• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LIROTepelná čerpadla, solární systémy (fototermika), větrání s rekuperací
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    Ahoj,

    tatinek si chce poridit cerpadlo a FW na barak, Ma tri nabidky, uprimne tomu nerozumim, mohli by jste prosim nejskou firmu / technologii doporucit nebo naopak nedoporucit ?

    Diky moc, udelate jednomu dedeckovi radost.

    Topite.cz 
    Cerpadlo Alpha Innotec LWAV 122 + HV 12-3
    FW - Canadian Solar CS3L-370MS S (12)
    Fronius Symo 4.5-3-M

    Schlieger
    Cerpadlo Schlieger Premium X21
    FW Half-Cell Mono 410p

    AC Heating (pouze Cerpadlo)
    Convert AW19-3p, SVT 665
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    IV0: dnešní klasická energetika funguje tak, že nabídka se přizpůsobuje a vyrovnává poptávce. Čili tě nikdo neomezuje, kdy si vyperes, vyluxujes, rozsvitiš atd. Kolik budeš schopen ušetřit a spotřebovat energie naprimo z FVE ti nikdo neřekne, protože jde prostě o to jak moc se spotřebou přizpůsobis výrobě. Tak to prostě je a ty inteligentní systémy se tomu snaží jít co nejvíc naproti a usnadňovat ti to, ale nikdy to nebude stoprocentní
    IV0
    IV0 --- ---
    WARBABY8: Pročetl jsem si ten web, ale moc informací teda nepouští. Jsou někde nějaká seriózní (měřená nebo aspoň nějak nezávisle odhadnutá), kolik takový chytrý systém dokáže ušetřit proti hloupému jen s např. wattrouterem (tzn. topím, když je zima nebo když mám už dlouho určitou úroveň přebytků z FVE)?
    Rozumím benefitu natopit nádrž přes den, když svítí sluníčko a vzduch je teplejší, ale tohle už umí spousta moderních TČ i bez předpovědi počasí. Navíc to vyžaduje velkou nádrž (na celou noc), což u běžných teplotních spádů TČ a běžných domů v dnešním standardu znamená třeba 1000 l nádrž (nebo i větší).
    Co mi nesedí, je poměr toho, kolik můžu ušetřit tou chytrostí systému vůči tomu, jak by měl být systém dimenzovaný, aby to vůbec v topné sezóně fungovalo. I malé invertorové TČ potřebuje určitý minimální výkon (třeba 0,5 kW) aby se vůbec spustilo. Aby topilo přes den a ještě nabouchalo nádrž přes noc, tak to už se bavíme o el. příkonu v řádech minimálně 3-4 kW, na to potřebuju mít na střeše nejméně 40 m2 panelů (v zimě). K tomu taky musím mít patřičně výkonné TČ... To je přece všechno hrozně drahé, za jak dlouho se to zaplatí?
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    LINKOS: Tak posouzení energetický nezávislosti je hodně individuální věc, záleží jakej budeš mít instalovaný výkon FVE, jak velký tepelko, tepelné ztráty domu, spotřeba energie celkově atd.
    Tady jde o to, že to tepelko a FVE opravdu spolupracují a chovají se "chytře". Ty si například nastavíš teplotní rozsah topení a systém na základě předpovědi počasí například "natopí do zálohy" případně počká s topením než začne svítit atd...
    Tohle je výhoda, kterou ostatní systémy nemají protože nemají jednotný řídící systém, ale jsou to dva nezávislé systémy.
    IV0
    IV0 --- ---
    IV0: Prostě jestli chceš levné řešení a klid, kup si plynový kotel. Jestli si hračička, baví Tě to, oceníš mírné zvýšení nezávislosti, tak si můžeš hrát. Nesmysl to není, ale je to složité a ve výsledku v největší zimě budeš stejně topit elektrokotlem (jako každý jiný majitel TČ vzduch voda).
    IV0
    IV0 --- ---
    LINKOS: Samozřejmě, na zimní topení to není. Ale je to fajn: Člověk se dostane s kombinací TČ a FVE +/- na účinnost fototermického systému (ta je cca 3x - 4x vyšší než FVE + elektrická spirála), navíc když nepotřebuje teplo, tak má elektřinu a může s ní chladit nebo jí využít doma. Ohřívá to vodu dokonce líp než fototermický systém když mrzne a svítí slunce (nedochází k tepelným ztrátám ve venkovním vedení), i když má TČ v tu chvíli horší účinnost. Není třeba řešit přehřívání v létě atd. Avšak stejně není šance s tím ohřívat barák v zimě. 1m2 FVE dá během běžného zimního dne 0-0,5 kWh za den, což je prostě málo. I pasivní barák o ploše 150m2 potřebuje při -15 °C aspoň 2-5 kWh za hodinu (i v noci) a TČ má v tu chvíli topný faktor blízký 1. I v pasivním domě by si člověk musel mít na střeše stovky metrů FVE a k tomu velký vodní zásobník nebo baterku. Prostě ten systém bude fungovat dobře po většinu roku, když bude opravdová zima, tak je lepší si elektřinu koupit. Další věc je, že technická i morální životnost toho systému je tak 15 let. V komerčních cenách se to, přes všechny výhody, nevyplatí. Když si ale někdo koupí 30m2, 2 roky starých, amorfních panelů za 400 Kč kus, přestaví si vhodnou moderní, hodně rozšířenou klimatizaci (třeba Toshibu), na TČ za 70.000 Kč a správně to celé nadimenzuje, tak to smysl má, ale to není cesta pro každého (doopravdy to není skoro pro nikoho)...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    WARBABY8: mě na kombinaci tepelné čerpadlo a soláry nesedí jedna věc. Největší spotřeba čerpadla je v zimě, kdy soláry dají nejméně, někde jsem dokonce narazil na tvrzení že tahle kombinace je o energetické nezávislosti, což už mi přijde hodně přehnané.
    Tady taky vlastně argumentují tím, že 98% energie ze solárů se použije v domácnosti, ale dost to je klimatizací v létě. Kolik by sto bylo bez klimatizace?
    Kolik že zimního provozu dají skutečně soláry a kolik jde že sítě?
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    https://www.facebook.com/groups/435135814576584

    Jiří Šizling – VYUŽIJTE MÉ ZNALOSTI PRO VÁŠ DŮM
    http://sizling.cz/

    Pokud by někoho zajímala třeba kombinace tepelné čerpadlo + fotovoltaika, tak si myslím, že mají momentálně nejlepší řešení na trhu. Navíc i ozkoušené na nižších stovkách instalací.
    IV0
    IV0 --- ---
    LINKOS: Je to jeden z nejstarších a největších výrobců v ČR. Kamarád, se kterým se teď bavíme o jeho dalším domě jí měl (z roku 2012) a už jí nechce, protože je hlučná, má blbý přístup k filtrům a ucpává se mu odvod kondenzátu (a blbě se k tomu dá dostat, aby se to čistilo). Vždycky, když ji otevře, aby jí vyčistil meno vyměnil filtry, tak se mu na hlavu vyleje kondenzát, tím, že se snadno ucpává odvod, tak mu to tam jedno zplesnivělo. Má nějakou podstropní pasivní jednotku, můžu zjistit víc, jestli chceš. Mimo tohoto s ní ale neměl nikdy žádný problém, nezrezla mu apod. Taky jí z mého pohledu používá nesprávně, protože mu neběží furt, ale vypíná jí (na noc, aby nerušila při spaní). Nemyslím si, že bude tak moc na vině ta jednotka, velký vliv má určitě i provedení potrubí a montáž jednotky apod.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Skusim ještě zde. Řeším rekuperaci do domu a předběžně jsem vybral značku Atrea. Mě se líbí, že neromrazuje kondenzátu elektricky.
    Co si o té značce myslíte? Kvalita, cena, výkon atd.?
    KERB
    KERB --- ---
    máte někdo voda/voda?
    KERB
    KERB --- ---
    ahoj, je tu někdo kdo má na chalupě nebo na domě tč země/voda? uvažuju o něm, jeví se mi jako nej řešení a potřeboval bych pár rad. díky
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    Nemáte někdo doma, případně i nějakou referenci kdo to dělá na klimatizaci poháněnou solárními panely?
    IKSIK
    IKSIK --- ---
    VORIMA: Já mám tč doma a teď ho stavíme na paneláku. Ozvi se do pošty.
    VORIMA
    VORIMA --- ---
    Ahoj,
    chtěl bych se zeptat, zda někdo nemáte praktické zkušenosti z provozu TČ.
    Chystám se stavět pasivní dům a chtěl bych používat tč, ale existuje tolik druhů, že se v tom už malinko ztrácím.
    Budu rád za jakékoliv zkušenosti (pozitivní i negativní).
    HNZDD
    HNZDD --- ---
    _MARKLAR: kde?
    HNZDD
    HNZDD --- ---
    MATT: 11 let...
    MATT
    MATT --- ---
    zabejváte se někdo systémama země-něco? hlavně vertikální a horizontální zemní výměníky. vyhráli jsme grant, tak bych rád prokunzultoval praktický problémy se kterejma se setkáváte. ať z nás vypadne aspoň neco smysluplnýho. ;)
    IKSIK
    IKSIK --- ---
    _MARKLAR: Já budu mít Toshibu od AC-heating. A Vaillant taky dělá TČ a vycházejí až podezřele levně...
    _MARKLAR
    _MARKLAR --- ---
    Ahoj, nemáte někdo tip na realizační firmu, co by nám namontovala a oživila tepelné čerpadlo vzduch-voda? Ztráta domu 7 kW (hodnota se započítanou rekuperací), 70 m2 podlahové topení, 70 m2 radiátory-nízkoteplotní. Otopná soustava bude celá nová.
    Vyhlídnuté jednotky: Buderus wpl ar, Vaillant flexotherm a čerpadla od PZP.

    Předem díky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam