• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SHINIGAMI3D tiskárny
    používání, stavba, zkušenosti, rady, nápady, prostě cokoliv této technologie budoucnosti.
    rozbalit záhlaví
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    PISTA1:
    "Co pro tvorbu modelů, ideálně free " - ja jsem napred zkousel napred OpenScad. Je to propracovany, ale kdyz chces neco slozitejsiho, je to strasnej opruz. Pak jsem presel na TinkerCad, je to webovka, strasne jednoducha a kdyz prijdes na to jak s tim pracovat, je to pomerne efektivni. Umi to prekvapive dost veci ktery na prvni pohled/pokus nejsou videt. Bohate staci na jednoduchy modely o kterych pises.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    KY_109: "Zkousel sem i TinkerCAD, ale prislo mi to jak omalovanky. " + "Troskou technickyho kresleni sem ve skole mel " nemohlo dopadnout jinak
    ano, tinkercad je vskutku primitivni a neprofesionalni nastroj a prijde uplne tristni kazdemu, kdo nekdy kreslil v necem dosplem :))
    (nedejboze kdyz potrebujes upravit rozmery u neceho komplexnejsiho, co uz mas hotovy)

    PISTA1: takze pokud chces cokoliv na urovni, tak se tinkercadu vyhni
    z toho seznamu z all3dp mi prijde, ze spousta je animation/game design a chybi tam prave technicky/CAD nastroje jako Fusion, OnShape, DesignSpark Mechanical, etc..
    osobne ted prechazim z tinkercadu na fusion a muzu doporucit
    LYCO
    LYCO --- ---
    PISTA1: Já osobně na technické věci používám SolveSpace (kompletně free, open source 3D CAD) a na modely co mají hezky vypadat Wings3D (ani po několika pokusech jsem nedokázal proniknout do Blenderu).
    KY_109
    KY_109 --- ---
    PISTA1: Ja jsem spis n00b, zacal sem si s 3D tiskem hrat nedavno (koupil sem Creality Ender 3 v2), takze moje nazory narozdil od mistnich gurus s rezervou, nicmene:
    - Cura mi prijde mnohem intuitivnejsi a vic user-friendly nez Prusaslicer. Ale mozna me eventualne necim omezi?
    - Troskou technickyho kresleni sem ve skole mel a nejvic mi vyhovuje Fusion, v hobby verzi zdarma. V zasade 2D technicky kresleni a pak to jen "vytahnes/zarotujes" etc. podle potreby. Zkousel sem i TinkerCAD, ale prislo mi to jak omalovanky. Kdyz sem snazil delat veci trosku presneji (treba ulomeny pant dvirek detsky kuchynky), prislo mi to lepsi. Par youtube tutorialu pomohlo pro studeny start (AutoCAD sem nevidel od roku 2001).
    - Side note - zatim ma nejvetsi challenge byla prilnavost k tiskovy plose, jakoze peklo. Kryci lakyrnicka lepenka pomahala jen malo, lepidlo na papir v tube zatim asi best ale je to furt celkem bolavy. Problemy, ze by neco neslo sundat sem nezazil, spis to odpadne jeste behem tisku, kdyz je to mensi vec :( Mozna delam neco spatne.
    - Dej vedet, jak to pujde s BLTouch, zatim sem nekoupil, ale uvazuju.
    PECA
    PECA --- ---
    PISTA1: Tak jako jo, v tom případě není co řešit. Docela uvítám, když poreferuješ zkušenosti.

    Na kreslení budeš muset něco asi dostudovat. Těch SW je docela dost. Takže záleží, co ti více sedne do ruky:
    https://all3dp.com/1/best-free-3d-modeling-software-for-beginners/

    Prusaslicer je asi "dabest" - v tom ohledu je IMO zbytečné hledat dále.
    PISTA1
    PISTA1 --- ---
    SPACEX: Mám objednanýho toho kingroona z CZ skladu, pei podložku z číny a zrovna sem k ní přihodil BLtouch. Pro začátek jsem vzal dvě kilovky PLA a jednu PETG.

    Ad SW, co by jste doporučili, ať se neučím zbytečně v něčem a pak nepřecházím na něco jinýho.
    Nainstaloval jsem prusaslicer importoval profily k tiskárně a stáhnul si nějaký modely a zatím si hraji s nastavením.

    Co pro tvorbu modelů, ideálně free ;) S technickým kreslením si stačím s 2D Corelem dál jsem se nedostal.

    MIKULAS: Tak jasně, že chci něco novýho na hraní, ale takhle to doma zdůvodnit nemůžu ;)

    PECA: A taky přes 2 měsíce čekání a 5 litrů navíc.
    PECA
    PECA --- ---
    PISTA1: Za 11 k máš Průšu Mini s PEI podložkou a českou technickou podporou.
    SPM
    SPM --- ---
    SELIX: a dost často i než to obi/hornbach, pokud nebydlíš zrovna hned vedle :-)
    SELIX
    SELIX --- ---
    MIKULAS: jenže tiskárna je rychlejší než Ali :)
    MIKULAS
    MIKULAS --- ---
    PISTA1: jen bych podotkl, že tištění přípravků do dílny vypadá jako vhodný use-case, ale ve skutečnosti se většina dá koupit na ali nebo v obi za pár šupů. Provarene clovekohodiny u 3Dcka, sliceru a vyhozený filament...

    Lepší je si to ospravedlnit jako: "že se něco nového naučíš"...
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    PISTA1: nevyhrivana podložka je blbost
    SPACEX
    SPACEX --- ---
    PISTA1: Nevim jak vypadá ta jejich magnetická podložka, ale na sklo se tisklo pár let zpátky. Šel bych rozhodně spíš třeba do oboustranýho pei od energeticu. Je trochu dražší, ale úplně parádní
    PISTA1
    PISTA1 --- ---
    SPACEX: Koukám na recenze a asi máš recht. Fakt se vyplatí ta 2 přitlačit. Mám vzít holou verzi, nebo zrovna navíc se sklem?


    LIBANON: ok, btw o podobným rozšíření bych právě taky časem uvažoval. Mám kupu krásnej tyček včetně vozejků z jehličkových tiskáren.
    LIBANON
    LIBANON --- ---
    PISTA1: o tom vubec nevazuj, cele to stejne prestavis a budes v tom za 10k :) ... a tech 150x150 je fakt malo

    SPACEX
    SPACEX --- ---
    PISTA1: Jakýkoliv tronxy se vyhni obloukem. U Endera bych uvažoval jedině nad E3 S1. podle mě stroj který hledáš je Kingroon KP3S
    PISTA1
    PISTA1 --- ---
    Ahoj,
    jak jsem jsem tuhle diskuzi pročítal zpátky, tak mám klasický dotaz.
    Když potřebuju nějakou blbost, nebaví mě otravovat kámoše, čekat než bude mít čas...
    Takže si říkám, že bych si pořídil tiskárnu. :)

    Primárně nechci tisknout žádný postavičky, hejbací ještěrky a další blbosti. (nicméně jak to zmerčí děti, stejně mě to čeká :)
    Ale spíš nějaký přípravky, držáčky a jiný fičurky do dílny a domu. Nejde mě primárně o vzhled.

    Klasika je, že do toho nechci pro začátek vrážet velký prachy. Protože bych byl nerad abych po vytištění co chci se mě váleli tisíce bez užitku někde v rohu a prášilo se na to.
    Zároveň bych chtěl co nejmenší zařízení, doma je místa málo a v nevytápěný dílně při -2°C by tisk nebyl asi to pravý ořechový.

    Projíždím už pár dní net, nejdřív jsem uvažoval o Ender 3 V2.

    Ale pak jsem narazil na Tronxi X1 mini https://www.aliexpress.com/item/32977076108.html
    S tím, že jí budu muset komplet složit nemám problém, ba naopak. Alespoň si s klukem užijem srandy.
    Vím že má kupu nedostatků, jen 15x15, nevyhřívaná plocha,...
    Ale z toho co jsem našel se dá vytisknout spousta vylepšení, kde pak ten tisk vůbec nevypadá špatně. Případně se časem dá kupa věcí za pár šušňů koupit na alíku.
    Radši si s ní budu delší dobu hrát za necelou 3. Než vyhodit 6 a za půl roku zjistit že to není pro mě...

    Má cenu do ní jít, nebo je to blbost?
    SPACEX
    SPACEX --- ---
    Nepotkali ste kolik ma maximalni prutok nove revo micro od E3D? Ta vaha + matka se zavitem z nej cini uplne idealniho kandidata na moji deltu (volcano je uplne nesmyslne velky a tezky), ale bojim se, aby to zvladalo tavit filament pri rychlostech, kterych chci dosahnout
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    ROMANICAK: od myslenky je to uz docela let. prvni vlastni extruder mam, chystam druhou verzi. Vlastni rizeni uz take mam a vlastne uz i tisknu (nekde niz je kratke video) jen na frezce a nebavi me porad prehazovat vreteno za extruder a montovat tam heatbed takze jsem se pustil do samostatne tiskarny. Dokonceni urcite letos. Ted na tom delam intenzivneji, mel jsem s tim skoro rok pauzu a ted uz to potrebuju dodelat.
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    JVCNC:
    Aha, a tu uz stavus jak dlouho a kdy predpokladas dokonceni?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    ROMANICAK: jeste jsem nezacal, napadlo me to az kdyz jsi se zeptal, stavba vlastni tiskarny ma pro me prednost
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    JVCNC:
    A jak dlouho uz na tom "pracujes" ?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    ROMANICAK: tak to je hodne ve hvezdach, odhadem tento rok.
    ROMANICAK
    ROMANICAK --- ---
    JVCNC:
    Mozna jeste dotaz na casovej odhad - kdy to budes mit hotovy a vyzkouseny?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    CYBERHIPPY: video pekne a je videt ze si s tim praic dal nicmene tam meri nesmysly. v 1:45 je videt presne ten duvod proc se strkaji srouby osazenim do lozisek a take proc je cele to mereni vcelku nesmysl. Kapacitni snimace se pouzivaji ne pro mereni ale pouze pro pritomnost neceho. Indukcnim snimacem se zasadne nenajizdi celne ale bocne. Hlinik na indukcni snimace moc nefunguje a delaji se ocelove planzety na oboustrance prave pro to kdyz to ma snimat hlinik nebo jine problematicke materialy a obvykle v datasheetu je ta presnost pro hlinik/ocel a podle dalsich parametru napsana (vcetne toho ze celni najizdeni je spatne). Indukcni snimace co tam testuje jsou levna cina prevazne take pro kontrolu je/neni a hlavne uplny lowcost, ktery funguje ruzne.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    TEAPACK: pouzivam 2mm, jako kolik loziskovou jehlu z Tobexu po korune, to je jeste nejmensi rozume vyrobitelny rozmer, 1.6mm se uz docela rychle vymackavaji v hlinikovych slitinach a jak se na vrtaku kousne sponka tak uz nemas co vystruzit, tolerance uz tam nejsou uplne takove "to udelam nejak jak to pujde" a kdyz je tam nejaka vule tak to nema smysl delat vubec :D Jo mas samozrejme pravdu, ona ta zadni mensi deska v zamcich je, kdyz si na te posledni fotce zvetsis ten druhy vozik jen s tou zadni deskou tak tam ten zamek a odvrtani v rohu uvidis. Predni desku budu delat znova, to co je na fotkach je zmetek a kdyz jsem ty diry zahloubil tak v rozich uz moc materialu nezustalo, takze dalsi budou nezahloubene. Ono to je cele tak trochu tzv. "hura" projekt, 3D tiskarnu v podstate nepotrebuju a jedinou motivaci jsou ruzne diskuze kde se tvrdi to ci ono, tak je na tom chci praktickym prikladem vyvratit no a mezitim jsem par veci k cemu by se mi tiskarna hodila nasel, takze se na ni prasit nebude a jak bude hotova, objevim dalsi uzka hrdla pro rychly tisk tak budu stavet remenovku. V podstate na tom delam jen kdyz me nekdo nekde s nejakym tvrzenim ktere si nenecha vysvetlit nasere :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam