• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOMKETTOMMalazská Kniha padlých
    HITOMI
    HITOMI --- ---
    ULRIK: no to je vubec peklo :)
    kazdopadne byl zaver devitky neuveritelne wtf O_O "ve spatnej cas na spatnym miste" jak vysity :))
    ULRIK
    ULRIK --- ---
    HITOMI: ...a teď to hádání kdo je mrtvej a kdo ne, viď? ;)))
    HITOMI
    HITOMI --- ---
    tak devitka doctena (trvalo mi to setsakramentsky dlouho) a zase jsem z toho strasne smutna...

    Ja fakt nesnasim tyhle smiseny pocity, kdy ma clovek na jednu stranu radost z toho, ze zas vi, jak knizka skoncila a na druhou to hrozny zklamani, ze je konec. Nesnasim konce, jakykoliv :/
    A ted cekani na desitku (coz to trochu zachranuje, ze jsem se vlastne dostala jen do pulky)

    a zitra do neoluxoru pro Abercrombieho :/
    ULRIK
    ULRIK --- ---
    Jak píše SID311: , jsou to kratší citáty a nebo výňatky z knih. Občas vtipné, ale na rozdíl od SE mám pocit, že tam jsou jen, aby byly.

    Naopak u SE to má hodně smysl. Kupříkladu v jedné fázi je tam hodně o budoucnosti Gruba a celého Impéria, z doby, kam se ještě ani jeden autor nedostal a jen tak nedostane:)
    SID311
    SID311 --- ---
    BORGDOG: Kromě Night of Knives začínají kapitoly citátem, ale oproti Eriksonovi je to jen málokdy poezie (z mého pohledu naštěstí), většinou nějaká hláška nebo úryvek z knihy.
    IDLE
    IDLE --- ---
    BORGDOG: Tak to teď nevím, třeba nám to poví ULRIK nebo někdo další.
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    IDLE: Tím jsem ale myslel, že někteří se třeba objeví u Esselmonta. Mimochodem, nedívala ses náhodou, ten tyhle básnické úvody používá taky?
    IDLE
    IDLE --- ---
    BORGDOG: Všichni asi ne, ale rozhodně dost na to, aby to stálo za to dávat si na ně pozor.
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    IDLE: Ano. Myslím, že i od Lassen, samozřejmě dost od Kellanveda... bylo jich víc. Možná dokonce, že časem všichni.
    IDLE
    IDLE --- ---
    BORGDOG: Byl tam i citát od Felisin. :)
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    IDLE: Přesně. Pak tam byl třeba Heborik, Kalous, ten chlapík s mluvící žábou myslím taky - a v Prachu snů samozřejmě Badalle.
    IDLE
    IDLE --- ---
    BORGDOG: Jo, tuším, ale on mě do očí praštil nejvíc. Že nám byl vlastně "představen" skrz tu poezii.
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    IDLE: Zajímavé. Já bych taky očekával, že básně připíše spíš až na konci. To bych nečekal... musí tedy mít velmi konkrétní představu, o čem ta kapitola bude, jak má působit. A Rybář tam není zdaleka jediný - mihnou se i postavy úplně okrajové nebo vedlejší...
    IDLE
    IDLE --- ---
    BORGDOG: Jo, ti autoři jsou rozhodně zajímaví, třeba takového Fishera si člověk všimne nejdřív právě v těch citátech a pak ho najednou potká jako živoucí figuru. :)

    Co mě zaujalo a docela překvapilo, že Erikson psal (v nedávno zmíněných odpovědích na dotazy), že píše lineárně - čili když je čas na báseň, píše báseň. A tak. To vůbec nechápu, já měla problém se na báseň přeorientovat při čtení, natož takhle uprostřed psaní...
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    IDLE: Asi tak. Do určité míry je to "pocitová" záležitost, úryvky mají zhruba určit "tón" některých kapitol. Někdy se Erikson trefí, jindy ne, určitě to záleží i na individuální náladě nebo cítění čtenáře. Také je zajímavé si všímat autorů těch úryvků, neboť mnohdy jde o postavy ze samotných knih, případně někoho, kdo se "mihne" jako narážka v obsahu.
    IDLE
    IDLE --- ---
    ROMI: Jak kdy. Když tam byly (zvlášť v počátečních dílech) úryvky historických knih nebo esejů a podobně, tak to občas bylo docela podnětné, ale poezie je fakt jenom poezie. Někdy se dá vypozorovat souvislost s určitými událostmi, ale pro pochopení ostatního není podstatná.
    ROMI
    ROMI --- ---
    btw. prisli jste nekdo na to, k cemu slouzi pred kazdou kapitolou ty uryvky? Souvisi to nejak s dejem kapitoly nebo to jsou jen vyjevy z historie nejak? Vetsinou to prectu, aniz bych to vnimal, kor kdyz tam je poezie, tu nedokazu vnimat nikdy :)
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    IDLE: Mezlo jedna! :-)
    IDLE
    IDLE --- ---
    BORGDOG: Ech, já se s tím dva dny (no dobře, jenom průběžně po útržcích, ale i tak dost dlouho) čtu, jak dlouho myslíš, že by trval použitelný překlad?

    Jen hezky piluj angličtinu, určitě ti to neuškodí. ;)
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    IDLE: A co takhle vyhotovit překlad pro neznalé? :-) Myslím, že tohle by někde vystavené zajímalo dost lidí...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam