CONTRAS: s černým kašlem se na to dívám tak, že nehcat dítě očkovat je větší riziko, že ho chytne. Viz:
Jak se díváte na „epidemii černého kašle“ v roce 2013? Jak to, že největší počet nemocných jsou právě proočkovaní tzv. hexavakcínou a ne starší, kterým přeočkování chybí ?
citatace z:
http://www.zelenykruh.cz/cz/aktuality/rozhovor-ockovani/
Jak se díváte na „epidemii černého kašle“ v roce 2013? Jak to, že největší počet nemocných jsou právě proočkovaní tzv. hexavakcínou a ne starší, kterým přeočkování chybí ?
Prof. MUDr. Vladimír Bencko DrSc.
Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Původně používaná buněčná vakcína byla účinná, ale z hlediska výskytu nežádoucích komplikací, které tyto buněčné vakcíny přinášely, byla snaha zavést nebuněčnou vakcínu proti černému kašli, u které by bylo riziko případných nežádoucích reakcí významně nižší. Po jejím zavedení do praxe těchto reakcí výrazně ubylo. Postupně se však začalo ukazovat, že jsou určité rozdíly v následné míře obranyschopnosti očkovaných. Očkovaní touto nebuněčnou vakcínou byli v probíhajících epidemiích postiženi černým kašlem častěji než ti dříve očkovaní celobuněčnou vakcínou. Příčina? Nebuněčná vakcína vyvolává sice dostatečnou tvorbu protilátek. Avšak očkováním dosažená buněčná imunita, nebrání dostatečně kolonizaci, tedy množení baktérií na sliznicích a jejich následnému přenosu. Pro tuto skutečnost svědčí hypotéza, že zřejmě narůstá počet bezpříznakových nosičů a ti onemocnění v populaci dále rozšiřují. V současné době se vyvíjejí vakcíny, které by tento nežádoucí fenomén měly v dohledné době eliminovat.
MUDr. Ludmila Eleková
Ukazuje se, že nebuněčná vakcína zcela nefunguje. Dosavadní Kolektivní imunita byla imunita starších lidí narozených ještě před válkou, kteří z velké části černý kašel ještě prodělali. Později narození až do roku cca 2006 byli očkováni celobuněčnou vakcínou, která ač měla nežádoucí účinky a nepříjemné reakce, tak paradoxně vyvolávala imunitní odpověď podobnější přirozené nákaze. V roce 2007 se začalo plošně očkovat hexavakcínou a ukazuje se, že ve svém principu tato vakcína není schopná navodit spolehlivou imunitu. Ukazuje se dokonce, že děti očkované touto vakcínou, které se nakazí černým kašlem, jsou déle infekční. Navíc mají netypický mírný průběh a onemocnění je hůře rozeznatelné. Pediatři pak vychází z toho, že jsou očkovaní, nemoc není diagnostikována a může se šířit. Je naivní řešit nefunkčnost vakcíny přidáním dávky stejné nefunkční vakcíny v deseti letech věku.