Na mušince platí čaj
Nechaly na oknech mouchy své stopy? Nevadí, okenní rámy lehce vyčistíte silným černým čajem. Okenní rámy pak přetřete rozkrojenou cibulí. Mušince zmizí raz dva a pach cibule navíc mouchy napříště odpudí.
Plíseň nemá šanci
Koupelnové závěsy trpí vlhkostí a časem plesniví. Plísně se zbavíte tak, že závěs vyperete a poté namočíte do roztoku jedlé sody a vlažné vody v poměru 1:2. Nechte odmočit hodinu, vymáchejte a závěs opět pověste do koupelny.
Fazole na záda
Na bolesti zad výborně zabírá neobvyklý fazolový zábal. Horké fazole vložte do sáčku, přiložte na postižené místo a převažte ručníkem. Bolest zmizí velmi brzy.
Cola jako čistič
Připálené nádobí nevyhazujte, stačí když do hrnce nalijete nápoj typu coca-cola tak, aby byla připálenina celá ponořená. poté dejte hrnec na sporák a vařte na mírném ohni minimálně půl hodiny. Připálenina se brzy sama odlepí a nádobí už potom stačí jen umýt i bez namáhavého drhnutí.
Petržel (nejen) na monokly
Proti modřinám a otokům výborně působí čerstvá petržel. Hrst petržele přiložte na modřinu a ovažte obinadlem. Do druhého dne bude po problému.
Síla fenyklu
S trávením vám pomůže fenykl. Babské rady doporučují čaj z půl lžičky fenyklových semen na šálek vody. Pít ho ale musíte po doušcích a neměli byste ho užívat déle než dva týdny.
Mošt se nebude kazit
Do moštu, který se chystáte stáčet do lahví a demižonů, přidejte jemně nastrouhaný křen. Na jeden litr moštu počítejte polévkovou lžíci křenu. Nezapomeňte mošt důkladně promíchat. Před konzumací je třeba mošt scedit.
Oživte barvy koberce
I starý koberec bude zářit barvami, když ho po vysátí na nejvyšší výkon vytřete hadříkem namočeným v octové vodě, necháte vyschnout a přeluxujete.
Olej nevyprskne
Při smažení často vypadá okolí sporáku jako jedna mastná skvrna. Prskání oleje snadno zamezíte tak, že do rozehřátého oleje vložíte kousek tvrdé chlebové kůrky.
Na mravence s vůněmi
Promenáda mravenců v bytě může napáchat hodně škody. Chemie si s nimi sice poradí rychle, ovšem třeba ve spíži se postřiky nesmí používat. Naštěstí existuje celá řada osvědčených triků. Na místo, kde se mravenci hromadí, nastražte osolený celer posypaný skořicí, mravenci se po pár dnech odstěhují. Můžete ale zkusit i roztok z citronové šťávy, květu máty a majoránky. Pravidelně jím potírejte napadené prostory alespoň týden a máte po starostech. Bydlíte-li v domě, pak pomáhá všechny škvíry ze zahrady, kudy mravenci proudí, zamáznout dvěma díly chlorovaného vápna smíchanými s jedním dílem vepřového sádla.
Na bolavé klouby
Trpíte-li na bolesti kloubů, vyzkoušejte domácí obklad. Rychle uleví, je čistě přírodní a vyjde na pár korun.
Než vyrazíte do lékárny pro nějaký zaručený, ovšem finančně náročnější preparát, zkuste si namíchat svůj vlastní lék. Tři větší listy aloe vera pokrájejte na drobné kostičky, následně vložte do nádoby spolu s dvaceti tabletami acylpyrinu, zalijte 200 ml Francovky nebo Alpy a nechte alespoň týden louhovat na temném a suchém místě. Výluhem pak mažte bolestivé klouby několikrát denně, bolest brzy ustoupí.
A když už si pořídíte kvůli tomuto receptu Francovku či Alpu, využijte ji ještě pro boj s hmyzem. Naložte do ní několik hřebíčků a postavte na místo, kde vás hmyz obtěžuje.