• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAARISTAANMěstské zahradničení .:. Urban Garden
    LADY_LEIA
    LADY_LEIA --- ---
    PETEKKA: Presne tak. Ja jsem navic i povahou spis introvert, vyhovuje mi klid a soukromi, ale jsem i mestsky clovek, takze se od Prahy moc daleko hnout nechci :) Kazdopadne nemam povahu na to si pred nekym obhajovat takovou banalitu, jako (jako ty rikas) zasadit si nekde na spolecnych prostranstvich pazitku.
    A lidi jsou nenechavi. Nevim, co z toho maji. Nekde jsem cetla vypraveni pani, ktera zije v nejakem cinzaku v prizemi a pod oknem si vysadila nejaky malicky zahon kvetin. Pry je to bokem, ale stejne ji to tam nekolikrat za sezonu nekdo podupal nebo uplne znicil. Bylo mi z toho smutno. Vzdyt to prece neni nic, co by nekomu prekazelo, nebo bylo osklive. Jsou to kytky, proboha.
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    LADY_LEIA: je to tak no, zřejmě je velký rozdíl mezi důchodci žijícími na vsi a mezi těmi, co jsou celý život ve městě.
    ---- taky chceme vlastní dům se zahradou- respektive postavit si svépomocí něco nízkoenergetického s tepelným čerpadlem a zabudovaným "skleníkem" přímo v domě (zimní zahrada:) . Handrkovat se s druhými, jestli si můžu před panelák zasadit pažitku, na to nemám nervy.
    LADY_LEIA
    LADY_LEIA --- ---
    PETEKKA: Je urcita skupina lidi, kterym bude vzdycky neco vadit. A mezi duchodcema je ta skupina vetsi. Oni maji nejake svoje predstavy a zabehany rad, jak to v baraku celych sto let, co oni tam bydli, funguje a tezko nesou jakykoli pokus o zmenu (byt by byla k lepsimu). Vetsinou se s nimi neda hnout. Z tohoto duvodu chceme s pritelem vlastni dum se zahradou, uz nas nebavi se prizpusobovat hloupym a zabednenym lidem.
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    Kamarádka bydlí v pronájmu na Letné a celý barák má k dispozici společnou zahrádku, která leží ladem. Paradoxně hlavně důchodci špatně nesou nějaké snahy o to, si tam udělat záhonek. Chtějí tam mít trávu a šňůry na prádlo (což se se záhonem nevylučuje). V rohu pozemku je letitý kompost, který se kamarádka společně s přítelem snaží obnovovat tím, že tam nosí zbytky z kuchyně (je vegoška, takže denně vyprodukujue mraky zeleninového odpadu)... Od nedávna visí na vstupních dveřích cedulka :"Kuchyňské zbytky patří do popelnice! Děkujeme". Pod to kámoščin přítel připsal "Bioodpad patří na kompost! Díky Václavík"
    Nedokážu pochopit, proč lidem vadí, že chce někdo pěstovat mrkev a hází že šlupky z brambory na kompost:((
    DARMOZRAC
    DARMOZRAC --- ---
    KRISTIII: ja by som sa rad pri zakladani komunitnej zahrady v braniku nejak angazoval. napisem ti do posty
    FANFAN
    FANFAN --- ---
    Kdyby se našla vůle měnit náš dvorek na zahrádku, tak to by bylo fajn, ale Braník je daleko...
    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---
    KRISTIII: Komunitní zahrady ve městech jsou mi sice sympatické, ale za tu dobu (co jsem se o ně zajímal) jsem zjistil, že mi tam překáží ta komunita :-)
    Možná jsem na to moc introvert, ale nejvíc si užiju hrabání se v zemi, když jsem sám.
    Takové intimní setkání mezi mnou a Přírodou, relax a vyklidnění mysli.
    Hrabu se v zemi proto, abych si užíval to přetvoření mrtvého prázdného koutu v něco krásného zeleného, kam se pak můžu přijít schovat a užívat si uklidňující pohled na rostoucí zeleň.
    Ideálně si mezi ty rostliny a květiny sednout s otevřenou knihou a alespoň hodinu si nerušeně číst.
    Jiní lidé, byť se steným zájmem, by mě rušili.
    Narušili by to ticho a zklidněný pocit v duši.
    Přeci jen, kdybych si chtěl pokecat, půjdu si pokecat do hospody, nebo s kamarády na výlet.
    Při sázení, okopávání a udržování rostlinky jsem raději sám, nemusím se cítit divně, když rostlinku chválím, jak mi pěkně roste a jak mi dělá radost.
    Loni se mnou začal "zahradničit" syn a to se mi líbí moc.
    Jsou to takové naše milé společné chvíle a baví mě sledovat to jeho nadšení, když se ze semínka vyklube malá rostlinka.

    Proti začlenění se do komunitního zahradničení asi také mluví i moje ego.
    Chci to mít po svém.
    Mám určitou představu, jak ten můj zelený koutek má vypadat a vydlážděný dvorek s kontejnery plný hlíny, v kterých rostou bez ladu a skladu různé rostlinky, v uličkách se promenádují ostatní zahradníci, kteří klábosí o čemkoliv, prostě nesplňuje ideál mojí zenové zahrádky.

    Takže za mně komunitní zahrady určitě ano, rád bych se kolem nich procházel a obdivoval přerod hnusného místa na plácek, kde je veselo a zeleno, ale sám bych se určitě nezapojil :-)
    KRISTIII
    KRISTIII --- ---
    A co říkáte na komunitní zahrady, většinou se tady spíš řeší zahrádky na balkonech, zajímají vás? Máme v plánu v dohledné době jednu takovou založit v Braníku, tak třeba se tu najde zájemce.
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    TRAMIN: ja mam obecne pocit, ze se lidi az moc zabejvaj tim, kdy neco vysadit - a pritom povazuju za zasadnejhsi otazky veci jako jak hluboku, do jaky pudy, na jaky stanoviste a tak. Pokud je spravne vybrany misto, tak se vetsina veci chytne bez ohledu na dobu:)
    TRAMIN
    TRAMIN --- ---
    LA_PIOVRA: no ja se totiz na podzim stehovala a mame takovou pidizahradku. Vzadu ostruzina jedna a boruvka kerikova jedna. nejaka ta kanadska nebo jaka. A ja bych mezi ne chtela jeden ker malinu a jeden rybiz. Takze nejakou koupim v zahradnictvi a na jare pichnu do zeme. Taky mam nejake cibulky narcisu nebo tulipanu a nestihla jsem je dat do zeme pred snehem. Jsem zvedava co mi letos vyroste.
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    TRAMIN: idealne na podzim. Rybiz zasadis o cca 5-10 cm hloubeji nez rostla sazenice. Malinu prihrn listim, at chranis koreny opred promrznutim.
    Nicemene kdyz vysadis na jare, tak se taky prd stane:)
    MAXMANUS
    MAXMANUS --- ---
    Prezentace z přednášky Permakulturní zahrada doma a na balkoně

    http://www.prirodni-zahrady.cz/download.php?fid=558
    TRAMIN
    TRAMIN --- ---
    Kdy se ma spravne sazet malina a rybiz? a kdy pak zacne neco produkovat?
    VODA
    VODA --- ---
    MAARISTAAN:Už druhý rok nezalívám a nepřihnojuji fíkus v práci ničím jiným než čajem bancha. Fíkus roste a obráží jako divý a já nemusím krmit odpadky cennou komoditou. Každý den vyklopím zavařovačku s nedopitým čajem do květináče a je:)
    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---
    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---
    Čaj jako efektivní hnojivo



    Nenapadlo vás někdy, že by se vylouhovaný čaj, mohl dát ještě nějak využít a že je škoda vyhazovat již použité čajové lístky?
    Existuje jeden z mnoha způsobů jak použité čajové lístky využít, je velice efektivní, šetří peníze a přírodu a nahrazuje tak chemická a drahá hnojiva.
    Například zelený čaj je bohatý na dusík a draslík, který každá rostlina velmi ocení.
    Jednoduše jakékoliv použité čajové lístky využijte jako hnojivo do pokojových (i venkovních) rostlin.
    Na povrchu substrátu působí antisepticky a jsou vhodné proti plísním, zapracované v substrátu zase dodávají rostlinám důležité živiny k povzbuzení květů, lesku a růstu.

    Jak čajové lístky připravit na hnojení?
    Způsobů je několik, ale jako nejšetrnějším a nejvhodnějším způsobem se jeví použité čajové lístky nahromadit (nebojte se smíchat různé druhy čajů, pít už je nebudete a rostlinám různorodost prospěje), alespoň na tři velké hrsti (pro čajové nadšence je to otázka dvou – tří dnů).
    Lístky prosušit na novinách nebo na sítku (lístky je dobré po čase obracet a promnout aby rovnoměrně proschly a nedocházelo k zaplísnění) a po vysušení nadrtit, ale ne na prach, jen na drobnou drť – mulč.
    Výslednou drť můžete skladovat kdekoliv na tmavém místě a využít ji později.
    Před přesazováním pokojových rostlin je dobré čajové lístky alespoň na půl dne nechat louhovat – máčet a zředěnou vodu po výluhu můžete využít k zalévání.
    Vyždímanou směs promíchejte se substrátem (přesný vzorec kolik a čeho neexistuje, ale doporučujeme míchat čajovou drť 1:4 se substrátem).
    Navlhlé čajové lístky smíchané se substrátem dodají počáteční vláhu rostlinám přímo ke kořenům.
    V případě venkovních rostlin můžete použít rovnou k zasypání okolo rostlin.
    Například pro růže působí horní vrstva z čajových lístků velmi příznivě a brání v napadání plísní.

    Tip
    Pokud se v nejbližší době nechystáte přesazovat vaše pokojové rostliny a přesto chcete vašim rostlinám dopřát cenné živiny, tak si v ruce udělejte hrudku z vlhkých čajových lístků a tu vtlačte do substrátu k rostlině.

    Doporučené čaje ke hnojení
    Vesměs je ke hnojení možné využít jakýkoliv zbytek z čajů, to platí i pro čaje sáčkové (jen je třeba odstranit papírový nebo nylonový obal).
    Ale obecně platí, že bílé a zelené čaje jsou rostlinám více prospěšné.

    Tip nakonec
    Pokud se chcete zbavit zápachu ve vaší chladničce, není nic jednoduššího než vzít zbytek po vylouhování čaje, vložit jej vlhký do misky a dát do lednice.
    Minimálně po dobu 2 – 3 dnů, bude čaj absorbovat zápachy z přeplněných chladniček ve vašich domácnostech.

    zdroj: http://www.unitea.cz/uzitecne-informace/archiv-clanku/caj-jako-efektivni-hnojivo/
    FKA82
    FKA82 --- ---
    LAST_O: Na zimu to normálně nechávám na balkóně, pokud je nad nulou občas to trochu zaliju. Na jaře zas obrostou.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam