• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BOUCHIAutorské právo v 21. století
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    GHOSTIK: nojo no... misto toho Cisare z Piratske strany jsem mel bejt puvodne ja... ale odmitl jsem kvuli tomu Frausovi viz tady vysvetleni:
    eBookforum.sk • Přihlásit se
    http://ebookforum.sk/viewtopic.php?p=21503#p21503
    FERRYH
    FERRYH --- ---
    v celku zajimavej naznak toho co nas ceka pokud se tem kriklounum jako je Tomsky a podobne podari prosadit ACTA:
    Tajně plánované represe po přijetí ACTA unikly
    http://www.reformy.cz/zpravy/tajne-planovane-represe-po-prijeti-acta/
    a to je jen naznak zacatku panovani Velikeho Bratra
    MARWIN
    MARWIN --- ---
    Right versus pragmatic – Marco.org
    http://www.marco.org/2012/02/25/right-vs-pragmatic
    GHOSTIK
    GHOSTIK --- ---
    Pro ty z vás, kteří mají FB...
    Panelová diskuse na téma Ebooků a autorského práva a pirátů...
    https://www.facebook.com/events/312636318794282/
    MARWIN
    MARWIN --- ---
    Sourcouf: Stalo se: Poprvé vychází ekniha dřív než kniha tištěná
    http://www.sourcouf.cz/2012/02/stalo-se-poprve-vychazi-e-kniha-driv.html
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    PIZI: Otitulkovat film bez dovoleni muzes, stejne jako muzes bez dovoleni prelozit knihu, ale nesmis uz ten vysledek sirit.
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    ALRAUNE: Neomezeny pristup po dobu placeni pausalu ovsem neni absolutne zadny problem, protoze clovek ma porad omnezeny cas na cteni, at cte knizky papirove nebo elektronicke.
    (Plus by se treba dalo nasadit omezeni, ze si ctenar nemuze stahnout vic nez (strelim) 30 titulu mesicne, to je porad vyrazne vic nez za ten mesic stihne precist. Ba dokonce by mohly treba byt odstupnovane pausaly prave podle limitu moznych stazenych knizek na mesic.)
    PIZI
    PIZI --- ---
    ALRAUNE: Víš například o té akci kdy Vuiton soudil holku za tričko na kterém byla hubená černá holčička s vuiton taškou přes rameno? Zvláště drastické je pak remix v hudbě. Co třeba otitulkovat film bez dovolení? To je něco co by jistě mnoha lidem uškodilo a ochudilo kulturu, to se taky nesmí.
    Na youtube ti neprojde tvé home video pokud v pozadí hraje třeba z TV nějaká licencovaná hudba. Jsou toho mraky, ale je jedno co konkrétně problém je v tom, že idea duševního vlastnictví přivedla zákony tam, kde dosud byla svoboda.
    Jakmile někomu dojde, že sexuální polohy by se taky mohly prohlásit za umělecké dílo, čeká nás právník v další naší lidské činnosti, kde dosud nebyl. Ano přeháním, abych zdůraznil.
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    PIZI: Myslím, že jednoznačnou příčinu, viníka, na kterého bys mohl ukázat prstem, těžko najdeš. Prostě čas a "sbíhání." Jako vlak, co se jednou rozjede a nabírá rychlost... až přijde chvíle, kdy je čas se zamyslet nad použitím brzdy, tohle je prostě z těch problémů, co jednoduché řešení nemají.
    PIZI
    PIZI --- ---
    ALRAUNE: V tom je právě ten problém. Proč bych při něčem tak hluboce lidském jako je umělecké vyjádření měl konzultovat zákony? Jak k tomu sakra došlo, že najednou musíme před tím, než si zazpíváme najmout právníka?
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    Stejně tak jsou legální parafráze, parodie, citace... čím autorský zákon omezuje vznik umění?
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    PIZI: Ale já se v zásadě opravdu nechci s nikým o ničem dohadovat, tady jde jen o to, jak uplatnit současný autorský zákon, pravda, poněkud matoucí tou "tvorbou kopií pro vlastní potřebu".
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    PIZI: Jsi si jistý, že se v téhle otázce orientuješ? Protože například koláž ze stávajících uměleckých děl už je svébytné umělecké dílo
    PIZI
    PIZI --- ---
    ALRAUNE: Jestliže má být výsledkem dohody současný stav o kterém ty mluvíš, tak proč se dohadovat, když to nic nezmění? Však ta dohoda má být o tom, aby to bylo jinak, než to je dnes. Takže nemůžeš argumentovat tím, že dnes to je nějak.
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    BOUCHI: Ano, pokud si ji nepůjčí někdo jiný, což je v praxi tak dvanáct výpůjček jedné knihy do roka. Neomezené stahování, navíc časově neomezené, je něco jiného.
    PIZI
    PIZI --- ---
    QZUZKA: Hmm v oblasti kultury neškodná? Kultura je remix. Výtvarné i literární směry vycházejí jeden z druhého. Neustále se remixuje, paroduje, dělají se věci na motivy... K argumentu kolik umění vzniklo díky tomu, že jsou umělci chráněni je třeba uvážit i argument kolik umění nevzniklo (nebo bylo potrestáno) proto, že jsou umělci chráněni. Pokud chce umění mluvit o tom, kolem čeho se točí společnost bude nutně mluvit i o tom, co je chráněno autorským zákonem, ale o tom může mluvit jen opatrně s nesmí to moc dlouze citovat.
    ALRAUNE
    ALRAUNE --- ---
    FERRYH: Nechce, protože vy ta díla, které máte, nevlastníte, nemáte k nim práva a nejste žádný oficiální subjekt. Dilia ani nemůže mít od autorů mandát, aby se s vámi dohodla. Určitě existuje spousta autorů, kteří nesouhlasí s tím, abyste s jejich díly jakkoli nakládali a oporu v zákoně vaše sdílení nemá žádnou. Jak by se s vámi mohla Dilia dohodnout?
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    QZUZKA: Ale v oblasti hudby nebo filmu uz tyhle modely s pausalem fungujou - proste platis mesicni pausal a muzes z nabidky sledovat/poslouchat cokoli chces, kdykoli chces a v jakemkoli mnozstvi chces.
    QZUZKA
    QZUZKA --- ---
    nechtěla jsem až tak štvát - jen mi přijde, že tyhle návrhy vlastně znamenají (skryté) zrušení instituce nákupu knihy (cdčka, filmu, počítačové hry, softwaru, čehokoliv co se kopírováním nespotřebuje)... a to je pro mě (v tomto ohledu komerčně nezainteresovaného) furt podezřelé? divné? moc inovativní? prostě moc komplexní změnu
    a mám tam obavu, že jakékoliv paušály vedou k posílení moci středního proudu a oslabení okrajů (jako nezjistitelné příjmy v ose), což by mohlo nastat (stáhnou to, co je zajímá, plus to, co je na prvních místech, i když je to nezajímá)

    FERRYH: není to presumpce viny, je to otázka někoho, kdo tomu nerozumí, jak je možné, že by to tak někde mohlo fungovat - tedy byla by ta neziskovost zase nevymahatelný systém na dobré slovo? A neřeší se, že už současný systém je špatně vymahatelný? Takže rozdíl je v tom, že tamto jsou "lepší lidi" - a já klidně věřím současným, to, co už je těžké věřit je, že by to nikdo nepootočil - třeba někdo, kdo vůbec není pravověrný, a přišel by až později už s cílem otočit...

    v otázce knížek, e-booků a prodeje jsem jenom na pozici čtenáře, takže ačkoliv vlastně argumentuješ v můj prospěch (?), nelíbí se mi to.

    Takže mě na tom celé vadí, že to neladí s existencí konkrétního osobního duševního vlastnictví :) Která mi přijde logická a správná - a v oblasti kultury zcela neškodná.
    BOUCHI
    BOUCHI --- ---
    QZUZKA: "Jakmile je možné z toho knihu stáhnout/používat ji z paušálu dlouhodobě, tak už se nejedná o půjčování. " Ale papirovou knihu si prece taky muzes pujcovat opakovane kolikrat chces, treba kazdy druhy mesic (pokud si ji tedy mezitim nepujci nekdo jiny).

    Proste to, ze diky pausalu budu mit knihu k dispozici vlastne trvale, nema smysl resit z duvodu, ktere jsem tu uz rozebral:
    a) nejmin 90 % knizek clovek stejne precte jen jednou a pak se k nim nevraci
    b) cas na cteni je omezeny, takze knihovne je jedno, jestliv tech peti prectenych knizkach za mesic je nektera, kterou jsi uz cetl, nebo ne, pausal za to dostane porad stejnej
    c) To, ze kdyz se nebude pouzivat DRM, tak kniha ctenari zustane i pote co pausal prestane platit, bude mit mizivy dopad jednak vzhledem k a) (tj. u 90 % knih na tom vubec nezalezi), druhak vzhledem k tomu, ze kdyby nezustala, on by ji chtel a pritom za ni nechtel zaplatit plnou cenu, stejne si ji nejak pokoutne sezene
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam