.
    WILLIEM
    WILLIEM --- ---
    KOUDY: budu mít nyní desku od hevea ..s osmo mám dobré zkušenosti myslíš že by se to na to také hodilo? pracovní stůl na pc apod. Díky
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    osmo top

    Osmo Top olej 0,5L 3028 bezbarvý hedvábný polomat - Barvy na dřevo.cz specialista na nátěry dřeva
    https://www.barvy-na-drevo.cz/osmo-top-olej/osmo-top-olej-0-5l-bezbarva-polomat-3028/
    8Z4S
    8Z4S --- ---
    ZELENY_CAJ: osmo na pracovní desky ;)
    ZELENY_CAJ
    ZELENY_CAJ --- ---
    [ DIY Nabytek : navody, materialy, design [papirovy nabydek, recyklace, z minima maximum...] ]
    Někdo tip cim natrit masiv bukovou pracovní desku do kuchyně? Díky,)
    ZCR
    ZCR --- ---
    ZCR: * několika málo
    ZCR
    ZCR --- ---
    CUKI: mně se to v málo hlídané/používané garáži rozjelo během několika lmlo let a nestačím zírat; ten lignofix zdá se docela solidně pomohl - u té zamořené hoblice a polic v okolí několik nátěrů, u náhodných dírek v prknech, násadách atd. injekcí do děr. Jestli jsem vyhrál, nevím, ale rozhodně do budoucna ragály a skladování hodlám řešit v kovu.
    MATHEA
    MATHEA --- ---
    Ja mela na baraku, kterej byl mnoho let pouzivanej jen jako chata na leto, kvatna staryho a nechutne prozranyho nabytku. Vsechno jsem spalila. Jedny chyceny futra jsem osetrila cervostopem a dobry. Ale tu hoblici proste chci zachranit, ty by byla za me skoda. A v dilne uplne sucho neni (bez topeni, kamenny zdi), ale to budu resit postupne.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZCR: neříkám, že není problém, ale pokud si mohu z těch dvou vybrat, neváhal bych ani vteřinu.
    Otázkou je jak rychle se to seběhlo. On tam ten červotoč taky může být desítky let. Na chalupě jsme měli spoustu nábytku napadených červotočem mnoho desítek let a niko s tím nic nedělal.
    Já pak opravoval pouze ten ke kterému jsem mě nějaký vztah. Nastříkat bochemit nebo lignofix do těch děr je šílená piplačka. Stejně to nebylo 100%. To co bylo víc zničený mělo většinou dřív problémy i s houbou z doby kdy do chalupy teklo...
    ZCR
    ZCR --- ---
    CUKI: jak jsem psal - konzistence levé hrany mojí hoblice v garáži je jako perník, zabereš, a vyvalí se na tebe prach; to už se ani vzdáleně netváří jako dřevo, a nemám vůbec představu, jak moc je ten zbytek prožraný. Vývoj larev trvá několik let, a nikdy nevíš, kolik už jich to dřevo žvýká. A jak je zvykem, šíří se lavinovitě. Červotoč JE problém.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam