• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    nevím jestli se tady ptám správně ale chtěla bych doma zkusit vyrobit tvaroh a nevím jestli to půjde i v paneláku. buď máme lednici nebo teplé pokoje s 25st :o/
    a hlavně já nechápu jak poznám, že už to kysnutí je u konce a jako teď hned bych to měla slít přes plátno.

    předem díky za pomoc :o)

    a nevěděl by někdo kolik je tvarohu z 1L mléka?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    KAREN: kysat jsem ji nezkoušela (nutno naznat že kvašené okurky mi nechutnaj a u cukety si to už vůbec neumím představit), ale kdysi jsem dostala výborné cuketové matesy - naložené v octě s oleji s kořením. Nutno naznat, že jednou jsem se je pokoušela vyrobit a nedopadlo to dobře.
    MRTVYKOTE
    MRTVYKOTE --- ---
    KAREN: doporučuju nakrajet na platky a zavarit nakyselo jako okurky...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Ha- tak dva týdny odložený pampeliškovo-lopuchový skoropivo je celkem dobrý. Uvidíme, co s ním udělají další dva týdny.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    MILHAUZ: s plísněma je to blbý, no. Setřít je moc nestačí, protože jsou to konec konců houby a kromě těch viditelných částí maj daleko větší podhoubí.

    Možná bych ještě zkusila do kvásku přidat při krmení významné množství jogurtu (nebo lépe čerstvé syrovátky), popřípadě pár kapslí lactobacilů, třeba když to bude hodně kyselé, tak je to povraždí.
    VIKY_K
    VIKY_K --- ---
    MILHAUZ: Mně chutná tenhle, v Brně ho mají ve zdravých výživách.
    MILHAUZ
    MILHAUZ --- ---
    KAREN: offtopic cuketa: http://www.food52.com/blog/4236_julia_childs_zucchini_tian#tian

    dotaz ke kvasku: byl jsem delsi dobu pryc a po navratu mel kvasek z obchodu (vysoke nad jizerou) nehezkou plisen a sladce, shnile vonel. sel tedy pryc. zase jsem odjel a po navratu zjistil, ze podobnou plisen, ovsem ciste bilou, krabatou, ma na sobe i nas milovany vlastni kvasek. podle rad internetu jsem to opatrne setrel a zivim dal. ovsem stale se tam po par dnech, kdy nezivim intenzivne, plisen zjevuje. kvasek je jinak chutove dobry-kysely, ale stale trochu sladce voni. jake s tim mate zkusenosti? prave jsem zadelal na chleba, tak uvidime, zda to vubec vzejde, dal jsem tam teda pro jistotu i kus noveho kvasku z vysokeho.

    jo a ad KVAS - naprosto to, piovro, ochutnej! hlavne na ukrajine mi moc chutnal. je potreba najit ten, co neni uplne limonadove sladky. ja to pil jedine z cisteren, tak nevim, ale pokud by nekdo nasel dobry kvas v lahvi v praze, sem s nim!
    KAREN
    KAREN --- ---
    nemel byste nekdo tip na neco osvedceneho z cukety (treba i ve smesi)?
    LOJZA
    LOJZA --- ---
    Dnes naložena další sklenice, cca 2 kg. Červené zelí, cibulka, 2 mrkve a feferonky.
    Opět to krásně pustilo šťávu, parádička. Jsem zvědavý, jaké to bude mít grády :)



    & thanks to ZUZKAOU sklízíme první úrody kefíru. Žužlíky se mají k světu,
    asi se jim u nás líbí. Dnes dostali epes-ňůňos krmení: čerstvé mlíčko přímo od kraviček.



    A tady ještě jedno lehké off-topic: v neděli jsme zakládali záhon (resp. zahrádku).
    5x7 metrů, hezky uleželý hnůj na spodek, nahoru překatrovaná hlína.
    Zjara do toho přijdou brambory, ať se to ještě trochu zkultivuje, a od přespříštího roku zkusíme
    sezónní samozásobení (cibule, mrkvičky, celery, bylinky, hrášek... možná i nějaké to zelí na kvašení ;)).

    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    FLU: super prima.
    FLU
    FLU --- ---
    ZUZKAOU: sakra, donutila jsi mne to vyhledat :) za tiche vino se pro ucely zakona (§93 odst. 3 pism. c) a d) povazuje i polozka celniho sazebniku 2206 00

    "Ostatní kvašené (fermentované) nápoje (například jablečné víno, hruškové víno, medovina); směsi kvašených (fermentovaných) nápojů a směsi kvašených (fermentovaných) nápojů s nealkoholickými nápoji, jinde neuvedené ani nezahrnuté"
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    FLU: no jo, ale tam se píše konkrétně o výrobě tichého vína a víno je definované jako nápoj z hroznů. Ptala jsem se tu v právní poradně, ale odpověď nejní.
    FLU
    FLU --- ---
    ZUZKAOU: nejsem celnik, ale tipuju, ze tyhlety veci se nebudou danit jako pivo, nybrz jako "vino" (§ 93 a nasl.). jsou to produkty podle jednotne celni nomenklatury (to jsou ty kody 2204, 2205, 2206 uvedene v zakone - jsem liny hledat, pod ktery by spadal ten cider, ale jsou tam vsechny kvasene napoje krome piva) za predpokladu, ze maji mezi 1,2% - 22% obj. alk.
    VIKY_K
    VIKY_K --- ---
    ZUZKAOU: To je jednoduché - pivo je to tehdy, když to splňuje definici piva v daném zákoně (nebo v zákoně, na který se tento odkazuje). Pokud tam nikde není napsáno, co je z hlediska zákona pivo, pak pokud se nerozhodneš vařit sladový nápoj s přídavkem chmelu a yvdělávat na tom, pak jsi IMHO z obliga. :-)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    No cider je další takový - kam to patří? Do piva?
    FLU
    FLU --- ---
    FLU: ...jinymi slovy, opravdu bych chtel videt celniky, jak mi budou ve spravnim rizeni prokazovat, ze jsem vyrobil a nenahlasil a tudiz se stavam platcem dane ve smyslu ust. § 80 odst. 3 ZSpD. zkratka nehlasit nic a hotovo.
    FLU
    FLU --- ---
    minuly rok jsme delali cider (dohromady cca 50 litru) a vubec mne teda nenapadlo, abych se nekde registroval :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LOJZA: nijak nekomplikuju a hlásit se nikam nebudu, jen mě to zajímá, odkdy to je pivo a jak je to třeba s kvasem ;-)

    Pokud se dělá domácí pivo z koncentrátů, kde se nic nevaří, tak to už by nahlášený být mělo. Sladovit je sladovej výtažek - tedy mladina a kdybych do toho neházela šištice na studenou maceraci, ale chmelový výluh, tak už je to jasné ;-)
    LOJZA
    LOJZA --- ---
    ZUZKAOU: Mě překvapuje, že si to chceš vážně tolik komplikovat :) Přidáš chmel a už je to pivo? :) IMHO to s pivem nemá nic moc společného. Vaříš to potom nějak?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZUZKAOU: ehm, tak teda mrkev se zázvore a pomerančovou kůrou patří k nepovedeným experimentům. Ta kůra tam do toho dodala takovou mýdlovou chuť a ani nepomohlo, když jsem ji po dvou dnech vyndala a vyměnila nálev. brrr.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam