• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LIROTepelná čerpadla, solární systémy (fototermika), větrání s rekuperací
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Jo a to cidlo je myslim v horni tretine, je to default reseni od vaillantu UniTower (190 litru)
    IV0
    IV0 --- ---
    JIMIQ: Jenom nápad, já mám cirkulaci napojenou na pohybové čidlo, je to takové úsporné a jednoduché v tom, že to to vodu otočí vždy, když jde někdo do koupelen, WC nebo kuchyně.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    tak teďka jsem změnil hysterézu na 4,5 a ještě jsem zvednul doběh čerpadla na 7 minut, protože včera jsem vypozoroval, že ještě byla solanka teplejší než zásobník když se to po 6 minutách vyplo. Cílovku teda mám aktuálně na 43, to už je dost na těs myslím, ale uvidíme
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    to naráží na dva drobné problémy :D
    hystereze 6 stupňů při cílovce 45 ti začne hřát až u 39, resp 38,5
    a mám manželku (a velkej dům - ergo dlouhý trubky), která chce teplou vodu ideálně všude, vždy a hned :D takže mám cirkulační čerpadlo, které pouštím po 15 min intervalech každou hodinu (t.j. 45 minut pauza). A musí jet od 6 do 21 (zhruba), t.j. i ohřev vody takhle

    teďka ráno to hřálo z 33,5 na 44,5 a píše COP 3,4, venkovní teplota byla okolo 16C. Sere mě že ten Vaillant neumí vodu dělat jen na 33% kompresoru, prostě nejmíň je 50% v ECO módu
    SANOUK
    SANOUK --- ---
    JIMIQ: Za me hysterzi urcite vyssi, klidne 6-8°. 45 cilovka ve vetsine pripadu staci, pokud teda nesnimas teplototu na vrsku nadrze. Ideal je cca tretina od vrchu. Legionela je tema na dlouhy vecery, za me jebat. Boiler neni problem, legionela se dela v trubkach. Zkus vypozorovat kdy ti boiler nahriva, vetsinou to jsou ranni hodiny a to je spatne. Muzes to pak osetrit casovym programem.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Tu teplotu ruzne menim protoze furt vychytavam jak co nastavit. Treba dnes jsem zjistil ze je lepsi nastavit obehove cerpadlo solanky na 100% nez auto.
    Hysterezi mam na minimu (3K) a cilovou teplotu jsem mel na 45, parkrat jsem nahrival na 57 kvuli legionelle
    SANOUK
    SANOUK --- ---
    JIMIQ: To neni nic moc, na jakou teplotu ohrivas boiler a v jaky vysce mas cidlo na tuv?
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Jsme necely mesic prestehovani v novem dome s TČ Vaillant, COP na teplou vodu za ten kus srpna je 3,6, jak jste na tom vy ostatni? :)
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    Jdu s prosíkem o radu. Máme tohle čerpadýlko ( https://www.klimatizovat.cz/produkt/mitsubishi-msz-ap35vgk-muz-ap35vg-2/ )a mělo to být jen na přitápění v zimě, ale samozřejmě se mi to po letech rozleželo a chtěl bych multisplit abych měl ještě jednu vnitřní jednotku v patře. Jde k týhle vnější ještě připojit nějak jedna vnitřní? Jak to poznám? Nebo je potřeba prostě koupit celej novej set a tohle prodat?
    A pokud jo, nenašli jste nějakou dc variantu, nebo tupou střídavou na trapézový přebytky z FVE? Díky

    /samozřejmě ideální stav by byl, kdybych koupil ještě jednu vnitřní jednotku k tomuhle a nechal to jen dodělat. Ale pokud bych měl kupovat novej multisplit, tak ideálně využít přebytky z FVE, který jsou fakt velký.
    IV0
    IV0 --- ---
    DED: Tady to mají krásně vysvětlené: https://nilan.cz/nilan-compact-schema-funkce/
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    DED: kdysi jsem to studoval protože jsem si to původně chtěl pořídit, tady je to hezky popsaný
    NILAN Compact - schéma funkce - Nilan větrání s rekuperací
    https://nilan.cz/nilan-compact-schema-funkce/
    DED
    DED --- ---
    IV0: aha diky. me zaujalo jak rikas, ze Nilan ma chladici vykon do vzduchu.. tak me zajima jak je to technicky udelany ze topi TUV / podlahu a do toho chladi vzduch...
    IV0
    IV0 --- ---
    DED: Když jsem zmiňoval bypass, myslel jsem čerpadlo voda-voda. Nikam je ventilační tepelné čerpadlo s ohřevem TUV.
    DED
    DED --- ---
    SPIKE411: rekuperaci resime zvlast, takze predpokladam ze by slo o coil bez privodu vzduchu, jen cirkulace. Jeste se zeptam toho kdo mi o tom rikal, ale mam podezreni, ze jak pise Sanouk tak on ma mozna central vzduchotechnickou jednotku, rozvody po dome a privadi vodu z vrtu na central chlazeni (obehovym cerpadlem)

    IV0: me mate ten nazev bypass ktery u rekuperacni jednotky znamena, ze se vzduchem venku nic nedelam a rovnou posilam do domu bez upravy. ale asi nerozumim tomu, co Nilan umi - on v lete umi nahrat vodu do boileru a pak ma nejaky dalsi okruh ktery je napojeny na vzduch a pres ten umi chladit? my nakonec planujeme opravdu podlahovku v dome = vodni okruh a co mi neni jasne jestli s tou jednou bednou muzu v zime topit+ohrivat vodu a v lete ohrivat vodu + chladit jinak nez pres podlahovku?

    WARBABY8: zjistuju :)
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    WARBABY8: vrty jsou drahy.
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    DED: Už sis poptal kolik by u tebe ten vrt v tvém případě stál? To je dost zásadní informace Bratrův tchán jen za vrt nechal půl mega a v ten okamžik to ekonomicky nedává vůbec význam, ale výhody ohledně stálého zdroje tepla/chladu to má přesně jak popisuješ.
    SANOUK
    SANOUK --- ---
    DED: System voda/voda je opravdu idealni pro letni chlazeni. Chlazeni podlahovkou jde, ale je to celkem na prd. Fancoil lepsi, ale drahej a hlucnej. Navic cerpadlo voda/voda se ekonomicky vyplati od cca 20kw topneho vykonu. Samozrejme to nejde brat obecne, jsou treba pripady kdy bydlis v horach a soused ma vrtnou soupravu. Tam se to samozrejme vyplati vzdy. Dalsi vec je ta, ze pokud pouzivas otopnou soustavu k chlazeni, tak to nese zvysene naroky na izolace potrubi, armatur, proste vseho. Kazdej kousek holyho kovu okamzite kondenzuje a voda v dome, neni pro me. Osobne bych se priklanel spis k variante klasicky multisplit klimosky a FVE. Chlazeni vodou bych pouzil pouze v pripade, ze by se chladil vzduch v centralni vzduchotechnicky jednotce.
    IV0
    IV0 --- ---
    DED: Některá tepelná čerpadla se umí přepnout do režimu bypass, kdy venkovní okruh přes tepelný výměník ochladí vodu ve vnitřním okruhu. Moc topenářů to nechce dělat. Já jsem si to doma zapojil proto, že jsem měl strach, že ten systém nebude fungovat (v době, kdy se barák projektoval). Mám stropní chlazení napojené přímo na chladič v nepoužívané studni s fuseklí z jezírkové fólie, akorát mám na rozvaděči nainstalovaný elektronický třícestný ventil na regulaci na 18°C (nenašel jsem voskovou variantu na tyhle teploty), kvůli kondenzaci vzdušné vlhkosti. Dům je pasivní, takže to nakonec nepoužívám. Pořád si říkám, že až budou fakt hrozná vedra, tak to odvzdušním a pustím. Zatím to zvládá aktivní TČ v Nilanu Compact se svým 1,1 kW chladícím výkonem do vzduchu plus aspoň trochu rozumné používání screenů (průhledných rolet s 80% útlumem světla) a omezení otevírání oken v největším vedru. Popravdě si myslím, že spotřeba ventilátorů ve fancoilech, oběhové čerpadlo a řídící elektronika budou nakonec možná i míň efektivní, než malá klimoška pár hodin v roce. Navíc s vodním okruhem je vždycky sraní - každou sezónu odvzdušňovat, cvičit s ventily, aby nezarostly, dofukovat expanzku... V nilanu se mění akorát filtry, což je raz dva a čistá práce a jendou za čas tyč v bojleru. Celkový chladící výkon mého stropu při 30°C je počítaný na 2,3 kW, nevím, jestli bych to někomu doporučil - ten Nilan mi přijde elegantnější, používá existující rozvody a zároveň z toho dělá teplou vodu. Nejlepší chlad je ten, který nemusíš vyrobit.
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    DED:
    pak to nějakou jednotkou převede na vzduch a rozvede do fancoilů

    Možná něco chápu blbě nebo mám ještě omezené znalosti, ale do faincoilů (tak je se typicky používají u nás) se snad přivádí teplo/chlad pomocí vody nebo glykolu, ne? Tímhle médiem se ohřívá/chladí registr (coil), skrz který pak fouká ventilátor (fan) vzduch, ale ten typicky jen cirkuluje v rámci místnosti, nepřivádí se odnikud. Ať už je to FCU v podlaze, ve stropě nebo na zdi.

    Koukám, že se teda dá najít fan coil který přivádí vzduch zvenčí, někdy se tomu říká AHU (air handling unit), to bude spíš pro velké administrativní budovy. V podobném duchu jsem se v rezidenci u nás setkal teda spíš s HRV (rekuperační větrací jednotkou), která může mít volitelně dohřev (asi typicky elektrický).

    What's the Difference Between FCU vs AHU?
    https://airfixture.com/resources/blog/fcu-vs-ahu
    How Fan Coils Work in HVAC Systems - MEP Academy
    https://mepacademy.com/how-fan-coils-work-in-hvac-systems/
    https://constructandcommission.com/what-is-a-fan-coil-unit/
    Fan coil unit - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Fan_coil_unit
    DED
    DED --- ---
    zdravim,
    uvažuju o tepelku přes vrt, někdo mi říkal, že se tím skvěle chladí v létě, kde si to vezme chlad v hloubce a pak to nějakou jednotkou převede na vzduch a rozvede do fancoilů.

    K tomu se teda chci zeptat, kdybych měl venkovní jednotku TČ vzduch-voda, tak můžu s ní takhle podobně chladit? Předpokládám že jo, když je to vlastně velká klima…tyhle obojetný režimy asi umí jen nějaké značky nebo modely je to tak?

    Další výhoda toho vrtu je, že v létě mi v podstatě stačí oběhové čerpadlo a mám chládek takže skoro žádná spotřeba energie?
    Jak to pak funguje v zimě s vrtem s topením - vezmu si nějakou teplejší teplotu z vrtu (než je venku) a zbytek se dohřeje ve vnitřní jednotce čerpadla?



    snažím se zjistit jestli je ten vrt dostatečně zajímavá alternativa. Bydlíme na jižní moravě a spíš je tam problém s horkem a ještě bude v baráku velký HS portál na západ …
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam