• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LOJZA: vyzkoušej další nálev. Ta šťáva jako byla z nějaké lahvičky? A dala bych tam víc cukru.
    LOJZA
    LOJZA --- ---
    Nevím, jestli jsem si nezabil krystalky vodního kefíru.
    Založil jsem cca 3 litry vody, 10 lžic třtinového cukru a asi 4 polévkové lžíce šťávy z limetek.
    Po 24 hodinách žádná změna barvy / vůně / chuti. Žádné bublání.
    Dodatečně jsem si všimnul, že šťáva z limetek nebyla tak úplně "natural", jak jsem si myslel, ale obsahuje antioxidant disiřičitan draselný :(

    Co s tím? Omýt krystalky a zkusit znovu čistý roztok? Nebo je to v háji?

    Díky za rady.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Recepty na kysané kečupu, majonézy, hořčice, chilli omáčky a vůbec.

    Cultured Condiment Recipes | Lacto-Fermented Condiments
    http://www.culturesforhealth.com/cultured-condiment-recipes
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    A v rámci experimentů s tím, jak teda funguje ten internetový marketnig jsem spáchala blogu facebookovou stránku.

    https://www.facebook.com/Zkvaseno
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    kchůl - fermentované brambory a z nich udělané chipsy
    Traditional Foods Recipes
    http://nourishedkitchen.com/recipes/?recipe_id=6002230
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    A něco o konjugované kyselině linolové a střevních, či žaludečních bakteriích

    http://www.vuzv.cz/sites/Marounek%20CLA(2).pdf
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZUZKAOU:
    ".... pravé vinné zelí připravíme pomocí hroznů bez jader. Na pět kilogramů krouhaného zelí přidáme zhruba 250 gramů hroznů a nakonec přilijeme250 ml ryzlinku – nebo sektu, to pak získáme „šampaňské zelí“...."
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    http://knihy.cpress.cz/?p=actions&action=download/file&value=files&id=105337

    Ukázková kapitola z knihy o domácím konzervování vydané Cpressem - a zrovna mléčné kvašení!
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Hm, tak jsem hodila poměrně nenápadný odkaz na blogýsek do jednoho dotazu na mimibazaru a za den mi to vygenerovalo víc jednotlivých návštěvníků než nyx za tři týdny ;-)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Tak dva pokusy
    1. houby kysané v kyselém mléce. Prej se maj zalít kyselým mlíkem, zatížit a nechat 10 dní. Ochutnala jsem je po týdnu a vylila do záchodu. Brrr. Rychlokvašky se slaném roztoku se syrovákou, kmínem a koriandrem mňam - jen v kyselém mléce - fuj.

    2. alkoholový kefír.

    Do půl litru kefíru jsem přidalal lžíci cukru a nechala na teple - po dvou dnech byl krásně napěněný a měl tendenci utíkat z lahve, ale alkohol tam nebyl znatelný. I přidala jsem další lžíci a po dalších dvou dnech byl stále napěněný a troška alkoholu se tam objevila. PO dalších dvou dnech už začal hořknout.

    No ale fakt si neumím představit, že by se tím někdo opil.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    ZUZKAOU: díky to dává smysl. kupovaná v prášku je fakt nažloutlá, a při výrobě másla jen odstraňuji tuk. už se těším na ten tvaroh snad se povede :o)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VERONIKA22: syrovátka je, pokud z toho mléka dostaneš kasein - tedy vysráženou bílkovinu. Měla by být nažloutlá až průhledná.
    Podmáslí vzniká odstraněním tuku a ještě by to mělo být kyselé. Je normálně bílé, protože tam jsou pořád ty bílkoviny.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    VERONIKA22: tak jsem právě byla poučela, že po výrobě másla zůstává podmáslí. tak se omlouvám za mýlku
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    VIKY_K: do kupované jsem se musela nutit a mixovala do toho jahody abych to vůbec spolkla. domácí jako zbytek po výrobě másla je úžasná a pila bych klidně po litrech.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VIKY_K: nevím jak chutná kupovaná syrovátka, ale ta co mi zbývá po vykapaném kefíru je moc dobrá. Nakyslá nej trošku, ale piju ji osolenou, ne nasladko.
    VIKY_K
    VIKY_K --- ---
    Musím říct, že mne překvapila příjemná sladká chuť syrovátky. Nikdy jsem ji neměla, až teď tu, co prodává výrobce Gran Moravia. Takhle chutná vždycky nebo se liší chuť syrovátky získané při výrobě tvrdého sýra a při výrobě tvarohu apod.?
    KAREN
    KAREN --- ---
    ZUZKAOU: moje kvasaky z obyc okurek taky nedopadly nijak skvele... resp. ze zacatku byly docela dobry, ale pak jsme to az tolik nejedli a sly rychle do kytek;/ "matjesy" mozna zkusim)
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    ZUZKAOU: tak z litru 100-200g je super do toho půjdu ale musím si tvůj příspěvek přečíst ještě tak 3x. je teda informacemi obsáhlý a mooooc díky.
    já doposud kupovala z jedné farmy totálně domácí ještě v plátnu ale nyní budou mít telátko tak mléko chvíli nebude tak budu brát mléko odjinud ale tam mi tvaroh neudělají tak musím doma.
    zkusím to tedy pořádně pochopit a vyzkoušet.
    dám třeba pak vědět
    ještě jednou velké díííky!
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VERONIKA22: tvaroh teoreticky nepotřebuješ ani kysat, ale je to pak lepší. V paneláku to jde bez problémů. Z litru mléka budeš mít tak 100-200g.

    Mléko buď vezmeš čerstvé a nebo ho necháš den, dva kysat - kus chleba a nebo lžíce jogurtu tomu pomůže. Pak mléko zahřeješ na 60-70 stupňů a naliješ do toho lžíci, až dvě citronové šťávy. Začne se ti to srážet - ideálně to udržuj horké, dokud se jednoznančně neoddělí bílá bílkovina od syrovátky. Pokud to převaříš, tak se to vysráží rychleji, ale bude to hrudkovat. Vysráženou hmotu pak přeceď přes plátno a nech vykapat do takové hustot, jaká ti vyhovuje.

    Ale teda chuťově to není takový zázrak aby stálo za to nekupovat normální tvaroh. Vono sražené kyselým je přeci jen jiné, než syřidlem.

    Tady je to s obrázkama http://davidplacek.blogspot.cz/2010/09/mlsny-fotoblog-domaci-tvaroh-klasicky.html

    Když to necháš srážet delší dobu a při nižší teplotě, tak to bude krémovější. Když to necháš dokysat a nebudeš to převářet vůbec a pak to necháš vykapat, tak ti z toho vyleze krémový sýr typu žervé/lučina či softcheese - podle toho z jak tučného mléka či smetany to budeš dělat.


    (dokysané mléko poznáš tak, že se odděluje sražená bílkovina od od syrovátky např takhle)
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    nevím jestli se tady ptám správně ale chtěla bych doma zkusit vyrobit tvaroh a nevím jestli to půjde i v paneláku. buď máme lednici nebo teplé pokoje s 25st :o/
    a hlavně já nechápu jak poznám, že už to kysnutí je u konce a jako teď hned bych to měla slít přes plátno.

    předem díky za pomoc :o)

    a nevěděl by někdo kolik je tvarohu z 1L mléka?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam