• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIDřevo
    MARTYYNO
    MARTYYNO --- ---
    ... a mam k tomu jeste spojene otazky

    Mate zkusenosti s nanasenim rounem/hadrem? videl jsem to delat spoustu lidi na videich, takze jeste koupim tohle https://www.osmo.cz/prislusenstvi/pady-a-nanaseci-rouno-pro-nabytek-a-palubky/nanaseci-rouno-na-olejove-barvy a uvidim, jestli ten vysledek bude v necem jiny - zatim jsem vse nanasel lazurovacim stetcem.

    1) Proc osmo doporucuje u toho Top Oil pri nanaseni rounem 3 vrstvy misto 2? Kdyz dam jenom 2, bude to nedostatecne? Po tom rounu zustava tenci vrstva?

    2) Vsechny youtubery ktery jsem videl to takhle nanaset nepouzivali to origo rouno ale meli proste kus nejakyho "hadru". Co se na to pouziva? Obyc bavlneny hadr? Nebo jsou nejake spesl? Pod jakym heslem to mam googlit, nevedel by nekdo?
    MARTYYNO
    MARTYYNO --- ---
    MARTYYNO: kdyby to nekoho zajimalo, tak nakonec jsem se rozhodl pro ten OSMO top oil a ted s tim trochu experimentuju...

    koupil jsem si na zkousku klasik bezbravy polomat a pak natural, ktery obsahuje nejaka belidla aby zachoval puvodni odstin dreva a nedelal ten mokry efekt dreva po natreni

    zatim jsem si udelal par zkusebnich nateru na mensich kusech dubove preklizky a jsem fakt prijemne prekvapenej, jak na dotyk sympatickej povrch to dela, zkusil jsem (po tom co jsem to nechal 10 dni poctive vytvrdnout) to i pomalovat lihovkou a setrit hadrem s lihem a kupodivu to vypada ze to ten povrch prezil temer bez uhony, voda je uplne ok, takze nakonec u toho urcite zustanu a vezmu tim celej ten stul

    akorat ten natural je trochu narocnejsi na preciznost pri nanaseni, jak obsahuje ty belidla tak jakakoliv trosicku vetsi vrstva kterou nekde omylem nechate tak zanechava bile mapy, ale treba na te dubove preklizce se mi ten vysledny odstin povrchu libi daleko vice nez ten bezbarvy

    Koupil jsem si i tu jejich houbu, ale z te tak nadseny nejsem... pouzivam cervenou, jak sami doporucujou, beru to rucne na strzeni chlupu po 1. vrstve a teda prijde mi ze to moc nefunguje, mozna kdybych to pripnul na excentr tak vysledek bude lepsi, ale proste na tom povrchu obcas neco zustane, kdyz to prelitnu normalne rucne brusnou houbou se zrnitosti 180 nebo 240, tak jak delam to delam vzdy, tak je vysledek daleko lepsi.
    CHARON
    CHARON --- ---
    RESTINPEACE: triletej strom fakt nikoho nezajímá. Klidně to zlikviduj tím se nikdo zabejvat nebude.
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    RESTINPEACE: v tom pripade sprava zelene.
    najde se nejaky aktivni kokot a budes kit problemy, kdyz na to sahnes.
    RESTINPEACE
    RESTINPEACE --- ---
    PLAGUEDIL: neni, patri to mestu (nebo mestske casti, nevim), ale neni tam zaroven zadny verejny pristup
    prave proto se ptam, ze bych na to idealne pozval nekoho kdo by to vyresil a samozrejme ho tam pustim
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    RESTINPEACE: Pajasan je kurva a když ho řízneš, tak ti vedle vyrostou dva nový. Jestli se ho chceš zbavit, tak nejmíň blbá metoda je natřít glyfosfátový herbicid na oloupanou kůru (oloupat zhruba půlku obvodu):
    Částečné loupání kůry s nátěrem herbicidu - likvidace mladého akátu
    https://www.youtube.com/watch?v=q3eZAkl_iEg
    PLAGUEDIL
    PLAGUEDIL --- ---
    RESTINPEACE: je to tvuj pozemek?
    RESTINPEACE
    RESTINPEACE --- ---
    Nevim jestli to sem uplne patri, ale zeptam se. V souvislosti s vyhlaskou na regulaci pajasanu, je nejakej doporucenej postup jak ho likvidovat? Mam ve vnitrobloku mozna trilety strom, vyrostl mezi dlazdicema, vytrhnout to uz nejde. Nechci ho tam, ale neudelal jsem to vcas a ted nevim jestli staci uriznout tesne nad zemi nebo jestli se to musi zahubit nejak jinak. Rozebirat dlazbu a vykopavat se mi to uprimne moc nechce. Pripadne muzou se na to objednat nejake technicke sluzby, pripadne jina autorita (v Praze)? dik
    CUKI
    CUKI --- ---
    CHARON: Bacha na to uvnitř bejvají dost často dutý, jeden z nejhorších stromů ke kácení.
    CHARON
    CHARON --- ---
    Budeme kácet hodně velkej pajasan v Praze. Nabízíme palivové dřevo zdarma za odvoz. Kdo má zájem pište do pošty.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    PAWLEEQ: Bob je skvelej. Rozhodne ho doporucuju.
    PAWLEEQ
    PAWLEEQ --- ---
    Ahoj, kdyby to někomu vadilo, klidně to smázněte. Ale pokud byste chtěli někoho obdarovat kurzem, kde se naučí pořádně nabrousit nářadí a něco hezkého si vyrobí tak za Roberta Malého dám ruku do ohně. Kurzy na rok 2024 jsou k výběru na www.roubenkyasruby.cz
    MARTYYNO
    MARTYYNO --- ---
    Jeste me zaujalo ze jede youtuber dost propagoval neco cemu v US rikaji "Lacquer". Ale dost mozna to je jenom nejaky syntaticky lak, i se to tak preklada.

    Konkretne mluvil o tomto produktu: https://www.amazon.com/Watco-63141-Lacquer-Finish-Semi-Gloss/dp/B000C018Y0?th=1 , technicky list zde: https://www.rustoleum.com/-/media/5F9F1B5B8939487F8DD137E2C4F77A8D.ashx

    strasne to vychvaloval jak je to vysoce odolne, vydrzi dlouho, chemicky stabilni a jak pri natirani se kazda dalsi vrstva "spoji" s tou predchozi a vytvari kompaktni, vysoce odolny povrch...

    ... no, me prijde ze to je klasicky synteticky lak, nebo to je opravdu neco trochu jineho, treba i lepsiho?
    MARTYYNO
    MARTYYNO --- ---
    JONEZ1: taky jsem jeste kouknul na yt a jistil jsem ze typek, ktereho sleduji uz delsi dobu, so tomu venuje dokonce ve 2 videech:

    https://www.youtube.com/watch?v=6zpJJri1XOM (sirsi test)
    The only finish woodworkers need
    https://www.youtube.com/watch?v=SWLm-3_iogw


    a tady to Osmo nedopadlo uplne blbe... vicemene jsem se vlastne uz rozhodl ze pujdu timto smerem, koupim nejaky z tech tvrdych vosku, dost mozna to Osmo, ale podivam se jeste na par videi abych se definitivne rozhodl, ktery produkt.


    BLOWUP: diky, rozumim, ale pro me je varianta kde to neosetrim opravdu no-go :) fakt me drasa ze do sebe ten stul vsechno natahne, ted se tam vysypalo trochu chipsu ktere na tom stole lezely treba pul hodiny a pod kazdym chipsem mastnej flek...
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    MARTYYNO: Ja te svoji odpovedi nepotesim: mam taky stul s deskou z dubu a taky jsem ho nicim neosetril. Je flekatej, mastny fleky stridaj cerny krouzky kde mi cajova konvice z litiny reagovala s tim dubem. Ted k prilezitosti stehovani se do dokonceny casti baraku tu desku prebrousim, ale opet ji nicim neosetrim. Teda, mozna olejem. Olej dokaze odrazet takovy ty akutni katastrofy jako blijici dite celkem dobre, kdyz to obcas obnovis, tak to zustane pekny docela dlouho. Lakovat mi prijde skoda.
    MARTYYNO
    MARTYYNO --- ---
    JONEZ1: diky, doma pak kouknu, taky jsem mel v planu po te diskuzi taky projet jeste yt, tak dekuju zes udelal prevyber :D

    Ja vlastne vim ceho bych chtel docilit, je to docela jednoduchy... mam doma stary, cca 15 let, stul z ikey, je to masiv, je to necim namoreny do tmava a nalakovany... a ten povrch vydrzel do ted. Jasne, je tam za ty roky par der, to nepocitam, ale ta povrchova uprava priste drzi a je stabilni i po tech letech a vsem co se na to vylilo a nasledne cistilo (jidelni stul). Kdyz to umi ikea u budget nabytku, tak si rikam ze doma s pouzitim "premiovych" produktu to snad nejak pujde taky.
    MARTYYNO
    MARTYYNO --- ---
    GHOSTDOGG: tak ja z toho nevyrabim uplne nabytek do obyvaku, delam z toho veci do dilny, a ta skrin kterou jsem zminoval, je vlastne jedina vec, ktera se realne da nazvat nabytek (jinak z toho mam pracovni desku na jednom stolu, desky na stenu na naradi, policky, ruzne zakladny pro ruzne veci/pomucky/nastroje atd...)

    vzhled se mi celkem libi, ale do bytu bych si to nedal :D ale treba manzelka tvrdi ze se ji to fakt libi a chtela z toho neco udelat prave do bytu, ale to jsem ji rozmluvil ze na to jsou lepsi materialy...

    jinak na tu skrin jsem to pouzil protoze jsem kupoval vice celych desek abych z toho udelal police do takoveho kumbalu kde mam zahradni techniku a spousta mi toho zbyla, zaroven jsem potreboval udela tu skrin do dilny, takze to proste tak vyslo ze jsem sahnul zrovna po tom OSB... navic je to levny (v bauhausu mam slevu a kupuju OSB3 2500*1250*18 za asi 620kc nebo tak nejak), neni na tom vetsinou videt pripadny mensi poskozeni, ten material je uz v zakladu do nejake miry "osetreny" a "vodeodolny"...
    JONEZ1
    JONEZ1 --- ---
    MARTYYNO:: tohle bych bral já jako vstupní produkt pro svojí další zkušenost s ošetřením jídelního stolu, ale žádnou zkušenost z bojiště s tím nemám.
    Teď jsem se na základě tvého dotazu jal zkoumat nějaké recenze na YT a skončil jsem tady u zátěžového testu :-).
    Docela mě překvapila neodolnost, viz https://youtu.be/0BpnyFBXVcw?si=OaDpgT9p_EOlqcyQ&t=514 , což tak nějak potvrzuje co píše GHOSTDOGG.
    Ale možná jsem to vzal příliš rychle na první dobrou a ten testovaný produkt je ještě nějaká jiná produktová řada.
    GHOSTDOGG
    GHOSTDOGG --- ---
    MARTYYNO: Určitě je odolnější PUR lak, ideálně 3-4 vrstvy s jemným mezibrusem na rozrušení povrchu a strhnutí chlupu (po poslední vrstvě už nic). Olejem taky nic nezkazíš, ale musí se víc udržovat a imho je to na takhle exponovaných plochách méně odolné.

    Btw jakou máš motivaci si vyrábět nábytek z OSB, to je kvůli vzhledu? No offence, vážně mě to zajímá.
    VONY
    VONY --- ---
    MARTYYNO: Mám to Osmo na buku, dostává zabrat a drží. Ale po nějakém větším čištění bych to radši (aspoň místně) přetřel. Děti desku už několikrát pokreslili lihovkama a posledně když jsem to čistil, některá místa už byla na přetření... třeba se k tomu i někdy dostanu ;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam