• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BOUCHIAutorské právo v 21. století
    Hledání konsensu o možné nové podobě autorského zákona držícího krok s realitou 21. století
    rozbalit záhlaví
    SKOT
    SKOT --- ---
    BOUCHI: co zahrnuješ do zlatého fondu světové literatury? a jak široce chápeš podmínku že by bez copyrightových zákonů nevznikly? pokud by z toho měl vzejít nějaký argument pro současnost tak by asi nemělo být důležitá pouze existence copyrightového zákona v době vzniku díla ale spíše míra do jaké autor získával prostředky na živobytí ze své tvorby - byť se při neexistenci copyrightu knihy v některých zemích kradly a přetiskovaly tak to přecejen bylo v míře omezené, a taky možná stejně důležitým argumentem by následně byl počet autorů děl v onom pomyslném zlatém fondu světové literatury, kteří se narodili natolik dobře zajištění že za celý život nemuseli na jinou práci sahnout :) omezit vytváření umění na skupinu vyvolených asi není stav ke kterému se chce někdo vracet
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    ALRAUNE: Uz jsem tu otazku jednou nekde vznesl a zatim mi nikdo neodpovedel, zkusim to znovu.
    Dokaze nekdo jmenovat aspon 10 romanu ze "zlateho fondu svetove literatury", ktere by bez copyrightovych zakonu nevznikly?
    PIZI
    PIZI --- ---
    ALRAUNE: Takže jaká je tvá verze odpovědi, když jak sama píšeš materiální motivaci nemají, protože jim to seberou? Vzniklo umění až s autorským zákonem? Nevzniklo, takže evidentně není na takovém zákonu jeho existence závislá.
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    PIZI: Naivko :)
    PIZI
    PIZI --- ---
    ALRAUNE: Motivuje je prostě puzení, které je nutí tvořit.
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    SKOT: "kvalitativní rozdíl mezi e-knihou za 20,- a za 100,- si neumím představit"
    Jenze "kniha za 20" je to jen pri jednorazovem precteni. Pri opakovanem cteni s ta cena v podstate "nasobi", protoze vzhledem k omezenemu casu, ktery na cteni mas, ti opakovane cteni jiz prectene knihy zabere cas, ktery bys mohl venovat cteni jine "knihy za 20". Plus tu knihu mas dosupnou jen po dobu trvani predplatneho (jasne, pokud nebude DRM, tak ti po skonceni predplatneho nezmizi, tady uz pak nastupuje moralni hledisko).
    Krom toho ta "kniha za 100" by na rozdil od knihovni "knihy za 20" mela byt predmetem dedictvi 9ano, podle soucasne legislativy to tak neni a je to spatne).
    Dal by, jak pise PIZI, mohli mit kupci ebooku pristup k nejakym bonusum (krom jiz navrzeneho by treba mohli dostat mailem povidku napsanou specialne pro ne).
    PIZI
    PIZI --- ---
    SKOT: reálná místa kde je možné srovnat skóre je pro každého něco jiného. Také pro každý typ knihy to může být něco jiného, atd...
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    OJIRIO: A opravdu si nedovedu představit, jak by zákon, který dává autorovi právo nakládat se svým dílem, prodlužovaly hladomor. Pokud to nepřinese profit, nebudu se tomu prostě věnovat, stejně jako ostatní. Co myslíš, že motivuje lidi, aby věnovali úsilí práci, kterou mu "znárodní" ve prospěch celku?
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    OJIRIO: No, takže mám čekat, až mě přijdou vyvléct na náměstí revoluční gardy, nebo co?
    SKOT
    SKOT --- ---
    PIZI: pokud mezi výhody řadíš korekce, opravy a diskusi s autorem tak opravdu nezbývá než to smést ze stolu - jak jsem už jednou napsal tak korekce a opravy jednou vydané knihy jsou záležitost naprosto marginálního významu a jak tu i Alraune vysvětlila tak diskutovat s autorem je možné jinými formami než tím že se čtenář bude domáhat svého práva diskuze s autorem na základě toho že zakoupil jeho knihu; článek jsem pročetl, pokusil se vysvětlit že některé "ceny" v našem probíraném případě jsou zcela proti oficiální distribuci a teď tedy hledejme ta reálná místa kde je možné srovnat skóre a neodkazujme se na teoretické články které nejsou na e-knihy 100% aplikovatelné
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    ALRAUNE: Zrovna fantasy romany nejspise ne (pokud nemaji napriklad nejaky velmi pozitivni psychologicko-spolecensky efekt :)), jenze stejne zakony ktere ti obstaravaji obzivu muzou prodluzovat hladomor, nejen v jinych castech sveta, takze by ses o to mela zajimat, pokud nechces aby, az slovo nas, kteri nesdilime tve problemy spisovatelky (a ze nas je), bude mit nejakou vahu, pri reformaci prava jsme nerekli jen "je nam lito" nebo ani to...
    PIZI
    PIZI --- ---
    SKOT: Ale šlo by, ale ty to shodíš tím, že těm cenám přiřadíš své váhy a prohlásíš je za obecně platné. Už jsem říkal, různé zákazníky by zaujaly různé výhody. Už jsem je tady vyjmenovával. Případně doporučuji ten článek, který jsem linkoval, vysvětluje to podrobněji.

    morální aspekt, pohodlí, přístup k nějakým bonusům...
    SKOT
    SKOT --- ---
    PIZI: aha, reagoval jsi mi na příspěvek kde jsem řešil ten rozdíl mezi knihou za 20,- z knihovny a knihou za 100,- z eshopu takže jsem předpokládál že řešíš toto; nicméně jsme v té diskusi o jiných "cenách" zatím nedpospěli k ničemu kde by šlo s tím warezem soupeřit - jedině s výjímkou toho morálního aspektu
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    Pokud to, že neposkytuju své fantasy romány bezplatně, nějak ubližuje dětem v rozvojových zemích, je mi to opravdu líto, ale to je tak všechno, co jsem s tím ochotna dělat.
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    OJIRIO: Zcela upřímně, je mi zcela lhostejná výhodnost pro lidstvo. Na románu pracuju půl roku, nemůžu ho proto poskytovat zdarma, jsem bytost z tohoto světa a stejně jako ostatní i já musím za něco žít. Předpokládám, že i ostatní autoři fungují na podobných principech.
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    ALRAUNE: Protoze jsou to veci ktere jsou neoddelitelne provazane - zalozene na konceptu dusevniho vlastnictvi, jehoz vyhodnost pro lidstvo (dle soucasnych definic) nevidim, tim padem ani v autorskem zakone i patentovem prave.
    PIZI
    PIZI --- ---
    SKOT: Tak pokud je řeč o pětinásobné ceně, tak mluvíme každý o něčem jiném. Já mluvím o možnosti konkurovat ceně nula tím, že si prodejce uvědomí, že jeho "produkt" nemá cenu jen v korunách, ale roli hrají i jiné "ceny".
    SKOT
    SKOT --- ---
    OJIRIO: velmi dobře, nebudeme se tu bavit o konkrétních tématech ale vezmeme to pěkně zeširoka a prodiskutujeme třeba otázku libertariánské víry :-P
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    OJIRIO: A proč by se měl spisovatel orientovat v plné šíři v autorském zákoně včetně patentového? Existuje k tomu nějaký rozumný důvod? To je oblast práce někoho úplně jiného, než tvůrců.
    ZABITULKA
    ZABITULKA --- ---
    trocha safranu do diskuze o knihovnach a e-books... okrajove:)
    2500 knihoven v obcích bude odpojeno od internetu * Daniel Dočekal * POOH.CZ *
    http://www.pooh.cz/pooh/a.asp?a=2017631
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    Me by zajimalo jestli nazor "ta snadná dostupnost všeho zdarma je problém" se tyka taky pokroku ve vyrobe/replikaci normalnich fyzickych produktu, jako napriklad zakladnich zivotnich potreb jako jidlo. Ja si myslim ze ochrana umeleho nedostatku, umelych monopolu, tenhle konzervativni protekcionismus slouzi jen zajmovym skupinkam a spolecnosti obecne neprospiva...
    Na druhou stranu nezacpavam si usi, a respektoval bych zakony, ktere by reflektovaly nazor na spolecnosti i kdyby byly protekcionisticke. Takze kde by mela byt ta hranice co ochranovat a co ne? Bylo by to absolutni pravidlo nebo kompromis ktery by komplikoval mezinarodni obchod? Jak by to melo fungovat na mezinarodni urovni? Resilo by to neco a nebylo jen umelym trhem pro pravniky, agentury apod.?
    Pokud nekomu zalezi na dusevnim vlastnictvi (coz by tem ktere je zivi melo), tak by jej mel dokazat objahit, a to v cele siri, nejen oblast ktera se ho tyka. Pokud se nekdy prolomi status quo tak nebudu poporovat zakony ktere omezi zvyseni zivotni kvality nebo dokonce zachranu zivotu, tak jak to dnesni patentove zakony omezuji. Obranci dusevniho vlastnictvi: nabidnete nam, lidem celosvetove, obchod, ktery bude vyhodny pro nas vsechny...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam