• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    Zrovna na výrobu petg filamentu z recyklatu je přeci ekonomický nesmysl to dělat z výtisků, když je všude přebytek flasek, z kterých se to bude dělat vždy lépe.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    on je spis problem s degradaci pri teplote tani. vytisky k recyklaci malo kdo bude kupovat k recyklaci, protoze nikdo nezaruci pri jake teplote to bylo tisknuto a jak moc material zdegradoval
    ACID
    ACID --- ---
    ma to udajne jeste jeden hacek, pri kazdem remeltu je potreba zvysit teplotu o nejakych +-10°C, takze abys z recyklatu (ktery uz ale v sobe obvykle zbytky z vyroby = recyklat) obsahuje, vytlacil "filament", musis jit 10° nad a pak pri tisku z tohohle filamentu dalsich 10°C.. a udrzet perfektni homogenitu neni uplne jednoduche.
    Tohle je i pravdepodobne pricinou rozdilneho chovani stejneho typu filamentu od ruznych vyrobcu.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    FIRGO: Použité PET lahve jsou cenná surovina, použitý filament není PET a PETG a hodnotu nemá.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    FIRGO: dva problemy
    1. presnost diy recyklace
    2. compostable != recyclable

    priklad - EKOMB vyrabi filament z recyklatu, takze na to maji celou prumyslovou linku, etc..
    mezi poptavanymi materialy neni pouzity filament - https://www.ekomb.cz/poptavame/
    muzes jim zkusit napsat a zjistit proc - jestli ho berou bokem nebo je na to nevhodny/nezpracovatelny?

    a ackoliv je myslenka pouzivani recyklatu zajiste uslechtila, prinasi to dalsi problemy, viz treba nedavny AQUARIUS
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    FIRGO: Jojo, to uz jsem taky videl, ale problem je, ze to neni relativne slusna kvalita. Prave ty vysledny struny jsou takovy nestejnorody, ze se z nich blbe tiskne.
    FIRGO
    FIRGO --- ---
    MAKROUSEK: na youtube je postup, kde se filament rozmixuje na drt (PLA), smicha s novyma granulema 50/50 a homemade extruder pakumi vytlacit strunu v relativne slusne kvalite. zatim se teda smirim s faktem, ze pouzite PET vytisky maji hodnotu pouzitych PET lahvi :))
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    FIRGO: Az prijdes na zpusob, jak to udelat, bude z tebe miliardar. Zatim bohuzel.
    FIRGO
    FIRGO --- ---
    da se nekde recyklovat filament ? mame na firme v prototypech x kilo pouziteho PET-G a resim co s tim : )
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    ANDY_WARHOL: Versand: EU Standard UPS 9,99 €
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    SPM: zkusil jsem to na 200 stupnu a porad spatny... takze jsem vcera skocil do Alzy tenhle filament reklamovat a ted tisknu cernym PM a je to uplne v pohode. Buy cheap, buy twice.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    QWWERTY: na kolik tě vyšlo poštovný?
    HANZILLA
    HANZILLA --- ---
    AQUARIUS: stejny problem jsem resil s devil design - raspberry red barvou - 10x jsem zkousel vse mozne a vzdy se zacal zasekavat extruder uplne identicky jak tobe (nekde se ot muselo seknout a navadeci ozubene kola jen preskakovali a nemohli filament protlacit). ostatni civky zadny problem.

    na pricinu sem neprisel ale uz me to stvalo tak moc, ze jsem civku dal do supliku a pouzivam jiny barvy.
    - cetl jsem na netu to stejny co pise SPM: , nicmene ani ruzny teplotni zmeny mi nepomohly (je mozne ze jsem nesel dostatecne nizko s barvou.)
    SPM
    SPM --- ---
    AQUARIUS: nikdy jsem tenhle filament neměl, ale jelikož píšou teplotu 195-215C, tak bych zkusil jít níž, jestli to už není prostě moc (myslím že jsem už viděl, že se to kvůli moc velké teplotě taky začne ucpávat...)
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    MAKROUSEK: ale nedava mi teda uplne smysl, ze kdyz jsem to vytahnul a dal misto toho prusament, ze to tiskne vicemene v pohode... nicmene vyzkousim
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    AQUARIUS: Mas ucpanou trysku. Cold pull nebo jehlickou prostouchni.
    AQUARIUS
    AQUARIUS --- ---
    Jaky tu jsou zkusenosti s RPLA filamentama od EKO MB? Zkusil jsem to dneska poprve a zatim dojem dost spatnej, zacal mi preskakovat extruder, coz se mi s PLA ani s PETG od PM nedelo a ani ted s PLA Prusamentem to nepozoruju... Tiskarna je Prusa mini, tisknu na 215 stupnu, podlozka 60, problem je uz s tiskem prvni vrstvy.

    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    RORSCHACH: ja se puvodne pokousel o tuhle kombinaci s Fiskbo ramama https://www.thingiverse.com/thing:2002157
    ale vysledek byl naprosto tristni - praskaly tomu panty, ty fiskbo ramy rezonovaly, zabiralo to strasne mista
    obcas jsou proste situace, kdy varianta "nejlevnejsi dodelej doma" neni dobra volba
    RORSCHACH
    RORSCHACH --- ---
    QWWERTY: To vypadá fakt dobře. Ta bedna z Lacku je sice levná, ale kvalita odpovídá tomu, že ten Lack je z papíru a ani ten návrh mi nepříjde moc dobrej, dovedl bych si představit trochu bytelnější design. Už bych si to znova nestavěl.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    ROMANICAK: kolega potvrzuje co rika ZIGI - Mini sice vypada nestabilne, ale tiskne bez problemu ...mel jsem vuci ni stejny vyhrady jako ty :))

    Stejne jako ostatni, ti doporucim, at si koupis MK3 ve stavebnici - da ti to predstavu o tom, jak je to slozeny a jak to funguje, az budes muset delat troubleshooting. Vetsinu casu ho delat nebudes a opravdu jenom zkalibrujes a tisknes ...ale jednou za cas se muze neco vykokotit a vedet kam sahnout, ti usetri kybl casu.


    ad. domecky na tiskarny - puvodne jsem se taky pokousel o Lack budku, ale nakonec vyhralo tohle
    Perfect 3D printer enclosure for PRUSA i3 MK3 – SCHWEINERT.COM
    http://www.schweinert.com/perfect-3d-printer-enclosure-for-prusa-i3-mk3/

    - filament mam hozeny venku, takze i s MMU se to vejde do 12U ( img )
    - da se tam rovnou nasroubovat ventilator pro odtah, aby jste nedychali svinstvo z ABS a nylonu
    - na rackmount se pak da povesit co potrebujete, napr. octoprint server
    - stolek z puvodni Lack budky dostal misto noh kolecka, cely rack lezi na tom a da se to odzduchat po mistnosti kamkoliv bokem, kdyz to zrovna zavazi

    - nemecky ProfiPatch zasila bez problemu do CZ a komunikuje v EN
    -- akorat pocitejte s tim, ze cena racku odpovida kvalite - pokud chcete ficury ala bocni pristup, tak si priplatte a kupte nejaky rovnou v CZ
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam